Czego szukasz

Jak być bogatą bez wyrzutów sumienia?

Czy wypada być bogatą? Czy można pracować z pasją, misją i zarabiać fajne pieniądze? Dlaczego my kobiety tak często pracujemy za darmo? Iza Kaźmierczak i Ewa Tyralik zajęły się tym tematem i uczą nas jak być bogatą, bez rezygnacji z własnych pasji marzeń i ideałów.

 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 09/10/2015
Iza Kaźmierczak i Ewa Tyralik

Wielkie serce, pełny portfel – to Wasze motto. To tak się da? Mieć i wielkie serce i pełny portfel? I nie mówię o Billu Gatesie, ale o zwykłej Polce…

IK: Da się! Niektórzy coachowie otrzymują za godzinę sesji równowartość średniej miesięcznej pensji. Mówcy motywacyjni – jeszcze więcej. Zastanowiło nas jednak, że zwykle są to mężczyźni. Kobiety robią rzeczy wielkie, ale procent takich, które z tego dobrze żyją, jest dużo mniejszy. Bo dużo łatwiej zgadzamy się zrobić coś za darmo, nie negocjujemy swoich stawek, a przede wszystkim nie wierzymy, że to, co mamy do zaoferowania, ma dla innych na tyle dużą wartość, że będą chcieli za to zapłacić. Jak Polska długa i szeroka, dałyśmy sobie wmówić, że „pieniądze są brudne”, „zarabianie nie jest kobiece”, że jak będziemy upominać się o pieniądze, to jesteśmy materialistkami i że duże pieniądze to męska specjalność. Takie przekonania nie pomagają nam ani w prowadzeniu biznesu, ani w pracy. Ale kiedy je w sobie odnajdziemy i przetransformujemy, okazuje się, że potrafimy zarabiać duże pieniądze, nie tracąc niczego z naszych dobrych intencji i wielkiego serca. Kobiety piszą nam potem, że rozmawiają z tymi samymi klientami, są tymi samymi osobami, ale czują się bogate i pewniejsze siebie, mają więcej luzu w sprawach finansów i pieniądze do nich łatwiej przychodzą. A przekonania to tylko jedna z siedmiu blokad, którymi się zajmujemy na naszym kursie.

No właśnie. Porozmawiajmy o kursie Jestem Bogata. Podobno pieniądze szczęścia nie dają 😉 – dlaczego zatem robią Panie kurs o pieniądzach?

ET: Bo szczęście i pieniądze to dwa osobne tematy. Można być bogatym i totalnie nieszczęśliwym oraz nie mieć wypasionego samochodu czy wielkiego domu, czyli w potocznym ujęciu nie być bogatym, ale wieść pełne sensu życie, którego byśmy nie chciały zamienić na żadne inne. Można być biednym i nieszczęśliwym. Można też być i bogatym, i szczęśliwym. A dlaczego robimy kurs o pieniądzach? Bo to bardzo ważny temat, na który my, kobiety chętnie przymykamy oczy. Tymczasem prędzej czy później każda kobieta będzie się z nim musiała zmierzyć. I to na poważnie. Wskaźnik rozwodów wzrasta, społeczeństwo się starzeje, młodzież wyjeżdża, w Europie kobiety średnio żyją 6 lat dłużej niż mężczyźni, niestety wcale nie w lepszym zdrowiu. Wiara, że państwo nas utrzyma to raczej myślenie życzeniowe, a jeśli jeszcze mamy lub planujemy założyć swoje firmy, musimy pamiętać, że nasza średnia emerytura może wynieść około 900 zł.

Te emerytury to rzeczywiście wyglądają niewesoło. Rozwodów mnóstwo. Zdrowie szwankuje. Jak się przygotować na taki czarny scenariusz? Dla kogo robią Panie ten kurs? Kto najwięcej z niego skorzysta?

IK: Serdecznie zapraszamy kobiety, które chcą przyjrzeć się swojej relacji z pieniędzmi. Zanim zajmą się konkretnymi pomysłami na zarabianie albo stworzą własny plan na zabezpieczenie przyszłości, albo zmienią pracę, niech sprawdzą, czy ich własna podświadomość będzie je wspierać. Bo jeśli z jednej strony uważamy, że „pomaganie za pieniądze to świństwo (to jedno z przekonań, które odkryłyśmy, przygotowując kurs) i wybieramy zawód trenera komunikacji albo terapeuty, to fundujemy sobie niezły konflikt wewnętrzny i jest duża szansa, że będziemy się finansowo kręcić w kółko (wiemy coś o tym).

ET: Zapraszamy kobiety, które nie lubią zajmować się pieniędzmi. Na hasło „oszczędzanie” mówią „to nie dla mnie”, albo wprost przeciwnie – z trudem wydają na siebie każdą złotówkę. Czują lęk przed przyszłością. Wypalają się, bo choć robią to, co kochają, nie mogą sobie pozwolić na wsparcie. Marzą o własnej firmie, a ich rodzice pracowali na państwowych posadach. Robią dużo za darmo. Marzą o pracy zgodnej ze swoim powołaniem, ale boją się, że z niej nie wyżyją. Zarabiają dużo i jeszcze więcej wydają. Chcą nauczyć swoje dzieci, czym są pieniądze i znaleźć równowagę miedzy być i mieć. Włączenie finansów w obszar świadomy to coś, do czego jestem absolutnie przekonana i uważam, że warto.

Czy kurs pomoże też podjąć decyzję jakiej pracy szukać? Czy np. w korporacji, bo ważne są dla mnie duże zarobki, czy raczej w organizacjach pozarządowych, bo pieniądze nie są takie ważne?

ET: Tak, w trakcie kursu przyglądamy się temu, co to dla mnie znaczy być bogatą, ustalamy cel i sprawdzamy, co przeszkadza nam w jego realizacji. Zyskujemy świadomość, co dla nas jest ważne, czym dla nas są pieniądze i co tak naprawdę kupujemy albo chcemy kupić. Łatwiej potem podejmuje się każdą decyzję związaną z finansami i pracą.

Jak się uczestniczy w kursie? Czy lekcje są online, o określonej godzinie (co może być trudne dla mam), czy w indywidualnym tempie?

IK: Kolejne moduły otwieramy co tydzień. Można go przeglądać w całości na raz albo małymi krokami w dowolnym, dogodnym dla siebie czasie. Pomiędzy modułami wysyłamy „przypominajkę” o kursie i część materiału mailem. Jedyne stałe terminy to webinarium online, ale jeśli ktoś nie może w nim uczestniczyć, przysyła pytanie mailem, a my na niego odpowiadamy. Wszyscy uczestnicy otrzymują nagranie. Codziennie też można się z nami skontaktować na tajnej grupie facebookowej.

Gdzie i jak można się zapisać na kurs?

IK: Zapraszamy na naszą stronę Kursu Jestem Bogata. Dla czytelniczek Mamo Pracuj mamy zniżkę 20 zł na hasło Mamo pracuj. Kod wpisuje się w ostatnim kroku przy składaniu zamówienia.

Kurs rusza 22 października, ale można go kupić tylko do 18 października. Zapraszamy!

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Joanna Gotfryd

Zdjęcie: archiwum prywatne bohaterek wywiadu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Czy na zleceniu dostaniesz zasiłek macierzyński?

Pracując na umowę zlecenie kobiecie może być przyznany zasiłek macierzyński na takich samych prawach jak kobieta zatrudniona na etat. Są jednak pewne warunki, które należy spełnić. Jakie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się czego powinnaś dopilnować, aby otrzymać zasiłek w takiej samej wysokości jak kobieta na etacie!
 • Aneta Socha - Jaworska - 07/06/2019
mama bawi się z dzieckiem

Czym jest umowa zlecenie?

Umowa zlecenie zawierana jest między dwoma stronami – zleceniodawcą i zleceniobiorcą. Jest to umowa starannego działania, gdzie miejsce i czas wykonywania zlecenia nie mają większego znaczenia.

Zazwyczaj zleceniodawca jest firmą i po jego stronie jest wyliczenie oraz opłacanie składek i zaliczek na podatek za zleceniobiorcę. Może być też sytuacja taka, że umowa zlecenie zawierana jest między dwoma osobami prywatnymi. Wówczas podatek zobowiązany jest rozliczać zleceniobiorca (wykonawcę), a składki zleceniodawca (zlecającego).

Kiedy otrzymam zasiłek macierzyński?

Aby otrzymać zasiłek macierzyński trzeba podlegać pod ubezpieczenie chorobowe. Dla zleceniobiorcy składka chorobowa jest dobrowolna, zatem musi on zgłosić chęć jej opłacania zleceniodawcy. Najlepiej informację tą przekazać w formie pisemnej.

Osoba wykonująca zlecenie może od początku zawarcia umowy podlegać pod to ubezpieczenie, ale może także po pewnym czasie zgłosić się z takim wnioskiem.
Zasiłek macierzyński przysługuje bez okresu wyczekiwania, czyli nie musi minąć czas, by otrzymać świadczenie, wystarczające jest samo zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego.

Składka chorobowa w wysokości 2,45% opłacana jest z funduszy zleceniobiorcy, zatem po opłaceniu dobrowolnie tej składki, wynagrodzenie będzie nieco niższe.
Jakie dokumenty muszę złożyć?

Aby otrzymać zasiłek macierzyński z tytułu umowy zlecenie, trzeba:

 • być zgłoszonym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,
 • złożyć zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres przed porodem (max 6 tygodni przed planowaną datą),
 • lub odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres od dnia porodu,
 • przekazać druk Z-3a – ale tylko, gdy to ZUS będzie wypłacał zasiłek.

Czy otrzymam inne świadczenie, jeśli nie będę mieć prawa do zasiłku?

Jeśli zdarzy się tak, że kobieta urodzi dziecko, ale nie będzie mieć prawa do zasiłku macierzyńskiego, to może starać się o świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł. Co więcej mama, która otrzyma zasiłek mniejszy niż 1000 zł, może złożyć wniosek o wyrównanie go do kwoty 1000 zł netto.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Aneta Socha - Jaworska
InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż: IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy (specjalna oferta dla Mamopracuj). Więcej na: www.infakt.pl

Mamo Pracuj partnerem programu Facebook Pomaga w Rozwoju!

Nasza Fundacja obok Pracuj.pl i Harvard Business Review Poland, została partnerem programu "Facebook Pomaga w Rozwoju". Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, współzałożycielka naszego portalu wzięła udział w spotkaniu prasowym w związku ze startem platformy w Polsce. Program Facebook'a to szereg bezpłatnych kursów online z zakresu marketingu cyfrowego, przygotowania do poszukiwania pracy oraz rozwoju umiejętności miękkich. Każda mama, która chcę się rozwijać w tym zakresie, znajdzie coś dla siebie!
 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 06/06/2019
Facebook pomaga w Rozwoju - prelegenci

Fundacja Mamo Pracuj wraz z portalem Pracuj.pl oraz magazynem Harvard Business Review Poland, została partnerem programu „Facebook Pomaga w Rozwoju”!

Facebook pomaga w Rozwoju - prelegenci

Fundacja Mamo Pracuj została jednym z trzech partnerów nowego programu rozwojowego Facebook’a.

Program Facebook pomaga w rozwoju pozwala na udział w bezpłatnych kursach online z zakresu marketingu cyfrowego, przygotowania do procesu rekrutacyjnego przy poszukiwaniu pracy oraz rozwoju umiejętności miękkich.

Nasze materiały podpowiadające, jak wracić na rynek pracy po przerwie, zasilają wiedzowo platformę.

Z badania opinii, które zrealizowaliśmy wśród przedsiębiorców, wiemy, że 72% menedżerów określa kompetencje cyfrowe jako ważne w procesie rekrutacji – ważniejsze nawet niż to, jaką szkołę ukończył kandydat.

„Widzimy, że podnoszenie kompetencji cyfrowych jest niezbędne dla dalszego rozwoju gospodarczego Polski. Dlatego wspieranie mieszkańców Polski w tym zakresie jest jednym z naczelnych celów Przestrzeni. Uruchamiając program “Facebook pomaga w Rozwoju” podejmujemy kolejny duży krok w jego realizacji” – wyjaśnia Jakub Turowski z Facebook’a

Program Facebook pomaga w Rozwoju to kursy obejmujące zagadnienia:

 • marketingu społecznościowego,
 • bezpieczeństwa w sieci,
 • analizy danych,
 • oraz porady na temat skutecznego planowania kariery.

Platforma jest dostępna dla każdego, dlatego zachęcamy do uczestnictwa osoby chcące się rozwijać lub planujące się przekwalifikować.

Polska w tyle krajów Europy

Zaledwie 40% Polaków posiada podstawowe kompetencje cyfrowe, a Polska znajduje się na 24 miejscu wśród 28 państw członkowskich UE (Dane Indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Komisji Europejskiej DESI).

Program dostępny jest pod adresem rozwoj.fb.com i zawiera obecnie cztery kursy w dwóch ścieżkach. Pierwsza dotyczy marketingu cyfrowego i podzielona jest na dwa stopnie: „Pierwsze kroki” i „Idź dalej”. Druga związana jest karierą i oferuje kurs przygotowawczy do procesu rekrutacyjnego „Jak znaleźć pracę” i program „Zabłyśnij w pracy”, zajmujący się tematami współpracy w zespole i ćwiczeniem kompetencji miękkich. Kolejne programy mają rosnąc z czasem.

Odpowiedź na potrzeby konkretnych grup społecznych

Z rozwoju i poszerzania swoich umiejętności chcą korzystać również osoby, które powracają na rynek pracy. Jedną z takich grup są właśnie mamy, które szukają zatrudnienia.

„Przed kobietami wracającymi na rynek pracy po przerwie stoi wiele wyzwań. Muszą się mierzyć zarówno z nowymi obowiązkami domowymi, ale także inną rzeczywistością w firmie, zmianami technologicznymi czy nowymi wymaganiami i oczekiwaniami pracodawców. Często także ze stereotypowym podejściem do pracy kobiet. Dlatego tak ważne jest zrozumienie potrzeb kobiet na rynku pracy, mądre wspieranie ich i umożliwienie ciągłego rozwoju, a przede wszystkim uelastycznienie form pracy” – Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, współzałozycielka portalu mamopracuj.pl i Wiceprezes Fundacji Mamo Pracuj tłumaczy

Dostęp do platformy jest całkowicie bezpłatny. Wymaga zalogowania się przez platformę Facebook, za pomocą numeru telefonu bądź adresu e-mail. 

Facebook pomaga w Rozwoju - przemawiająca Agnieszka Czmyr-Kaczanowska

Start programu ogłoszono 31 maja 2019 roku. W maju upłynął także rok od otwarcia Przestrzeni from Facebook, czyli centrum społeczności Facebooka w Warszawie, w którym odbywają się różnego rodzaju wydarzenia poświęcone debacie publicznej i rozwojowi kompetencji cyfrowych. W pierwszym roku działalności odbyło się tam ponad 350 wydarzeń, a miejsce odwiedziło przeszło 15 tysięcy osób.

Facebook pomaga w Rozwoju - Agnieszka Czmyr-Kaczanowska oraz prowadząca

Facebook pomaga w Rozwoju - prelegenci

Źródło: na podstawie materiałów prasowych

Zdjęcia: własność Facebook, autor: Bartek Bartosiński, fantasmatic.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail