Czego szukasz

Gotowa spółka – nowa moda na robienie biznesu

Przedsiębiorca, który ma zamiar założyć działalność, ma do wyboru kilka sposobów prowadzenia swojej firmy. Coraz więcej osób skłania się ku zakładaniu spółek. Jest to sposób wygodny, który wiąże się z mniejszymi kosztami prowadzenia działalności. Zakup gotowej spółki to rozwiązanie, które pozwala zacząć prowadzenie własnej firmy już w ciągu kilku dni.

widok biurka z komputerem, notesem, telefonem i kubkiem kawy

Rejestracja spółki od podstaw

Rejestracja spółki od zera to proces długi i skomplikowany. Chociaż wniosek o wpis do KRS można wysłać przez odpowiedni formularz online i z dużym prawdopodobieństwem zostanie on rozpatrzony w czasie do dwóch tygodni, źródłem “kłopotów” może być przedłużające się oczekiwanie na rejestrację do vat-u. Obecnie taki proces może potrwać nawet kilka miesięcy, co dla wielu przedsiębiorców może być ogromną niedogodnością.

Nie warto czekać!

Czy opłaca się czekać na zamknięcie wszystkich formalności? Zdecydowanie nie! Nie opłaca się jednak także zakładanie zwykłej działalności gospodarczej, bo chociaż proces w ramach “jednego okienka” jest bardzo uproszczony, to taki rodzaj prowadzenia własnego biznesu wiąże się z większymi kosztami. Zamiast czekać, możesz skorzystać z możliwości, jakie dają gotowe spółki.

Kupno spółki to rozwiązanie ciągle zyskujące na popularności. Takie rozwiązanie ma sporo zalet.

Jaką spółkę kupujesz?

Kupując spółkę od zaufanej firmy, możesz mieć pewność, że jest ona wolna od obciążeń, a swoją działalność może zacząć z dnia na dzień. To ma wielkie znaczenie w sytuacji, kiedy masz doskonały pomysł i chcesz go zrealizować jak najszybciej albo też kiedy starasz się o dopłaty lub leasing.

Przygotowana do sprzedaży spółka jest w pełni gotowa do “wyjścia na rynek”. Posiada numer KRS, REGON i NIP. Jest również zgłoszona do vat-u – wyjaśnia jeden z pracowników firmy konsultingowej McCarthy & Taggart Group.

Spółki są bowiem dostępne w różnych opcjach, na przykład jako działalność otwarta wiele lat temu. Czasami posiadają również koncesje, niezbędne do wykonywania specyficznych rodzajów działalności. Wybierając najlepiej dobrane rozwiązanie można mieć pewność co do tego, że sprawdzi się ono, a sama spółka będzie mogła działać niemal od pierwszych chwil.

Nie oznacza to jednak, że raz kupionej spółki nie można zmienić. Jeśli chcesz, możesz wprowadzić wiele modyfikacji – zmiana nazwy, czy klasyfikacji działalności według PKD jest jak najbardziej możliwa, ale wiąże się ze złożeniem wniosku w KRS i czekaniem na odpowiedź.

Jak wygląda proces przekazania spółki?

Aby nabyć spółkę, wystarczy jedynie 1 wizyta u notariusza. Co ważne, taką transakcję można przeprowadzić także na odległość. Jest to szczególnie ważne, jeśli kupujący przebywa na co dzień w innym mieście niż sprzedający i nie ma możliwości, by spotkali się “twarzą w twarz”.

W jaki sposób podpisać umowę na odległość?

Podpisy obu stron umowy muszą być poświadczone przez notariusza. Każda z osób może jednak skorzystać z usług innej kancelarii notarialnej. Jeśli wszelkie negocjacje zostały sfinalizowane, kupujący otrzyma niezbędne do podpisania umowy dokumenty.

Po spotkaniu z notariuszem będzie musiał uiścić opłatę za zakupione akcje. Po dopełnieniu wszelkich formalności, umowa zostanie przesłana do sprzedającego, który podpisze ją w obecności “swojego” notariusza.

Dobrze zaplanowany proces nie potrwa dłużej niż 2-3 dni.

Spółka ze stażem

Największą zaletą tego rozwiązania jest nie tylko oszczędność czasu, ale też pieniędzy – gotowe spółki są relatywnie niedrogie, a koszty jedynie trochę wyższe od kosztów założenia nowej spółki.

Dodatkową zaletą jest staż, który często jest potrzebny, jeśli chcesz wziąć udział w przetargu lub postarać się o dopłaty.
W XXI wieku trendy konsumenckie często się zmieniają, więc ważna jest szybkość działania. Jeśli chcesz rozpocząć swoją działalność jak najszybciej, to gotowa spółka jest najlepszym rozwiązaniem.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.
<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie