Czego szukasz

Gdy nie ma dziadków – poradnik przetrwania

Szczęśliwe te z nas, które mogą liczyć na pomoc dziadków, zostawić dzieci pod ich niezastąpioną opieką i podjąć w tym czasie aktywność zawodową lub po prostu zająć się sobą, odetchnąć. A co jeśli z różnych przyczyn nie możemy liczyć na pomoc naszych rodziców? Jak przetrwać, będąc całymi dniami sam na sam z dziećmi?

  • Marta Szyszko - 07/03/2012

Z nieskrywaną zazdrością przyglądam się mamom, których rodzice włączają się w pomoc przy dzieciach- robią rundki z niemowlęciem wokół osiedla, przynoszą pyszne, domowe obiady w słoikach, odprowadzają starszaki do przedszkola. Taka zaangażowana Babcia, czy Dziadek są na wagę złota. Ale nie w przypadku każdej z nas otrzymanie tego typu wsparcia jest możliwe. Co zrobić gdy np. dziadkowie mieszkają daleko, są aktywni zawodowo lub po prostu wolą odwiedzić nas raz na jakiś czas, a niekoniecznie przejmować rodzicielskie obowiązki?

1. Niania

Najbardziej oczywistym, a zarazem najprostszym do zorganizowania rozwiązaniem jest zatrudnienie kogoś do pomocy. Może to być starsza pani z osiedla, która swoje wnuki ma daleko i z przyjemnością dorobi do emerytury. A może studentka, córka sąsiadów, której radość sprawia przebywanie z dziećmi i potrzebuje kieszonkowego? Jeśli nie znasz nikogo takiego zawsze można popytać wśród znajomych lub skorzystać z usług portali, na których ogłaszają się nianie poszukujące zatrudnienia. Niestety nie zawsze to rozwiązanie wchodzi w grę z bardzo prozaicznych przyczyn-finanse. Co zrobić jeśli nie stać nas na zatrudnienie opiekunki?

2. Inne mamy

Jak to się mówi co dwie głowy to nie jedna. Założę się, że spacerując z wózkiem po osiedlu nie raz natknęłaś się na kobiety takie jak Ty, a może zdążyłaś już zaprzyjaźnić się z mamą, którą regularnie spotykasz na placu zabaw? Jeśli jest to osoba zaufana i wasze dzieci bawią się wspólnie, nic nie stoi na drodze by nawzajem podrzucać sobie swoje pociechy. Można potraktować to jako okazję do załatwienia pilnej sprawy w krótkim przedziale czasowym. Gdy twoje dziecko śpi w wózku pod czujnym okiem koleżanki lub szaleje na zjeżdżalni ty w tym czasie odbywasz wizytę u lekarza. A może każdej z Was uda się podjąć zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin, poprzez podział obowiązków i wymianę w opiece nad dziećmi?

3. Kluby mam

Jeśli potrzebujesz towarzystwa i wsparcia, a nie masz odwagi nawiązać rozmowy z osiedlową mamą, warto udać się do najbliższego klubu mam. Są to miejsca tworzone specjalnie dla opiekunów z dziećmi do lat 3, w których można bezpłatnie i aktywnie spędzić czas. Dzielnicowe kluby mam oferują nie tylko zajęcia dla maluszków, ale też warsztaty i kursy dla rodziców. Dla dzieci jest to szansa by pobyć w grupie rówieśniczej i zasmakować zajęć przed-przedszkolnych, co zwiększy ich szanse na zwieńczony sukcesem start przedszkolny. Mamy w tym czasie mają okazję do wymiany doświadczeń, zrozumienia i wsparcia ze strony kobiet będących w podobnej sytuacji. Nie daj zmylić się nazwie inicjatywy, bo oprócz mam mile widziani są tam także tatusiowe, babcie i nianie. W twojej dzielnicy nie ma jeszcze klubu Mam? Może warto pokusić się o jego założenie?

4. Żłobki

Kluby mam są miejscem, w których z dzieckiem musi przebywać osoba dorosła, a co jeśli chcesz zostawić dziecko pod czyjąś opieką i dajmy na to wrócić do pracy? Warto wystarać się o miejsce w żłobku. Choć sama nazwa nie budzi miłego skojarzenia i na pewno zrodzi wiele obaw, z doświadczeń innych mam i babć wiem, że to tylko kwestia wyboru odpowiedniego miejsca. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze żłobka? Na pewno ile pań przypada na grupę dzieci i jaka jest liczebność grup.  Istotną rolę odgrywa wiek dziecka, 3-miesięczne niemowlę wyrwane z domowego zacisza może poczuć się niepewne i wyobcowane w nowym miejscu. Natomiast samodzielnemu dwulatkowi, który pół dnia, zamiast w towarzystwie mamy spędzi szalejąc z rówieśnikami, tylko wyjdzie to na zdrowie.

5. Opiekun dzienny

Te z nas, które próbowały oddać dziecko do żłobka wiedzą, że ze względu na niedostateczną liczbę państwowych placówek, jest to zadanie trudne i zapisy trzeba zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. A co jeśli mimo to dalej figurujemy na liście rezerwowej? Dla mam z wyższym wykształceniem pedagogicznym, pielęgniarek lub wykwalifikowanych opiekunek gminy przygotowały konkurs na opiekuna dziennego. Może nim zostać np. mama, która przyjmuje pod swój dach  inne dzieci w wieku do lat 3. Zarobki opiekuna dziennego  mogą osiągnąć nawet 3 tysiące złotych. Są zależne od liczby dzieci w grupie, ich wieku i stanu zdrowia. Może więc warto poszukać opiekuna dziennego lub samemu nim zostać?

6. Pomoc Taty

Jeśli nie chcesz mimo wszystko decydować się na tak radykalne rozwiązania, czujesz się dobrze w roli mamy domowej i same spotkania z koleżankami wystarczą ci do szczęścia, nie zapominaj o Tacie. Często wśród mężczyzn pokutuje przekonanie, że skoro oni chodzą do pracy i zarabiają, a żony nie mają żadnych dochodów to ich rolą jest bezustanne zajmowanie się dziećmi. Dom, dzieci, kuchnia? Ile nasz szanowny małżonek musiałby wydać pieniędzy by zatrudnić gosposię, nianię, sprzątaczkę? Wbrew pozorom „siedzenie w domu z dzieckiem” z siedzeniem ma niewiele wspólnego, a brak dochodów nie umniejsza naszego zmęczenia. Może warto uświadomić to tatusiom i włączyć do opieki, gdy wrócą z pracy, a my w tym czasie opuśćmy lokal i zróbmy coś tylko dla siebie.

Jak sama widzisz możliwości radzenia sobie bez pomocy dziadków jest wiele, grzechem by było z nich nie skorzystać…

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Szyszko
Mama pełną parą, która od spraw domowych i trywialnych ucieka w nałóg… pisanie. Dzieli się matczyną dolą i z innymi rodzicielkami na portalu www.niedoskonalamama.pl. Prowadzi także blogi www.takeitizi.pl oraz www.kobietawe-biznesie.pl.
Podyskutuj

#WomanOnStage – Firma Aptiv zaprasza na 6 edycję Connected.Cars

Firma Aptiv wraca do nas po wakacyjnej przerwie z ciekawym wydarzeniem. Niezależnie od tego czy interesujesz się motoryzacją i nowymi technologiami, czy może po prostu lubisz być na bieżąco z nowinkami, na tym spotkaniu nie może Cię zabraknąć! Sprawdź dlaczego i zapisz się już teraz!
  • Ewa Moskalik - Pieper - 17/09/2019

Firma Aptiv zaprasza na 6 edycję Connected.Cars: #WomanOnStage

Po wakacyjnej przerwie firma Aptiv nadal nie zwalnia tempa i już:

25 września o godzinie 18:00 w Starej Zajezdni w Krakowie odbędzie się 6 edycja Connected.Cars: #WomenOnStage.

Ta edycja jest wyjątkowa i szczególnie ważna, ponieważ w całości przygotowały ją kobiety – inżynierki z Aptiv, które pokażą Wam, że świat motoryzacji nie jest tylko domeną mężczyzn.

Oczywiście na spotkanie zapraszamy zarówno Panie, jak i Panów. 🙂

Poznaj szczegóły spotkania i zapisz się!

Możesz mieć niepowtarzalną okazję wyruszenia do krainy nowych technologii i samochodów przyszłości. Poznać tematy związane z bezpieczeństwem, inteligencją samochodów, testowania oraz budowania innowacyjnych produktów pod kątem Agile, ale nie tylko!

To będzie też doskonała okazja, żeby porozmawiać z managerami Aptiv o możliwościach zatrudnienia! Dlatego zabierz ze sobą swoje CV!

Agenda:

18:00 -18:20 – Poznajmy się!

18:20 – 18:40 – Dlaczego testowanie samochodów przyszłości jest takie ważne?

18:40 – 19:10 – Networking (pizza & drinks on us!)

19:10 – 19:30 – Wyższy poziom inteligencji w samochodach przyszłości – projekt Simusafe

19:30 – 19:50 – Agile jako narzędzie do budowania innowacyjnych produktów w branży automotive.

19:50 – 21:00 – Speed recruiting + Networking

Wydarzenie jest bezpłatne, ale rejestracja obowiązkowa. Łap bilet!

Co jeszcze Cię czeka na miejscu?

  • Mocna dawka wiedzy oraz inspiracji od najlepszych inżynierek oraz managerów!
  • Strefy inżynieryjne, w których spotkacie ekspertów Aptiv oraz porozmawiacie o aktualnych ofertach pracy.
  • Spotkanie z przedstawicielkami Fundacji Mamo Pracuj.
  • Dla pierwszych 100 osób specjalne prezenty!
  • Pizza i napoje.

Zobacz jak wygląda serce i dusza samochodów przyszłości 🙂

Nie przegap okazji i zapisz się! Do zobaczenia 25 września!

Wiemy, że takie bilety szybko się rozchodzą 🙂

aptiv logo

Zdjęcie: archiwum Aptiv

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Networking sposobem na sukces

Kobiety z reguły bardzo naturalnie nawiązują relacje, czy tą umiejętność można przełożyć na biznes? Zastanawiasz się jak rozwinąć swoją firmę i nawiązać pierwsze kontakty biznesowe? Wykorzystaj swoje zdolności komunikacyjne aby rozmawiać skutecznie o swoich interesach tworząc efektywną sieć networkingową.

  • Marta Hycnar - 17/09/2019
networking - 3 kobiety przy posiłku

Networking, czyli nawiązywać relacje biznesowe?

Biznes to ludzie, a budowanie i podtrzymywanie relacji to podstawowy czynnik sukcesu w biznesie. Przedsiębiorcy, zarówno kobiety jak i mężczyźni, coraz większą uwagę poświęcają na tworzenie i pielęgnowanie relacji biznesowych, kształtując sieć kontaktów. Zaufany partner biznesowy poleca Cię swojemu klientowi, a on kolejnemu kontrahentowi i twoja działalność nabiera rozpędu. Budując szeroką siatkę kontaktów inwestujesz w przyszłość swojego biznesu. 

Dlaczego to tak ważne?

Każdy napotkany człowiek to nowe doświadczenia i szersza wiedza, która pomoże Ci rozwinąć firmę. Wykorzystaj każdą szanse na rozmowę, nigdy nie wiesz co może ona przynieść. To dzięki ludziom, którzy nas otaczają docieramy do odbiorców naszych usług. Posiadanie znajomości jest często negatywnie kojarzone, a tu przede wszystkim chodzi o współpracę. Spotkania networkingowe są nie tylko sposobem na rozwój twojego biznesu, ale także sposobem na znalezienie pracy. Raport Banku Danych o Inżynierach wskazuje, że networking jest skuteczniejszy niż wszystkie inne metody poszukiwania pracy. Według badań ok. 65% do 85% posad udaje się znaleźć dzięki pomocy, jaka płynie z sieci kontaktów.

Networkingowe know how

„Networking oparty jest na pielęgnowaniu relacji, których fundamentem jest zaufanie w celu udzielania sobie wzajemnie wsparcia, tj. wzajemnych korzyści takich jak dostęp do informacji, udzielenie opinii lub wsparcie emocjonalne” – to najtrafniejsza definicja networkingu. Zatem ważne jest aby opierał się on na wzajemności. 

Największa światowa organizacja networkingowa BNI działająca w Polsce, stworzyła tradycję śniadań biznesowych, podczas których przedsiębiorcy mają możliwość lepiej się poznać. Spotykamy się o 7 rano aby porozmawiać o swoim biznesie, o sukcesach i pomysłach. W przyjaznej atmosferze wymieniamy się wzajemnymi kontaktami i umożliwiamy zrobienie biznesu innym. Jest to najlepszy sposób na prowadzenie firmy. Przyjemny i skuteczny, a wczesna poranna pora spotkania nie wpływa na nasze codzienne obowiązki. 

Myślisz o tym, aby założyć swój biznes, szukasz partnerów lub inwestorów? A może prowadzisz już swoją firmę i chcesz dotrzeć do nowych klientów? Jeżeli szukasz sposobów na to, żeby rozwinąć swoją karierę zawodową – wybierz się na spotkanie networkingowe.

Pamiętaj jednak, aby na co dzień wykorzystywać networking szukając wśród znajomych zaufanych partnerów, dostawców usług czy pracowników. Bądź otwarta na ludzi, a nawiązywanie kontaktów przyjdzie Ci z łatwością. Wykorzystaj networking aby rozwinąć własną firmę, wypromować siebie i swój pomysł. Szybko i przyjemnie zdobędziesz nowych klientów i wartościowe kontakty biznesowe. Przecież psychologia biznesu dowodzi, że kobiety mają naturalne predyspozycje do networkingu. Sprawdź sama!

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł to zajrzyj jeszcze do innych naszych wpisów, które zostały stworzone z myślą o pierwszych krokach w biznesie:

Zdjęcie: Storybloks

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Hycnar
Współzałożycielka firmy HarmoniquePR – Agencji Public Relations. Trenerka biznesu z wiedzą popartą wieloletnim doświadczeniem. Członek międzynarodowej grupy Business Network International.  Ceni sobie profesjonalne podejście do biznesu oraz umiejętności komunikacyjne. Specjalistka w budowaniu trwałych i harmonijnych relacji. Wulkan energii, zaraża optymizmem. U ludzi uwielbia szczery i promienny uśmiech.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail