Czego szukasz

I Komunia Święta – jak zorganizować przyjęcie komunijne?

Maj to miesiąc komunijny. Jest to okres ważny nie tylko dla samych dzieci, które po raz pierwszy będą przyjmować Eucharystię, ale również dla ich rodziców i bliskich. To oni czuwają nad przygotowaniem swoich pociech do przyjęcia tego sakramentu, a także zajmują się organizacją przyjęcia i niezbędnymi wydatkami. W dalszej części tego artykułu przedstawiamy cenne wskazówki, dzięki którym dowiesz się jak sprawnie zorganizować przyjęcie z okazji I Komunii Świętej Twojego dziecka.

dziewczynka w sukience komunijnej

Gdzie zorganizować przyjęcie komunijne?

Przystępując do organizacji przyjęcia komunijnego warto na samym początku sporządzić listę gości, którzy zostaną na nie zaproszeni. Dzięki niej rodzice dziecka przystępującego do sakramentu będą mogli zdecydować, gdzie zorganizować obiad – w domu czy może w sali bankietowej.

Przyjęcie w domu rodzinnym to rozwiązanie tańsze, które wiąże się z większą ilością obowiązków – zakupami, przygotowaniem menu, dekoracjami stołu i porządkami po samym przyjęciu. Inną opcją jest skorzystanie z cateringu, który jest tańszym rozwiązaniem niż organizacja przyjęcia w restauracji. Jego koszty oscylują w granicach 60-80 zł za obiad dla jednej osoby.

Organizacja obiadu komunijnego w sali bankietowej to rozwiązanie dla rodzin, które planują dużą uroczystość, ale nie posiadają wystarczająco dużego pomieszczenia, który pomieści gości. Z pomocą rezerwacji lokalu nie muszą martwić się o przygotowanie potraw, mogą też więcej czasu poświęcić swojemu dziecku i zaproszonym gościom. Ceny za obiad dla jednej osoby w restauracji lub sali bankietowej zaczynają się od minimum 100 zł.

Warto zarezerwować lokal kilka miesięcy wcześniej, gdyż w okresie komunijnym interesująca nas restauracja może już nie posiadać wolnych terminów. Wyprawienie obiadu komunijnego dla większej ilości osób może wiązać się ze sporymi wydatkami. Jeśli nie jesteśmy na nie przygotowani, problem ten może rozwiązać pożyczka ratalna online z Wonga. Dzięki niej zaciągnięte zobowiązanie możemy rozłożyć nawet na okres dwóch lat.

Zaproszenia komunijne

Zaproszenia na uroczystość I Komunii św. naszego dziecka warto kupić przynajmniej 2 miesiące przed samą uroczystością. Znając liczbę gości, pozostaje nam zakup gotowych zaproszeń w sklepie papierniczym lub internetowym, gdzie możemy zlecić indywidualne zamówienie. W ich projektowanie warto zaangażować naszą pociechę, która z pewnością się ucieszy z możliwości pomocy w organizacji swojego przyjęcia. Zaproszenia komunijne kupimy w cenie od 3 do 12 zł.

Menu komunijne

Wybór potraw na obiad komunijny wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych zadań. Najczęściej składa się z dwóch dań, przystawek, ciepłych i zimnych napojów oraz tortu na deser. Menu komunijne to najczęściej tradycyjne polskie potrawy, gdzie najczęściej króluje kotlet schabowy, rosół z kury, ziemniaki i surówki ze świeżych warzyw.

W roli przystawek najczęściej pojawia się: sałatka grecka, jajka faszerowane, rolada szpinakowa z łososiem, sałatka jarzynowa czy nuggetsy z kurczaka. Na stole nie może zabraknąć również owoców, a także słodkości w postaci ciast i babeczek. W roli deseru pojawić się może – tort, lody lub musy np. ze świeżych truskawek.

Fotograf

Organizacja uroczystości komunijnej to również zorganizowanie odpowiedniej oprawy. Z pomocą fotografa możemy udokumentować najpiękniejsze chwile z tego dnia. Zdjęcia grupowe z zaproszonymi gośćmi, a także portrety samego dziecka w komunijnej albie to świetna pamiątka, do której cała rodzina będzie mogła wracać po latach. Ciekawym urozmaiceniem tej uroczystości będzie ustawienie fotobudki, w której zaproszeni goście będą mogli wybrać przebranie i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Niezależnie od tego jaką formę przyjęcia wybiorą rodzice, najważniejszym mottem przewodnim tego dnia jest przyjęcie sakramentu świętego przez nasze dziecko. I Komunia Święta jest tylko raz w życiu, dlatego zadbajmy o duchowe przygotowanie do tego wydarzenia całej rodziny.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Pixabay

<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie