Czego szukasz

Foteliki samochodowe – zadbaj o bezpieczeństwo dziecka w czasie podróży

Foteliki samochodowe to jeden z najważniejszych zakupów dla wszystkich rodziców. W tej kwestii należy się kierować przede wszystkim jakością produktu, aby zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo podczas podróży samochodem. Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Foteliki samochodowe - jaki wybrać?

Kompletując wyprawkę dla niemowlaka, zwykle zwracamy uwagę na to, aby zakupione produkty miały jak najlepszą jakość. Jednak wybierając fotelik samochodowy, często decydujemy się na używanie tego, który jest w zestawie wózka dziecięcego 3w1. Albo kupujemy fotelik w markecie, nie zwracając uwagi na jakość produktu. Choć możemy zaoszczędzić na wielu produktach dla dzieci, foteliki samochodowe należą do tych produktów, w przypadku których należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem użytkowania.

Tanie foteliki zwykle nie mają żadnych testów zderzeniowych. W związku z tym nie mamy pewności, czy w przypadku kolizji drogowej, fotelik zapewni dziecku jakiekolwiek bezpieczeństwo. Część fotelików samochodowych uzyskuje natomiast najniższe oceny w testach, jednak taki produkt nie jest wycofywany ze sprzedaży, ponieważ wystarczy, że spełnia standardy homologacyjne, które dopuszczają go do sprzedaży.

Foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy

Foteliki samochodowe mają chronić dziecko podczas podróży samochodem. Istnieje obowiązek przewożenia w foteliku samochodowym dziecka, którego wzrost nie przekracza 150 cm. Foteliki występują w różnych kategoriach wagowych, z uwzględnieniem wielkości dziecka. Na stronie https://www.bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe/p/269 znajdziesz profesjonalne foteliki dla dziecka w każdym wieku.

Należy pamiętać, że dzieci powinny być przewożone tyłem do kierunku jazdy. Przynajmniej do pierwszego roku życia, a w praktyce najdłużej jak się da, najlepiej do czwartego roku życia. Służą do tego foteliki montowane tyłem, oznaczone skrótem RWF. Eksperci przeprowadzili wiele testów, które wskazują, że to właśnie te foteliki są najbezpieczniejsze do przewożenia najmłodszych dzieci. Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy zapewniają nawet 5 razy większe bezpieczeństwo w porównaniu do fotelików montowanych przodem do kierunku jazdy. Konstrukcja fotelika samochodowego RWF absorbuje siłę uderzenia i chroni kręgosłup dziecka podczas ostrego gwałtownego hamowania lub wypadku.

Foteliki montowane tyłem występują w różnych przedziałach wagowych. Zaczynają się od tych do przewożenia noworodków, a kończą na fotelikach dla starszych dzieci w przedziałach wagowych 9-25 kg lub 9-36 kg. Foteliki te spełniają surowe normy bezpieczeństwa, a duży wybór ułatwia dobór fotelika do swojego samochodu.

Fotelik samochodowy obrotowy – czym się charakteryzuje?

Foteliki obrotowe cieszą się dużą popularnością wśród rodziców. Zapewniają one dużą wygodę zarówno podczas podróży, jak i wkładania dziecka do fotelika. Zazwyczaj służą do przewożenia dzieci do ukończenia 4 roku życia. Ze względu na kwestię bezpieczeństwa, foteliki samochodowe obrotowe wymagają montażu w systemie Isofix. W przypadku montażu wyłącznie za pomocą pasów bezpieczeństwa, podczas nagłych manewrów fotelik mógłby się obrócić. Z kolei baza Isofix sprawia, że konstrukcja jest unieruchomiona.

Atutem tego typu fotelika jest fakt, że dziecko może być w nim przewożone zarówno tyłem, jak i przodem. To dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy dziecko cierpi z powodu choroby lokomocyjnej i przewożenia go tyłem jest utrudnione. Możliwość obrotu fotelika sprawia też, że łatwiej wyjąć dziecko z fotelika, co ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie