Czego szukasz

Home office – co warto wiedzieć, zanim się zdecydujesz

Praca z domu wydaje się być na pierwszy rzut oka spełnieniem marzeń. Rzeczywistość nie jest jednak taka piękna. Rozważasz home office? W takim razie koniecznie sprawdź, co warto wiedzieć przez podjęciem decyzji.

młoda kobieta pracuje przed komputerem

Dyscyplina to podstawa

Kiedy nad głową nie stoją przełożeni, łatwo wpaść w wir odkładania rzeczy na później. Niestety, co się odwlecze to nie uciecze. Terminy nadal są terminami, chociaż z perspektywy domu wydają się bardziej odległe. Możesz rozłożyć pracę na parę tygodni lub zarywać nocki stresując się, że nie zdążysz na czas.

Nie rezygnuj z budzika

Całe dnie spędzane w szlafroku nie są czymś, co pozytywnie wpływa na samopoczucie i mobilizację. Mimo że pracujesz zdalnie, zachowuj się tak, jakbyś miał wyjść do biura. Nastaw na rano budzik, zjedz pożywne śniadanie, wypij kawę i załóż schludne ubranie. Zobaczysz, że w takim wydaniu od razu poczujesz się lepiej.

Zorganizuj sobie przestrzeń

Łóżko, fotel czy kanapa nie są odpowiednimi miejscami do wykonywania zdalnej pracy. Postaraj się zaaranżować dla siebie kącik biurowy. Najlepiej, gdybyś miał do swojej dyspozycji osobne pomieszczenie. Rozłóż swoje rzeczy na biurku, rozsiądź się wygodnie na krześle i zabierz się do pracy.

Bądź zaradny

Praca w domu wiąże się z tym, że wszelkie usterki techniczne musisz naprawiać możliwie najszybciej, a do tego we własnym zakresie. Dotyczy to zwłaszcza internetu i ewentualnych problemów z jego dostawami. Dowiedz się, jakiej prędkości połączeniem dysponujesz. Dokładnie zbadaj funkcje routera i naucz się go resetować. Czy wiesz jak sprawdzić IP routera? Taka umiejętność jest niezbędna, aby skonfigurować sprzęt wedle własnych potrzeb.

Wyznaczaj granice

Zachowanie higieny pracy wymaga, żeby wyraźnie wyznaczyć sobie granicę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. W przeciwnym razie nie będziesz mógł się skupić na żadnej z tych rzeczy i w efekcie Twoja wydajność drastycznie spadnie. Jeśli jesteś osobą, która łatwo się dekoncentruje, uprzedź domowników, że w godzinach pracy mają się zachowywać tak, jakby Ciebie nie było obok. Gdy siedzisz przy biurku, nie możesz myśleć o obowiązkach domowych i odwrotnie.

Doskwierająca samotność

Praca w firmie wiąże się z przebywaniem wśród ludzi. Nawet kiedy wszyscy jesteście zajęci, zawsze przecież udaje się zamienić chociaż kilka słów w przerwie na lunch. Zostając w domu, tracisz codzienną dawkę bezpośrednich interakcji, a tym samym energii oraz inspiracji. Musisz jakiś inny sposób uzupełnić. W przeciwnym razie po krótkim czasie zaczniesz odczuwać samotność. Zadbaj o to, żeby po skończonej pracy spotykać się z przyjaciółmi albo kolegami z biura.

Tryb zdalny ma zarówno mocne, jak i słabe strony. Warto zdawać sobie sprawę z nich wszystkich, żeby podjąć najlepszą możliwą decyzję. Pamiętaj, że pod koniec dnia liczy się tylko to, aby sumiennie wykonać obowiązki i móc się zrelaksować przed kolejnymi wyzwaniami.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie