Czego szukasz

Jak ocenić klub malucha?

Kto zajmie się dzieckiem, kiedy mama wraca do pracy, a na przedszkole jest jeszcze za małe? Najczęściej mamy deklarują chęć powrotu do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim lub po ukończeniu roku przez dziecko. To czas, kiedy dzieckiem może zająć się babcia, dziadek lub niania. Można też posłać dziecko do żłobka bądź klubu malucha. Jak wybrać ten najlepszy klub, w którym nasze dziecko będzie miało najlepszą opiekę?

Czym jest klub malucha?

To miejsce przeznaczone do opieki nad najmłodszymi dziećmi, w wieku do trzech lat. Działa na podobnych zasadach co żłobek. W ostatnich latach powstało wiele klubów malucha i prywatnych żłobków z racji ogromnego zapotrzebowania na tego typu placówki. Samorządowe żłobki są przepełnione i nie mogą przyjąć więcej dzieci. Choć wiele mówi się o opiece w prywatnych placówkach – ostatnio wiele nieprzyjemnych rzeczy jak to opiekunki źle traktują dzieci i krzyczą, to można trafić do naprawdę dobrych miejsc. Istnieje wiele symptomów pozwalających ocenić jakość opieki w klubie malucha, należy tylko zwrócić szczególną uwagę na nie i obserwować swoje dziecko.

Jak wygląda dzień w klubie malucha?

Z reguły określony jest ramowy plan dnia przebywania dzieci w klubie, na który składa się: zabawa, zajęcia plastyczne, wyjście na dwór, posiłki, drzemka. Ważne jest to, aby grupa dzieci nie była bardzo liczna. Tu chodzi o najmłodsze dzieci, którym tak bardzo potrzebna jest jeszcze indywidualna opieka. Przy dużej ilości dzieci nie ma miejsca na indywidualność. Jeśli jest to mała, kameralna grupa możemy być spokojne co do tego, że dziecko będzie dobrze zaopiekowane.

Jak klub wpływa na dziecko?

Dziecko przebywając w grupie rówieśników jest aktywnym obserwatorem i czerpie od innych dzieci nowe zachowania. Owszem, nie zawsze są one dobre – bo dziecko obserwuje i te dobre i te złe zachowania. Jednak to już w gestii opiekunów jest pokazanie tych właściwych i tych niepożądanych zachowań. Raczkujące dzieci szybciej wstają oglądając starsze dzieci, niemówiące szybciej podłapują słowa i zaczynają mówić. U każdego z nich kształtuje się charakter – jedne dzieci walczą o swoje, inne biernie oddają zabawkę. Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i warto każdemu poświęcić tyle uwagi, ile potrzebuje i rozwijać u niego umiejętności i zainteresowania, które wykazuje.

Jakość opieki w klubie – jaka jest?

Warto porozmawiać z opiekunkami będącymi z dziećmi w ciągu dnia. Jak wygląda wprowadzanie nowego dziecka do grupy? Jak wygląda usypianie dzieci i karmienie? W jakich zajęciach uczestniczą dzieci? Czy dzieci wychodzą na zewnątrz? Czy klub ma swój ogródek? Na te i zapewne wiele innych pytań trudno od razu sobie odpowiedzieć, dlatego warto nieustannie obserwować dziecko. Jego zachowanie może się zmienić w pierwszych tygodniach uczęszczaniu do klubu – może być bardziej drażliwe czy zaniepokojone, może mieć problemy z jedzeniem lub zasypianiem. Ale to nie od razu oznaka złej opieki w klubie. Niektóre dzieci w taki sposób przyzwyczajają się do nowego miejsca i w taki sposób początkowo odreagowują stres. Jeśli w klubie wszystko jest w porządku w ciągu kilku pierwszych tygodni powinno się wszystko ustabilizować, o ile dziecko regularnie korzysta z klubu. Jeśli będzie chodziło do klubu każdego dnia, przyzwyczai się do tego faktu i szybciej załapie kontakt z dziećmi.

Jeśli grupa dzieci jest kameralna, a po opiekunkach widać czułość do dzieci i zamiłowanie do pracy, i wiemy, że dzieci uczestniczą w różnych zajęciach rozwojowych, to możemy być spokojne o swojego malucha.

Klub malucha jest bardzo dobrą alternatywą dla opieki niani. Dziecko przebywa w swojej grupie rówieśniczej, uczy się zachowań społecznych, czerpie inspiracje od innych dzieci i bacznie się im przygląda. Klub jest bardzo dobrym przygotowaniem dziecka do przedszkola i do samodzielności.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Socjolog i pedagog. Poza studiami ukończyła Letnią Akademię Montessori i Szkołę dla Rodziców i Wychowawców. Jest założycielką Klubu Malucha Tup-Tup w Krakowie zapewniającego opiekę dla dzieci w wieku do lat 3. Prywatnie mama małej Ani.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie