Czego szukasz

Florystyka – jak zostać mistrzem bukieciarstwa?

Na czym polega praca florysty i czy wymaga specjalnych predyspozycji? Lubisz kwiaty i może już od dawna nosisz się z zamiarem poznania tego zawodu, a może właśnie szukasz pomysłu na siebie? Sprawdź jak zostać mistrzem bukieciarstwa!

Tworzenie nietuzinkowych bukietów na różne okazje, wystrój wnętrz i aranżacja ogrodów, a także wizualna oprawa wyjątkowych uroczystości, a to wszystko z wykorzystaniem kwiatów i roślin ozdobnych, które odpowiednio dobrane tworzą harmonijną całość.

Tak w skrócie można opisać to, czym zajmuje się florysta, zawód, który w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność. W tym artykule piszemy o tym, jakie predyspozycje powinna mieć osoba, która chce wykonywać tego typu pracę oraz jak wygląda kurs florystyczny.

Bez zamiłowania i talentu ani rusz

Pracę florysty można w pewnym stopniu porównać do zawodu artysty, który w oparciu o swój talent i kreatywność, tworzy coś, co wprawia w zachwyt, pobudza wyobraźnię, a przede wszystkim daje możliwość obcowania z sztuką.

Florysta, dzięki umiejętnemu tworzeniu kompozycji kwiatowych, sprawia, że wnętrze lub ogród nabiera niecodziennego charakteru, a wieczorowa bądź ślubna stylizacja jest subtelnie dopełniona naturalnym kwiatowym akcentem.

Aby móc osiągnąć sukces w tym zawodzie konieczne jest posiadanie poczucia estetyki, które umożliwi gustowne zestawianie kolorów oraz taki dobór kwiatów, który będzie odpowiedni do okazji, wystroju wnętrza lub stylu ubioru.

Kreatywność, zamiłowanie do roślin oraz zdolności manualne również odgrywają kluczową rolę w tym zawodzie.

Jak wygląda praca?

Florysta, po konsultacji z klientem, proponuje konkretny kształt bukietu, a także sugeruje, które kwiaty sprawdzą się najlepiej. Ponadto, pielęgnuje oraz przygotowuje kwiaty cięte i doniczkowe, dobiera ozdoby oraz kwiaty sztuczne i susz, którymi uzupełnia wystrój.

W przypadku, gdy zlecenie obejmuje wystrój wnętrza lub aranżację ogrodu, do jego obowiązków należy przygotowanie projektu i dobór roślin, odpowiednich do warunków otoczenia.

Gdzie zatem pracuje florysta? Otóż oprócz kwiaciarni, osoba parająca się takim zawodem może szukać pracy w firmach zajmujących się dekoracją wnętrz oraz aranżacją ogrodów, choć może także pokusić się o założenie własnej działalności.

Gdzie nauczyć się zawodu?

Poza posiadaniem wrodzonych predyspozycji oraz pasji do kwiatów, należy mieć przede wszystkim wiedzę praktyczną, którą można nabyć na kursach florystycznych, różniących się długością trwania oraz zakresem materiału, który kursanci muszą przyswoić. W przykładowym programie nauczania znajdują się m.in. takie przedmioty jak:

  • wykonywanie kompozycji florystycznych,
  • kulturowe podstawy florystyki,
  • materiałoznawstwo roślinne i nieroślinne,
  • podstawy przedsiębiorczości,
  • przedsiębiorstwo florystyczne,
  • środki wyrazu twórczego.

Ceny kursu podstawowego oscylują w granicach 800-2000 zł, co jest zależne od miasta, w którym się on odbywa oraz od jego długości.

Ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na tego typu wydatek, wcale nie muszą rezygnować ze swoich planów, gdyż mogą zapisać się do szkoły policealnej, która oferuje bezpłatną możliwość kształcenia, a po ukończeniu edukacji wydaje świadectwo Ministerstwa Edukacji Narodowej. Chcąc osiągnąć zawodowy sukces trzeba także nadążać za nieustannie zmieniającymi się trendami we florystyce.

Świetnym źródłem inspiracji są targi i pokazy florystyczne, które dają możliwość promocji własnej firmy, zdobycia nowych klientów oraz zaczerpnięcia solidnej dawki wiedzy i nowych doświadczeń.

Praca florysty łączy predyspozycje artystyczne, umiejętności nabyte podczas kursów, a także wymaga posiadania wyobraźni przestrzennej, która jest konieczna podczas planowania roślinności w ogrodzie oraz aranżacji wnętrz.

Pomoc specjalisty w tej właśnie dziedzinie jest nieoceniona, zwłaszcza podczas przygotowywania uroczystej ceremonii, takiej jak np. ślub. Dzięki temu, uroczystość staje się jeszcze bardziej wyjątkowa, a droga pary młodej zostaje usłana różami.

Jeżeli myślisz o wykonywaniu tego typu zawodu i chcesz zdobyć praktyczne umiejętności w tej dziedzinie, zajrzyj na: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/florysta.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie