Czego szukasz

Jak mądrze rozłożyć płatność na raty?

Nieważne, czy chodzi o kredyt, pożyczkę czy zaległe płatności. Czasami rozłożenie pewnych płatności na raty jest kluczowe dla zachowania płynności w domowym budżecie. Jak to zrobić? Lepiej zapłacić więcej rat, ale niższych, czy wręcz przeciwnie, im mniej rat, tym lepiej, nawet gdyby były bardzo wysokie?

Wiele osób wychodzi z założenia, że zawsze i wszędzie najlepsza jest jak najniższa rata kredytu. A sprawa wcale nie jest taka prosta. Jeśli planujesz wziąć większy kredyt, albo wręcz przeciwnie, jest Ci potrzebna niewielka pożyczka online, na raty miesięczne możesz mieć wpływ i warto wybrać ich wysokość z głową!

Równe czyli droższe

W przypadku większych kredytów, jedną z pierwszych decyzji, które trzeba podjąć, to wybór rat równych lub malejących. W pierwszym przypadku każdego miesiąca spłacamy ratę w takiej samej wysokości. Wylicza się ją na podstawie skomplikowanego wzoru w taki sposób, aby wraz ze spłacaniem kolejnych rat spadała wysokość odsetek, a rósł udział spłacanego kapitału.

W przypadku rat malejących co miesiąc spłacana będzie taka sama część kapitału oraz odsetki, ale comiesięczna wysokość raty będzie się zmieniać, stopniowo zmniejszając się im bliżej końca okresu spłaty.

Warto jednak pamiętać, że bez względu na wysokość kredytu, oprocentowania czy okresu spłaty, kredyt spłacany w ratach równych zawsze będzie nieco droższy.

Dla niektórych osób jednak komfort rat zawsze w tej samej wysokości i początkowo niższych rat niż w przypadku kredytu z ratami malejącymi, jest wart takiego wydatku.

Popatrz całościowo

Zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę rozkładającą płatność na raty, sprawdź jaki będzie ich całościowy koszt dla kilku wariantów. Rozłożenie kredytu na dłuższy okres pozwala obniżyć wysokość raty i to czasem do naprawdę niskich kwot, ale coś za coś.

Za przywilej długiego spłacania trzeba zapłacić,, ponieważ im dłuższy okres spłaty, tym dłużej nalicza się oprocentowanie za pożyczoną kwotę. Zresztą banki i firmy udzielające pożyczek często w takich przypadkach podwyższają oprocentowanie, ponieważ dla nich tak długi czas kredytowania to dodatkowe ryzyko.

Dlatego koniecznie zlicz wysokość wszystkich rat dla co najmniej dwóch wariantów i sprawdź różnicę. Jeśli jest duża, a Ty masz możliwość, żeby się zmobilizować i spłacić pożyczoną kwotę wcześniej, nie wahaj się!

Jeśli jednak Twój domowy budżet jest napięty, wybierz taką wysokość raty, która go nie nadwyręży. Zbyt wysoka rata może też doprowadzić do spirali zadłużenia, kiedy bierze się nową pożyczkę, żeby spłacić raty starej.

Pożyczka(provident.pl) i kredyt, to usługi dla wszystkich, warto z nich korzystać, ale rozsądnie, dopasowując z pomocą specjalisty wysokość pożyczonej kwoty i rat do swoich potrzeb!

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie