Czego szukasz

Ile wynoszą dopłaty do mieszkań dla młodych?

Dopłaty do mieszkań dla młodych to dofinansowanie na zakup domu jednorodzinnego lub mieszkania udzielane przez rząd. Mogą z niego korzystać małżeństwa i osoby niepozostające w związkach formalnych. Wysokość dopłat regulowana jest ustawą i zależy m.in. od liczby posiadanych dzieci.

Klucz do drzwi własnego M...

Wysokość dopłaty MdM

Program mieszkanie dla młodych przewiduje dopłatę do kredytu w wysokości od 10-30% wartości nieruchomości. Oznacza to, że w przeliczeniu na gotówkę dopłaty mogą wynosić od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych.

Wysokość dopłat do mieszkań dla młodych obliczana jest według wartości odtworzeniowej metra kwadratowego mieszkania. Wartość mieszkania wyliczana jest zgodnie ze wskaźnikiem średnich kosztów budowy za m². Wskaźnik ten podawany jest przez wojewodę każdego województwa co sześć miesięcy.

Beneficjenci mogą otrzymać dopłaty w wysokości 10% (single i małżeństwa bezdzietne), 15% (single i małżeństwa z jednym dzieckiem), 20% (single i małżeństwa z dwojgiem dzieci), 30% (single i małżeństwa z trojgiem lub więcej dzieci). Jeżeli w ciągu 5 lat po zaciągnięciu kredytu hipotecznego kredytobiorcom urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, beneficjenci otrzymają kolejne 5% dopłaty.

Warunki dofinansowania MdM

Warunki programu nie są restrykcyjne. Jednym z najważniejszych kryteriów jest wiek. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, które nie ukończyły 35. roku życia. Ustawa przewiduje ustępstwo od tej reguły w przypadku beneficjentów, którzy mają co najmniej troje dzieci. Dofinansowanie udzielane jest na pierwsze mieszkanie. Oznacza to, że osoby ubiegające się o dofinansowanie, nie mogą być już właścicielami ani współwłaścicielami domu lub mieszkania. Z dopłaty mogą skorzystać osoby, które chcą nabyć mieszkanie bądź dom z rynku pierwotnego lub wtórnego. Ustawa dopuszcza też możliwość samodzielnej budowy domu jednorodzinnego. Lokal powinien jednak spełniać warunki cenowe i powierzchniowe. Dopłata MdM nie jest udzielana, np. na wykończenie wnętrz domu lub na wykupienie miejsca parkingowego.

Banki i warunki kredytowe MdM

Kredyt z dopłatą w ramach mieszkania dla młodych udzielany jest przez 14 banków. Należą do nich m.in. PKO BP, Bank Millennium, Pekao SA i Bank Zachodni WBK. Program przysługuje osobom, które chcą wziąć kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Kredyt ten powinien finansować co najmniej 50% całkowitej wartości nieruchomości, a jego minimalny okres kredytowania musi wynosić 15 lat.

Zdjęcie: www.pixabay.com

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie