Czego szukasz

Jak nie zginąć w gąszczu ofert ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie na życie pełni funkcję ochronną. Osoby zainteresowane nabyciem takiej polisy mają trudne zadanie – poszczególne firmy ubezpieczeniowe kuszą swoimi produktami. W jaki sposób wybierać, aby dobrze na tym wyjść?

Celem polisy na życie jest zabezpieczenie bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego. Pieniądze uzyskane z ubezpieczenia mogą pomóc w uregulowaniu należności np. wobec banków lub zagwarantować zaplecze finansowe, z którego najbliżsi będą korzystać na co dzień. Aby wybrać mądrze, konieczne jest nie tylko przeanalizowanie swoich aktualnych potrzeb i sytuacji finansowej, lecz także wskazanie oczekiwań. To pierwsze kroki, które powinny pomóc w wyborze optymalnego ubezpieczenia na życie. Aktualnie dostępna oferta ubezpieczycieli jest bogata, więc tylko analityczne podejście pozwoli na podjęcie rozsądnej decyzji.

Terminowe czy bezterminowe ubezpieczenie?

Znajdujące się w ofercie firm ubezpieczeniowych polisy na życie można podzielić ze względu na czas ich trwania. Na tej podstawie wyróżnia się ubezpieczenia terminowe i bezterminowe. Te pierwsze gwarantują najczęściej wysoką sumę ubezpieczenia za stosunkowo niewielką składkę, umowa zaś podpisywana jest na konkretny okres (np. 10 lat). Rozważając nabycie takiej polisy, osoba zainteresowana powinna mieć na uwadze swój wiek – po jej wygaśnięciu podpisanie kolejnej umowy może być niemożliwe właśnie z uwagi na wiek. Wykupienie ubezpieczenia bezterminowego opłaca się tym, którzy szukają zabezpieczenia na całe życie. Polisa jest ważna tak długo, jak długo jej posiadacz regularnie opłaca składki.

Składka, która nie obciąża budżetu

Kolejnym ważnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę podczas poszukiwań polisy na życie, jest wysokość składki. Powinna ona być dopasowana do naszych możliwości finansowych. Warto też uwzględnić sumę ubezpieczenia. Przykładowo 4 Life Direct oferuje sumę ubezpieczenia w wysokości od 1000 zł do 100 000 zł. Możliwość wyboru jest istotna, zwłaszcza jeżeli zainteresowany uzyskuje dochody z własnej działalności gospodarczej lub pracuje na podstawie elastycznych umów (np. zlecenia).

Renoma firmy ubezpieczeniowej

Następny ważny element to renoma firmy ubezpieczeniowej. Aby wybrać mądrze, należy zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów ubezpieczyciela. Część z aktualnie działających na rynku firm ubezpieczeniowych (np. Generali Życie, Allianz czy 4 Life Direct) opinie dotychczasowych klientów publikuje na swoich stronach internetowych. Dzięki temu osoby zainteresowane nabyciem polisy mogą sprawdzić, jak inni oceniają przydatność poszczególnych produktów.

Photo credit: Foter / CC BY

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie