Czego szukasz

Jak podzielić się podatkiem z OPP?

Pomoc organizacjom pożytku publicznego nie sprowadza się jedynie do systematycznego zasilania ich rachunku bankowego pokaźną kwotą. Właściwie każda osoba fizyczna może finansowo wesprzeć wybraną fundację, jeśli tylko osiąga dochody i przekazuje na rzecz urzędu skarbowego należny podatek.

Możliwość przekazania 1% podatku to najprostszy sposób, by stać się darczyńcą. Wystarczy tylko wypełnić roczne zeznanie podatkowe, np. poprzez program PIT, by podzielić się podatkiem.

Kto może przekazać 1% podatku?

Bez względu na to, czy prowadzisz własną firmę, czy może jesteś zatrudniona na etat lub umowy cywilno-prawne, możesz przekazać 1% podatku. Warunek jest tylko jeden – rozliczenie PIT musisz złożyć w terminie, czyli nie później niż do 30 kwietnia. W przeciwnym razie podatek nie trafi w ręce wskazanej organizacji pożytku publicznego. Nie ma przy tym znaczenia, czy składasz deklarację bezpośrednio w urzędzie skarbowym, czy wysyłasz rozliczenie PIT online.

Możesz wspomóc każdą organizację

Decydując się na przekazanie 1% podatku, tylko ty decydujesz, komu przypadnie w udziale ta kwota. Pamiętaj jednak, by fundację wybrać z oficjalnego spisu przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Aktualnie do przyjęcia 1% od podatników uprawnionych jest ponad 8000 organizacji pożytku publicznego.

Pobierz program PIT i rozliczaj się wygodnie

Jeśli chcesz przekazać 1% podatku i masz już wybraną konkretną fundację, wejdź na jej stronę internetową i pobierz program PIT. Dzięki niemu nie tylko szybko i wygodnie wypełnisz deklarację, ale i nie popełnisz błędu rachunkowego. Warto bowiem wiedzieć, że program PIT wszystkie dane rachunkowe wypełnia automatycznie. Jednocześnie wpisuje numer KRS wskazanej fundacji. Do ciebie należy więc tylko wykonanie rozliczenia – tak jak do tej pory.

Niektóre organizacje pożytku publicznego dają jednocześnie bezpłatny dostęp do kreatora internetowego, np. WWF. Jest to organizacja zajmująca się ochroną przyrody oraz ratowaniem zagrożonych gatunków zwierząt przed wyginięciem.

Kreator internetowy to rozwiązanie, dzięki któremu możesz wykonać rozliczenie PIT online. Nie musisz więc pobierać żadnego programu, ponieważ wszystko wypełniasz w oknie przeglądarki internetowej.

OPP czekają na wsparcie podatników

Organizacje pożytku publicznego bardzo liczą na pomoc podatników. Warto więc wspomóc ich działania w szczytnym celu. Tym bardziej że przekazanie 1% jest dla ciebie czynnością neutralną podatkową. Ty nic nie tracisz, a fundacje mogą zyskać naprawdę wiele. Szczególnie jeśli osób takich jak ty będzie znacznie więcej.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie