Czego szukasz

Jak mieć zdrowy kręgosłup?

Droga mamo! Twoje maleństwo jest już w Twych ramionach. Być może spodziewałaś się, że wraz z jego narodzinami znikną Twoje problemy z bólami pleców. Niestety nie zawsze tak się zdarza. Może być nawet tak, że bóle pleców nasilą się po porodzie. Jakie są tego przyczyny i jak sobie z tym radzić?

Dlaczego plecy bolą po urodzeniu dziecka?

 • Relaksyna – jest to hormon, który wydziela się w ciąży, szczególnie przed samym porodem. Powoduje rozluźnienie stawów miednicy (krzyżowo-biodrowych) oraz rozmiękczenie spojenia łonowego, dzięki czemu kobieta będzie mogła urodzić dziecko. Niestety nie działa wybiórczo i oddziałuje na wszystkie stawy w organizmie. Powoduje zwiększenie elastyczności krążków międzykręgowych i więzadeł kręgosłupa, co powoduje, że słabiej trzymają zawartość krążka międzykręgowego. W efekcie tworzą się wypukliny naciskające na korzenie nerwowe.
 • Osłabione mięśnie brzucha, powiększone piersi, szybki spadek masy ciała, zmiana konfiguracji kręgosłupa – gdy byłaś w ciąży, Twój brzuch przez 9 miesięcy powoli rósł i coraz bardziej rozciągał mięśnie brzucha, powodując ich osłabienie. Po porodzie nagle ciężar brzucha zmniejszył się, choć mięśnie wciąż pozostały rozciągnięte. Gdy mięśnie brzucha, trzymające lędźwiowy odcinek kręgosłupa, są rozciągnięte i słabe, pogłębia się lorodoza w dolnym odcinku pleców. Dla równowagi zaczynamy się bardziej garbić w odcinku piersiowym kręgosłupa. Powiększone przy laktacji piersi nie poprawiają sytuacji. Organizm przeżywa nagłą zmianę konfiguracji kręgosłupa i musi się do niej przyzwyczaić, zanim sobie z tym poradzi.
 • Wysiłek fizyczny związany z opieką nad małym dzieckiem po porodzie – pochylanie się nad łóżeczkiem, noszenie dziecka, dźwiganie wózka, fotelika samochodowego to zwyczajne, codzienne czynności, kobiet, które dopiero co wykonały wysiłek porównywany do przebiegnięcia maratonu (ok. 40 km)! Ten nadmierny wysiłek fizyczny, skutkuje powstaniem bolesnych napięć i przykurczów.
 • Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji podczas karmienia piersią i nieprawidłowa postawa ciała podczas karmienia (garbienie się) – podczas pobytu w szpitalu po porodzie warto porozmawiać z konsultantką laktacyjną i dowiedzieć się nie tylko, czy dziecko prawidłowo radzi sobie ze ssaniem piersi, ale także jakie pozycje ciała możesz przyjąć podczas karmienia, aby twój kręgosłup jak najmniej ucierpiał.
 • Podanie znieczulenia zewnątrzoponowego – miejsce wkłucia może jeszcze przez kilka dni boleć.

Co robić?

 • Nie garb się i ćwicz! Postaraj się mobilizować do utrzymywania prawidłowej postawy ciała, nawet jeśli czujesz się zmęczona. Polecam uczęszczanie na ćwiczenia bazujące na metodzie Pilates. Metoda ta jest ukierunkowana przede wszystkim na zachowanie prawidłowej postawy ciała. Odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągną i rozluźnią napięcia w plecach oraz wzmocnią mięśnie przykręgosłupowe. Bardzo ważne są także ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, które należą do gorsetu mięśniowego trzymającego dolny odcinek kręgosłupa. Warto też rozciągać pośladki, mięsień dwugłowy uda i ścięgna podkolanowe. Takie ćwiczenia mogą złagodzić ból w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Jeśli wybierzesz zajęcia przeznaczone dla mam z dziećmi, nie będziesz musiała rozstawać się ze swoim dzieckiem, szukać dla niego opieki, ściągać pokarmu, a przy okazji miło spędzisz czas z nim, a także z innymi mamami.
 • Wybieraj wygodną pozycję do karmienia piersią. Skorzystaj z poduszki do karmienia, postaw stopy na podwyższeniu.
 • Używaj chusty lub nosidła ergonomicznego – nosząc w ten sposób dziecko, nie będziesz się odchylać do tyłu i odciążysz plecy. Prawidłowo zawiązana chusta i odpowiednie nosidło są także korzystne dla Twojego maluszka. Ponadto, będziesz miała wolne ręce, a wiadomo, że świeżo upieczona mama ma pełne ręce roboty 😉
 • W pierwszych miesiącach, kiedy dziecko jeszcze się nie podnosi, ustaw łóżeczko na najwyższym poziomie. Dzięki temu nie będziesz musiała mocno się schylać i przeciążać pleców.
 • Stojąc, postaraj się rozkładać ciężar ciała równomiernie na obu nogach. Kiedy wspieramy ciężar ciała na jednej nodze, przekrzywiamy biodra i wykrzywiamy kręgosłup w odcinku lędźwiowym.
 • Gdy musisz podnieść coś ciężkiego, rób to z pozycji kucznej, przy zgiętych kolanach i wyprostowanym kręgosłupie, a nie schylając się z dużym zgięciem kręgosłupa ku przodowi. Staraj się trzymać ciężar blisko siebie i nie pochylać się do przodu.
 • Wybierz odpowiedni materac – nie może być ani za twardy, ani za miękki. Powinien być sprężysty, tak by dopasowywał się do krzywizn kręgosłupa. Zbyt miękki powoduje, że podczas snu kręgosłup jest wygięty w łuk. Mięśnie przykręgosłupowe muszą wówczas podtrzymywać kręgosłup, przez co wcale się nie odpoczywa. Z kolei na zbyt twardym materacu, ciało podpiera się na kilku punktach, np. na pośladkach i łopatkach, na stawie biodrowym i barkowym, i znów nie odpoczywa z powodu napięcia mięśni przykręgosłupowych. Dobry materac ugina się pod pośladkami, pod łokciami, barkami i podtrzymuje kręgosłup, by mięśnie mogły się rozluźnić i odpocząć w nocy przed całodziennym wysiłkiem.
 • Schylaj się w prawidłowy sposób, uginając nogi w kolanach. To odciąża plecy w odcinku lędźwiowym.
 • Ze skłonu prostuj się, rolując kręgosłup na lekko ugiętych nogach. To może się wydawać śmieszne i nienaturalne, ale rolowanie kręgosłupa to świetne ćwiczenie na kręgosłup. To Ci się opłaci 😉
 • Kiedy możesz odpocznij, połóż się, najlepiej na wznak. W tej pozycji mięśnie najbardziej odpoczywają.
 • Kiedy siedzisz, postaw stopy na podwyższeniu. Staraj się wybierać siedzenia z oparciem. Nie zakładaj nogi na nogę.
 • Umów się na masaż. Jeśli nie masz możliwości pójścia do specjalisty, poproś męża o pomoc 😉
 • Zażywaj ciepłej kąpieli i stosuj ciepłe okłady na obolałe miejsca.
 • Jeśli po ciąży zostało Ci dużo kilogramów, postaraj się zadbać o dietę tak, aby powoli i systematycznie wracać do wagi sprzed ciąży – otyłość bardzo negatywnie wpływa na dolegliwości bólowe pleców.
 • Zadbaj o dietę bogatą w wapń. To ważne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego maluszka. Uzupełniaj też dietę witaminą D, która pomaga przyswajać wapń. Witamina D wytwarza się naturalnie, gdy przebywamy na słońcu.
 • Unikaj stresu – napięte mięśnie nasilają ból pleców. Postaraj się jak najwięcej relaksować, spacerować. Skoncentruj się na sobie i dziecku. Inne sprawy poczekają.
 • Wybierz odpowiednią poduszkę – tak, aby uniknąć bólów karku. Być może warto rozważyć poduszkę korekcyjną.
 • Gdy odkurzasz mieszkanie, wydłużaj rurę odkurzacza tak, aby nie musieć się schylać.
 • Zrezygnuj ze szpilek – częste spacerowanie w butach na wysokim obcasie powoduje pogłębienie lordozy lędźwiowej i może potęgować bóle kręgosłupa.
 • Jeżeli dolegliwości nie ustają po kilku tygodniach najlepiej wybrać się do rehabilitanta, aby zdiagnozował przyczyny bólu i ustalił, jakie ćwiczenia powinnaś wykonywać.

Droga mamo! Bądź dla siebie miła i wyrozumiała 🙂 Znajdź trochę przestrzeni w swoim codziennym życiu na wdrożenie zdrowych nawyków, które sprawią, że będziesz miała więcej energii i dobrego humoru dla samej siebie i swojego maleństwa.

Zdjęcie: Milena Fabisiak

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Mama 2,5-letniej Alicji i 5-miesięcznego Tymka. Autorka programu MAMAFIT - Ćwiczenia dla kobiet w ciązy i mam mam maluchów, serwisu e-mamafit.pl oraz kursu internetowego Domowy trening dla kobiet w ciąży – W zdrowym ciele zdrowy dzidziuś.

Podyskutuj

Pierwsze kroki jako konsultantka ślubna

By zostać profesjonalną konsultantką ślubną, należy ukończyć odpowiednie szkolenie lub kurs. Jednak jeśli czujesz do tego powołanie, swoich sił możesz spróbować podczas organizacji własnego ślubu, pomagając w tym ważnym dniu komuś ze swojej rodziny, lub grona bliskich przyjaciół. Przede wszystkim należy pamiętać, że na konsultancie ślubnym spoczywa duża odpowiedzialność – państwo młodzi zawsze chcą, by wszystko było dopięte na ostatni guzik – co wymaga dużego zaangażowania i odpowiedniej metodyki pracy.
Konsultantka ślubna trzyma czerwone serce

Podstawą jest posiadanie odpowiedniego organizera, w którym będziesz wszystko notować, tak by żaden szczegół nie uciekł. Poza tym musisz być w pełni świadoma, że praca konsultantki ślubnej to praca, w której niezbędne są dobre umiejętności społeczne. Trzeba potrafić dogadywać się nie tylko z państwem młodym, ale także z wieloma innymi osobami.

Jeśli podejmiesz się organizacji ślubu, będziesz musiała spotkać się z całym mnóstwem osób, których usługi będą potrzebne, a z czasem mogą stać się Twoimi sprawdzonymi współpracownikami. Kwiaciarnia, sklep z dekoracjami na wesele, restauracja, salon sukien ślubnych – adresy tych wszystkich miejsc najlepiej znać na pamięć i być na „Ty” z osobami tam pracującymi, bo rozmawiać będziecie niejednokrotnie.

Każde wesele musi być niezwykłe

Musisz być gotowa na to, by za każdym razem sprostać całkowicie innym wymaganiom. Jedno wesele może być małe, wyłącznie dla rodziny, inne na ponad 200 osób. Na jednym mogą być dzieci, dla których trzeba zapewnić dodatkowe atrakcje. Na innych państwo młodzi mogą zażyczyć sobie braku obecności maluchów. Jedno jest pewne, trzeba mieć gotową listę ciekawych propozycji na atrakcje weselne, tak by każda para znalazła wśród nich coś, co do nich przemówi.

Popularne atrakcje weselne

Wśród mniej lub bardziej popularnych atrakcji weselnych wymienić można m.in. wypuszczanie gołębi przez Parę Młodą. Zazwyczaj dokonywane tuż po wyjściu z kościoła. Może to być także puszczanie lampionów szczęścia, już w trakcie wesela, co sprawdza się zwłaszcza podczas zabawy na dworze.

Inne atrakcje, to chociażby bańki mydlane oraz weselne balony z helem – obie cieszące się powodzeniem zwłaszcza wśród najmłodszych uczestników wesel. Jeśli wiesz, że na weselu będą dzieci, niezbędne jest zapewnienie animatora dla nich. Nikt nie idzie przecież na wesele, z radością myśląc o tym, że gdy reszta gości będzie się bawić, on będzie musiał pilnować swojego malucha. Każdy rodzic chcę, chociaż chwili wytchnienia. Dla samych maluchów jest o wiele lepiej, gdy mają zapewnioną dostosowaną do ich wieku rozrywkę.

Mając do dyspozycji otwartą przestrzeń, można zastanowić się nad teatrem ognia lub pokazem laserowym, obie te rzeczy wyglądają niezwykle efektownie. Nieco zwyczajniejsze są natomiast wybuchające balony czy zimnie ognie, choć i one mają swój urok.

Atrakcje związane z jedzeniem

Urozmaicić można także sposób podawania dań lub/i napojów. Zapewnienie gościom efektowego pokazu sztuki barmańskiej, połączonego z otwartym barem na pewno będzie czymś ciekawym. Dla kawoszy dobrą propozycją będzie zapewnienie baristy na wesele.

Dobrym akcentem jest fontanna czekoladowa, wokół której zawsze zbierają się małe tłumy – niesie ona jednak ryzyko poplamienia wieczorowych kreacji. Natomiast stacja live cooking może zapewnić niezapomniane wrażenia, zwłaszcza jeśli Para Młoda zdecyduje się na jakąś egzotyczną kuchnię.

Dekoracje weselne

Nie łudząc się, jednym z najważniejszych elementów przygotowań jest zapewnienie odpowiednich dekoracji weselnych. Zaczynając od wyboru kolorystyki, sposobu stonowania dekoracji, poprzez kwiaty, dekoracje stołu i sali… Będzie wymagało to licznych rozmów z państwem młodym, niejednokrotnych wycieczek do sklepu oraz posiadania zaufanego sklepu z dekoracjami na wesele. Tak by wszystko, co będzie potrzebne, dotarło na czas, bez żadnych pomyłek w zamówieniu.

Jednym z podstawowych elementów dekoracji weselnych, tak jak w przypadku niemal każdej innej okazji są balony. Choć mogą wydawać się pozornie tandetne, odpowiednio dobrane, ułożone i umiejscowione mogą sprawić, że sala weselna od razu będzie wyglądać bardziej klimatycznie.

Kwiaty – czym się kierować przy ich wyborze?

Ważnym wyborem są kwiaty, one bowiem są zazwyczaj elementem, który narzuca główną kolorystykę. Wybierając kwiaty, należy kierować się nie tylko kwestią estetyczną, a więc ich wyglądem. Trzeba wziąć pod uwagę także kilka innych czynników.

Przede wszystkim czy państwo młodzi bądź ktoś z ich najbliższego otoczenia nie ma uczulenia na jakieś rośliny? Lepiej przecież uniknąć sytuacji, gdzie sala, owszem wygląda pięknie, ale Panna Młoda co chwilę kicha i łzawią jej oczy. Drugim czynnikiem są czynniki zewnętrzne. Jeśli będą to kwiaty cięte – jak długo wytrzymają, nie więdnąc? Jeśli zapowiada się gorący wieczór, trzeba zwrócić uwagę na to, by kwiaty nie omdlały od temperatury.

Co łączy upominki weselne, księgę gości i fotobudkę?

Choć kiedyś były rzadko spotykane, teraz te trzy elementy są niemal nierozłączną częścią wesel, którą prawie każdy gość spodziewa się zobaczyć. Dlatego warto mieć przygotowane kilka ich rodzajów do prezentacji. Wśród innych elementów, warto zaznaczyć kilka, o których nie zawsze się pomyśli, a często okazują się przydatne lub dodają dodatkowego charakteru imprezie.

Ozdobne pudełko na koperty z życzeniami. Może w znaczny sposób ułatwić życie nie tylko państwu młodym, ale także świadkom, którzy zwyczajowo przejmują na chwilę owe koperty, by państwo młodzi mieli wolne ręce.

Winietki, potocznie nazywane wizytówkami ślubnymi. To element, który w połączeniu z planem sali pomoże znaleźć swoje miejsce nawet najbardziej zdezorientowanym gościom. Sprawdzają się zwłaszcza podczas dużych wesel, gdzie pomagają w odnalezieniu odpowiedniego miejsca. Ułatwiają także zapoznawanie się gości, którzy przecież niekoniecznie musieli się wcześniej znać.

Dodatkowo warto podać menu. Dzięki temu goście będą wiedzieć nie tylko, kiedy mniej więcej spodziewać się kolejnego posiłku, ale także czy będzie to coś, na co rzeczywiście mają ochotę. Będąc, przy temacie menu – należy pamiętać o tym, by wybadać czy potrzebna jest wersja wegetariańska, wegańska lub inny, specjalny wymóg wobec dań. Oczywiście, kartę dań trzeba przygotować dużo wcześniej i dać ją do akceptacji państwu młodym.

Oczywiście opisane wyżej rzeczy to tylko kilka elementów, które wpływają na dobrą organizację ślubu. By przygotować komuś ślub i wesele marzeń trzeba zdecydowanie więcej. Jeśli jednak czujesz, że chcesz podjąć się tego zadania, te wskazówki mogą okazać się przydatne dla Ciebie.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Dzieci widzą muzykę. Czy i w jaki sposób można zobaczyć dźwięki?

„Widzę muzykę”. Tytuł nowej wystawy czasowej w Muzeum Fryderyka Chopina stawia przed nami pytanie: czy muzykę da się zobaczyć? A jeśli tak, to w jaki sposób? Artyści, których dzieła zostaną zaprezentowane na wystawie, podeszli do tego zagadnienia bardzo różnie. Już wkrótce, od 15 maja, będziecie mogli sami się o tym przekonać. Tymczasem mamy dla dzieci i rodziców propozycje zabaw, które pozwolą Wam wspólnie popatrzeć na muzykę.

Dzieci widzą muzykę

Bardzo się cieszymy, że Muzeum Fryderyka Chopina otwarte jest już dla zwiedzających. Oprócz ekspozycji stałej przygotowujemy dla naszych gości wystawę czasową pt. „Widzę muzykę”, która mierzy się z fascynującym i wielowątkowym zagadnieniem korespondencji sztuk, a w szczególności sztuk wizualnych i muzyki.

Czy i w jaki sposób można zobaczyć dźwięki?

Zapytałam o to mojego 7-letniego syna, ciekawa, co powie na ten temat, wolne jeszcze od utartych skojarzeń i schematów myślenia dziecko. Bez wahania Adaś udzielił odpowiedzi twierdzącej „A w jaki sposób?” – drążyłam temat dalej. „Na przykład jak ktoś gra, albo za pomocą generatora, który zamienia dźwięk na widoczne fale dźwiękowe…” – odpowiedziało moje dziecko.

Bez wątpienia obserwacja grającego artysty: jego ruchów, mimiki jest wizualnym doświadczeniem, które w pewnym stopniu kształtuje nasz odbiór samego utworu. Naprzeciw wychodzi nam także technologia, oferując rozmaite programy do wizualizacji muzyki. A gdybyśmy mieli sami dokonać takiego przełożenia muzyki na obraz (lub odwrotnie)?

Oprócz artystów, których prace zobaczymy na wystawie, z zagadnieniem tym zapewne mierzyła się większość dzieci i rodziców. Czy rysowaliście kiedyś do muzyki? Na pewno tak, a sposobów na to jest mnóstwo: można na przykład rytmicznie kreślić kolejne kreski, koła i inne kształty w zgodzie z przebiegiem utworu, malować konkretne skojarzenie, które nasuwa się nam z danym utworem albo samymi barwami spróbować oddać nastrój utworu… Może mieliście jakieś inne pomysły?

W zbiorach Muzeum Fryderyka Chopina znajdują się także prace dzieci do utworów Chopina, powstałe w 1949 r. Będzie je można zobaczyć właśnie na wspomnianej wystawie.

Przeczytaj także: Muzyką w pandemię! Jak zadbać o emocje swojej rodziny na co dzień i w święta?

Monotypia

Narysuj muzykę

A jak narysowałyby muzykę wielkiego kompozytora współczesne dzieci?

Najmłodszych wraz z rodzicami zapraszamy do śledzenia wydarzenia na Facebooku pt. „Dzieci widzą muzykę”. Regularnie będziemy zamieszczać w nim inspiracje do pracy artystycznej: filmy prezentujące rozmaite techniki plastyczne, utwory muzyczne Fryderyka Chopina, które stały się punktem wyjścia do prac artystów-plastyków, a także różne ciekawostki ze świata sztuk wizualnych i muzyki.

Zachęcamy, żeby wykorzystując wybraną technikę, stworzyć własną wizualną wersję wybranego utworu Fryderyka Chopina. A jeśli prześlecie zdjęcie Waszej pracy do nas, stanie się ona częścią wirtualnej wystawy „Dzieci widzą muzykę”. Wystawa Waszych prac będzie również zaprezentowana w przestrzeni Muzeum jako współczesny kontrapunkt do twórczości dzieci sprzed ponad 70-ciu lat.

Dla młodzieży z klas 7 i 8 szkoły podstawowej mamy inną propozycję. Na pewno nie raz nagrywaliście spontanicznie filmy telefonem. Wykorzystajmy więc to doświadczenie i stwórzmy wspólnie teledyski do muzyki Chopina. Zapraszamy na warsztaty, podczas których specjalistka z Biura Audiowizualnego NIFC zaprezentuje kilka przydatnych do tworzenia teledysków narzędzi.

Przeczytaj także: O miłości do babci i dziadka w muzyce romantyków

Grające paluszki

Wejdź po szczegóły!

Gotowe teledyski zostaną również zaprezentowane w przestrzeni Muzeum, a także w mediach społecznościowych.

Tymczasem w oczekiwaniu na otwarcie wystawy zachęcamy do zabawy bezpłatnym narzędziem. Strona pozwala na eksplorowanie muzyki i przekładanie jej na formy wizualne na najrozmaitsze sposoby. Urocze dźwiękowe stworki, zwierzęta wybijające zadany rytm, proste narzędzia do komponowania i różne inne dźwiękowo-wizualne zabawy wciągają zarówno tych młodszych, jak i starszych użytkowników. Przy okazji muzyczne eksperymenty stają się okazją do wyjaśnienia dzieciom zagadnień związanych z akustyką i elementami dzieła muzycznego.

A już jutro zapraszamy do Muzeum. Do zobaczenia! 🙂

Przeczytaj także: Na pandemię najlepsi… przyjaciele

Artykuł powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w ramach akcji „Muzyka łączy pokolenia”.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kulturoznawczyni, muzykolożka, menadżerka kultury i edukatorka w Muzeum Fryderyka Chopina. Szczęśliwa mama 7-letniego Adasia i 2-letniej Tosi.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×