Czego szukasz

Jak młoda mama może rozpocząć biznes online?

Urlop macierzyński powoli się kończy, a Ty zastanawiasz się nad powrotem do życia zawodowego, które pozwoli Ci łączyć pracę z wychowaniem maluszka? Zastanów się nad biznesem online.

mama siedzi na podłodze, przy łóżeczku dziecka

Uwierz w siebie

Od kilku miesięcy starasz się każdego dnia oddać całą swoją uwagę nowo narodzonemu najukochańszemu dziecku. Obdarzasz je miłością, która nie zna granic i nie chcesz przeoczyć żadnego ważnego momentu. Jako mama spisujesz się na medal.

Czy jednak w tym wszystkim nie zapominasz o tym, by zadać również o siebie? Nie tylko pod kątem kondycji fizycznej, zdrowo się odżywiając, starając się wysypiać itd., ale również pod kątem kondycji psychicznej – wierząc w siebie, nie tylko, jako mama.

Nowa rola, która od jakiegoś czasu pojawiła się w Twoim życiu nie powinna oznaczać, że musisz pogodzić się z tym, że dotychczasowe role, w których świetnie odnajdywałaś się przed urodzeniem dziecka, muszą odejść w zapomnienie.

Wciąż możesz chociażby realizować swoje zawodowe ambicje. I wcale nie musi to oznaczać powrotu na etat. Możesz zacząć zupełnie nową drogę, z maluszkiem u boku. Wystarczy, że uwierzysz w siebie, swoje możliwości i zdecydujesz się na własny biznes online.

Zostań freelancerką

Jeśli do tej pory byłaś specjalistą w jakiejś dziedzinie, możesz dalej wykonywać swój zawód, ale na własnych zasadach. Własny biznes pozwoli Ci wejść we współpracę freelancerską z firmami, które poszukują partnerów do pracy zdalnej. A jest ich coraz więcej.

Praca na freelance’ie wiąże się najczęściej z elastycznymi godzinami pracy i zadaniowością. To oznacza, że Twój klient zleca Ci wykonanie danej czynności na dany termin, a Ty pracujesz nad projektem wtedy, gdy masz na to czas – na przykład podczas drzemek maleństwa.

Jeśli do tej pory organizowałaś pracę biura, zastanów się nad zostaniem wirtualną asystentką. Jeżeli pracowałaś w dziale kreatywnym agencji reklamowej, być może do gustu przypadnie Ci zajęcie się grafiką, copywritingiem albo marketingiem. Jeśli przed porodem byłaś tłumaczką w korporacji, wciąż możesz zajmować się przekładem, ale na własny rachunek.

Freelancerzy już od kilku lat są w cenie. Większe i mniejsze firmy chętnie outsourcują też usługi księgowości, sprzedaży, programowania analityki. To tylko kilka z wielu przykładów dziedzin, w których możesz spróbować swoich sił, jako mama-specjalistka, która pracuje zdalnie.

Zajmij się sprzedażą przez internet

A może jednak chciałabyś odpocząć od dotychczasowej specjalizacji albo jesteś bardzo młodą mamą, która nie rozpoczęła jeszcze kariery zawodowej? Za to w wolnych chwilach szyjesz swojemu dziecku ubranka, ręcznie wykonujesz zabawki, biżuterię, drobne dekoracje do domu, szydełkujesz, robisz na drutach albo – w ramach hobby – tworzysz coś jeszcze innego.

Przekuj pasję w pracę i zacznij sprzedawać swoje małe dzieła sztuki przez internet. W tym celu wcale nie musisz zakładać własnego e-sklepu. Na dobry początek możesz skorzystać z platformy handlu elektronicznego, takiej, jak chociażby Allegro.

Sprzedaż za pośrednictwem popularnego marketplace’u pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić na własnym e-systemie, ale też da dostęp do ogromnej bazy użytkowników, którzy – wchodząc na platformę – są w nastroju do zakupów.

Z czasem możesz pomyśleć o własnym sklepie internetowym, nie rezygnując jednak ze sprzedaży dodatkowym kanałem, czyli poprzez znaną platformę. Dywersyfikacja źródeł przychodów w biznesie jest bardzo ważna.

Nie bój się prosić o pomoc

Pamiętaj, że otaczają Cię osoby, które możesz prosić o pomoc, gdy nie będziesz potrafiła rozwiązać jakiegoś biznesowego problemu lub znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie.

Tak samo, jako zwracasz się do swojej rodziny czy przyjaciół, gdy chodzi o pomoc przy maleństwie, możesz znaleźć wiele osób, które pomogą Ci w biznesie i to zupełnie za darmo.

Jeśli działasz lub planujesz zacząć działać, jako freelancerka, koniecznie dołącz do tematycznych grup dyskusyjnych w mediach społecznościowych, które skupiają ludzi z Twojej branży. Czytaj, pytaj, szukaj pomocy. Wbrew pozorom, online mnóstwo osób potrafi naprawdę wiele od siebie dawać, nie oczekując niczego w zamian. Korzystaj!

Jeżeli zdecydujesz się na sprzedaż online – szczególnie tę za pośrednictwem zewnętrznych platform handlu elektronicznego – również w sieci czeka na Ciebie przestrzeń, w której możesz prosić o pomoc. Świetnym przykładem jest Allegro Gadane, czyli społeczności skupiające się wokół spraw kliencko-sprzedawczych. Wraz z innymi sprzedającymi oraz administratorami i moderatorami wspólnie znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania na temat prowadzenia sprzedaży na Allegro. Nie ma nic lepszego niż przestrzeń do wymiany wiedzy, z której możesz korzystać online, jednocześnie mając oko na swojego maluszka!

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie