Czego szukasz

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z nianią?

Planujesz zatrudnić opiekunkę do dziecka? Podpowiadamy, jakie pytania warto zadawać niani na rozmowie kwalifikacyjnej.

Niania z dzieckiem bawią się razem

Mogłoby się wydawać, że przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony osoby, której zadaniem jest rekrutowanie kandydatów na dane stanowisko. Nic bardziej mylnego. W praktyce bowiem do przeprowadzenia rozmowy o pracę potrzebna jest odpowiednia, niekiedy bardzo szczegółowa wiedza dotycząca branży, w której to pracować ma wspomniany kandydat. Zasady te nie tyczą się jednak wyłącznie profesjonalnych rekruterów, ale również osób decydujących się na zatrudnienie niani dla swojego dziecka. Jakie pytania warto zadawać podczas rozmowy z kandydatkami na nianię i co może wskazywać, że dana pani nie sprawdzi się w charakterze opiekunki do naszego malucha?

Doświadczenie

Pierwsze pytanie, jakie należy zadać potencjalnej niani powinno dotyczyć posiadanego przez nią doświadczenia. Oczywiście im większą ilością maluchów opiekowała się dana osoba, tym lepiej, niemniej jednak jeśli wspomniana liczba okazuje się bardzo duża, wówczas powinniśmy zachować czujność. Dlaczego? Ponieważ może to oznaczać, że opiekunka po prostu nie sprawdziła się w swojej pracy, zaś duża liczba podopiecznych wynika z faktu konieczności częstej zmiany pracodawców. Warto dodać, iż najlepszym dowodem na posiadanie przez nianię rozległego doświadczenia, są referencje poprzednich pracodawców. Niania nie posiada takowych przy sobie, ponieważ przykładowo opiekunka do dziecka w Krakowie do tej pory pracowała na terenie innego miasta? W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy – jako przyszli pracodawcy – przeprowadzili rozmowę telefoniczną z rodzicami, u których uprzednio zatrudniona była dana niani. Rzecz jasna wszystko to po uprzednim skontaktowaniu się opiekunki ze wspomnianymi, poprzednimi pracodawcami.

Dyspozycyjność i zakres obowiązków

Kolejna kwestia dotyczy dyspozycyjności niani i zakresu obowiązków, jakich jest się w stanie podjąć. Potrzebujesz niani, która zajmie się dzieckiem codziennie, przez co najmniej 2 godziny, a dodatkowo przygotuje maluchowi obiad? W takim razie nie wahaj się zapytać wprost, czy kandydatka będzie w stanie wykonywać wspomniane obowiązki. W innym przypadku może się okazać, że niania – choć lubiana przez dziecko – może zajmować się nim wyłącznie w wybrane dni, a na dodatek… nie potrafi gotować.

Pomysły na zabawę z dzieckiem

Niestety, często ma miejsce sytuacja, w której niania sadza dziecko przez telewizorem, zaś czas swojej pracy poświęca na zajęcie się własnymi sprawami. Jak sprawdzić, że kandydatka będzie potrafiła w odpowiedni sposób zagospodarować czas spędzany z maluchem? Wystarczy poprosić o przedstawienie swoich propozycji na konstruktywne zabawy z dzieckiem. Warto dodać, że uniknięcie tego typu sytuacji możliwe jest dzięki licznym portalom, których pracownicy weryfikują ukazujące się na stronie ogłoszenia niań. Przykładowym serwisem tego rodzaju jest chociażby portal www.niania.pl.

Kurs pierwszej pomocy

Ostatnie z pytań, które koniecznie należy zadać potencjalnej kandydatce na stanowisko niani, powinno dotyczyć przebytego kursu pierwszej pomocy. To niezwykle istotne, gdyż w praktyce od wiedzy posiadanej przez zatrudnianą opiekunkę, zależeć może zarówno zdrowie, jak i życie naszego dziecka.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie