Czego szukasz

Jak być bogatą bez wyrzutów sumienia?

Czy wypada być bogatą? Czy można pracować z pasją, misją i zarabiać fajne pieniądze? Dlaczego my kobiety tak często pracujemy za darmo? Iza Kaźmierczak i Ewa Tyralik zajęły się tym tematem i uczą nas jak być bogatą, bez rezygnacji z własnych pasji marzeń i ideałów.

 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 09/10/2015
Iza Kaźmierczak i Ewa Tyralik

Wielkie serce, pełny portfel – to Wasze motto. To tak się da? Mieć i wielkie serce i pełny portfel? I nie mówię o Billu Gatesie, ale o zwykłej Polce…

IK: Da się! Niektórzy coachowie otrzymują za godzinę sesji równowartość średniej miesięcznej pensji. Mówcy motywacyjni – jeszcze więcej. Zastanowiło nas jednak, że zwykle są to mężczyźni. Kobiety robią rzeczy wielkie, ale procent takich, które z tego dobrze żyją, jest dużo mniejszy. Bo dużo łatwiej zgadzamy się zrobić coś za darmo, nie negocjujemy swoich stawek, a przede wszystkim nie wierzymy, że to, co mamy do zaoferowania, ma dla innych na tyle dużą wartość, że będą chcieli za to zapłacić. Jak Polska długa i szeroka, dałyśmy sobie wmówić, że „pieniądze są brudne”, „zarabianie nie jest kobiece”, że jak będziemy upominać się o pieniądze, to jesteśmy materialistkami i że duże pieniądze to męska specjalność. Takie przekonania nie pomagają nam ani w prowadzeniu biznesu, ani w pracy. Ale kiedy je w sobie odnajdziemy i przetransformujemy, okazuje się, że potrafimy zarabiać duże pieniądze, nie tracąc niczego z naszych dobrych intencji i wielkiego serca. Kobiety piszą nam potem, że rozmawiają z tymi samymi klientami, są tymi samymi osobami, ale czują się bogate i pewniejsze siebie, mają więcej luzu w sprawach finansów i pieniądze do nich łatwiej przychodzą. A przekonania to tylko jedna z siedmiu blokad, którymi się zajmujemy na naszym kursie.

No właśnie. Porozmawiajmy o kursie Jestem Bogata. Podobno pieniądze szczęścia nie dają 😉 – dlaczego zatem robią Panie kurs o pieniądzach?

ET: Bo szczęście i pieniądze to dwa osobne tematy. Można być bogatym i totalnie nieszczęśliwym oraz nie mieć wypasionego samochodu czy wielkiego domu, czyli w potocznym ujęciu nie być bogatym, ale wieść pełne sensu życie, którego byśmy nie chciały zamienić na żadne inne. Można być biednym i nieszczęśliwym. Można też być i bogatym, i szczęśliwym. A dlaczego robimy kurs o pieniądzach? Bo to bardzo ważny temat, na który my, kobiety chętnie przymykamy oczy. Tymczasem prędzej czy później każda kobieta będzie się z nim musiała zmierzyć. I to na poważnie. Wskaźnik rozwodów wzrasta, społeczeństwo się starzeje, młodzież wyjeżdża, w Europie kobiety średnio żyją 6 lat dłużej niż mężczyźni, niestety wcale nie w lepszym zdrowiu. Wiara, że państwo nas utrzyma to raczej myślenie życzeniowe, a jeśli jeszcze mamy lub planujemy założyć swoje firmy, musimy pamiętać, że nasza średnia emerytura może wynieść około 900 zł.

Te emerytury to rzeczywiście wyglądają niewesoło. Rozwodów mnóstwo. Zdrowie szwankuje. Jak się przygotować na taki czarny scenariusz? Dla kogo robią Panie ten kurs? Kto najwięcej z niego skorzysta?

IK: Serdecznie zapraszamy kobiety, które chcą przyjrzeć się swojej relacji z pieniędzmi. Zanim zajmą się konkretnymi pomysłami na zarabianie albo stworzą własny plan na zabezpieczenie przyszłości, albo zmienią pracę, niech sprawdzą, czy ich własna podświadomość będzie je wspierać. Bo jeśli z jednej strony uważamy, że „pomaganie za pieniądze to świństwo (to jedno z przekonań, które odkryłyśmy, przygotowując kurs) i wybieramy zawód trenera komunikacji albo terapeuty, to fundujemy sobie niezły konflikt wewnętrzny i jest duża szansa, że będziemy się finansowo kręcić w kółko (wiemy coś o tym).

ET: Zapraszamy kobiety, które nie lubią zajmować się pieniędzmi. Na hasło „oszczędzanie” mówią „to nie dla mnie”, albo wprost przeciwnie – z trudem wydają na siebie każdą złotówkę. Czują lęk przed przyszłością. Wypalają się, bo choć robią to, co kochają, nie mogą sobie pozwolić na wsparcie. Marzą o własnej firmie, a ich rodzice pracowali na państwowych posadach. Robią dużo za darmo. Marzą o pracy zgodnej ze swoim powołaniem, ale boją się, że z niej nie wyżyją. Zarabiają dużo i jeszcze więcej wydają. Chcą nauczyć swoje dzieci, czym są pieniądze i znaleźć równowagę miedzy być i mieć. Włączenie finansów w obszar świadomy to coś, do czego jestem absolutnie przekonana i uważam, że warto.

Czy kurs pomoże też podjąć decyzję jakiej pracy szukać? Czy np. w korporacji, bo ważne są dla mnie duże zarobki, czy raczej w organizacjach pozarządowych, bo pieniądze nie są takie ważne?

ET: Tak, w trakcie kursu przyglądamy się temu, co to dla mnie znaczy być bogatą, ustalamy cel i sprawdzamy, co przeszkadza nam w jego realizacji. Zyskujemy świadomość, co dla nas jest ważne, czym dla nas są pieniądze i co tak naprawdę kupujemy albo chcemy kupić. Łatwiej potem podejmuje się każdą decyzję związaną z finansami i pracą.

Jak się uczestniczy w kursie? Czy lekcje są online, o określonej godzinie (co może być trudne dla mam), czy w indywidualnym tempie?

IK: Kolejne moduły otwieramy co tydzień. Można go przeglądać w całości na raz albo małymi krokami w dowolnym, dogodnym dla siebie czasie. Pomiędzy modułami wysyłamy „przypominajkę” o kursie i część materiału mailem. Jedyne stałe terminy to webinarium online, ale jeśli ktoś nie może w nim uczestniczyć, przysyła pytanie mailem, a my na niego odpowiadamy. Wszyscy uczestnicy otrzymują nagranie. Codziennie też można się z nami skontaktować na tajnej grupie facebookowej.

Gdzie i jak można się zapisać na kurs?

IK: Zapraszamy na naszą stronę Kursu Jestem Bogata. Dla czytelniczek Mamo Pracuj mamy zniżkę 20 zł na hasło Mamo pracuj. Kod wpisuje się w ostatnim kroku przy składaniu zamówienia.

Kurs rusza 22 października, ale można go kupić tylko do 18 października. Zapraszamy!

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Joanna Gotfryd

Zdjęcie: archiwum prywatne bohaterek wywiadu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Program Rodzina LINK4 jest strzałem w dziesiątkę!

Wspieranie pracujących rodziców w firmach to bardzo dobry trend na rynku. O programie Rodzina LINK4 i o tym w jaki sposób firma dba o swoich pracowników rozmawiamy z Marią Ziółkowską, Specjalistą ds. Rekrutacji Pionu HR w LINK4.
 • Agnieszka Kaczanowska - 04/09/2019
Maria Ziółkowska, Specjalistą ds. Rekrutacji Pionu HR w LINK4

Mario, skąd pomysł na program Rodzina LINK4?

Pomysł zrodził się w 2014 roku. Zauważyliśmy, że w naszej organizacji pracuje dużo osób, które są rodzicami. Jako pracodawca postanowiliśmy wesprzeć ich nie tylko na polu zawodowym, ale również prywatnym.
Projekt ten okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę i już w pierwszym roku zostaliśmy docenieni przez Parę Prezydencką, otrzymując nagrodę Dobry Klimat dla Rodziny.

A jakie są jego główne założenia i elementy?

Założeniem programu jest wspieranie rodziców w połączeniu życia zawodowego i rodzinnego w trzech głównych aspektach.

Pierwszy dotyczy regulacji prawnych związanych z opieką nad dzieckiem do 14 roku życia, zasiłkiem opiekuńczym, urlopami oraz innymi sytuacjami, które mogą być trudne z punktu widzenia posiadania rodziny. Aby dotrzeć do wszystkich rodziców, przeprowadziliśmy akcję informacyjną w intranecie.

Drugi aspekt dotyczy umacniania więzi. W tym celu organizujemy drzwi otwarte dla dzieci, piknik rodzinny, szkolenia i warsztaty na temat rodzicielstwa.

Trzeci zaś akcent skupia się na świętowaniu szczególnych okazji. Dzieci naszych pracowników otrzymują prezent z okazji Dnia Dziecka, a powracające do nas z urlopu rodzicielskiego mamy dostają pakiet powitalny na miłe rozpoczęcie pracy.

Czy wiecie jak Wasi pracownicy rodzice oceniają program? A z jakich udogodnień najchętniej korzystają?

Program po wdrożeniu został bardzo pozytywnie przyjęty przez naszych pracowników i jest przez nas kontynuowany w kolejnych latach. Zdecydowana większość „linkowych rodziców” korzysta z możliwości otrzymania bonów podarunkowych w związku z narodzinami ich dziecka.

Organizujemy pikniki rodzinne w plenerze, z atrakcjami dla dzieci w różnym wieku, zajęciami animacyjnymi dopasowanymi do zainteresowań czy też możliwością udziału w konkursach i zdobycia cennych nagród. Jest to czas na aktywne spędzenie czasu z rodziną, wspólne biesiadowanie z dedykowanym dla dzieci menu. Nasi pracownicy wraz z rodzinami licznie przybywają na to wydarzenie.

Również w ramach programu co roku organizujemy dzień otwarty dla dzieci, które mogą przyjść i sprawdzić, w jakim miejscu pracują ich rodzice. W tym dniu na dzieci czeka mnóstwo atrakcji i ciekawych zajęć. Frekwencja z każdym rokiem rośnie, co niezmiernie nas cieszy! ☺

Czy to program otwarty i dodajecie do niego różne nowe opcje?

Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych pracowników i dostosowujemy program do ich potrzeb. Na bieżąco pytamy i wdrażamy pojawiające się pomysły tak, aby program stawał się jeszcze bardziej atrakcyjny dla rodziców.

W ostatnim czasie słuchając próśb naszych pracowników zorganizowaliśmy cykl warsztatów. W ramach tych spotkań rodzic mógł porozmawiać o samodzielności dziecka, o swoich lękach związanych z rodzicielstwem, jak również dowiedzieć się, jaki związek ma szczęście rodzica ze szczęściem dziecka.

Czy z Twoich obserwacji wsparcie dla pracujących rodziców to nowy trend na rynku pracy czy tylko chwilowa moda?

Obserwując rynek pracy zauważamy, że jest to zdecydowanie rosnący trend, który będzie się utrzymywał.

Coraz więcej firm zaczyna patrzeć na pracownika nie tylko przez pryzmat zawodowy. Zwraca uwagę na potrzeby pracowników – rodziców, wspierając ich w łączeniu tych dwóch ról. Działania prorodzinne w niektórych firmach przyjmują postać kompleksowych programów, inni natomiast stawiają na działania ad hoc.

Na mamopracuj.pl w dziale ofert pracy mamy sporo Waszych ofert pracy, czy możesz opowiedzieć krótko do jakich działów szukacie osób?

W LINK4 można rozwijać swoją karierę zawodową w wielu obszarach. Mamy działy związane z IT, analizą danych, HR, marketingiem czy też z finansami.

W naszych ofertach pracy można znaleźć również stanowiska związane ze sprzedażą ubezpieczeń, obsługą klienta czy likwidacją szkód.

W zależności od potrzeby biznesowej w naszej ofercie znajdują się zróżnicowane stanowiska, dlatego zachęcamy do śledzenia nas na bieżąco.

Jakie kompetencje są dla Was najważniejsze?

W procesie rekrutacji liczą się oczywiście kompetencje zawodowe, które uzależnione są od charakterystyki danego stanowiska. Natomiast we wszystkich procesach rekrutacyjnych kładziemy duży nacisk na dopasowanie do zespołu i organizacji. Duże znaczenie mają dla nas wartości kandydata.

Jakiś czas temu wypracowaliśmy nasz kodeks działań i zachowań, który przyświeca nam w codziennej pracy. Liczy się dla nas szczerość. Mówienie zarówno o dobrych, jak i złych stronach danego rozwiązania.

Stawiamy również na komunikowanie swoich pomysłów i problemów. W LINK4 zawsze zostaniesz wysłuchany.

Ważne jest dla nas pozytywne nastawienie, które zaraża innych i daje energię do działania. Lubimy zaczynać dzień uśmiechem. ☺ Korzystamy ze wsparcia innych, dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jesteśmy aktywni, nie stoimy w miejscu. Szukamy rozwiązań dla pojawiających się problemów.

Jeżeli utożsamiasz się z naszymi wartościami, śmiało aplikuj do nas! Na pewno świetnie się u nas odnajdziesz!

Bardzo dziękuję Ci za rozmowę i zachęcam nasze Czytelniczki do aplikowania do Was! A wtedy z pewnością spotkacie się z Marią na rozmowie!

Pełna informacja o programie Rodzina LINK4

O Mamo! Wspieramy Cię na co dzień!

W ramach programu Rodzina LINK4, który stworzyliśmy specjalnie z myślą o LINKowych rodzicach, przygotowaliśmy dla Ciebie szereg inicjatyw i udogodnień pomagających ogarniać Twoją rzeczywistość. To mi.in:

 • Opieka medyczna dla rodziców i dzieci
 • Karta Multisport z pakietem dla dzieci
 • Szkolenia i warsztaty o tematyce wspierającej bycie Rodzicem
 • Rabaty w sieci przedszkoli i żłobków „Pomarańczowa Ciuchcia”
 • Piknik Rodzinny z atrakcjami dla dzieci w różnym wieku
 • Dzień Otwarty dla dzieci, które mogą przyjść i sprawdzić w jakim miejscu pracują ich rodzice. W tym dniu na dzieci czeka mnóstwo atrakcji i ciekawych zajęć
 • Prezenty dla dzieci z okazji Dnia Dziecka
 • Prezent powitalny dla nowonarodzonego dziecka
 • Pokój odpoczynku dla rodzica i jego dziecka (w razie potrzeby)
 • Pakiet dla powracających mam z urlopu rodzicielskiego – ramka na zdjęcia i kartka powitalna

Zobacz pełny profil LINK4 w Bazie Pracodawców Przyjaznych Mamie >>>

Zdjęcia i grafiki: własność LINK4

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 

Weź udział w dniu otwartym w BNP Paribas – Ty pytasz. Praca Ci odpowiada

Zastanawiasz się nad zmianą pracy? Chcesz wrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim? Szukasz pierwszej pracy i masz w głowie dużo pytań, dużo obaw i wątpliwości? Weź udział w Dniu Otwartym w BNP Paribas w Rudzie Śląskiej i znajdź odpowiedzi na Twoje pytania! Czekają na Ciebie rekruterzy, pracownicy banku, a także znana i lubiana Katarzyna Łodygowska, Matka Prawnik. Sprawdź szczegóły i zapisz się już dziś. 11 września już blisko!
 • Agnieszka Kaczanowska - 02/09/2019
Grafika zapraszająca na Dzień Otwarty w PNP Paribas w Rudzie Śląskiej

Weź udział w Dniach Otwartych w Banku BNP Paribas w Rudzie Śląskiej już 11 września br.  

Już teraz zapisz się na wydarzenie >>>

Zapraszamy! Zadaj wszystkie pytania, te trudne i te łatwe. Ty pytasz. Praca Ci odpowiada.

Specjalnie z myślą o wracających do pracy mamach, do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy Katarzynę Łodygowską, prawniczkę, blogerkę oraz mamę, która poprowadzi wystąpienie pt. „Rodzic w gąszczu paragrafów Kodeksu Pracy”.

W trakcie dowiesz się między innymi:

 • Jak obniżyć swój czas pracy po powrocie z macierzyńskiego?
 • Jak skorzystać z przerwy na karmienie piersią?
 • Jakie zasady obowiązują rodziców w zakresie delegacji i godzin nadliczbowych?
 • A także jak prawo chroni Cię przed wypowiedzeniem?
 • I jakie zasiłki przeznaczone są dla rodziców?

Katarzyna Łodygowska, prawniczka, blogerka i przedsiębiorca.

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Akademii Leona Koźmińskiego. Specjalizuje się w prawie pracy. Prowadzi blog www.matkaprawnik.pl, który gromadzi kilkadziesiąt tysięcy fanów w mediach społecznościowych. Stworzyła całoroczny planer z prawami dla kobiet w ciąży i matek wracających do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem. Laureatka statuetki „Tulipan Życia” w kategorii inicjatywa społeczna, za niesienie nieodpłatnej pomocy prawnej kobietom po poronieniach i stratach dzieci. Prowadzi szkolenia i warsztaty dla kobiet. Autorka licznych projektów społecznych.

Pamiętaj, że dzieci u nas są mile widziane! Więc nie musisz martwić się z kim je zostawić, po prostu przyjdźcie razem!

Na miejscu czeka animatorka i specjalne miejsca do przewijania maluszków. Możesz przyjść o dowolnej porze w godzinach 13:00 do 19:00!

Czy wiesz, w jaki sposób Bank BNP Paribas wspiera mamy wracające do pracy?

Zapewnia m.in.:

 • opiekę medyczną dla Ciebie i całej rodziny,
 • elastyczne godziny pracy,
 • pracę zdalną – za zgodą przełożonego i jeśli Twoja praca na to pozwala, możesz pracować zdalnie nawet 6 dni w miesiącu,
 • „dwie godziny dla rodziny” – w maju bank daje możliwość skrócenia czasu pracy o 2 godziny, które możesz spędzić z najbliższymi,
 • dostęp do platformy kafeteryjnej MyBenefit – abyś sama mogła zdecydować jak spędzasz swój wolny czas.

„To, co zarówno ja, jak i inne mamy doceniamy najbardziej, to elastyczny czas pracy. Jeśli nasze dziecko zachoruje, ma występ na akademii szkolnej, czy wycieczkę, to możemy tak dogadać się z przełożonym, żeby móc w tych wydarzeniach uczestniczyć” – Patrycja, mama pracująca w BNP Paribas.

Przyjdź na spotkanie i przekonaj się sama!

Już teraz zapisz się na wydarzenie >>>

Czekamy na Ciebie w Centrum Operacyjnym w Rudzie Śląskiej:

Ruda Śląska 41-707, ul. Oświęcimska 9

Zobacz na mapie jak do nas dojechać

Plan spotkania w dniu 11 września br.:

13:00 – 13:30    Powitanie

13:30 – 15:00    Poznaj Bank przyszłości

15:00 – 16:00    Wycieczka po Banku

16:00 – 17:00    Gość specjalny: Katarzyna Łodygowska, autorka bloga matkaprawnik.pl z wystąpieniem „Rodzic w gąszczu paragrafów Kodeksu Pracy”

17:00 – 19:00    Gra rekrutacyjna / wywiady rekrutacyjne

Na czym polega gra rekrutacyjna i dlaczego warto wziąć w niej udział?

 • Możesz wziąć udział w 5 zadaniach. Każde z nich sprawdza inną cechę potrzebną w pracy w Pionie Operacji i Contact Center w Banku.
 • Przygotowane zadania są bardzo różne: związane z wyszukiwaniem informacji, cierpliwością, umiejętnością wsłuchiwania się w potrzeby klienta czy komunikatywnością. Specjalne nagrania oraz dodatkowe materiały uatrakcyjniają grę.
 • Oczywiście udział w grze jest dobrowolny. Każda osoba (niezależnie od wyniku), która weźmie udział w grze może się też zdecydować na indywidualną rozmowę rekruterem.

Dzięki tej grze otrzymasz unikalną szansę poznania swoich kompetencji i sprawdzenia, czy Ty i Bank do siebie pasujecie.

Zapisz się na wydarzenie >>>

Chcesz wiedzieć jakie oferty pracy czekają na Ciebie w Banku BNP Paribas? Sprawdź pełną listę i aplikuj!

Do zobaczenia!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi!

Grafika: BNP Paribas; zdjęcie w środku: archiwum Katarzyna Łodygowska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail