Czego szukasz

Jak pielęgnować niemowlaka?

Przyjście na świat dziecka to niezwykłe przeżycie dla każdej mamy. Noworodek jest kruchy i bezbronny. Wywołuje to w rodzicach falę czułości, ale bywa też, że przerażenia. Obawiają się oni, czy są w stanie odpowiednio zadbać o swojego maluszka. Czynności higieniczne i pielęgnacyjne mogą na początku wiązać się z ogromnym stresem. Jest to naturalna reakcja – trzeba oswoić się z nową sytuacją, a także dojść do wprawy w opiece nad dzieckiem. Warto także dostosować się do kilku porad.

mama pielęgnuje swoje dziecko

Uważność

Maluszek nie ma zbyt wielu opcji, by komunikować swoje potrzeby – najczęściej jest to krzyk i płacz. Z tygodnia na tydzień zaczyna on jednak coraz bardziej reagować na środowisko dookoła, odpowiadając na próby nawiązania kontaktu – poprzez uśmiech, gaworzenie lub ruchy ciała. Każde dziecko jest jednak inne w swojej ekspresji i w odmienny sposób będzie wyrażać swoje emocje i potrzeby. Kluczem jest więc uważność na sygnały, jakie on wysyła. Mama, która na ogół spędza z dzieckiem zdecydowaną większość czasu, z łatwością potrafi odczytywać płynące od niego sygnały.

Noszenie

Noszenie, podnoszenie i kąpanie niemowlaka mogą wydawać się trudne na początku. Dziecko jest malutkie i wiele osób obawia się, że przez przypadek je uszkodzi. Tak naprawdę noszenie dziecka nie jest aż tak skomplikowane – najważniejsze, by pamiętać o zabezpieczeniu ręką główki. Nie może ona odchylić się ku tyłowi!

Niezwykle istotne jest także to, jak trzyma się niemowlaka po posiłku. Podczas jedzenia dziecko przyjmuje nie tylko pokarm, ale też powietrze, które zalega potem w układzie pokarmowym. Trzeba poczekać więc, aż maluch wyda charakterystyczny dźwięk odbijania. Aby tak się stało, trzeba go trzymać na ramieniu, zabezpieczając oczywiście główkę. Jest także druga opcja – dziecko umieścić można na swoich udach, brzuszkiem do dołu i delikatnie go masować.

Higiena

W opiece nad dzieckiem bardzo ważna jest higiena. Do pielęgnacji skóry dziecka należy wybrać bezpieczne i naturalne kosmetyki. Twarz malucha najlepiej przemywać jest wacikiem nasączonym przegotowaną lub mineralną wodą. Trzeba także obcinać dziecku paznokcie – najlepiej wtedy, kiedy śpi.

Codziennym rytuałem są oczywiście kąpiele. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca. Aby zanurzyć niemowlę w wodzie, ważny jest stabilny i pewny chwyt rodzica. Zaleca się, by główka dziecka ułożona była na przedramieniu opiekuna, który prawą ręką powinien potrzymać pupę malucha.

Innym tematem, który wzbudza wiele emocji, są odparzenia u niemowlaka. Odpowiednia pielęgnacja i krem (polecamy: http://sudocrempolska.pl/sudocrem-na-odparzenia/) będzie im jednak skutecznie zapobiegać.

Pieluszkowe zapalenie skóry powstaje na skutek wilgoci i braku dostępu powietrza pod szczelnie zamkniętą pieluszką. Trzeba także mieć na uwadze, że mocz zbyt długo zalegający w pieluszce, może powodować namnażanie się bakterii. Dlatego tak ważne jest, by pielucha była regularnie zmieniana, a skóra okolic intymnych dziecka każdorazowo została oczyszczona. Najlepiej jest przemyć miejsca intymne wodą z mydłem bądź nawilżoną chusteczką. W następnej kolejności należy na skórę nałożyć krem, który ją nawilży, a także załagodzi występujące podrażnienia.

Warto z uwagą wybrać odpowiedni kosmetyk – chodzi o to, by był łagodny, a jednocześnie skuteczny. Jednym z lepszych kremów dostępnych na rynku jest Sudocrem Expert, który zawiera w swoim składzie tlenek cynku. Można go stosować w dowolnej ilości. Sudocrem (więcej informacji na: http://sudocrempolska.pl/) ma także właściwości przeciwbakteryjne i kojące, co oznacza, że można go stosować także wtedy, kiedy odparzenia niestety wystąpią.

Dbanie o niemowlaka to wymagające i odpowiedzialne zajęcie. Codzienny kontakt i emocjonalna więź z dzieckiem sprawiają jednak, że coraz łatwiej i skuteczniej rodzice radzą sobie z pielęgnacją i opieką. Chcąc się przygotować do roli rodzica, można nie tylko czerpać z informacji zawartych w książkach, poradnikach i artykułach, warto też zapytać o doświadczenia dziadków i innych krewnych. Najważniejsze jest jednak to, by zaufać swojemu instynktowi – to on skutecznie podpowiada, jak reagować na potrzeby dziecka.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie