Czego szukasz

Infekcje intymne – przyczyny i leczenie

Coraz większa ilość kobiet ma problemy z infekcjami intymnymi. Wciąż jest to pewnego rodzaju temat tabu. W poniższym artykule dowiesz się m.in. jakie są najczęstsze przyczyny infekcji.

twarz kobiety, która leży na łóżku w gabinecie lekarskim

Przyczyny infekcji intymnych

Aż 90% z infekcji intymnych wywołują wirusy, bakterie albo grzyby. Mogą one znacznie uprzykrzyć kobiecie życie i spowodować przy tym dyskomfort w trakcie dnia. Przyczynami mogą być m.in.

 • znaczący spadek odporności,
 • zmiana otoczenia,
 • nieprawidłowa higiena,
 • uczulenie na poszczególne kosmetyki.

Niezależnie od tego, która z przyczyn wystąpi, nie należy bagatelizować sprawy. Niezwykle ważne jest, aby nie dopuścić do rozpowszechnienia się choroby i zainfekowania kolejnych narządów rodnych.

Kiedy pojawi się zapalenie pochwy należy skonsultować się z lekarzem, który przepisze właściwe lekarstwa dopasowane do stanu zdrowia.

Rodzaje infekcji intymnych

Zapalenie pochwy posiada swoje charakterystyczne objawy. Jak szybko rozpoznać, że może być to infekcja? Pierwszym z objawów jest upław w nietypowej konsystencji, wyglądzie oraz zapachu. Charakteryzuje się żółtym odcieniem oraz przypomina rybi zapach. Te objawy mogą zasugerować infekcję. Jeżeli pojawią się upławy o białym kolorze, w których dodatkowo występują w nim grudki, to może być to przejaw zakażenia o podłożu grzybiczym. Ważne, aby zostało to rozróżnione i przepisano właściwe leki.

Innym objawem zapalenia pochwy, może być bardzo nieprzyjemny symptom jakim jest ostry ból w okolicach intymnych. Dodatkowo może wystąpić świąd w okolicach krocza. Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, aby ten przepisał odpowiednie leczenie.

Zapalenie pochwy może mieć kilka rodzajów. Zaliczają się do nich:

 • Zapalenia spowodowane bakteriami – tak zwana: waginoza
 • Zapalenia grzybicze np. kandydoza pochwy
 • Rzęsistkowe zapalenie pochwy
 • Chlamydia – chlamydioza pochwy
 • Zapalenia atroficzne – tzw. atrofia pochwy

Co zatem zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo infekcji? Należy pamiętać o systematycznej higienie okolic intymnych. Należy do tego również regularne podmywanie w trakcie menstruacji. Trzeba to robić w odpowiednim kierunku od przodu do tyłu. Czym to skutkuje? Osoba uniknie przenoszenia bakterii z okolic odbytu w okolice pochwy. Warto unikać kontaktu skóry z toaletami publicznymi oraz nie dotykać okolic intymnych przed starannym umyciem rąk.

Jak leczyć infekcje intymne?

W przypadku objawów choroby bakteryjnego zapalenia pochwy, mogą pomóc leki bez recepty. Należy jednak pamiętać, że nie jest to równoznaczne z wizytą u lekarza specjalisty. Najczęściej przepisywanymi środkami na te dolegliwości są leki dopochwowe. Zadaniem lekarza jest zbadanie, postawienie diagnozy oraz przepisanie odpowiednich medykamentów. Na rynku dostępnych jest wiele środków, które mogą być stosowane dodatkowo. Zalicza się do nich:

 • globulki dopochwowe dostępne bez recepty,
 • kapsułki dopochwowe,
 • czopki dopochwowe,
 • tabletki na zapalenie pochwy – w ich składzie można znaleźć taki składnik jak kwas mlekowy, który pozwala na odbudowę naturalnej flory bakteryjnej pochwy dzięki zawartości bakterii mlekowych, dodatkowo łagodzi objawy stanów zapalnych,
 • tabletki do wytworzenia substancji, którą wprowadza się za pomocą irygatora.

Dzięki temu można szybko i skutecznie poradzić sobie z dolegliwościami. Szczególnie polecanym medykamentem są globulki dopochwowe bez recepty. Występują one w różnych pojemnościach i cenach. Można je znaleźć już od kilkunastu złotych. Przed użyciem należy koniecznie przeczytać dołączoną do leku ulotkę informacyjną o sposobie aplikacji i dawkowaniu.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie