Czego szukasz

Jak pomóc dziecku przesypiać noc?

Niespokojne noce, nieustanne wybudzanie się dziecka to problem, przed którym staje wielu rodziców. Jego konsekwencją jest nie tylko zmęczenie dorosłych osób, ale także dziecka, co może rzutować na jego zachowanie podczas dnia np. drażliwość i nieposłuszeństwo. Jak pomóc dziecku przesypiać noc we własnym pokoju? Czy jedynym rozwiązaniem jest wspólny sen w łóżku? Najpierw należy poznać przyczynę, aby móc skutecznie rozwiązać problem nocnych wybudzeń.

sen dziecka

Zadbaj o komfort snu dziecka 

Dziecko może budzić się w nocy z dokładnie tych samych powodów, co dorośli. Przestrzeganie prawidłowej higieny snu w przypadku dzieci jest jednak znacznie ważniejsze, ponieważ to właśnie podczas snu dziecko rozwija się najintensywniej. 

Przede wszystkim zadbaj o dobre warunki snu. Zapewnij dziecku wygodne łóżko z materacem nie za twardym ani nie za miękkim, choć wielu specjalistów poleca dla dzieci raczej twarde materace. Zwróć uwagę na materiał wykonania pościeli. Niech będzie on naturalny i zapewniający odpowiedni przepływ powietrza. Sprawdź, czy nie powoduje reakcji alergicznych na skórze dziecka, co również może przyczynić się do nocnego wybudzania. 

Koniecznie skontroluj temperaturę powietrza w pokoju. Powinna wynosić ona ok. 18°C. Przed snem możesz dodatkowo przewietrzyć pokój, aby wpuścić do niego świeże powietrze i pozbyć się wilgoci.

Przed snem postaraj się dziecko wyciszyć i już godzinę przed położeniem do łóżka przygotować do snu. Zacznij powoli redukować w pokoju intensywne światło, pozostawiając na koniec jedynie zapalone lampki do kontaktu.

Rozprosz ciemności i lęki 

Każde dziecko boi się ciemności. Jedne informują o tym rodziców dość gwałtownie, inne dość szybko potrafią sobie z nim poradzić. Lęk ten jest w pełni naturalny. Jeśli zauważyłeś, że to właśnie on jest głównym powodem wybudzania, koniecznie pozostaw w pokoju dziecka delikatne światło, które rozproszy ciemności, ale nie będzie przeszkadzało w nocnym wypoczynku. 

Świetnie sprawdzą się do tego wszelkiego rodzaju lampki nocne, a także lampki do kontaktu. Są to niewielkie produkty, które podłącza się bezpośrednio do kontaktu. Wyposażone są w diody LED, które emitują delikatne i rozproszone światło. Ponadto są energooszczędne, dzięki czemu ze spokojnym sumieniem możesz pozostawić je włączone na całą noc.

Duży wybór lampek nocnych i innych modeli pasujących do pokoju dziecięcego znajdziesz tutaj: https://www.bricomarche.pl/oswietlenie/oswietlenie-wewnetrzne/kinkiety. Pamiętaj, aby wybrać model zgodny z preferencjami dziecka. Doskonałym pomysłem będą produkty w jego ulubione, bajkowe postaci, które dodatkowo pomogą mu przezwyciężyć lęk przed ciemnością.

Nocne wybudzanie dziecka może skutecznie utrudnić regenerację organizmu zarówno malucha, jak i dorosłego. Warto dokładnie przyjrzeć się powodom nieustannego wybudzania się dziecka. Być może wystarczy obniżyć temperaturę w pokoju, zmienić pościel lub odpowiednio przygotować dziecko do snu. Warto także zostawić na noc włączone światło. Być może to właśnie lęk przed ciemnością jest głównym powodem nocnego wybudzania. W tej sytuacji do pokoju dziecka wybierz sympatycznie wyglądającą lampkę nocną.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie