Czego szukasz

Jak pobudzić laktację domowymi sposobami?

Zależy Ci na tym, aby dziecko karmić piersią, ale masz problem z produkcją mleka? Zastanawiasz się, jak pobudzić laktację? Istnieje wiele domowych sposobów, dzięki którym zwiększysz produkcję naturalnego pokarmu: począwszy od częstego przystawiania do piersi, a skończywszy na relaksie. Poznaj sprawdzone metody.

mama karmiąca piersią dziecko

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemowlę do 6. miesiąca życia powinno być karmione wyłącznie mlekiem mamy. Podawanie naturalnego pokarmu niesie ze sobą mnóstwo zalet, dlatego większość kobiet zastanawia się, jak pobudzić laktację, aby zapewnić maluchowi odpowiednią ilość pokarmu. Wystarczy, że wykorzystasz poniższe wskazówki, a problem z niedostateczną ilością mleka przestanie Cię niepokoić.

1. Przystawiaj dziecko do piersi jak najczęściej

Zastanawiasz się, jak pobudzić laktację? Przystawiaj malucha do piersi tak często, jak jest to możliwe. Ssanie pobudza produkcję mleka poprzez stymulowanie tzw. odruchu prolaktynowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przystawiać niemowlę do piersi nawet co 1-2 godziny.

Pamiętaj przy tym, aby zawsze rozpoczynać od piersi, którą podawałaś jako ostatnią podczas poprzedniego karmienia. Czas ssania nie powinien być krótszy niż 10 minut.

2. Nie lekceważ karmienia nocnego

Nawet, jeśli dziecko przesypia większość nocy, nie rezygnuj z karmienia. Przystawiaj malucha do piersi co 3 godziny. Szacuje się, że największe stężenie prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za produkcję pokarmu – jest między 3:00 a 4:00. Dlatego ważne jest, aby mniej więcej o tej porze przystawić niemowlę do piersi.

3. Odciągaj pokarm za pomocą laktatora

Jeżeli znajdujesz się w okresie kryzysu laktacyjnego lub Twoje piersi produkują zbyt małą ilość mleka w ogóle, wspomóż się laktatorem.

Odciągaj pokarm, korzystając z metody 7-5-3. Jej istotą jest odciąganie mleka z jednej piersi przez 7 minut, a następnie odciąganie pokarmu przez 7 minut z kolejnej piersi. Potem należy wrócić do pierwszej piersi i odciągać mleko przez 5 minut, a następnie analogicznie z drugiej piersi. Na koniec należy odciągać pokarm przez 3 minuty – z każdej piersi.

Aby metoda była efektywna, zaleca się powtarzać ją ok. 8 razy dziennie (w tym 1 raz w nocy) – wyłącznie po karmieniu.

4. Przyjmuj preparaty zawierające słód jęczmienny

Badania naukowe [1] pokazują, że słód jęczmienny przyczynia się do zwiększenia stężenia prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka. Jest to możliwe za sprawą beta-glukanu – substancji znajdującej się w słodzie jęczmiennym.

Pamiętaj, aby preparaty przyjmować wyłącznie po uprzedniej konsultacji z lekarzem lub doradcą laktacyjnym.

5. Przestań się stresować

Stres i zmęczenie to stany, które mogą przyczynić się do zahamowania laktacji poprzez zablokowanie produkcji oksytocyny. Dlatego każda kobieta powinna znaleźć czas na relaks i odpoczynek.

Zastanawiasz się, jak pobudzić laktację, gdy ilość produkowanego pokarmu nie jest wystarczająca? Skorzystaj z powyższych wskazówek albo skontaktuj się z doradcą laktacyjnym.

[1] http://femaltiker.pl/baza-wiedzy/badania-dot-slodu-jeczmiennego/

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: fotolia.com

<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie