Czego szukasz

Jak przeciwdziałać odparzeniom skóry u niemowląt?

Oparzenia i odparzenia skóry niemowląt to częste problemy, z którymi zmagają się ich rodzice. Skóra niemowlaków jest cienka i wrażliwa, przez co łatwo ulega podrażnieniom. Dlatego jej higiena jest bardziej wymagająca od higieny skóry osoby dorosłej. Jednym z najczęstszych rodzajów odparzeń występujących u niemowląt jest pieluszkowe zapalenie skóry.

przewijanie niemowlęcia

Przyczyn powstawania odparzeń może być wiele. Od niedostatecznie częstych zmian pieluszki, przez używanie niewłaściwych produktów do pielęgnacji skóry dziecka, po stosowanie nadmiernej ilości kremów i zasypek. Rzadkie mycie i wietrzenie pośladków niemowlaka, stosowanie nieodpowiednich pieluch, a nawet upały, również mogą prowadzić do powstania nieprzyjemnych odparzeń.

Pierwszym objawem odparzenia pieluszkowego jest niewielkie zaczerwienienie. Po kilku dniach może ono rozszerzyć się oraz zaostrzyć swój charakter. Zaawansowane stadium odparzeń pieluszkowych wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli zignorujemy symptom rumienia, zmiany skórne zaostrzą się i wzrośnie ryzyko rozwoju wtórnego zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego.

Jak zapobiegać odparzeniom i oparzeniom skóry u niemowląt?

Jeśli chodzi o oparzenia skóry, to najlepszym na nie sposobem jest zapobieganie im. Oto kilka rad, które pomogą zmniejszyć ryzyko ich powstania.

  • Zwracaj uwagę na warunki przebywania dziecka w kuchni. Jest to pomieszczenie, w którym najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem dzieci. Kuchenka gazowa i elektryczna, czajnik, kran z gorącą wodą, naczynia przepełnione wrzątkiem, zapałki, zapalniczka, piekarnik, gorące napoje jak kawa i herbata… lista zdaje się nie mieć końca.
  • Najlepiej będzie, jeśli dziecko będzie spędzało w kuchni jak najmniej czasu. Pomocne może okazać się zbudowanie bramki, z pokonaniem której bobas sobie nie poradzi. Jeśli to nie wchodzi w grę, po prostu zwracaj uwagę na maluszka, kiedy ten przebywa w kuchni.
  • Postaraj się też położyć niebezpieczne przedmioty, jak na przykład zapalniczka, w miejscu niedostępnym dla dzieci. Regularnie odsuwaj uchwyty naczyń z zasięgu rąk dziecka. Nic nie przyciąga uwagi dziecka tak, jak coś, czym może zrobić sobie krzywdę. Dlatego zadbaj o to, by nie mogło w łatwy sposób dosięgnąć garnka czy rondelka.
  • Podczas gotowania umieść dziecko w kojcu. Nawet jeśli jesteś mistrzem, bądź mistrzynią w kwestii podzielności uwagi, gotowanie to zajęcie, podczas którego trzeba mieć oczy dookoła głowy. Nie da się naraz ubijać mięsa, regulować temperatury wody, w której gotuje się makaron, sprawdzać, czy cebula usmażyła się wystarczająco dobrze, a do tego cały czas zwracać uwagę, czy dziecku przypadkiem coś się nie dzieje.
  • Pamiętajmy o zasadzie, że jeśli tylko dziecko może zrobić sobie krzywdę, to sobie ją zrobi. Dlatego to do nas należy zadbanie o to, by nie dostało takiej możliwości. Zdecydowanie lepiej jest chuchać na zimne niż na oparzone.
  • Unikaj noszenia na rękach dziecka i gorących płynów jednocześnie. Takie zachowanie to nic innego, jak proszenie się o wypadek i niebezpieczne konsekwencje. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas w taki sposób, to możesz być pewna, że dużo więcej czasu stracisz jadąc do lekarza.
  • Pamiętaj o regulowaniu wody w kranie. Najlepiej będzie, jeśli wyrobisz sobie nawyk przekręcania dźwigni w stronę wody zimnej zaraz po wyłączeniu kranu. Dzięki temu, nawet jeśli dziecko dostanie się do kranu, istnieje szansa, że jego ciekawość dotycząca tego magicznego urządzenia, zostanie zaspokojona tylko zimną wodą.
  • W odpowiedni sposób zabezpiecz dostęp do pieca, kominka i kaloryferów. Nie zostawiaj dziecka samego w pobliżu wanny napełnionej gorącą wodą. Takich rzeczy i sytuacji jest multum, nie sposób o nich wszystkich napisać.

Jednak nawet eliminując wszystkie zewnętrzne czynniki niosące ryzyko oparzeń, dziecko w dalszym ciągu będzie narażone na odparzenia skóry. Odpowiednia higiena niemowlęcia pomoże w utrzymaniu najbardziej narażonych na odparzenia skóry miejsc w dobrym stanie. Pomocny w tym zakresie okaże się Sudocrem na oparzenia. Krem łagodzi podrażnienia już po jednym dniu stosowania, szybko zmniejsza odczuwany przez niemowlę dyskomfort i redukuje zaczerwienienie skóry – więcej informacji na: http://sudocrempolska.pl/sudocrem-na-odparzenia/

Odparzenia u dzieci

By przeciwdziałać odparzeniom, wystarczy nałożyć na skórę dziecka cienką warstwę kremu, a następnie małymi, kolistymi ruchami wmasować krem tak, by na skórze pozostała tylko cienka, przezroczysta warstwa. Na koniec wystarczy chwilę poczekać, aż maść się wchłonie. Przy używaniu kremu pamiętajmy o tym, by nakładać tylko cienką warstwę, ponieważ nałożenie większej ilości preparatu nie zwiększy jego skuteczności.

Odparzenia u dzieci mogą nieść ze sobą nieprzyjemne i długotrwałe konsekwencje. Delikatna skóra niemowląt wymaga troski i codziennej obserwacji ze strony rodzica. Taka profilaktyka w połączeniu ze stosowaniem odpowiednich kosmetyków pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia odparzeń.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie