Czego szukasz

Jak najszybciej otrzymać płatność za fakturę? Zobacz, jeśli masz firmę

Wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności i chcesz zachować płynność finansową? A może zależy Ci na uniknięciu zatorów płatniczych wynikających z opóźnień w spłacie należności za wystawione kontrahentom faktury? Poznaj sposób, dzięki któremu otrzymasz pieniądze dużo wcześniej, niż wynika to z terminu płatności.

uśmiechnięta młoda kobieta pracuje przy laptopie

Statystyki pokazują, że nawet 50% polskich firm może borykać się z problemem zatorów płatniczych. Odbija się to niekorzystnie na kondycji przedsiębiorstwa, które – m.in. przez zamrożenie środków – nie może rozwijać działalności i jest narażone na utratę płynności finansowej. Z pomocą przychodzą zewnętrzne formy finansowania, wśród których popularnością cieszą się różne rodzaje faktoringu.

Na czym polega faktoring?

To nowoczesny sposób finansowania działalności, którego istotę stanowi zamiana na gotówkę należności wynikających z faktur. Na podstawie podpisanej umowy faktor (firma faktoringowa) przekazuje środki faktorantowi (przedsiębiorstwu) – często jeszcze w tym samym dniu, w którym zgłoszona została faktura.

Dostępne warianty

Firmy faktoringowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i oferują różne rodzaje faktoringu. Dzięki temu konkretną usługę finansową można dopasować m.in. do specyfiki branży i ryzyka niewypłacalności kontrahenta.

  • Faktoring z regresem

To rozwiązanie, w którym ryzyko niewypłacalności kontrahenta leży po stronie faktoranta. Gdy odbiorca nie ureguluje należności w terminie, przedsiębiorstwo zobligowane jest do spłaty zobowiązania wobec faktora.

  • Faktoring bez regresu

To jeden z częściej wybieranych rodzajów faktoringu, którego przewaga polega m.in. na tym, że ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta przejmuje faktor. Jeżeli kontrahent nie spłaci zobowiązania, firma faktoringowa otrzymuje odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego.

  • Faktoring odwrotny

To specyficzna forma faktoringu skierowana do przedsiębiorców szukających zewnętrznych sposobów finansowania swoich faktur zakupowych. W tym rodzaju faktoringu (zwanym również faktoringiem dłużnym) to faktor reguluje należność względem dostawcy, a następnie czeka aż faktorant zwróci mu założone środki, często oferując mu w ramach usługi dodatkowy termin na spłatę.

  • Faktoring eksportowy

Działa na podobnej zasadzie co inne rodzaje faktoringu. Różnica polega na tym, że usługa przeznaczona jest dla firm współpracujących z zagranicznymi kontrahentami i obejmuje obsługę walut.

Najważniejsze korzyści

Faktoring to dobry sposób na szybszy dostęp do należnych środków. Wybór takiego rozwiązania pozwoli Ci:

  • uniknąć zatorów płatniczych i wspomóc płynność finansową;
  • ograniczyć ryzyko niewypłacalności kontrahenta, z którym rozpoczynasz współpracę;
  • pozyskać środki na prowadzenie działań rozwojowych lub na inne cele.

Rozważ wszystkie „za” i „przeciw” – pozwoli Ci to podjąć słuszną decyzję, dopasowaną do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań przedsiębiorstwa.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.
<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie