ZAINSPIRUJ SIĘ
Gdzie szukać informacji o zadłużeniu partnera biznesowego? Sprawdź!
- Zofia Kowalska
- 19 października 2018
- 3 MIN. CZYTANIA
Jak wynika z danych opublikowanych przez BIG InfoMonitor, w 2017 roku aż 48% firm w Polsce doświadczyło problemów z nierzetelnymi kontrahentami.[1] Zaległości w płatnościach za faktury z tytułu zamówionych usług czy produktów to jeden z najpoważniejszych „grzechów” na rynku. Powodów, dla których Twój partner biznesowy nie płaci w terminie, może być wiele.
Ty jednak nie możesz pozwolić sobie na sentymenty. Zwłaszcza wówczas, gdy rozpoczynasz działalność gospodarczą, jesteś narażona na duże ryzyko, gdy kontrahenci nie płacą na czas. Z powodu nieuregulowanych przez nich należności możesz sama popaść w długi i problemy, np. nie będzie cię stać na zapłacenie składek ZUS czy podatku. To właśnie dlatego tak ważna jest weryfikacja partnerów biznesowych. Jak jej dokonać? Pierwsze kroki skieruj do BIG.
BIG, czyli co?
BIG-i to Biura Informacji Gospodarczej – instytucje, które powstały, aby gromadzić oraz przekazywać informacje gospodarcze dotyczące zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorstw. Działają na podstawie ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Warto podkreślić, że nie są to organizacje państwowe, a prywatne.
Obecnie na polskim rynku funkcjonuje kilka BIG-ów. Najważniejsze to:
- Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.;
- Krajowy Rejestr Długów. Biuro Informacji Gospodarczej SA.;
- Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.;
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A..
Do tych podmiotów możesz zgłosić się, aby sprawdzić, czy przedsiębiorstwo, które może stać się Twoim kontrahentem, nie ma obecnie długów.
Jakie informacje gromadzą BIG-i?
Instytucje gromadzą przede wszystkim negatywne informacje gospodarcze, a więc te o przeterminowanych płatnościach, z którymi dany podmiot zalega. Warto pamiętać, że:
- zgłoszenia informacji o zadłużeniu do BIG dokonuje wierzyciel;
- w przypadku przedsiębiorstw minimalna wartość przeterminowanego zobowiązania musi wynieść 500 zł (200 zł w przypadku osób prywatnych);
- płatność musi być przeterminowana co najmniej o 30 dni, a wierzyciel, by umieścić wpis, musi o tym poinformować dłużnika na miesiąc przed jego publikacją;
- wierzyciel ma obowiązek niezwłocznie przekazać do BIG również informację o tym, że dług został uregulowany – oznacza to, że w bazach danych znajdują się bardzo aktualne informacje;
Jak uzyskać informacje w BIG?
Możesz wystąpić o informację gospodarczą o każdej firmie działającej na polskim rynku. Aby to zrobić, powinnaś:
- utworzyć konto na stronie internetowej BIG-u;
- złożyć wniosek o udzielenie informacji – uzyskanie raportu może się wiązać z koniecznością wniesienia opłaty.
Jeśli uzyskane dane wskażą, że twój potencjalny kontrahent ma zadłużenie i może być klientem jednej z firm windykacyjnych, np. Ultimo, masz dwa wyjścia. Możesz albo zażądać płatności za usługi lub produkty z góry, albo… powstrzymać się od współpracy z nim. Bez względu na to, jaką decyzję podejmiesz – zrób to świadomie.
[1] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dlugi-pograzaja-firmy-7567841.html
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: partnera portalu.