Czego szukasz

Gotowa spółka – nowa moda na robienie biznesu

Przedsiębiorca, który ma zamiar założyć działalność, ma do wyboru kilka sposobów prowadzenia swojej firmy. Coraz więcej osób skłania się ku zakładaniu spółek. Jest to sposób wygodny, który wiąże się z mniejszymi kosztami prowadzenia działalności. Zakup gotowej spółki to rozwiązanie, które pozwala zacząć prowadzenie własnej firmy już w ciągu kilku dni.

 • Jagoda Jasińska - 18/04/2017
widok biurka z komputerem, notesem, telefonem i kubkiem kawy

Rejestracja spółki od podstaw

Rejestracja spółki od zera to proces długi i skomplikowany. Chociaż wniosek o wpis do KRS można wysłać przez odpowiedni formularz online i z dużym prawdopodobieństwem zostanie on rozpatrzony w czasie do dwóch tygodni, źródłem “kłopotów” może być przedłużające się oczekiwanie na rejestrację do vat-u. Obecnie taki proces może potrwać nawet kilka miesięcy, co dla wielu przedsiębiorców może być ogromną niedogodnością.

Nie warto czekać!

Czy opłaca się czekać na zamknięcie wszystkich formalności? Zdecydowanie nie! Nie opłaca się jednak także zakładanie zwykłej działalności gospodarczej, bo chociaż proces w ramach “jednego okienka” jest bardzo uproszczony, to taki rodzaj prowadzenia własnego biznesu wiąże się z większymi kosztami. Zamiast czekać, możesz skorzystać z możliwości, jakie dają gotowe spółki.

Kupno spółki to rozwiązanie ciągle zyskujące na popularności. Takie rozwiązanie ma sporo zalet.

Jaką spółkę kupujesz?

Kupując spółkę od zaufanej firmy, możesz mieć pewność, że jest ona wolna od obciążeń, a swoją działalność może zacząć z dnia na dzień. To ma wielkie znaczenie w sytuacji, kiedy masz doskonały pomysł i chcesz go zrealizować jak najszybciej albo też kiedy starasz się o dopłaty lub leasing.

Przygotowana do sprzedaży spółka jest w pełni gotowa do “wyjścia na rynek”. Posiada numer KRS, REGON i NIP. Jest również zgłoszona do vat-u – wyjaśnia jeden z pracowników firmy konsultingowej McCarthy & Taggart Group.

Spółki są bowiem dostępne w różnych opcjach, na przykład jako działalność otwarta wiele lat temu. Czasami posiadają również koncesje, niezbędne do wykonywania specyficznych rodzajów działalności. Wybierając najlepiej dobrane rozwiązanie można mieć pewność co do tego, że sprawdzi się ono, a sama spółka będzie mogła działać niemal od pierwszych chwil.

Nie oznacza to jednak, że raz kupionej spółki nie można zmienić. Jeśli chcesz, możesz wprowadzić wiele modyfikacji – zmiana nazwy, czy klasyfikacji działalności według PKD jest jak najbardziej możliwa, ale wiąże się ze złożeniem wniosku w KRS i czekaniem na odpowiedź.

Jak wygląda proces przekazania spółki?

Aby nabyć spółkę, wystarczy jedynie 1 wizyta u notariusza. Co ważne, taką transakcję można przeprowadzić także na odległość. Jest to szczególnie ważne, jeśli kupujący przebywa na co dzień w innym mieście niż sprzedający i nie ma możliwości, by spotkali się “twarzą w twarz”.

W jaki sposób podpisać umowę na odległość?

Podpisy obu stron umowy muszą być poświadczone przez notariusza. Każda z osób może jednak skorzystać z usług innej kancelarii notarialnej. Jeśli wszelkie negocjacje zostały sfinalizowane, kupujący otrzyma niezbędne do podpisania umowy dokumenty.

Po spotkaniu z notariuszem będzie musiał uiścić opłatę za zakupione akcje. Po dopełnieniu wszelkich formalności, umowa zostanie przesłana do sprzedającego, który podpisze ją w obecności “swojego” notariusza.

Dobrze zaplanowany proces nie potrwa dłużej niż 2-3 dni.

Spółka ze stażem

Największą zaletą tego rozwiązania jest nie tylko oszczędność czasu, ale też pieniędzy – gotowe spółki są relatywnie niedrogie, a koszty jedynie trochę wyższe od kosztów założenia nowej spółki.

Dodatkową zaletą jest staż, który często jest potrzebny, jeśli chcesz wziąć udział w przetargu lub postarać się o dopłaty.
W XXI wieku trendy konsumenckie często się zmieniają, więc ważna jest szybkość działania. Jeśli chcesz rozpocząć swoją działalność jak najszybciej, to gotowa spółka jest najlepszym rozwiązaniem.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska
Podyskutuj

Dlaczego warto pracować w State Street Bank? Relacja z Dnia Otwartego dla Mam w Krakowie

25 marca spotkaliśmy się na Dniu Otwartym dla Mam w krakowskiej siedzibie State Street Bank. Dowiedz się kogo do pracy szuka State Street w Krakowie i co najbardziej podobało się uczestniczkom spotkania?
 • Joanna Gotfryd - 24/06/2019
Dzień otwarty dla Mam w State Street w Krakowie

Dlaczego warto pracować w State Street Bank?

State Street Bank to światowy lider wśród dostawców usług finansowych i jeden z największych banków powierniczych z centralą w Bostonie. Działa na 100 rynkach finansowych i zatrudnia ponad 35 000 pracowników. W Polsce jest od 2007 roku, a jego biura znajdują się między innymi w Krakowie i Gdańsku.

Firma wspiera rodziców w godzeniu ról, oferując im bogaty pakiet benefitów.

Zapoznaj się z profilem State Street w Bazie Pracodawców Przyjaznych Mamie >>>

Dzień Otwarty dla Mam w Krakowie

Spotkanie w Krakowie odbyło się 25 marca 2019 r. w biurze State Street przy ul. Podgórskiej. Mamy licznie przybyły na spotkanie, nie zabrakło również dzieci.

Dzień otwarty dla Mam w State Street w Krakowie

State Street Bank, czyli przyjazna firma

Dzień Otwarty dla Mam rozpoczął się od powitania uczestniczek przez Annę Germugę – Specjalistę ds. Relacji z Uczelniami.

Uczestniczki miały okazję dowiedzieć się, czym zajmuje się firma State Street i jaki zakres wsparcia oferuje swoim pracownikom oraz jak można dołączyć do grona pracowników State Street – prezentację prowadziła Magdalena Mardosz – Manager ds. Marketingu.

Dzień otwarty w State Street Kraków

Rozmowa panelowa i networking

Kolejnym punktem programu była rozmowa panelowa pt: „Poznaj mamy pracujące w State Street Bank”.

O swojej pracy w firmie i wsparciu, na jakie mogą liczyć od pracodawcy z Anią Łabno-Kucharską z Mamo Pracuj rozmawiały panie:

 • Renata Szostak – Dyrektor ds. Personalnych
 • Agnieszka Langer-Krol – Dyrektor ds. Wsparcia Zarządu
 • Anna Ciężadło – Starszy Menedżer Zespołu ds. Obsługi Klienta
 • Monika Lis – Trener i twórca szkoleń technicznych w firmie

Dziewczyny uczestniczące w rozmowie wspominały o różnych benefitach, które oferuje im firma a które bardzo cenią sobie jako pracujące zawodowo mamy. Są to w szczególności elastyczne godziny pracy, praca zdalna lub zatrudnienie na część etatu. Dodatkowo dofinansowanie do żłóbków i przedszkoli czy pakiet medyczny VIP z możliwością wizyt w domu oraz wsparcie innych rodziców w ramach działającego w firmie Working Parents Club, to tylko kilka przykładów z bogatej listy wsparcia.

Następnie nadeszła pora na networking – mamy chętnie pytały zatrudnione panie o możliwości pracy, o to, jak wygląda rekrutacja oraz praca na co dzień w międzynarodowej korporacji.

Zainteresowane osoby mogły również wziąć udział w krótkiej wycieczce po biurze.

State Street Kraków - Dzień otwarty dla Mam

Hit – warsztat rekrutacyjny

Ostatnim punktem programu był warsztat rekrutacyjny – czyli kilka słów o procesie rekrutacyjnym i sesja Q&A – który bardzo ciekawie poprowadziła Anna Germuga.

Praktyczne wskazówki, bardzo przydatne w procesie rekrutacji do State Street Bank bardzo spodobały się mamom. Z sali padło bardzo wiele pytań, a uczestniczące w spotkaniu mamy doceniły praktyczne porady i gotowe wskazówki.

Tutaj możesz przeczytać relację ze spotkania w Gdańsku, które odbyło się kilka dni wcześniej. >>>

Dowiedz się więcej jakie wsparcie oferuje State Street swoim pracownikom i na jakie oferty pracy w Krakowie oraz w Gdańsku możesz aplikować już teraz!

Logo firmy State Street

Zdjęcia: własność State Street Bank w Polsce

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.

Jak prawidłowo wypełnić JEDZ?

Błąd polegający na wpisaniu w wymaganym polu numeru identyfikacji podatkowej „Numer VAT” numeru niepoprzedzonego prefiksem PL nie musi być w żaden sposób konwalidowany. Jest to brak natury formalnej. W obrocie krajowym polski wykonawca w ogóle nie ma obowiązku wskazywania prefiksu PL.
 • Zofia Kowalska - 21/06/2019

Problem

Zgodnie z instrukcją wypełniania jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia z 14 lutego 2018 r. zamieszczoną na stronie UZP w części II „Informacje dotyczące wykonawcy” w przypadku wykonawców posługujących się numerem VAT należy wpisać NIP poprzedzony symbolem PL.

Jak prawidłowo postąpić, jeśli ofertę złożył wykonawca, który posługuje się numerem VAT i który wpisał w wyznaczonym miejscu numer identyfikacji podatkowej, ale niepoprzedzony symbolem PL, tak jak nakazuje Instrukcja. Czy w związku z tym zamawiający może uznać, że miejsce „Numer VAT” zostało prawidłowo wypełnione, czy powinien wezwać wykonawcę do uzupełnienia JEDZ w powyższym zakresie?

Rozwiązanie

Wykonawca w postępowaniach o wartości powyżej progów unijnych zgodnie z art. 25a ust. 2 Prawo zamówień publicznych jest zobowiązany złożyć oświadczenie w postaci jednolitego dokumentu. Zgodnie z formularzem stanowiącym załącznik do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/7 z 5 stycznia 2016 r. (Dz. Urz. UE nr L 3 z 6 stycznia 2016 r.) w sprawie Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia (JEDZ), wykonawcy wypełniają odpowiednio część II:

 • A (informacje ogólne),
 • B (informacje dotyczące osób reprezentujących),
 • C (informacje dotyczące podmiotów trzecich),
 • D (informacje dotyczące podwykonawców), oraz części od III do VI formularza.

W części I A (JEDZ) wykonawca jest zobowiązany uzupełnić informacje dotyczące numeru VAT. W formularzu należy wpisać „Numer VAT, jeżeli dotyczy” lub alternatywnie: „Jeżeli numer VAT nie ma zastosowania, proszę podać inny krajowy numer identyfikacyjny, jeżeli jest wymagany i ma zastosowanie”.

Co zrobić z niekompletnym JEDZ? Sprawdź >>

To oznacza, zgodnie z zamieszczonym komentarzem do wypełniania JEDZ dostępnym na stronie UZP, że wykonawcy posługujący się numerem VAT powinni wpisać ten numer (numer identyfikacji podatkowej poprzedzony symbolem PL). Zatem wykonawca jest zobowiązany uzupełnić JEDZ o informacje w zakresie numeru identyfikacji podatkowej poprzedzonego symbolem PL (gdy posługuje się numerem VAT) bądź numeru, którym posługuje się w związku z prowadzoną działalnością (np. REGON).

Natomiast osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej będące wykonawcami zamieszczają numer ewidencyjny PESEL, jeżeli posługują się nim do celów podatkowych.

Zauważyć należy, że przedsiębiorcy nadawany jest unikatowy numer identyfikacji podatkowej – NIP. Jest to dziesięciocyfrowy numer identyfikacji podatkowej. Jeśli do numeru NIP dodamy symbol (prefiks) PL, stanie się on jednocześnie numerem identyfikacji podatkowej VAT UE.

W obrocie krajowym NIP z prefiksem PL nie jest obowiązkowy, aby zaś móc używać prefiksu PL, konieczna jest osobna rejestracja. Podmioty zarejestrowane w kraju jako podatnicy VAT czynni, będący równocześnie zarejestrowanymi podatnikami VAT UE, nie powinny tym samym w transakcjach krajowych posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej zawierającym prefiks PL.

Zgodnie z art. 97 ust. 10 ustawy o VAT krajowi podatnicy VAT są zobowiązani do posługiwania się NIP z przedrostkiem PL w przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o VAT. Wobec powyższego można stwierdzić, iż ujęcie w treści JEDZ prefiksu PL ma charakter wyłącznie informacyjny i dotyczy wyłącznie sytuacji wskazanych powyżej.
Jego brak zaś nie będzie stanowił błędu w rozumieniu art. 26 ust. 3 ustawy Pzp, który prowadziłby do konieczności wezwania wykonawcy do złożenia ponownie formularza JEDZ poprawionego o wpis w postaci prefiksu PL.

Więcej o jednolitym europejskim dokumencie zamówienia na www.portalzp.pl

Andrzej Łukaszewicz – konsultant Polskiego Związku Rzeczoznawców Zamówień Publicznych, prowadzi szkolenia zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców, reprezentuje przed KIO, ekspert Portalu Zamówień Publicznych i Prywatnych www.portalzp.pl

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail