Czego szukasz

Jak otrzymać wysoki zasiłek macierzyński prowadząc działalność gospodarczą?

Czy osoby otrzymujące świadczenie macierzyńskie z tytułu umowy o pracę mogą założyć swoją firmę? Czy wystarczy opłacenie tylko jednej składki chorobowej, aby zapewnić sobie wysoki zasiłek macierzyński? Jakie są zasady wypłacania zasiłku dla przedsiębiorczych mam?

mama z małym dzieckiem na kolanach pracuje przy komputerze, ma założone słuchawki z mikrofonem

Własna działalność, a zasiłek

Kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają zagwarantowany urlop i zasiłek macierzyński. Przedsiębiorcze mamy również mogą otrzymać świadczenie i dodatkowo samodzielnie zdecydować, czy w trakcie pobierania świadczenia będą kontynuować prowadzenie firmy.

Co więcej, w przeciwieństwie do pracy na etacie mają wpływ na jego wysokość. W celu otrzymania pieniędzy z racji urodzenia dziecka kobieta posiadająca działalność gospodarczą powinna zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego, które jest w tym przypadku dobrowolne. Wystarczy, że zrobi to przed porodem, a ZUS wypłaci jej świadczenie z tytułu macierzyństwa.

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Nie wystarczy jedna składka

Jeszcze do niedawna opłacenie jednej składki chorobowej zapewniało wysoki zasiłek macierzyński. Przepisy się jednak zmieniły i aktualnie, aby otrzymać najwyższe z możliwych świadczenie trzeba zwiększyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przez 12 miesięcy poprzedzających poród. Zasada jest prosta – im dłuższy okres podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i im więcej opłaconych wyższych składek, tym wyższy zasiłek.

Prowadzenie działalności w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego jest dozwolone, a skorzystanie z tej opcji oznacza dodatkowe dochody. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, aby osoby otrzymujące świadczenie z tytułu umowy o pracę założyły swoją firmę. Podejmowanie takiej dodatkowej aktywności zawodowej nie wstrzymuje świadczenia.

O szczegółach dotyczących zasad wypłacania zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorczych mam opowiadamy w Księgowym Q&A. Nasz doradca podatkowy Magdalena Sławińska-Rzemek odpowiada na najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy!

Zdjęcie: 123rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy (specjalna oferta dla Mamopracuj).
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie