Czego szukasz

Jak efektywnie uczyć się języka obcego?

Nauka języka obcego to wyzwanie dla każdego. Niezależnie od wybranej metody, wymaga zaangażowania i motywacji. Będąc mamą, masz milion spraw na głowie, co nie znaczy, że na naukę i podnoszenie kwalifikacji już nie ma czasu. Jak uczyć się efektywnie i w najlepszy sposób? I przede wszystkim kiedy???

W dzisiejszych czasach często trudniej jest nam dotrzymywać stałych, regularnych terminów. Nie musi to jednak znaczyć, że rozwój naszych kompetencji językowych trzeba odłożyć na inny czas. Oczywiście dobrze jest, jeśli możemy zapisać się na kurs do szkoły językowej i regularnie rozwijać nasze zdolności komunikacyjne. Można jednak wypracować sobie własny system nauki, podporządkowany naszym potrzebom i możliwościom czasowym oraz finansowym.

Zdiagnozowanie sytuacji

Pierwszym krokiem w kierunku doskonalenia naszych kompetencji językowych jest dogłębna diagnoza ich obecnego stanu. Osoby, które nigdy wcześniej nie uczyły się danego języka obcego, powinny zasięgnąć opinii doświadczonego lektora, który przygotuje odpowiedni plan działania, dopasowany do celów, zainteresowań i potrzeb uczącego się. Oczywiście można zainwestować w podręczniki do nauki języka, które często wyposażone są w płyty CD/DVD, umożliwiające odsłuchiwanie materiału, niejednokrotnie również wspomagające trening wymowy oraz korygujące nasze błędy. Są one jednak przygotowane dla większej grupy osób, nie zagwarantują nam więc zaspokojenia naszych potrzeb indywidualnych.

Samodzielna praca w domu

Osoby, które w przeszłości uczyły się języka, chcące głównie odświeżyć swoją wiedzę lub poszerzyć zakres słownictwa, mogą tę pracę wykonać samodzielnie w domu. Zaleca się czytanie tekstów w języku angielskim (lub w każdym innym, który chcemy poznać). Ich długość powinna zależeć od stopnia naszej wiedzy. Czytając, nieznane struktury możemy sprawdzić w słowniku. Aby zaznajomić się ze sposobem używania nowej struktury, warto wpisać ją w wyszukiwarkę internetową i zaobserwować, w jakich kontekstach i jakiej formie jest używana.

Kolejnym sposobem na odświeżenie naszej znajomości języka jest oglądanie telewizji i słuchanie radia w danym języku. Nie bez powodu w Holandii, Danii, Szwecji i Norwegii znajomość języka angielskiego jest na bardzo wysokim poziomie – programy telewizyjne oraz filmy i seriale nadawane są bez lektora, z napisami. Kiedy więc kupujemy film lub kreskówkę dla naszej pociechy na płycie DVD, warto wybrać taką, która udostępnia wersję z napisami w języku polskim.

Nasze indywidualne potrzeby

Niezależnie od naszego poziomu językowego, kontakt z doświadczonym lektorem jest bardzo istotny i ułatwia nam naukę. Proces przyswajania wiedzy u każdego człowieka przebiega inaczej. Oznacza to, że praca z jednym, standardowym podręcznikiem, może nie okazać się tak efektywna, jak byśmy sobie tego życzyli. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę zainteresowania uczącego się, jego bariery psychiczne. To, co przynosi dobre efekty w przypadku osób o większej modalności wzrokowej niekoniecznie będzie tak efektywne dla „słuchowców”. Stały kontakt z lektorem gwarantuje nam diagnozę, profilaktykę oraz pracę nad naszymi słabościami.

Kontakt z lektorem

Przy niewielkim nakładzie finansowym i czasowym można kontaktować się z lektorem raz w tygodniu, spożytkować tę godzinę na konwersacje. Kontakt poprzez pocztę elektroniczną na co dzień, może zagwarantować nam, że ćwiczenia, które wykonujemy, zostaną zweryfikowane, sprawdzone. System taki sprawia, że poświęcamy się nauce wtedy, gdy mamy na to czas i ochotę – wykonujemy tłumaczenia, piszemy przeróżne teksty – przykładowe listy, pocztówki, pamiętnik; rozwiązujemy ćwiczenia gramatyczne i leksykalne. Lektor regularnie sprawdza nasze postępy, tłumaczy kwestie niejasne, poprawia błędy.

Bezpłatne konsultacje

Wszystkich, chcących omówić kwestie nauki języka angielskiego, swoje problemy i wątpliwości, pragnących zasięgnąć rady lub sprawdzić swój poziom znajomości języka, zapraszam na bezpłatne konsultacje online (szczegóły na www.domilingua.com/konsultacje). Szczególnie zapraszam mamy, uczące się języka angielskiego lub zatroskane o postępy językowe dzieci.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Absolwentka studiów filologicznych, pasjonuje się językoznawstwem i literaturą, lektor języka angielskiego, słoweńskiego oraz polskiego dla cudzoziemców, założycielka centrum językowego domilingua.com 

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie