Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Gaz rozweselający – czy warto stosować go u stomatologa?

  • Alicja Zielińska
  • 16 stycznia 2020
  • 2 MIN. CZYTANIA
Dentysta i dziecko leżące w fotelu stomatologicznym w gabinecie
Nie wszystkie dzieci dobrze znoszą wizytę u stomatologa. Są oczywiście takie, które z zaciekawieniem obserwują jego pracę i pozwalają właściwie na wykonanie każdego niezbędnego działania. Bardzo dużo dzieci fotela stomatologicznego panicznie się boi. Uspokoić takie dziecko jest bardzo trudno, a w takiej sytuacji o przeprowadzeniu jakiegokolwiek leczenia właściwie nie ma mowy. W tego typu sytuacjach użycie gazu rozweselającego jest absolutnie wskazane.

Do czego służy dentyście gaz rozweselający?

Gaz rozweselający dla dzieci stosowany jest jako jedna z form sedacji wziewnej. Jej podstawowym celem jest wyciszenie i uspokojenie małego pacjenta przed czekającym go zabiegiem. Skala badań, leczenia, zabiegów wykonywanych u stomatologa dziecięcego jest bardzo różna i nie zawsze wymaga takiego wspomagania.

Jeśli jednak opanowanie strachu dziecka przed dentystą jest niemożliwe, a lekarzowi utrudnia to przeprowadzenie najmniejszej choćby interwencji stomatologicznej, pomoc takie wspomagacza może się okazać nieoceniona. Trzeba jednak zaznaczyć, że gaz rozweselający, czyli podtlenek azotu, nie ma żadnego działania przeciwbólowego. Jego podanie nie doprowadza również do wyłączenia świadomości. Tutaj chodzi jedynie o wyciszenie pacjenta i opanowanie jego strachu.

Działanie gazu rozweselającego dla dzieci

Gaz rozweselacjący podaje się w formie sedacji wziewnej. Mały pacjent zostaje poproszony jedynie o miarowe oddychanie przez podaną mu maseczkę, z której ulatnia się mieszanka tlenu i podtlenku azotu. Przyjęcie gazu rozweselającego prowadzi do zmniejszenia napięcia i niepokoju, lęk odczuwany przed wizytą się znacznie zmniejsza.

Samo uspokojenie przychodzi bardzo łagodnie, ale jednocześnie podanie gazu pozwala na szybkie indukowanie i wychodzenie pacjentów ze stanu otępienia, w który wprowadza gaz. Otępienie to jest bardzo delikatne, chodzi bowiem między innymi o zachowanie możliwie dobrego kontaktu między lekarzem a pacjentem. Komunikacja ta w przypadku leczenia stomatologicznego jest bardzo ważna.

Przeciwwskazania do stosowania i skutki uboczne gazu rozweselającego

Podanie gazu rozweselającego jest bardzo bezpieczne. Zaletą tej metody jest również błyskawiczne wyjście pacjenta ze stanu sprzed podania nadtlenku azotu. Zdarza się jednak, że u niektórych pacjentów wywołuje on nudności lub wymioty.

Przeciwwskazaniem do jego stosowania są niektóre choroby neurologiczne. Absolutnie nie może podać go dzieciom chorym na stwardnienie rozsiane lub porfirię. Oczywiście nie podaje się go również, jeśli dziecko cierpi na nieżyt nosa, ma skrzywioną przegrodę nosową lub cierpi na choroby płuc.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: własność partnera portalu.

Zobacz więcej

artykuł
  • Anna Łabno - Kucharska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
śniadaniówka do szkoły
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
ciąża kwas foliowy
  • Dominika Kamińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content