Czego szukasz

Jak ocenić klub malucha?

Kto zajmie się dzieckiem, kiedy mama wraca do pracy, a na przedszkole jest jeszcze za małe? Najczęściej mamy deklarują chęć powrotu do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim lub po ukończeniu roku przez dziecko. To czas, kiedy dzieckiem może zająć się babcia, dziadek lub niania. Można też posłać dziecko do żłobka bądź klubu malucha. Jak wybrać ten najlepszy klub, w którym nasze dziecko będzie miało najlepszą opiekę?

  • Kasia Skóra - 26/05/2015

Czym jest klub malucha?

To miejsce przeznaczone do opieki nad najmłodszymi dziećmi, w wieku do trzech lat. Działa na podobnych zasadach co żłobek. W ostatnich latach powstało wiele klubów malucha i prywatnych żłobków z racji ogromnego zapotrzebowania na tego typu placówki. Samorządowe żłobki są przepełnione i nie mogą przyjąć więcej dzieci. Choć wiele mówi się o opiece w prywatnych placówkach – ostatnio wiele nieprzyjemnych rzeczy jak to opiekunki źle traktują dzieci i krzyczą, to można trafić do naprawdę dobrych miejsc. Istnieje wiele symptomów pozwalających ocenić jakość opieki w klubie malucha, należy tylko zwrócić szczególną uwagę na nie i obserwować swoje dziecko.

Jak wygląda dzień w klubie malucha?

Z reguły określony jest ramowy plan dnia przebywania dzieci w klubie, na który składa się: zabawa, zajęcia plastyczne, wyjście na dwór, posiłki, drzemka. Ważne jest to, aby grupa dzieci nie była bardzo liczna. Tu chodzi o najmłodsze dzieci, którym tak bardzo potrzebna jest jeszcze indywidualna opieka. Przy dużej ilości dzieci nie ma miejsca na indywidualność. Jeśli jest to mała, kameralna grupa możemy być spokojne co do tego, że dziecko będzie dobrze zaopiekowane.

Jak klub wpływa na dziecko?

Dziecko przebywając w grupie rówieśników jest aktywnym obserwatorem i czerpie od innych dzieci nowe zachowania. Owszem, nie zawsze są one dobre – bo dziecko obserwuje i te dobre i te złe zachowania. Jednak to już w gestii opiekunów jest pokazanie tych właściwych i tych niepożądanych zachowań. Raczkujące dzieci szybciej wstają oglądając starsze dzieci, niemówiące szybciej podłapują słowa i zaczynają mówić. U każdego z nich kształtuje się charakter – jedne dzieci walczą o swoje, inne biernie oddają zabawkę. Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i warto każdemu poświęcić tyle uwagi, ile potrzebuje i rozwijać u niego umiejętności i zainteresowania, które wykazuje.

Jakość opieki w klubie – jaka jest?

Warto porozmawiać z opiekunkami będącymi z dziećmi w ciągu dnia. Jak wygląda wprowadzanie nowego dziecka do grupy? Jak wygląda usypianie dzieci i karmienie? W jakich zajęciach uczestniczą dzieci? Czy dzieci wychodzą na zewnątrz? Czy klub ma swój ogródek? Na te i zapewne wiele innych pytań trudno od razu sobie odpowiedzieć, dlatego warto nieustannie obserwować dziecko. Jego zachowanie może się zmienić w pierwszych tygodniach uczęszczaniu do klubu – może być bardziej drażliwe czy zaniepokojone, może mieć problemy z jedzeniem lub zasypianiem. Ale to nie od razu oznaka złej opieki w klubie. Niektóre dzieci w taki sposób przyzwyczajają się do nowego miejsca i w taki sposób początkowo odreagowują stres. Jeśli w klubie wszystko jest w porządku w ciągu kilku pierwszych tygodni powinno się wszystko ustabilizować, o ile dziecko regularnie korzysta z klubu. Jeśli będzie chodziło do klubu każdego dnia, przyzwyczai się do tego faktu i szybciej załapie kontakt z dziećmi.

Jeśli grupa dzieci jest kameralna, a po opiekunkach widać czułość do dzieci i zamiłowanie do pracy, i wiemy, że dzieci uczestniczą w różnych zajęciach rozwojowych, to możemy być spokojne o swojego malucha.

Klub malucha jest bardzo dobrą alternatywą dla opieki niani. Dziecko przebywa w swojej grupie rówieśniczej, uczy się zachowań społecznych, czerpie inspiracje od innych dzieci i bacznie się im przygląda. Klub jest bardzo dobrym przygotowaniem dziecka do przedszkola i do samodzielności.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kasia Skóra
Socjolog i pedagog. Poza studiami ukończyła Letnią Akademię Montessori i Szkołę dla Rodziców i Wychowawców. Jest założycielką Klubu Malucha Tup-Tup w Krakowie zapewniającego opiekę dla dzieci w wieku do lat 3. Prywatnie mama małej Ani.
Podyskutuj

Jak dobrze spędzać czas z dzieckiem po pracy?

Praca na pełny etat, a dziecko w żłobku/przedszkolu/z nianią/z babcią w czasie Twojej pracy. Po południu zostaje od 2 do 5 godzin wspólnego czasu – Twojego i dziecka. A trzeba też zrobić zakupy, ugotować obiad i posprzątać mieszkanie. Jak dobrze spędzić ten czas razem?

  • Kasia Skóra - 15/10/2019
dziecko stoi swoimi stopami na stopach taty, zabawa

Praca na bok

Przede wszystkim od momentu odebrania dziecka ze żłobka lub przedszkola albo powrotu do domu zapomnij o tym, co było w pracy. Teraz jesteś z dzieckiem! Teraz zajmujesz się sprawami rodzinnymi! Teraz tworzysz wspomnienia! Nie pozwól, aby Twoje dziecko odczuło stres jaki towarzyszy Ci w pracy, albo zmęczenie po całym dniu. Dla dziecka to bardzo ważna część dnia – ma Ciebie tylko dla siebie!

Po prostu bądź!

Zaangażuj się wobec tego w zabawę z nim – idźcie razem na długi spacer, pobiegajcie po trawie, pohuśtajcie się na placu zabaw. A może policzycie biedronki? Albo kasztany? Możecie też przeskakiwać płytki chodnikowe.

Poznaj jeszcze pomysły na zabawy z tatą, które pokocha Twoje dziecko!

Zobacz na co Twoje dziecko ma ochotę i podążaj za nim. To nie czas na strofowanie, że się pobrudzi lub komunikaty, żeby się pospieszyło. A gdy pogoda nie sprzyja, poukładajcie klocki w domu, zabawcie się w teatrzyk, albo zbudujcie namiot z koców. Ważne jest to, aby stuprocentowo być wtedy z dzieckiem – nie obok niego. Nie chodzi o to, aby robić obiad i tylko doglądać jak dziecko układa klocki. Dziecko potrzebuje BYCIA.

Domowe obowiązki

Nie zawsze jest jednak tak, że całe popołudnie możesz się tylko bawić z dzieckiem, ale czas od momentu wyjścia z pracy, do momentu zaśnięcia dziecka można mądrze zagospodarować. Zarówno obowiązkami domowymi, jak i opieką nad dzieckiem możesz podzielić się z partnerem.

Dogadajcie się, w które dni kto zajmuje się dzieckiem, kto jest odpowiedzialny za sprzątanie, czy zrobienie zakupów. Dziecko powinno doświadczać zarówno zabawy z obojgiem z Was, jak i każdym z osobna. Jest to możliwe – wystarczy tylko dobrze to rozplanować.

Możliwe, że teraz nie zdajesz sobie sprawy z tego, ale chwile spędzone z dzieckiem zaprocentują w przyszłości relacją jaka się między Wami utworzy.

To dziś tworzysz wspomnienia swojemu dziecku!

Sprawdź naszych 10 pomysłów na kreatywne zabawy z dziećmi!

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kasia Skóra
Socjolog i pedagog. Poza studiami ukończyła Letnią Akademię Montessori i Szkołę dla Rodziców i Wychowawców. Jest założycielką Klubu Malucha Tup-Tup w Krakowie zapewniającego opiekę dla dzieci w wieku do lat 3. Prywatnie mama małej Ani.
Podyskutuj

14 największych niespodzianek kiedy mama wraca do pracy

Doskonale znane mi jest uczucie paniki związane z powrotem do pracy. W głowie pojawia się mnóstwo skrajnych emocji. Strach, niepewność, ekscytacja, radość. Czy sobie poradzę? Dlaczego pozbawiam dziecko siebie? Czy wdrożę się w obowiązki? Może tak jak ja i wiele innych mam będziecie zaskoczone, że jest zupełnie inaczej niż myślałyście.
  • Agnieszka Wadecka - 14/10/2019

1. Podwójne życie

Mnóstwo kobiet dzieli swoje życie na dwie sfery – zawodową i prywatną. Trochę jakby miały alter ego. W domu są mamą, w pracy kobietą, tą samą sprzed macierzyństwa. W ten sposób wręcz ich życie staje się ciekawsze.

2. Poczucie winy?

To, co najczęściej spędza mamom sen z powiek, gdy wracają do pracy, to wyrzuty sumienia, że dziecko zostaje bez nich i może się poczuć odtrącone. Zaskoczenie przychodzi, gdy widzą samodzielnego malucha, który radzi sobie świetnie w przedszkolu.

3. Zdrowy egoizm

Mamy zdradzają, że jak powróciły do zawodowej aktywności, to poczuły się świetnie. Zauważyły, że to co robią jest dobre dla rodziny. Dodatkowo celebrują ten czas, który spędzają poza domem. Niektóre mówią otwarcie, że kariera jest dla nich na pierwszym miejscu i wcale nie czują się winne z tego powodu.

4. Wszystko jak trzeba

Zaskakująca jest akceptacja myśli, że dziecko ma wszystko czego mu potrzeba: jest nakarmione, umyte, spokojnie idzie spać, ma miłość rodziców, którzy nie robią nic przeciwko niemu. Praca nie jest niczym, co miałoby wpływać na szkodę dziecka.

5. Podział obowiązków

Kobiety, które dotychczas przyzwyczajone były do stałej opieki nad dzieckiem i brały na siebie większość domowych obowiązków są zachwycone, że sytuacja się bardzo zmieniła. Obowiązki dzielą z mężami na pół. Mogą na nich polegać, widzą, że na początku mężowie okazują duże wsparcie poprzez branie na siebie więcej domowych prac.

6. O co chodzi z tymi chorobami?

Przykrych niespodzianek nie brakuje. Bardzo często dzieci w pierwszym roku przedszkola chorują więcej niż dotychczas. Gdy cały czas trzeba zostawać z chorym maluchem w domu pojawia się uczucie paniki czy nie spowoduje to problemów w pracy.

7. Planowanie

Zmiana dnia z luźnego na pełen zasad i harmonogramów bywa szokująca. Spędzając czas z dzieckiem w domu, można było zorganizować dzień po swojemu. Po powrocie do pracy na wszystko brakuje czasu, by się nie pogubić, trzeba trzymać się ustalonego planu.

8. Powrót po urlopie?

Każda bezdzietna osoba w pracy myśli, że mama wraca po długich i przyjemnych wakacjach. Ciężko jej wytłumaczyć komuś, kto nie posiada dziecka, że wcale nie leżała na plaży z drinkiem w dłoni.

9. Grupa wsparcia

Miło jest, gdy okazuje się, że jest więcej rodziców, którzy wrócili po urlopie. W takiej grupie można powymieniać się doświadczeniami, podzielić historią porodu i zwyczajnie poczuć wsparcie kogoś, kto jest w takiej samej sytuacji.

10. Nadgodziny

Przez to, że często trzeba wyjść z pracy wcześniej by odebrać dzieci ma się mniej czasu na służbowe obowiązki niż współpracownicy. Ta refleksja nadchodzi mamy, gdy późną nocą nadrabiają swoje zadania.

11. Pora wyjść

Dla mam szokujące bywa to, że biuro trzeba opuścić o określonej godzinie. Przy dziecku nie było takiego godzinowego rygoru. Do tego czasem, po prostu wcale nie chce się wychodzić.

12. Kocham swoją pracę

Kobiety, które wróciły do tej samej pracy, którą wykonywały przed urodzeniem dziecka uświadamiają sobie, że ją uwielbiają. Przygotowywały się do tego zawodu, wdrażały się w obowiązki powoli.

Rola rodzica zaskoczyła je tym, że wchodzi się w nią nagle i dostaje się masę nowych zadań, do których nie było się przygotowanym. W tym zestawieniu praca wygrywa.

13. Nieoczekiwana zmiana

Część mam opowiada, że w pewnym momencie zdecydowały, że nie będą już wracać do pracy, ale codzienność doprowadziła do tego, że stanowczo zmieniły zdanie. Każda z nich była ogromnie zdziwiona tym, jak łatwo przyszło im podjąć tę decyzję.

14. Niespodziewany sukces

Wszystkie mamy, w tym i ja, cieszą się, że powróciły do zawodowej aktywności. Dzielenie pracy z macierzyństwem motywuje i buduje poczucie dumy z samej siebie. Każda z nas wie, że w ten sposób pomoże wzmocnić domowy budżet i zrobi coś dobrego dla swojego rozwoju.

Żródło: www.workingmother.com

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail