Czego szukasz

Gdy nie ma dziadków – poradnik przetrwania

Szczęśliwe te z nas, które mogą liczyć na pomoc dziadków, zostawić dzieci pod ich niezastąpioną opieką i podjąć w tym czasie aktywność zawodową lub po prostu zająć się sobą, odetchnąć. A co jeśli z różnych przyczyn nie możemy liczyć na pomoc naszych rodziców? Jak przetrwać, będąc całymi dniami sam na sam z dziećmi?

  • Marta Szyszko - 07/03/2012

Z nieskrywaną zazdrością przyglądam się mamom, których rodzice włączają się w pomoc przy dzieciach- robią rundki z niemowlęciem wokół osiedla, przynoszą pyszne, domowe obiady w słoikach, odprowadzają starszaki do przedszkola. Taka zaangażowana Babcia, czy Dziadek są na wagę złota. Ale nie w przypadku każdej z nas otrzymanie tego typu wsparcia jest możliwe. Co zrobić gdy np. dziadkowie mieszkają daleko, są aktywni zawodowo lub po prostu wolą odwiedzić nas raz na jakiś czas, a niekoniecznie przejmować rodzicielskie obowiązki?

1. Niania

Najbardziej oczywistym, a zarazem najprostszym do zorganizowania rozwiązaniem jest zatrudnienie kogoś do pomocy. Może to być starsza pani z osiedla, która swoje wnuki ma daleko i z przyjemnością dorobi do emerytury. A może studentka, córka sąsiadów, której radość sprawia przebywanie z dziećmi i potrzebuje kieszonkowego? Jeśli nie znasz nikogo takiego zawsze można popytać wśród znajomych lub skorzystać z usług portali, na których ogłaszają się nianie poszukujące zatrudnienia. Niestety nie zawsze to rozwiązanie wchodzi w grę z bardzo prozaicznych przyczyn-finanse. Co zrobić jeśli nie stać nas na zatrudnienie opiekunki?

2. Inne mamy

Jak to się mówi co dwie głowy to nie jedna. Założę się, że spacerując z wózkiem po osiedlu nie raz natknęłaś się na kobiety takie jak Ty, a może zdążyłaś już zaprzyjaźnić się z mamą, którą regularnie spotykasz na placu zabaw? Jeśli jest to osoba zaufana i wasze dzieci bawią się wspólnie, nic nie stoi na drodze by nawzajem podrzucać sobie swoje pociechy. Można potraktować to jako okazję do załatwienia pilnej sprawy w krótkim przedziale czasowym. Gdy twoje dziecko śpi w wózku pod czujnym okiem koleżanki lub szaleje na zjeżdżalni ty w tym czasie odbywasz wizytę u lekarza. A może każdej z Was uda się podjąć zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin, poprzez podział obowiązków i wymianę w opiece nad dziećmi?

3. Kluby mam

Jeśli potrzebujesz towarzystwa i wsparcia, a nie masz odwagi nawiązać rozmowy z osiedlową mamą, warto udać się do najbliższego klubu mam. Są to miejsca tworzone specjalnie dla opiekunów z dziećmi do lat 3, w których można bezpłatnie i aktywnie spędzić czas. Dzielnicowe kluby mam oferują nie tylko zajęcia dla maluszków, ale też warsztaty i kursy dla rodziców. Dla dzieci jest to szansa by pobyć w grupie rówieśniczej i zasmakować zajęć przed-przedszkolnych, co zwiększy ich szanse na zwieńczony sukcesem start przedszkolny. Mamy w tym czasie mają okazję do wymiany doświadczeń, zrozumienia i wsparcia ze strony kobiet będących w podobnej sytuacji. Nie daj zmylić się nazwie inicjatywy, bo oprócz mam mile widziani są tam także tatusiowe, babcie i nianie. W twojej dzielnicy nie ma jeszcze klubu Mam? Może warto pokusić się o jego założenie?

4. Żłobki

Kluby mam są miejscem, w których z dzieckiem musi przebywać osoba dorosła, a co jeśli chcesz zostawić dziecko pod czyjąś opieką i dajmy na to wrócić do pracy? Warto wystarać się o miejsce w żłobku. Choć sama nazwa nie budzi miłego skojarzenia i na pewno zrodzi wiele obaw, z doświadczeń innych mam i babć wiem, że to tylko kwestia wyboru odpowiedniego miejsca. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze żłobka? Na pewno ile pań przypada na grupę dzieci i jaka jest liczebność grup.  Istotną rolę odgrywa wiek dziecka, 3-miesięczne niemowlę wyrwane z domowego zacisza może poczuć się niepewne i wyobcowane w nowym miejscu. Natomiast samodzielnemu dwulatkowi, który pół dnia, zamiast w towarzystwie mamy spędzi szalejąc z rówieśnikami, tylko wyjdzie to na zdrowie.

5. Opiekun dzienny

Te z nas, które próbowały oddać dziecko do żłobka wiedzą, że ze względu na niedostateczną liczbę państwowych placówek, jest to zadanie trudne i zapisy trzeba zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. A co jeśli mimo to dalej figurujemy na liście rezerwowej? Dla mam z wyższym wykształceniem pedagogicznym, pielęgniarek lub wykwalifikowanych opiekunek gminy przygotowały konkurs na opiekuna dziennego. Może nim zostać np. mama, która przyjmuje pod swój dach  inne dzieci w wieku do lat 3. Zarobki opiekuna dziennego  mogą osiągnąć nawet 3 tysiące złotych. Są zależne od liczby dzieci w grupie, ich wieku i stanu zdrowia. Może więc warto poszukać opiekuna dziennego lub samemu nim zostać?

6. Pomoc Taty

Jeśli nie chcesz mimo wszystko decydować się na tak radykalne rozwiązania, czujesz się dobrze w roli mamy domowej i same spotkania z koleżankami wystarczą ci do szczęścia, nie zapominaj o Tacie. Często wśród mężczyzn pokutuje przekonanie, że skoro oni chodzą do pracy i zarabiają, a żony nie mają żadnych dochodów to ich rolą jest bezustanne zajmowanie się dziećmi. Dom, dzieci, kuchnia? Ile nasz szanowny małżonek musiałby wydać pieniędzy by zatrudnić gosposię, nianię, sprzątaczkę? Wbrew pozorom „siedzenie w domu z dzieckiem” z siedzeniem ma niewiele wspólnego, a brak dochodów nie umniejsza naszego zmęczenia. Może warto uświadomić to tatusiom i włączyć do opieki, gdy wrócą z pracy, a my w tym czasie opuśćmy lokal i zróbmy coś tylko dla siebie.

Jak sama widzisz możliwości radzenia sobie bez pomocy dziadków jest wiele, grzechem by było z nich nie skorzystać…

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Szyszko
Mama pełną parą, która od spraw domowych i trywialnych ucieka w nałóg… pisanie. Dzieli się matczyną dolą i z innymi rodzicielkami na portalu www.niedoskonalamama.pl. Prowadzi także blogi www.takeitizi.pl oraz www.kobietawe-biznesie.pl.
Podyskutuj

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz – posłuchaj 3 pierwszych odcinków!

Nagrywamy go dla Ciebie. 3 pierwsze odcinki poruszają takie tematy: jak napisać CV po przerwie związanej z macierzyństwem, jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy oraz jaką rolę pełnią social mediów przy szukaniu pracy. Jeśli jeszcze nie słuchałaś podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz - pobierz go i posłuchaj – na spacerze z dzieckiem, w drodze do pracy, jak lubisz i gdzie lubisz. I koniecznie daj znać, czy chcesz usłyszeć kolejne odcinki!
  • Podcast Mamo Pracuj - 27/11/2019
Dwie młode kobiety słuchają podcastu na słuchawkach

Dlaczego podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz?

Chcemy być tam, gdzie Ty jesteś. W internecie – 24/7. W biegu, kiedy nie ma jak czytać, a można słuchać. Czasem łatwiej znaleźć czas na wysłuchanie krótkiej audycji w telefonie, jeśli można to połączyć ze spacerem, bieganiem czy drogą do pracy.

8 lat działania Mamo Pracuj to tysiące artykułów eksperckich, wywiadów i historii. Teraz część naszych działań chcemy przekazać Ci w wersji do słuchania. Mamy nadzieję, że ta nowoczesna forma dostarczenia wiedzy przypadnie Ci do gustu.

Nasz podcast dostępny jest w Twojej ulubionej aplikacji – iTunes, Spotify, Google Podcasty i Player FM – słuchaj tam gdzie lubisz i tak jak lubisz.

I daj znać, czy chcesz, żebyśmy nagrały dla Ciebie kolejne odcinki!

1 odcinek – posłuchaj – Jak opisać w CV przerwę związaną z opieką nad dzieckiem?

Jeśli planujesz powrót do pracy, a ostatni rok, dwa a może pięć spędziłaś opiekując się dziećmi – dowiedz się jak w CV opisać czas, który przeznaczyłaś dla rodziny.

Nagranie ma 23 minuty.

2 odcinek – posłuchaj – Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?

Wracasz do pracy i obawiasz się jak Twoje dziecko zniesie nową sytuację? Jak przygotować siebie i rodzinę na te zmiany? Dowiedz się z drugiego odcinka podcastu!

Nagranie ma 13 minut.

3 odcinek – posłuchaj – Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

Jak wygląda szukanie pracy przez social media? Pamiętaj, że media społecznościowe mogą być Twoim prawdziwym sprzymierzeńcem w tym procesie. Ale nie muszą. Sprawdź jak je wykorzystać i czego absolutnie nie powinnaś robić, by sobie nie zaszkodzić.

Nagranie trwa 16 minut.

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz – czy chcesz więcej?

Jeśli podobają Ci się nasze podcasty i chcesz abyśmy nagrywały je w 2020 roku – napisz koniecznie – do mnie – że słuchasz, że chcesz więcej. A może nawet zaproponujesz swój pomysł na nagranie? O czym najbardziej chciałabyś posłuchać? Daj znać! (napisz na adres: [email protected])

P.S. Założyłam się z koleżankami z Zespołu, że dostanę od Was przynajmniej 50 odpowiedzi na tak! Pomożecie mi wygrać zakład?

Dziękuję!

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podcast Mamo Pracuj
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

[03] Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

Jak wygląda szukanie pracy przez social media? Pamiętaj, że media społecznościowe mogą być Twoim prawdziwym sprzymierzeńcem w tym procesie. Sprawdź jak je wykorzystać i czego absolutnie nie powinnaś robić, by sobie nie zaszkodzić. Posłuchaj 3 odcinka naszego podcastu!
  • Podcast Mamo Pracuj - 12/11/2019
kobieta siedząca na łóżku z laptopem na kolanach

[03] Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

 
 
00:00 / 16:06
 
1X

Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

Zapraszamy na trzeci odcinek naszego podcastu. Dzisiaj opowiemy o roli social mediów przy szukaniu pracy.

Pierwszy odcinek podcastu – Jak opisać w CV przerwę związaną z opieką nad dziećmi? – posłuchaj!

Social media – Twój sprzymierzeniec czy przeciwnik podczas szukania pracy?

Mówiąc o roli social mediów przy szukaniu pracy, nie mamy na myśli tylko LinkedIn czy Golden Line – serwisów z założenia zawodowych. Ważną rolę mogą odegrać również Twitter, Instagram czy Facebook.

Dzisiaj pracy szuka się przez internet – to jest wspaniałe źródło dotarcia do ciekawych ofert pracy.

1. W social mediach znajdziesz oferty pracy

Oferty pracy znajdziesz nie tylko na LinkedIn czy na Golden Line, ale także na Facebooku. Dzięki specjalnej funkcji Facebook Jobs możesz zapisać się na powiadomienia o interesujących Cię ofertach – dostaniesz je na maila lub przez Messengera.

Aplikując na taką ofertę – aplikujesz swoim profilem, a nie wysyłasz CV (przynajmniej na początku), potraktuj więc ten profil bardziej zawodowo.

Obserwuj posty osób prywatnych czy profile firm z branży, które Cię interesują. Dołącz do grup tematycznych – tam też pojawiają się ciekawe oferty pracy.

2. Wykorzystaj kontakty i znajomości z social mediów do szukania pracy

Obserwuj znajomych, pytaj ich o firmy i branże, które Cię interesują. Możesz napisać wprost, że szukasz pracy. Pamiętaj, że osoby z Twojej sieci kontaktów mają dostęp do zupełnie innych informacji i ofert pracy niż Ty.

Niech te osoby będą Twoimi sprzymierzeńcami podczas szukania pracy.

Na LinkediIn jest specjalna rubryka, gdzie możesz zaznaczyć, że szukasz nowych możliwości rozwoju zawodowego – dzięki temu rekruterzy szybciej Cię znajdą. A taki komunikat możesz skierować do wszystkich, oprócz Twojego obecnego pracodawcy.

3. Ucz się i bądź na bieżąco – korzystaj z wiedzy dostępnej w social mediach

Zdobywaj wiedzę z dziedziny, która Cię interesuje. Dołącz do grup tematycznych, branżowych na Facebooku czy LinkedIn. To świetna okazja by odświeżyć sobie niektóre informacje (np. jeśli wracasz do pracy po przerwie), lub zdobyć całkiem nową wiedzę, z branży, do której dopiero planujesz wejść.

W branżowych grupach dowiesz się o ciekawych spotkaniach, wystąpieniach i meetup’ach. Poznasz osoby, które działają w branży i które chętnie podzielą się swoją wiedzą i wsparciem. Zdobędziesz dostęp do wartościowych treści, artykułów czy oczywiście ofert pracy.

4. Niech social media będą Twoim sprzymierzeńcem

Zanim rekruter zadzwoni do Ciebie, dokładnie sprawdzi Twoje profile w social mediach. Także tych, które są uważane za prywatne – np. Facebooka. Nawet jeśli twój profil jest ustawiony jako prywatny – pamiętaj, że w sieci nic nie ginie i komentując, postując – zostawiasz po sobie ślad.

Rób to mądrze i pokaż się od pozytywnej strony. Niech Twój obraz w sieci wskazuje na sympatyczną, pomocną osobę, a nie na złośliwego hejtera, z którym nikt nie będzie chciał pracować.

Także Twoje prywatne zainteresowania – np. decoupage, gra na instrumencie czy miłość do gór – dużo o Tobie mówią i mogą mieć znaczenie przy zaproszeniu Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

5. Działaj świadomie i z pomysłem

Korzystaj z wiedzy dostępnej w social mediach, świadomie buduj swój wizerunek – to wszystko sprawi, że social media będą Twoim sprzymierzeńcem podczas szukania pracy.

Posłuchaj drugiego odcinka podcastu Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?

Dowiedz się więcej i przeczytaj

Czy social media mogą pomóc znaleźć pracę?

Jak skutecznie szukać pracy w sieci?

7 najczęstszych błędów, które możesz popełnić szukając pracy

Zapraszamy do wysłuchania 4 odcinka podcastu: Jak zbudować dobrą relację z rekruterem?

zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podcast Mamo Pracuj
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail