Czego szukasz

Internet działa za wolno? Sprawdź, jak go przyspieszyć

Dla wielu osób dostęp do szybkiego internetu jest niezbędny do wykonywania obowiązków zawodowych, szczególnie jeśli część pracy wykonujemy w domu. Jeśli jednak prędkość łącza nie jest zadowalająca, zazwyczaj obwiniamy o to operatora.

Warto jednak wiedzieć, że obniżenie szybkości internetu nie zawsze spowodowane jest niedopatrzeniem lub błędem ze strony dostawcy usługi. Zdarza się, że niższa prędkość łącza jest wynikiem nieprawidłowej konfiguracji routera czy brakiem aktualnego oprogramowania sieciowego, a niekiedy nawet zależy od ustawień przeglądarki.

Jak można sprawdzić prędkość łącza?

Jeśli chcesz spróbować przyspieszyć prędkość internetu, zacznij od zweryfikowania, jaką szybkość osiąga twoje łącze. Dostawcy internetu, przykładowo Inea.pl, coraz częściej udostępniają na swoich stronach specjalny test prędkości internetu.

Każdy z dostępnych w sieci testerów pozwala przede wszystkim sprawdzić szybkość pobierania oraz wysyłania danych. Rezultaty, jakie uzyskamy, najlepiej porównać z informacją znajdującą się zazwyczaj w umowie z operatorem, określającą, jakiej maksymalnej prędkości pobierania oraz wysyłania danych możemy oczekiwać.

Jeśli wynik jest znacznie niższy od wartości podanej przez dostawcę w umowie, wypróbuj kilka z poniższych porad i oceń, czy okazały się one pomocne.

Jak rozwiązać problem z routerem?

Nie tak rzadko okazuje się, że posiadany przez wiele osób router jest przestarzały. Najnowsze modele routerów wysyłają sygnały bezpośrednio do urządzenia i dają możliwość ustawienia różnych częstotliwości, a także gwarantują większą szybkość.

Po zakupie routera zwróćmy uwagę, by wybrać odpowiedni kanał oraz częstotliwość i zmniejszyć ryzyko zakłócenia sygnału. W przypadku dużych pomieszczeń, polecana jest głównie częstotliwość 2,4 GHz, natomiast przy mniejszych, jeśli mamy taką możliwość, lepiej ustawić 5 GHz, która mimo mniejszego zasięgu, zapewnia większą prędkość.

Duże znacznie ma również ustawienie routera we właściwej pozycji, na przykład w centralnym punkcie domu czy mieszkania. Jeśli urządzenie jest wyposażone w anteny, ustawmy je pod odpowiednim kątem. Upewnijmy się także, czy zabezpieczyliśmy router hasłem, by ograniczyć liczbę sprzętów, mogących uzyskać dostęp do sieci.

Odpowiednia konfiguracja systemu

Działanie internetu można też przyspieszyć, instalując najnowsze sterowniki do karty sieciowej, które bez problemu powinniśmy znaleźć na stronie producenta.

By uzyskać większą prędkość łącza, warto również sprawdzić, czy posiadamy aktualne oprogramowanie firmware do routera. Najnowsze wersje oprogramowania, często wprowadzające istotne zmiany, także są dostępne na stronach producentów.

Czy przeglądarka ma wpływ na prędkość internetu?

Popularne przeglądarki internetowe najczęściej dają użytkownikom możliwość korzystania ze specjalnych funkcji lub instalowania dodatków, które przyspieszają otwieranie oraz przeglądanie stron. Niektóre z nich są też wyposażone w mechanizm, który przygotowuje dany zestaw stron w tle, zanim zdecydujemy się je odwiedzić.

Poszczególne przeglądarki posiadają także tryb, który pozwala na przesyłanie określonej strony do serwerów producenta, a następnie ich skompresowanie. Dzięki temu witryny wyświetlają się na komputerach już w mniej obciążającej łącze wersji.

Photo credit: James Cridland / Foter / CC BY

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie