ZAINSPIRUJ SIĘ
Jak otrzymać wysoki zasiłek macierzyński prowadząc działalność gospodarczą?
- Karolina Szopa
- 4 czerwca 2017
- 2 MIN. CZYTANIA
Własna działalność, a zasiłek
Kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają zagwarantowany urlop i zasiłek macierzyński. Przedsiębiorcze mamy również mogą otrzymać świadczenie i dodatkowo samodzielnie zdecydować, czy w trakcie pobierania świadczenia będą kontynuować prowadzenie firmy.
Co więcej, w przeciwieństwie do pracy na etacie mają wpływ na jego wysokość. W celu otrzymania pieniędzy z racji urodzenia dziecka kobieta posiadająca działalność gospodarczą powinna zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego, które jest w tym przypadku dobrowolne. Wystarczy, że zrobi to przed porodem, a ZUS wypłaci jej świadczenie z tytułu macierzyństwa.
[FM_form id=”6″]
Nie wystarczy jedna składka
Jeszcze do niedawna opłacenie jednej składki chorobowej zapewniało wysoki zasiłek macierzyński. Przepisy się jednak zmieniły i aktualnie, aby otrzymać najwyższe z możliwych świadczenie trzeba zwiększyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przez 12 miesięcy poprzedzających poród. Zasada jest prosta – im dłuższy okres podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i im więcej opłaconych wyższych składek, tym wyższy zasiłek.
Prowadzenie działalności w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego jest dozwolone, a skorzystanie z tej opcji oznacza dodatkowe dochody. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, aby osoby otrzymujące świadczenie z tytułu umowy o pracę założyły swoją firmę. Podejmowanie takiej dodatkowej aktywności zawodowej nie wstrzymuje świadczenia.
O szczegółach dotyczących zasad wypłacania zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorczych mam opowiadamy w Księgowym Q&A. Nasz doradca podatkowy Magdalena Sławińska-Rzemek odpowiada na najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy!
Zdjęcie: 123rf