Czego szukasz

Fundacja SOS Wioski Dziecięce – przystań dla opuszczonych

Czasami tak niewiele potrzeba, aby pomóc, aby wywołać uśmiech na twarzach dzieci. Szczególnie tych skrzywdzonych przez los – one potrafią cieszyć się z najdrobniejszej przyjemności. To właśnie dla nich, tych porzuconych, powstała Fundacja SOS Wioski Dziecięce.

Ręce w uścisku

Każde dziecko zasługuje na cudowne dzieciństwo, jednak niektóre z nich los okrutnie doświadcza oraz odbiera im to, czego najbardziej potrzebują: miłość, szacunek i bezpieczeństwo. Działająca w Polsce od 1984 roku Fundacja SOS Wioski Dziecięce pracuje nad tym, aby zapewnić osieroconym lub opuszczonym dzieciom namiastkę rodzinnego środowiska oraz ciepło i wsparcie w wejściu w dorosłe życie.

Formy wsparcia

W ramach opieki zastępczej w Fundacji funkcjonują: SOS Wioski Dziecięce, Programy dla Młodzieży i Rodzinne Domy Czasowego Pobytu oraz Programy Umacniania Rodziny. Wioski Dziecięce prowadzone przez Fundację to osiedla 12-14 domów, w których mieszkają Rodziny SOS (małżeństw lub osoba samotna i 6-8 dzieci). To miejsce zamieszkania, rozwoju, edukacji i rodzinnego ciepła dla opuszczonych maluchów. W ramach programów dla młodzieży Fundacja SOS Wioski Dziecięce stworzyła Młodzieżowe Wspólnoty Mieszkaniowe, gdzie oferowane jest wsparcie dla dzieci, które ukończyły gimnazjum. Uczą się one prowadzenia gospodarstwa domowego, podejmują prace sezonowe i praktyki, aby przygotować się do udanego startu na rynku pracy. Rodzinne Domy Czasowego Pobytu to miejsca bardzo potrzebne. Zamieszkują w nich dzieci, które czekają na decyzję sądu rodzinnego w sprawie ich dalszych losów. To tutaj znajdują bezpieczną przystań w bardzo niepewnym dla siebie czasie.

Możesz pomóc

Aby wesprzeć działania Fundacji możemy wpłacić na jej konto darowiznę, przeznaczyć 1% podatku lub udać się do jednej z restauracji, która w ramach współpracy przekaże 10% z każdego posiłku na rzecz podopiecznych Fundacji. Pomoc można wyrazić także poprzez przekazanie przyborów szkolnych czy zabawek. Więcej informacji o działalności Fundacji oraz możliwościach pomocy znajdziemy na stronie www.wioskisos.org.

Zdjęcie: własność Fundacji SOS Wioski Dziecięce

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie