Czego szukasz

Jak pani Dobranocka sobie z tym poradzi?

Agnieszka Piotrowska, mama trójki dzieci od kilku lat pracuje jako trenerka snu dzieci i mówiąc w skrócie pomaga rodzinom wyspać się. Jak wygląda taki biznes i czym naprawdę zajmuje się Pani Dobranocka?

Agnieszko zajmujesz się zawodowo usypianiem dzieci… To chyba piękny zawód, prawda?

Bardzo piękny – nie ma nic piękniejszego niż szczęśliwa wyspana rodzina (śmiech).

Sama jestem mamą trójki, z czego najmłodsze ma 10 miesięcy i doskonale rozumiem rodziców, którzy proszą Cię o pomoc. I od razu zastrzegam, powstrzymam się! Powstrzymam się od zadawani Ci pytań odnośnie tego jak dbać o sen maluszka – choć na pewno mistrzynią nie jestem ;-).

Chcę Cię za to poprosić o rozmowę o Twoim biznesie, o tym jak to się zaczęło, jak działasz i jak się rozwijasz. Kiedy spotkałyśmy się kilka miesięcy temu, bardzo miło nam się rozmawiało. Emanuje od Ciebie ogromny spokój a zarazem zdecydowanie. Bardzo jestem ciekawa czy te cechy pomagają Ci w codziennej pracy, ale to za chwilkę. 

Jesteś trenerem dziecięcego snu – pierwszym w Polsce certyfikowanym – Baby Sleep Trainer. Czym dokładnie się zajmujesz?

Pomagam rodzicom, których dzieci z różnych powodów zeszły z prawidłowego „kursu snu” i w efekcie nie chcą lub nie potrafią dobrze spać.  Zawsze w pierwszej kolejności szukam przyczyn takiego stanu rzeczy przeprowadzając z rodziną wręcz „detektywistyczny” wywiad, który pozwala mi zidentyfikować obszary, nad których poprawą wspólnie potem pracujemy: ja przygotowuję plan zmian a rodzice wprowadzają go w życie z moim wsparciem. Cel tej współpracy jest zawsze jeden: spokojne, przespane noce całej rodziny.

Jak wygląda Twój typowy dzień pracy?

Mój dzień pracy zawsze zaczyna się od spływających „raportów” po nocy (smsy i maile) od rodziców, z którymi aktualnie pracuję. Mąż zawsze śmieje się rano: „Jak tam, czy wszystkie twoje dzieci już się zameldowały?” Takich raportów dostaję też mnóstwo w ciągu dnia, ponieważ z niektórymi rodzinami jesteśmy w praktycznie nieustannym kontakcie ustalając optymalne pory kolejnych drzemek czy omawiając bieżące problemy. Kolejne godziny spędzam rozmawiając z rodzicami przez telefon, Skype’a czy wymieniając maile – omawiam plany działania, które dla nich przygotowałam i które będziemy razem wdrażać, odbywam konsultacje, pomagam im rozwiązać konkretne problemy, z którymi się do mnie zwracają, czy wreszcie odbywam wstępne konsultacje z osobami, które zastanawiają się nad podjęciem współpracy i chciałyby wiedzieć na czym ona polega. Sporą część dnia spędzam też przygotowując indywidualne Plany Nauki Zasypiania – każdy plan to inne dziecko, inna rodzina, inne problemy i oczekiwania, to najbardziej czasochłonny etap współpracy. Po pracy przychodzi wieczór i wtedy ćwiczę w praktyce całą moją wiedzę teoretyczną zaganiając i układając do snu całą moją trójkę (śmiech).

Lubisz to co robisz, prawda? A jak do tego doszłaś?  

Uwielbiam moją pracę. Pomysł na nią był (jak to się chyba często zdarza) wypadkową moich własnych przejść z córką, która przez pierwsze 6 miesięcy swojego życia w zasadzie w ogóle nie dawała nam spać oraz faktu, iż natknęłam się na ogłoszenie o kursie na Baby Sleep Trainera. Myślę, że w tej konfiguracji znaczenie miało naturalnie również to, że byłam na takim etapie swojego życia, kiedy to w związku z dobiegającym końca urlopem wychowawczym zaczęłam rozmyślać o czymś „swoim” w przeciwieństwie do powrotu na etat: klasyka gatunku (śmiech).

Opowiedz nam proszę o tym kursie.

Kurs on-line, w którym wzięłam udział trwał cztery miesiące i zakończył się egzaminem praktycznym. Nasza grupa liczyła 10 wspaniałych dziewczyn z USA i Kanady. Jesteśmy w stałym kontakcie do dziś, bierzemy udział w rozmaitych kursach doszkalających. Oprócz tego na codzień wspieramy się konsultując na bieżąco wszystkie trudniejsze przypadki. Nasze forum to niezgłębione źródło wiedzy, ale również cudownego wsparcia: w chwilach zwątpienia zawsze mogę liczyć na pomoc koleżanek, z drugiej strony dzielimy się swoimi sukcesami i dopingujemy nawzajem.

Chciałabym Cię podpytać bardziej biznesowo. Jak udało Ci się wycenić swoją pracę? W końcu byłaś pierwszą osobą w Polsce zajmującą się tak domowym i często delikatnym tematem…

Aktualny cennik moich usług to wynik pewnej ewolucji. Początkowo bazowałam na cenach różnego rodzaju pokrewnych usług. Potem dokonywałam modyfikacji, zarówno pod względem cen jak i zakresu usługi dopasowując je do rzeczywistych potrzeb i oczekiwań rodziców z którymi pracowałam. Nadal zresztą jestem bardzo elastyczna pod tym względem i często tworzę „hybrydy” w oparciu o pozycje mojego cennika, ponieważ każda rodzina i każdy przypadek jest inny.

Masz wielu klientów? Czy zdarza się że wracają z kolejnymi dziećmi?

Nie narzekam ;). Wracają z kolejnym dziećmi, wracają kiedy mamy zajdą w ciąże z kolejnym dzieckiem i – co zawsze jest dla mnie niezwykle cenne – odsyłają do mnie swoich znajomych i krewnych borykających się z podobnymi problemami.

A jak w rodzinie rozmawiacie o Twojej pracy? Czy dzieci wiedzą czym się zajmujesz?

Średni syn (4 lata) wie tylko, że „mama pracuje w domu”, co było początkowo dla niego źródłem wielkiego zadziwienia, bo tata przecież zawsze „jechał do pracy”. Starsza córka (10 lat) oczywiście doskonale wie czym się zajmuję i jak młodsi mają jakieś „turbulencje” ze spaniem (bo i u nas się one zdarzają 😉 ) , to pyta zawsze: „No, i jak pani Dobranocka sobie z tym poradzi?”.

A kto Panią Dobranockę wspiera na co dzień?

Nigdy nie dałabym rady pracować zawodowo w pełnym wymiarze godzin i zajmować się domem jednocześnie. Dzielimy się z mężem wszystkimi obowiązkami – nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej, ponieważ fizycznie nie dałabym rady wszystkiego pogodzić. Mamy też wspaniałą opiekunkę do naszego najmłodszego i doraźnie wspierają nas babcie – tak więc cały sztab ludzi do pomocy. Daję radę! (śmiech).

Wiem, że na rynku są już kolejne trenerki snu, czy to dobrze dla Ciebie czy źle?

Wszystkie podręczniki ekonomii mówią, że konkurencja jest dobra i ja się z tym całkowicie zgadzam. Świadomość, że jest ktoś z kim muszę konkurować o klienta mobilizuje mnie zawsze do działania i dodaje adrenaliny. Brak konkurencji jest w moim odczuciu demoralizujący i nie służy też potencjalnym klientom.

Od jak dawna pracujesz jako Pani Dobranocka?

Oficjalnie działam drugi rok, choć pomaganiem rodzinom, które miały problemy ze snem swoich dzieci zajmuję się już od kilku lat. Wcześniej pracowałam przez wiele lat w dość dużej firmie, jeszcze wcześniej pracowałam przez jakiś czas jako nauczyciel – mogę śmiało powiedzieć, że moja praca zawsze pośrednio lub bezpośrednio była związana ze wspieraniem rozwoju i edukacją, nie inaczej jest teraz.

A co powiesz mamie, która ma całkiem nowy pomysł na biznes?

Nie bójcie się z pozoru szalonych czy nietypowych pomysłów na biznes. Nie przejmujcie się krytyką czy sceptycznym podejściem otoczenia, przestaną wątpić jak zaczniecie zarabiać pierwsze pieniądze (śmiech). Nie kopiujcie pomysłów, tylko szukajcie nowych, ciekawych dróg – przy dzisiejszych technologiach ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. No i oczywiście najwspanialsze biznesy rodzą się z pasji, bo prawdziwy sukces można osiągnąć tylko kiedy się kocha to co się robi ;-).

Dziękuję Ci za rozmowę.

Ja również dziękuję.

Rozmawiała Agnieszka Kaczanowska

Zapraszamy na stronę www.twojadobranocka.pl
 

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podyskutuj

7 kroków jak wystartować z własnym biznesem, wykorzystując podejście Design Thinking?

Masz pomysł na biznes, ale nie masz pewności czy jest on dostatecznie dobry i czy znajdziesz klientów? Wykorzystaj narzędzia Design Thinking, aby to tanio i szybko sprawdzić. Stwórz produkt lub usługę, którą pokochają Twoi klienci.
zespół pracuje nad strategią biznesu

Jak wystartować z własnym biznesem wykorzystując podejście Design Thinking?

Design Thinking to kreatywna metoda rozwiązywania problemów, wykorzystywana przez wiele znanych i świetnie prosperujących firm tj. Google, Apple czy AirbNB do tworzenia innowacyjnych i użytecznych produktów lub usług. Metoda ta została spopularyzowana przez Tima Browna z firmy IDEO i jest jednym z kierunków wykładanych na uniwersytecie Stanford.

Design Thinking sprawdza się również dla przedsiębiorców, którzy chcą wystartować z własnym biznesem w sposób sprawdzony i efektywny. Na czym polega to podejście i jak je wykorzystać? Oto mapa 7 prostych kroków do wykonania.

Krok 1: Zdefiniuj kto jest użytkownikiem Twojego rozwiązania

Zastanów się i stwórz listę ludzi doświadczających problemu, który chcesz rozwiązać. Zastanów się i wypisz do kogo dokładnie kierujesz swój produkt i usługę, kto będzie go używał oraz kto będzie za niego płacił. Upewnij się, że masz przynajmniej 10 takich osób na swojej liście.

Dla przykładu jeśli Twój biznes miałby polegać na szyciu ubranek dla dzieci to Twoja lista powinna zawierać dzieci (użytkownicy produktu) oraz ich rodziców czy dziadków (osoby kupujące).

Krok 2: Umów się na rozmowę z konkretnymi osobami z Twojej grupy docelowej

Spójrz na swoją listę z kroku 1 i zastanów się kogo znasz, kto dobrze wpisuje się w profil Twoich odbiorców. Dopasuj konkretne imiona i nazwiska i umów się na 30-40 min rozmowę. Prowadząc rozmowę Twoim celem będzie poznanie punktu widzenia, historii, doświadczeń i preferencji tych konkretnych osób w obszarze, który dotyczy Twojego biznesu.

Przeczytaj także: Dlaczego warto korzystać z Design Thinking?

Krok 3: Przygotuj scenariusz rozmowy

Zanim przeprowadzisz rozmowę, dobrze przygotuj się do jej poprowadzenia. Kluczowe jest tutaj stworzenie listy dobrych pytań.

W Design Thinking rozmowy służą poznaniu punktu widzenia, preferencji, nawyków, zachowań i przekonań odbiorców, aby wychwycić co jest dla nich ważne i zidentyfikować ich najważniejsze potrzeby. Dobre pytania to pytania o ich doświadczenia i historie w interesującym Cię obszarze, pytania, których warto unikać to pytania o opinie na temat Twojego pomysłu i dyskutowanie rozwiązań, które już wymyśliłaś.

Oto przykładowe pytania jakie mogłabyś zadać rodzicom pracując nad produktem ubranek dla dzieci:

  • Jak często kupujesz ubranka swoim dzieciom? Gdzie najczęściej kupujesz i co bierzesz pod uwagę?
  • Opowiedz mi o swoich ostatnich doświadczeniach z zakupem i użytkowaniem zakupionych ubranek dla dzieci.
  • Opowiedz mi o swoim najlepszym / najgorszym doświadczeniu z ubrankami dla dziecka. Dlaczego to doświadczenie było najlepsze / najgorsze?

Krok 4: Przeprowadź rozmowy i zapisz najważniejsze wnioski

W kolejnym kroku po prostu przeprowadź swoje rozmowy, robiąc z nich szczegółowe notatki. Zapewne będziesz zaskoczona jak wiele nowych wartościowych informacji Ci dostarczą! Po każdej rozmowie wypisz: co się zaskoczyło, co często się powtarza, co wydaje Ci się najważniejsze. Spróbuj wypisać najważniejsze potrzeby swoich odbiorców, jakie zauważasz.

Krok 5: Dopracuj swój pomysł w oparciu o potrzeby odbiorców

Patrząc na potrzeby Twoich użytkowników i zapisane wnioski, włącz dobrą muzykę i wypisz pomysły na to, jak możesz dopracować swój pomysł, aby jeszcze lepiej spełniał ważne potrzeby Twojej grupy docelowej. Możesz zaprosić kilka innych wspierających Cię osób do wspólnego generowania pomysłów. Na koniec pogrupuj podobne pomysły razem i zdecyduj, który ostatecznie chcesz wypróbować.

Krok 6: Stwórz prototyp swojego rozwiązania i zaplanuj rynkowy test

Kiedy masz już konkretny i dopracowany pomysł na swój biznes warto sprawdzić czy znajdziesz na niego klientów. Aby zrobić to mądrze i oszczędzić sobie niepotrzebnych kosztów warto jest najpierw sprawdzić czy Twój pomysł sprawdzi się na rynku, czy znajdą się na niego klienci zanim zaczniesz w niego inwestować.

Możesz to zrobić przeprowadzając rynkowy test i przygotowując prototyp swojego rozwiązania. Chodzi o to, aby nie mając fizycznie gotowego produktu, dać swoim klientom wrażenie, że on już istnieje i sprawdzić jak na niego zareagują.

Dla przykładu możesz umieścić zdjęcia lub filmik prezentujący Twój produkt i umieścić go na stronie www. Link do strony promujesz w mediach społecznościowych lub wykorzystując swoje prywatne kontakty, a następnie sprawdzasz ile osób zdecydowało się zamówić Twój produkt.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Krok 7: Porzuć, zmień lub zrealizuj swój pomysł

W zależności od tego, co pokazał test rynkowy, wybierasz jeden z trzech kierunków działania:

  1. Zaczynasz działać widząc, że Twój produkt lub usługa znalazła swoją grupę nabywców
  2. Zmieniasz swój pomysł, jeśli popyt na produkt lub usługę jest niesatysfakcjonujący, a test pokazał Ci, czego brakowało w pierwotnym pomyśle
  3. Porzucasz pomysł i próbujesz czegoś innego, wracając do swojej listy pomysłów z kroku 5.

Przeczytaj także: Design Thinking, czyli jak zaprojektować swój biznes

Te proste kroki są z powodzeniem stosowane przez wiele znanych i świetnie prosperujących firm na całym świecie. Dla przykładu twórcy AirBnB zanim odpalili swój serwis najpierw podjęli próbę wynajęcia swojej własnej sypialni, aby przekonać się, czy ich pomysł znajdzie chętnych odbiorców. Podobnie działał Uber udostępniając swoją aplikację w początkowo bardzo prostej i okrojonej wersji tylko wśród swoich znajomych.

Jeżeli czujesz, że podejście Design Thinking mogłoby być ciekawym kierunkiem dla rozwoju Twojego pomysłu biznesowego i chciałabyś dowiedzieć się więcej, zapraszamy Cię do obejrzenia nagrania z webinaru: “Jak stworzyć biznes, który klienci pokochają i który się opłaci?”

Obejrzyj nagranie!

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Spełnione zawodowo mamy, które odważyły się opuścić korporację i założyć własną firmę, w ramach której prowadzą warsztaty na temat otwartej i efektywnej komunikacji oraz technik kreatywnego rozwiązywania problemów. Chcą zmieniać środowiska pracy, wprowadzając w nie więcej zaufania, otwartości, zaangażowania i kreatywności. Współpracują z korporacjami za granicą, aby poprzez szkolenia i coaching wspierać zatrudnione tam mamy w efektywnym powrocie do pracy po urodzeniu dziecka.

Jednoosobowa działalność czy spółka z o.o.?

Kiedy podejmiemy już decyzję, że chcemy prowadzić własną firmę, mamy pomysł oraz plan działania, czas zająć się formalnościami. Pierwszym i kluczowym aspektem, nad którym powinniśmy się zastanowić, jest decyzja w jakiej formie chcemy prowadzić działalność gospodarczą. Duże znaczenie mają tutaj kwestie wizerunkowe i specyfika branży, w której chcemy działać. Warto jednak także zwrócić uwagę na kwestie formalno – prawne, które mogą mieć doniosłe skutki w przyszłości.
kobieta prowadzi własną firmę, siedzi przy biurku z laptopem

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o.?

Obecnie te dwie formy prowadzenia działalności są najczęściej wybierane przez przedsiębiorców. Mimo pierwszego skojarzenia prowadzić działalność w formie spółki z o.o. może także jedna osoba. Warto więc przyjrzeć się bliżej, jakie są wady i zalety obydwu rozwiązań i które będzie dla nas korzystniejsze.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jest to najprostszy sposób prowadzenia własnej firmy. Założenie działalności gospodarczej nie wiąże się z poniesieniem żadnych opłat. Wniosek można złożyć elektronicznie poprzez stronę www.ceidg.gov.pl lub osobiście we właściwym wydziale działalności gospodarczej.

Założenie działalności przez Internet jest zdecydowanie najłatwiejszym rozwiązaniem, a wszystkie dokumenty możemy podpisać m.in. profilem zaufanym ePuap. Jeśli chcemy, żeby nasza działalności była zgłoszona do VAT, musimy złożyć osobny wniosek do urzędu skarbowego, który obecnie również nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Stosunkowo prosta procedura zakładania firmy w tej formie oraz niewielkie koszty są niewątpliwą zaletą działalności gospodarczej. Na przykład cena księgowości to ok. 200 zł miesięcznie, przy działalności względnie niewielkich rozmiarów. Zwróćmy jednak uwagę na mniej korzystne aspekty. Przede wszystkim przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy. Co więcej, jeśli pozostajemy w związku małżeńskim, w którym panuje ustrój wspólności majątkowej, negatywne konsekwencje naszych działań mogą również dotknąć naszego partnera. Dodatkowo musimy się również liczyć z obowiązkiem opłacania składek na ZUS, które po dwuletnim okresie preferencyjnym wynoszą obecnie ok. 1400 zł miesięcznie.

Przeczytaj także: Na czym polega działalność nierejestrowana?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Jej powstanie i funkcjonowanie reguluje kodeks spółek handlowych. Spółka z o.o. jest jedną ze spółek kapitałowych, która posiada osobowość prawną. Oznacza to, że jest ona podmiotem niezależnym od osób ją tworzących.

Korzyścią jest to, że nie ma przeszkód, aby spółka z o.o. miała tylko jednego udziałowca. W pierwszej kolejności musimy zająć się przygotowaniem umowy spółki z o.o., którą należy podpisać u notariusza. Jest to koszt ok. 300 – 500 zł w zależności od wysokości kapitału zakładowego i długości umowy. Możemy również skorzystać z opcji rejestracji spółki przez Internet, w tak zwanym trybie S-24. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że umowa spółki nie musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego, ponosimy tylko opłatę 350 zł za wpis spółki do KRS.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Spółka z o.o.

Spółka z o.o. prowadzi księgowość w formie ksiąg rachunkowych. Ich prowadzenie jest bardziej skomplikowane niż w przypadku księgowości dla jednoosobowej działalności gospodarczej, co skutkuje wyższą ceną usług biur rachunkowych (średnio cena zaczyna się od 500 zł miesięcznie), dodatkowo istnieje konieczność sporządzania corocznych sprawozdań finansowych. Pełna księgowość ma jednak swoje plusy. Dzięki temu, że musi ona być prowadzona bardzo skrupulatnie, zapewnia przejrzystość wszystkich operacji i łatwość kontrolowania finansów spółki.

To zdecydowana zaleta tej formy prowadzenia działalności, szczególnie jeśli spółkę prowadzimy z innymi osobami. Spółka z o.o. zapewnia też znacznie większe bezpieczeństwo prowadzenia biznesu. Jak zostało nadmienione powyżej spółka z o.o. posiada własną osobowość prawną. Za swoje zobowiązania odpowiada więc, co do zasady, tylko spółka.

Odpowiedzialność udziałowców jest wyłączona, ponoszą oni jedynie ryzyko utraty wkładów, które wnieśli do spółki na pokrycie kapitału zakładowego. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że za niezapłaconą fakturę spotka nas wątpliwa przyjemność odwiedzin komornika, który będzie chciał zająć nasz prywatny majątek.

Zgodnie z przepisami, udziałowcy spółki z o.o. nie są osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, w związku z tym nie podlegają oni obowiązkowi opłacania składek ZUS (w sytuacji, w której w spółce jest co najmniej dwóch udziałowców). Jeśli posiadamy ubezpieczenie z innych tytułów (np. umowa o pracę) pozwala nam to zaoszczędzić miesięcznie ok. 1400 zł. Mitem jest także twierdzenie, że kapitał zakładowy spółki (minimum 5000 zł) musi zostać “zamrożony”. Po jego wpłaceniu nie ma przeszkód aby te pieniądze inwestować w rozwój firmy np. w wyposażenie biura.

Przeczytaj także: Spółka z o.o. – ciekawy pomysł dla przedsiębiorczych mam

Co więc wybrać?

Powyżej przedstawiono zarówno wady jak i zalety prowadzenia firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej i w formie spółki z o.o.. Zwykła działalność gospodarcza jest za zwyczaj korzystnym rozwiązaniem dla przedsięwzięcia niewielkich rozmiarów i obarczonego stosunkowo niedużym ryzykiem.

Mimo wyższych kosztów początkowych oraz bardziej skomplikowanej procedury rejestracji, spółki z o.o. cieszę się niesłabnącą popularnością, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo jej udziałowców. Obecna sytuacja spowodowana pandemią koronawirusa, która znacząco wpłynęła na sytuację przedsiębiorców, pokazała jak ważny jest to aspekt.

Wybór odpowiedniej formy prawnej dla naszego biznesu może mieć niebagatelne skutki w przyszłości, dlatego warto dokładnie rozważyć wszystkie możliwości przy zakładaniu firmy. Przy wyborze odpowiedniej formy prawnej warto jest również skorzystać z porady specjalisty, przede wszystkim prawnika. Pamiętajmy bowiem, że każda działalność jest inna, dlatego tak ważny jest dobór rozwiązania dostosowanego do naszych potrzeb.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
prawnik, założycielka i Partner Zarządzający firmy StillWell Polska Sp. z o.o., zajmującej się obsługą prawną i doradztwem biznesowym dla przedsiębiorców. Twórczyni inicjatywy Kobieta i Biznes wspierającej kobiecy biznes i edukację prawną (www.zminkowska.pl).

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×