Czego szukasz

Jak pomóc dziecku, gdy złapie przeziębienie?

W okresie jesienno-zimowym dzieci są bardziej narażone na złapanie przeziębienia. Zabawa na podwórku w deszczowy dzień, kontakt z zarażonymi rówieśnikami w szkole czy przedszkolu może sprawić, że maluch zacznie kaszleć, pociągać nosem i narzekać na ból gardła. Jak możesz mu pomóc, gdy wystąpią objawy przeziębienia? Oto kilka wskazówek, które pomogą przejść przez tę infekcję bez problemu.

Zostaw dziecko w domu

Jeśli zauważysz u swojego dziecka pierwsze objawy przeziębienia, lepiej pozwól mu przez 2- 3 dni zostać w domu. Jeśli pójdzie do szkoły, i tak prawdopodobnie nie skoncentruje się na lekcjach, a jednocześnie pogorszy swój stan. Co więcej – zarazi swoich kolegów. Zdecydowanie lepiej będzie, jeśli maluch przez kilka dni wygrzeje się w łóżku – wtedy infekcja powinna zakończyć się szybciej i przebiegnie bez powikłań.

Łągodzenie objawów infekcji sprawdzonymi sposobami

W celu złagodzenia objawów: gorączki, uczucia rozbicia, a także bóli mięśniowych i kostno-stawowych warto zastosować Oscillococcinum. Opinie matek, które podają ten lek swoim dzieciom, potwierdzają jego wysoką efektywność, szczególnie przy podaniu go po wystąpieniu pierwszych symptomów. Oscillococcinum dla dzieci powyżej szóstego roku życia można podawać tak, jak osobom dorosłym. Jest on, jak wszystkie leki homeopatyczne, bezpieczny w stosowaniu ponieważ nie wykazuje interakcji z innymi lekami i nie powoduje skutków ubocznych.

Dużo napojów i lekkostrawna dieta

Organizm dziecka poradzi sobie z infekcją lepiej, jeśli zapewnimy mu odpowiednią dietę w trakcie przeziębienia. Przede wszystkim w trakcie choroby nie należy zmuszać go do jedzenia. Zdecydowanie rozsądniej podawać mu niewielkie dawki posiłków – przede wszystkim zaś zup, które nie obciążą jego organizmu, a jednocześnie zapewnią odpowiednią ilość składników odżywczych i nawodnią organizm. Zapomnieć jednak nie można o napojach – najlepiej tych ciepłych. Dziecku podawać warto ciepłą herbatę z sokiem malinowym lub z miodem i cytryną, które pozwolą mu się rozgrzać i szybciej pokonać wirusy.

Stosując się do powyższych zaleceń, można oczekiwać, że w ciągu paru dni objawy infekcji ustąpią. Jeśli jednak stan malucha się nie poprawi, warto skonsultować się z pediatrą.

Zdjęcie: 

Photo credit: madaise / Foter / CC BY-ND

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie