Czego szukasz

Jak bezpłatnie i skutecznie windykować należności w małej firmie?

Z problemem nieterminowych płatności zmaga się ponad 70% małych i średnich przedsiębiorców. Nie każdy z nich wie jednak, że można znacznie obniżyć koszty prowadzonej windykacji… a nawet prowadzić ją bezpłatnie. Jak to możliwe i od czego trzeba zacząć? Sprawdź!

zamyślona kobieta z kalkulatorem

Skuteczna windykacja online? Przetestuj za darmo! 

Szczegóły na końcu tekstu 🙂

Wewnętrzny dział monitoringu i windykacji – też go potrzebujesz

Jest to pierwszy, bardzo ważny krok, który pomoże Ci w końcu przestać dopłacać do monitoringu i windykacji. Choć samo sformułowanie „dział windykacji” brzmi bardzo poważnie, nie chodzi o to, abyś znalazła do swojego działu profesjonalistę, np. prawnika. Warto jednak, aby była to osoba rzetelna, która przy pomocy odpowiednich narzędzi windykacyjnych będzie potrafiła utrzymać rękę na pulsie. Oczywiście, jeśli znajdziesz czas, możesz również zająć się tym osobiście. 

Skuteczna prewencja i narzędzia do monitoringu płatności

Dla skutecznego windykowania bardzo duże znaczenie mają czynności, które podejmiesz jeszcze przed pojawieniem się problemów. Przede wszystkim, nawet w małych firmach, bardzo ważny jest regularny monitoring należności. Pozwala on wykryć nawet kilkudniowe opóźnienie w zapłacie i szybko podjąć właściwe kroki. Z systemem do windykacji online Vindicat.pl jest to wyjątkowo proste – wprowadzasz dane z faktury, a system przypomina Ci o ich upływie terminów i konieczności podjęcia kontaktu z dłużnikiem.

Pieczęć prewencyjna

Bardzo ważną kwestią jest również tzw. pieczęć prewencyjna. Warto, abyś umieszczała ją na każdej wystawianej fakturze. Pieczęć prewencyjna wskazuje dłużnikowi co stanie się, jeśli nie ureguluje płatności w terminie. Umieszczanie jej ma nie tylko funkcję praktyczną (motywuje do szybszej spłaty zobowiązania), ale buduje również Twój wizerunek jako profesjonalistki, która zna się na rzeczy. Profesjonalną pieczęć prewencyjną możesz pobrać z systemu Vindicat.pl.

Windykacja

Jeśli jednak działania prewencyjne zawiodą – konieczna staje się windykacja. System Vindicat.pl został stworzony właśnie dla takich osób jak Ty – małych i średnich przedsiębiorców, którzy muszą walczyć o zapłatę należności z faktur VAT lub umów i nie mają doświadczenia w windykacji. System przeprowadzi Cię przez całość procesu windykacji, podpowie kolejne działań oraz wyjaśni, jakie pisma musisz złożyć na danym etapie sprawy. Co więcej, od razu będziesz mogła wygenerować odpowiednie pisma i dokumenty, m.in. wezwania do zapłaty, pozwy, wnioski itp. Wszystkie pisma generowane z systemu Vindicat.pl są spersonalizowane i gotowe do użycia. Często jedyne co musisz zrobić, to złożyć podpis.

Dłużnik spóźnia się z płatnością? Dolicz 40 euro!

Jeśli masz regularne problemy z nierzetelnymi kontrahentami, pewnie słyszałaś o tej możliwości. Jeśli nie – czas najwyższy! Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych stanowi, że wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek, przysługuje od dłużnika, bez wezwania, równowartość kwoty 40 euro przeliczonej na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP.

Kosztem 40 euro możesz obciążyć każdego kontrahenta, bez względu na wysokość zobowiązania. Kwota ta stanowi rekompensatę za koszty odzyskiwania należności.

Załóżmy, że miesięcznie wystawiasz 10 faktur, z czego 5 kontrahentów zalega z płatnością dłużej niż 7 dni. Jeśli podjęłaś wszystkie odpowiednie kroki prewencyjne i udzieliłaś im odpowiednich informacji, możesz obciążyć ich kwotą 40 euro. Daje to w przybliżeniu 171 zł na jednego kontrahenta. Nawet, jeśli nie zdecydujesz się na obciążenie kosztami 40 euro wszystkich dłużników, a np. tylko 3 – łącznie da Ci to kwotę 513 zł.

Oszczędzanie na windykacji

Jeśli obawiasz się, że wskutek takich działań kontrahenci odejdą – możesz umorzyć im 50% kosztów windykacji. W przypadku jedynie 3 kontrahentów, nadal zostanie Ci 256 zł. Przyjmując, że godzina pracy Twoja lub Twojego pracownika to koszt ok. 30 zł, na samą obsługę spraw w systemie do windykacji możesz przeznaczyć ponad 8 godzin. Korzystając z systemu Vindicat.pl, wprowadzenie danych z 3 faktur, wygenerowanie i wysłanie wezwań do zapłaty oraz np. jednego pozwu, zajmie Ci ok. 1,5 h. Oszczędnie, prawda?

Nie przepłacaj za usługi windykacyjne

System Vindicat.pl pozwala na prowadzenie skutecznej i oszczędnej windykacji, która z pewnością nie zrujnuje finansowo Twojej niewielkiej firmy. Jeśli podejmiesz odpowiednie czynności prewencyjne, a następnie obciążysz dłużników kwotą 40 euro, możliwe, że uda Ci się prowadzić windykację całkowicie za darmo. Zapoznaj się z ofertą Vindicat.pl i wybierz najlepszą dla Twojej firmy, a następnie – pamiętaj o regularnym monitoringu i odzyskuj należności skutecznie!

Wypróbuj Vindicat.pl za darmo!

Dla wszystkich czytelniczek mamopracuj.pl przygotowaliśmy możliwość darmowego przetestowania systemu na 1 sprawie. Wystarczy, że podczas rejestracji na www.vindicat.pl podasz kod rabatowy „mamopracuj”, a otrzymasz 1 darmową sprawę do windykacji online. Kod rabatowy obowiązuje do 31.12.2018 r.

Partnerem wpisu jest Kancelaria Vindicat.

Zdjęcie tytułowe: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Członek Zarządu Vindicat. Pomysłodawca i współtwórca narzędzi z obszaru Legal Tech, w szczególności systemu do windykacji online. Doświadczony manager i przedsiębiorca, od 10 lat rozwijający spółki windykacyjne, specjalizujący się z budowaniu działów windykacji, projektowaniu procesów windykacji w przedsiębiorstwach. Posiadający duże doświadczenie w badaniu due diligenece pakietów wierzytelności i ich wycenie.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie