Czego szukasz

Internet działa za wolno? Sprawdź, jak go przyspieszyć

Dla wielu osób dostęp do szybkiego internetu jest niezbędny do wykonywania obowiązków zawodowych, szczególnie jeśli część pracy wykonujemy w domu. Jeśli jednak prędkość łącza nie jest zadowalająca, zazwyczaj obwiniamy o to operatora.

  • Marcin Dąbrowski - 29/09/2015

Warto jednak wiedzieć, że obniżenie szybkości internetu nie zawsze spowodowane jest niedopatrzeniem lub błędem ze strony dostawcy usługi. Zdarza się, że niższa prędkość łącza jest wynikiem nieprawidłowej konfiguracji routera czy brakiem aktualnego oprogramowania sieciowego, a niekiedy nawet zależy od ustawień przeglądarki.

Jak można sprawdzić prędkość łącza?

Jeśli chcesz spróbować przyspieszyć prędkość internetu, zacznij od zweryfikowania, jaką szybkość osiąga twoje łącze. Dostawcy internetu, przykładowo Inea.pl, coraz częściej udostępniają na swoich stronach specjalny test prędkości internetu.

Każdy z dostępnych w sieci testerów pozwala przede wszystkim sprawdzić szybkość pobierania oraz wysyłania danych. Rezultaty, jakie uzyskamy, najlepiej porównać z informacją znajdującą się zazwyczaj w umowie z operatorem, określającą, jakiej maksymalnej prędkości pobierania oraz wysyłania danych możemy oczekiwać.

Jeśli wynik jest znacznie niższy od wartości podanej przez dostawcę w umowie, wypróbuj kilka z poniższych porad i oceń, czy okazały się one pomocne.

Jak rozwiązać problem z routerem?

Nie tak rzadko okazuje się, że posiadany przez wiele osób router jest przestarzały. Najnowsze modele routerów wysyłają sygnały bezpośrednio do urządzenia i dają możliwość ustawienia różnych częstotliwości, a także gwarantują większą szybkość.

Po zakupie routera zwróćmy uwagę, by wybrać odpowiedni kanał oraz częstotliwość i zmniejszyć ryzyko zakłócenia sygnału. W przypadku dużych pomieszczeń, polecana jest głównie częstotliwość 2,4 GHz, natomiast przy mniejszych, jeśli mamy taką możliwość, lepiej ustawić 5 GHz, która mimo mniejszego zasięgu, zapewnia większą prędkość.

Duże znacznie ma również ustawienie routera we właściwej pozycji, na przykład w centralnym punkcie domu czy mieszkania. Jeśli urządzenie jest wyposażone w anteny, ustawmy je pod odpowiednim kątem. Upewnijmy się także, czy zabezpieczyliśmy router hasłem, by ograniczyć liczbę sprzętów, mogących uzyskać dostęp do sieci.

Odpowiednia konfiguracja systemu

Działanie internetu można też przyspieszyć, instalując najnowsze sterowniki do karty sieciowej, które bez problemu powinniśmy znaleźć na stronie producenta.

By uzyskać większą prędkość łącza, warto również sprawdzić, czy posiadamy aktualne oprogramowanie firmware do routera. Najnowsze wersje oprogramowania, często wprowadzające istotne zmiany, także są dostępne na stronach producentów.

Czy przeglądarka ma wpływ na prędkość internetu?

Popularne przeglądarki internetowe najczęściej dają użytkownikom możliwość korzystania ze specjalnych funkcji lub instalowania dodatków, które przyspieszają otwieranie oraz przeglądanie stron. Niektóre z nich są też wyposażone w mechanizm, który przygotowuje dany zestaw stron w tle, zanim zdecydujemy się je odwiedzić.

Poszczególne przeglądarki posiadają także tryb, który pozwala na przesyłanie określonej strony do serwerów producenta, a następnie ich skompresowanie. Dzięki temu witryny wyświetlają się na komputerach już w mniej obciążającej łącze wersji.

Photo credit: James Cridland / Foter / CC BY

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marcin Dąbrowski
Podyskutuj

Jak założyć własną firmę? – 21 wskazówek dla każdej mamy

Myślisz o założeniu własnej działalności? Chciałabyś dowiedzieć się jakie będziesz płacić składki? Kiedy możesz zacząć od działalności nierejestrowanej? Czy możesz założyć firmę na macierzyńskim? W końcu, czy dostaniesz dotację? Mam dla Ciebie 21 wskazówek, które podpowiedzą Ci jak założyć własną firmę.
  • Joanna Gotfryd - 12/06/2019
21 wskazówek jak otworzyć własną firmę

Jak założyć własną firmę?

Własny biznes to coś o czym myśli wiele mam. Jeśli i Tobie chodzi po głowie, skorzystaj z wiedzy, którą zebrałyśmy w tym miejscu specjalnie dla Was!

Zakładanie własnej firmy – działalność nierejestrowana i mały ZUS:

Na czym polega działalność nierejestrowana?

Jaki jest maksymalny okres ulg przy zakładaniu działalności?

Konstytucja biznesu – prowadzenie firmy będzie łatwiejsze

Ulga na start dla nowych przedsiębiorców

Ulga na start – pół roku bez ZUS – nowe przepisy

Pieniądze na własny rozwój:

Inwestuj w rozwój krok po kroku – jak dostać dofinansowanie z programu POWER?

9 pomysłów skąd wziąć pieniądze na rozwój zawodowy

Pożyczki na kształcenie Twoją szansą na rozwój

Dotacje na własną firmę:

Czy na urlopie macierzyńskim mogę dostać dotację na rozwój biznesu?

Jak wypełnić wniosek i dostać dotację na założenie firmy?

Dotacja na założenie firmy – jak się o nią starać?

Własny biznes – zakładanie, finansowanie i inne:

Własna firma, czy się do tego nadajesz? Zalety i wady własnego biznesu

Czy pobierając świadczenie rodzicielskie można założyć działalność gospodarczą?

12 podpowiedzi jak założyć biznes bez pieniędzy

Jak założyć firmę – własna działalność krok po kroku

Własna firma na etacie, czy to się opłaca?

Własna firma na macierzyńskim

Jak założyć działalność gospodarczą na macierzyńskim krok po kroku?

Koniec urlopu macierzyńskiego – czy warto założyć działalność gospodarczą?

Zasiłek macierzyński i działalność gospodarcza – wszystko co musisz wiedzieć o składkach

Historie mam które założyły własne firmy:

9 historii kobiet, które dzięki fotografii pracują z pasją

3 historie mam, które założyły biznes on-line po urodzeniu dziecka

A może jest jeszcze coś, co chciałabyś wiedzieć na temat zakładania własnej firmy? Napisz do nas!

Spodobał Ci się ten materiał? Udostępnij go proszę, niech ta wiedza idzie w świat!

Zdjęcie: Pixabay.com

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.

Strategia biznesowa. Dlaczego warto ją mieć?

Co to jest strategia biznesowa, czym różni się od biznes planu i kto powinien ją przygotować? W 3 prostych krokach pokażę Ci jak przygotować strategię rozwoju Twojego biznesu, również franczyzowego.
  • Agnieszka Słowik - 12/06/2019

Co to jest strategia biznesowa?

Strategia biznesowa to przemyślany plan działania, dzięki któremu firma będzie się dynamicznie rozwijać, decyzje przez nas podejmowane będą spójne, a proces zarządzania przedsiębiorstwem przyniesie spodziewane rezultaty.

W odróżnieniu od biznes planu strategia biznesowa ma charakter długookresowy (3-5 letni). Biznes Plan tworzy się przede wszystkim dla startupów przed rozpoczęciem ich działalności. Jest on skierowany głównie do banków i inwestorów w celu przekonania ich, że warto zainwestować środki w nowe przedsięwzięcie. Strategia biznesowa tworzona jest w celu określenia priorytetów, dzięki którym firma będzie się rozwijać. Jest to więc plan rozwoju zarówno dla nowych, jak i istniejących podmiotów gospodarczych, w tym dynamicznie rozwijających się sieci franczyzowych.

Analiza w 3 krokach

Jednym z prostszych sposobów opracowania strategii biznesowej jest przeprowadzenie krok po kroku perspektywicznej analizy potrzeb potencjalnych klientów, partnerów biznesowych oraz określenie własnych celów i priorytetów. Podstawą takiej analizy są odpowiedzi na postawione niżej pytania.

Krok 1 – Określenie własnych celów i ambicji

Dlaczego chcesz zaangażować się w to przedsięwzięcie?

Jakie są Twoje pasje, ambicje i cele życiowe? Czy ich realizacja wiąże się chociaż pośrednio z zakresem usług/produktów sieci franczyzowej, która Cię zainteresowała?

Co jest dla Ciebie najważniejsze? Realizacja własnych pasji czy maksymalizacja dochodu?

Co łączy Cię z Twoimi partnerami biznesowymi, w tym ze współpracownikami, dostawcami i klientami (np. więzy rodzinne, przyjaźń)?

Spójrz na Twój biznes z perspektywy klienta. Zastanów się nad tym, co faktycznie chcesz mu sprzedać. Skup się nie na Twoim produkcie lub usłudze, ale na tym co Ty sama możesz mu zaoferować.

Krok 2 –  Określenie celów biznesowych

Aby wskazać cele biznesowe należy przede wszystkim zdefiniować misję przedsiębiorstwa. Misja określa sens istnienia firmy, wskazuje najważniejsze zadania oraz wartości oferowane klientom. Należy się również zastanowić nad tym, gdzie chcielibyśmy, aby nasza firma znajdowała się za 3-5 lat, a następnie wyznaczyć mierzalne cele, które będziemy realizować w drodze do sukcesu.

Również franczyzodawca powinien okreslić swoją misję, dlatego warto zapytać go o szczegóły. Obie misje, a więc wizje naszego wspólnego biznesu, powinny być spójne.

Krok 3 – Analiza rynku

Na początku należy wskazać 10 najważniejszych potencjalnych klientów, a następnie określić ich oczekiwania. Warto zastanowić się również nad tym, co my chcemy, aby zrobił nasz potencjalny klient oraz nad tym co my chcemy, aby myślał nasz potencjalny klient. Na koniec trzeba sprecyzować to, co odróżnia nas od konkurencji oraz to, w czym jesteśmy od niej lepsi.

Czy strategia jest potrzebna we franczyzie?

Mimo tego że franczyza to sprawdzony model biznesowy, strategia w tym przypadku również jest koniecznością. Powodów jest kilka. Przede wszystkim nasz biznes będziemy rozwijać w innej lokalizacji. W związku z tym struktura populacji może różnić się od tej, w której działa franczyzodawca. Warto zastanowić się i przeanalizaować nasz rynek lokalny. Podobieństwa i różnice wykazane względem rynku, na którym działa franczyzodawca, mogą być zarówno nasżą mocną jak i słabą stroną. Najważniejsze jest to, aby mieć ich świadomość.

Sprawdź jakie pomysły na franczyzę przygotowaliśmy dla Ciebie:

 

 

Edukido

Logo MathRiders

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Słowik
Ekonomista, pasjonuje ją aktywny rozwój biznesu, szczególnie franczyza, dlatego kilka miesięcy temu założyła portal biznesowy www.RynekFranczyzy.pl i została pierwszym w Polsce brokerem franczyzowym. Asertywna idealistka, która lubi łamać stereotypy i zachęcać do działania innych. Z jej inicjatywy powstał także serwis dla mam www.MamaSprzeda.pl. Szczęśliwa mama 6-letniej Hani.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail