Czego szukasz

Jak poradzić sobie ze stresem?

Przewlekły stres jest przyczyną wielu chorób określanych mianem cywilizacyjnych jak depresja, nowotwory, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, choroby z autoagresji. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak destrukcyjnie stres wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Nauczeni bardziej dbać o innych niż o siebie i być do dyspozycji pracodawcy na każde wezwanie, pewnego dnia ze zdumieniem odkrywamy, że nasze dolegliwości mają podłoże psychiczne, a nie somatyczne – przewlekły silny stres zrobił swoje.

Stres - sposoby radzenia sobie ze stresem

Stres – jak sobie z nim radzić?

Współczesny człowiek wraz z dowodem osobistym powinien dostawać poradnik radzenia sobie ze stresem. Bez tej elementarnej wiedzy zdani jesteśmy na ciągłe obawy o nasze zdrowie. Natomiast ciało poddane nadmiernym obciążeniom psychicznym często przywdziewa maski najrozmaitszych chorób somatycznych. Te znowu nakręcają spiralę stresu – i koło się zamyka.

Nadmierny stres? Reaguj od razu!

Stres działa mobilizująco i motywuje do pokonywania przeszkód, o ile bywa chwilowy i o niewielkim natężeniu. Umiejętność zapanowania nad stresem albo wycofania się z sytuacji dla nas destrukcyjnej. Żadna podwyżka nie jest warta położenia na szali swojego zdrowia. To jedna z elementarnych umiejętności w dorosłym życiu.

Kiedy czujemy, że nasze zasoby psychiczne ulegają wyczerpaniu, warto zareagować od razu. Jeśli wahamy się przed osobistą wizytą u psychologa bądź psychiatry, dobrym rozwiązaniem może być teleporada lekarska. Ta forma usługi została mocno zdewaluowana podczas pandemii, bo rzeczywiście wiele problemów zdrowotnych wymaga osobistego kontaktu pacjenta z lekarzem.

Jednak w przypadku, gdy podejrzewamy przeciążenie organizmu spowodowane przez silny długotrwały stres, termin wizyty osobistej jest odległy, dobrze z tej opcji skorzystać.

Gdy trudno ustalić źródło dolegliwości

Warto mieć świadomość, że im dłużej jesteśmy poddawani silnym bodźcom stresującym, tym większe spustoszenie stres sieje w naszym organizmie. Układ odpornościowy przestaje pracować na optymalnych obrotach, stajemy się podatni na infekcje, zaburzenia hormonalne oraz utrudniające codzienne funkcjonowanie dolegliwości somatyczne (jak np. napięciowe bóle głowy i karku, kłopoty z układem pokarmowym), których źródło trudno ustalić.

Odsyłani od lekarza do lekarza, nabieramy przekonania, że toczy nas śmiertelna choroba, której nikt nie umie zdiagnozować, a nasze cierpienia są bagatelizowane. Kiedy do zaburzeń somatycznych dołącza lęk, mamy do czynienia z nerwicą, której opanowanie nie jest łatwe.

Poradnik radzenia sobie ze stresem

Radzenia sobie ze stresem można się nauczyć. Istnieje wiele metod relaksacyjnych umożliwiających pozbycie się dokuczliwego napięcia w ciele i ułatwiających oczyszczenie głowy z nadmiaru obsesyjnych, wyniszczających myśli. Wielu z nas ma swój własny poradnik radzenie sobie ze stresem, z którego na co dzień korzysta.

Trzeba jednak wiedzieć, że metody opanowywania i łagodzenia nadmiernego stresu są bardzo indywidualne i to, co pomaga jednej osobie, u innej nie zdaje egzaminu. A kiedy stres jest zbyt silny i trwa zdecydowanie za długo, nie obejdzie się bez pomocy psychologa albo psychiatry.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcia: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie