Czego szukasz

Hipoglikemia a ciąża. Czy leczenie cukrzycy w pierwszym trymestrze ciąży jest bezpieczne?

Informacja o trwającej ciąży jest dla wielu kobiet źródłem radości. Każda przyszła mama chce, aby jej dziecko przyszło na świat zdrowe. Na zdrowie i prawidłowy rozwój płodu ma oczywiście wpływ styl życia prowadzony przez spodziewającą się dziecka kobietę, dlatego warto dbać o zdrowe odżywianie, odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, unikanie stresu i dobry sen. Co natomiast z farmakoterapią? Co jeśli przyszła mama choruje na cukrzycę? Czy leki nie zaszkodzą dziecku? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Hipoglikemia w ciąży

Cukrzyca, a ciąża

Gospodarka węglowodanów w organizmie osoby zdrowej działa na zasadzie przeciwstawnego działania hormonów wytwarzanych przez trzustkę- insuliny i glukagonu. Kiedy zjemy posiłek, stężenie glukozy we krwi rośnie i trzustka uwalnia insulinę. Dzięki insulinie glukoza jest przechwytywana przez mięśnie i zmniejsza się jej stężenie we krwi. Kiedy natomiast długo nic nie jemy, trzustka wydziela glukagon i organizm podnosi stężenie glukozy we krwi.

Cel jest jeden – utrzymanie w miarę stałego i bezpiecznego stężenia glukozy. U osoby chorej na cukrzycę te mechanizmy zawodzą. Chorzy muszą kontrolować stężenie glukozy we krwi i przyjmować insulinę lub inne leki. Cukrzyca może prowadzić do hiperglikemii lub hipoglikemii, dlatego kontynuowanie leczenia w ciąży pod kontrolą lekarza jest bezpieczne, a nawet konieczne.

hipoglikemia w ciąży brzuszek

Hipoglikemia w ciąży

Polega na zmniejszeniu stężenia glukozy we krwi poniżej poziomu 70 mg/dl. Hipoglikemia może wynikać z podania zbyt dużej dawki insuliny, z niezjedzenia posiłku po jej podaniu, ze zbyt małej wartości kalorycznej spożytego posiłku lub ze zbyt długiej przerwy między podaniem insuliny a zjedzeniem posiłku. Hipoglikemia może być łagodna (wtedy wystarczy zjedzenie lub wypicie czegoś słodkiego) lub ciężka (może prowadzić do utraty przytomności i ciężkich powikłań). U kobiet chorujących na cukrzycę już przed ciążą, ryzyko hipoglikemii w pierwszym trymestrze ciąży wzrasta aż trzy do pięciu razy i narażone są na nią zwłaszcza kobiety chorujące na cukrzycę typu 1.

hipoglikemia w ciąży kobiety

Jak przeciwdziałać hipoglikemii w ciąży?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia hipoglikemii w pierwszym trymestrze ciąży, należy często kontrolować poziom glukozy we krwi. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń dietetycznych dopasowanych do stanu zdrowia. Nie należy spożywać alkoholu oraz podawać odpowiednie dawki insuliny, jeśli się ją przyjmuje. Należy też być w stałym kontakcie z lekarzem, który ustali sposób leczenia cukrzycy i dopasuje go tak, żeby ciąża była bezpieczna. Listę polecanych dla cukrzyków leków i suplementów znajdziesz na stronie Wapteka.pl.

Czy leczenie cukrzycy w ciąży jest bezpieczne?

Każdy lek, który trafia na rynek musi przejść szereg długotrwałych badań klinicznych. Musi zostać sprawdzone bezpieczeństwo, występowanie skutków ubocznych, dawka terapeutyczna i inne ważne czynniki. Badania są prowadzone na różnych grupach pacjentów, które nierzadko są bardzo liczne. Każdy lek musi zawierać ulotkę dla pacjenta informującą o działaniach niepożądanych. Zawsze warto się z nią zapoznać przed użyciem leku, nawet jeśli przepisał nam go lekarz, który wiedział o ciąży. Jeśli podczas ciąży wystąpią jakiekolwiek niepokojące Cię objawy, skontaktuj się ze specjalistą.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcia: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie