Czego szukasz

Fotelik dla dziecka do samochodu – na co zwrócić uwagę?

Fotelik dla dziecka musi być dopasowany do wzrostu, wagi, wieku dziecka oraz naszego auta. Na co należy zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury!

dziecko w foteliku samochodowym

Prawo o ruchu drogowym i bezpieczeństwo

Aby przewozić dziecko samochodem obowiązkowe jest posiadanie i użycie fotelika samochodowego. Dziecko nie może być trzymane na kolanach lub siedzieć na poduszce.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w foteliku samochodowych muszą być przewożone dzieci, które nie mają 150 cm wzrostu. Wyjątek stanowią dzieci mające od 135 do 150 cm wzrostu, których waga uniemożliwia zakup (kolejnego) fotelika.

Największe foteliki przewidują przewożenie dzieci ważące do 36 kg, choć w ostatnim czasie na rynku można znaleźć także homologowane foteliki do 54 kg.

Bardziej niż opinia znajomych powinny nas obchodzić wyniki fotelików w testach zderzeniowych (tzw.crash testy), które dostarczają miarodajnych danych przydatnych podczas wyboru odpowiedniego akcesorium.

Testy takie są przeprowadzane przez niezależne organizacje (np. ADAC), których zadaniem jest ocena fotelików samochodowych w skali od 1 do 5, gdzie 5 oznacza najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Na co zwrócić uwagę

Fotelika nie wolno kupować na wyrost, ale nie może być też za mały – głowa dziecka nie może wystawać za fotelik.

Lepiej nie kupować używanego fotelika. Jeśli nie znamy sprzedawcy nie wiemy, czy fotelik nie jest powypadkowy, a taki nie powinien być używany.

Dziecko powinno być przewożone w foteliku bez okrycia wierzchniego (bez grubej kurtki lub kombinezonu), a pasy powinny do niego ściśle przylegać. Odpowiednio dopasowane pasy to takie, w których między nie a dziecko możemy wsunąć palec (a nie np. zwiniętą pięść).

Jeśli będziemy przewozić dziecko w foteliku tyłem do kierunku jazdy i na miejscu pasażera, wówczas należy bezwzględnie pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej.

Zwróćmy także uwagę, czy interesujący nas fotelik ma trzy, czy pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Pasy pięciopunktowe, to pasy z dodatkowymi pasami biodrowymi, które dodatkowo podnoszą bezpieczeństwo w samochodzie. Skolei pasy barkowe powinny posiadać otuliny, dzięki którym nie będą się wrzynać, ani zsuwać.

Dodatkowym atutem, na który warto zwrócić uwagę jest możliwość zdjęcia i wyprania obicia fotelika oraz daszek, który chroni dziecko przed słońcem i przegrzaniem.

Gdzie najlepiej zamocować fotelik

Najbezpieczniejsze miejsce do montażu fotelika, to środek tylnej kanapy, pod warunkiem, że nie ma tam wypukłości (fotelik musi być stabilny) Drugi wybór, to także tylna kanapa, ale od strony pasażera.

Zanim zdecydujemy się na zakup fotelika, koniecznie musimy przymierzyć, czy pasuje on do naszego auta. Już na etapie wyboru fotelika warto się zastanowić, jaki rodzaj montażu pasuje do naszego samochodu (pasy czy baza).

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Pozyczkomat.pl

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie