Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści, również dla kości, które stają się mocniejsze i zdrowsze. Nie trzeba uprawniać profesjonalnego sportu – wystarczą ćwiczenia o umiarkowanej trudności wzmacniające mięśnie posturalne, równoważne i koordynacyjne oraz regularne spacery.
Ciekawą propozycją jest ciesząca się coraz większą popularnością joga, która zwiększa neuropatyczność mózgu. Jak to się ma do układu kostnego? Oznacza to, że mimo upływu lat, wciąż potrafimy dobrze koordynować swoje ruchy i utrzymywać równowagę, co minimalizuje ryzyko upadków i złamań. Z kolei silny gorset mięśni łagodzi skutki uderzeń czy upadków. Aktywność fizyczna zwiększa gęstość kości i sprawia, że nie dają się one łatwo procesom starzenia.
Witamina D
Witamina D kojarzy się ze słońcem i wakacjami. Okazuje się, że jest ona bardzo ważna w procesach kościotwórczych. Dlatego warto postawić na spacery w słoneczną pogodę. Należy włączyć także w swoją dietę takie produkty jak ryby morskie (gotowane lub pieczone), jajka, produkty mleczne, wątróbkę, oleje roślinne, sery pleśniowe i dojrzewające, które zawierają witaminę D. W przypadku osób, które chronicznie borykają się z niedoborem witaminy D, należy rozważyć opcję suplementacji. Witamina D ma nie tylko dobry wpływ na układ kostny, ale też samopoczucie psychiczne i nastrój. Trzeba mieć na uwadze, że zimą występuje większe ryzyko jej niedoboru.
Odpowiednia dawka wapnia
Ludzkie kości w 2/3 składają się z wapnia. Niestety, wraz z wiekiem dochodzi do ubytków – kości stają się mniejsze i słabsze. Dlatego bardzo ważne jest, by w swoją dietę włączyć produkty bogate w wapń, np. mleko i napoje mleczne, sery, soję, tofu, konserwy rybne i ryby wędzone, a także produkty roślinne (nasiona fasoli, natka pietruszki, szpinak, orzechy).
Niestety, nie wszyscy są w stanie dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią dawkę wapnia wyłącznie z diety. Tyczy się to zwłaszcza okresów, kiedy istnieje zwiększone zapotrzebowanie na wapń, np. w czasie ciąży i karmienia. W takich przypadkach dobrze jest postawić na suplementację. Wśród dostępnych na rynku produktów wyróżnić można Calperos. Zawiera on węglan wapnia, który jest źródłem najlepiej przyswajalnego dla organizmu wapnia w formie zjonizowanej. Może być on stosowany profilaktycznie, jak i w przypadku walki z osteoporozą. Calperos jest także bardzo przydatny w okresie rekonwalescencji po zabiegach i urazach.
Stop używkom
Aby zadbać o swoje kości, dobrze jest zrezygnować z używek, takich jak palenie papierosów czy picie alkoholu. Niestety, ale regularne palenie papierosów dostarcza do organizmu substancje, które hamują syntezę aktywnej witaminy D. Nasila ono także wydalanie wapnia z moczem. Nadmiar alkoholu z kolei zaburza metabolizm w kościach. Lepiej więc postawić na umiarkowanego jego spożycie bądź totalnie z niego zrezygnować. Zaprzestanie tego typu używek będzie miało pozytywny wpływ nie tylko na układ kostny.
Profilaktyka osteoporozy powinna opierać się o długofalowe myślenie. Procesy starzenia się kości zaczynają się bowiem już po 30 roku życia. Niestety, przez lata przebiegają one niezauważalnie, po to, by dać o sobie znać w postaci licznych złamań i urazów. Naprawienie szkód jest wówczas bardzo trudne. Lepiej więc wypracować sobie zdrowe nawyki już dziś – postawić na sport, dietę bogatą w wapń i witaminę D, a także życie bez używek. Warto także łapać promienie słoneczne każdego dnia. Osteoporoza to choroba, której można skutecznie zapobiegać i cieszyć się zdrowymi kośćmi – poznaj ciekawe informacje na temat profilaktyki na: https://calperos.pl/profilaktyka
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: partnera portalu.