Czego szukasz

Finansowanie przedsiębiorstw i faktoring dla małej firmy. Czy to się opłaca?

Finansowanie przedsiębiorstw i faktoring to usługi, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem właścicieli firm. Często pojawiającą się wątpliwością jest natomiast pytanie, czy taki zabieg opłaca się w ogóle w przypadku małych i mikro firm? Odpowiedź w tym przypadku także jest twierdząca. Niektórzy eksperci są nawet zdania, że zwłaszcza małe przedsiębiorstwa mogą na faktoringu skorzystać. Dlaczego?

laptopy ręce pracujących osób

Badania pokazują, że zaledwie 1,5 procenta firm nie zmaga się z problemem zaległości powstałych wskutek nieterminowego opłacania faktur przez klientów. Dla pozostałych rozwiązaniem godnym rozważenia jest faktoring.

Na czym polega faktoring dla małych firm?

Na stronie Faktoria możemy przeczytać, że istotą sprawy jest finansowanie sprzedaży z przejęciem ryzyka. Tak rzeczywiście jest. Faktoring polega na wcześniejszym uiszczeniu przez firmę należności z tytułu faktury za towar lub usługę. Taki pośrednik przejmuje na siebie kwestię ewentualnego dochodzenia należności, a przedsiębiorca zyskuje wcześniejszy dostęp do należnych środków.

Szybsza płatność to lepsza płynność finansowa. Właśnie dlatego mówi się, że finansowanie przedsiębiorstw dokonane w ten sposób, szczególnie wspiera małe działalności. W ich przypadku opóźnienie przelewu może oznaczać poważne problemy.

Jak to działa?

Aby rozpocząć współpracę, należy przejść odpowiedni proces weryfikacyjny. Na podstawie umowy firma faktoringowa przyznaje przedsiębiorcy limit określający maksymalną kwotę, do wysokości której można zgłaszać podlegające finansowaniu faktury.

Po sprzedaniu towaru lub usługi przedsiębiorca tradycyjnie wystawia swojemu kontrahentowi fakturę z określonym terminem płatności, przesyła ją jednak do faktora, dokonując cesji wierzytelności. Na tej podstawie otrzymuje zaliczkę, która trafia na konto często nawet tego samego dnia. Kontrahent, spłacając należność, robi to już na konto firmy faktoringowej. Później faktor wypłaca pozostałą część faktury przedsiębiorcy, pomniejszając ją o kwotę prowizji i odsetek za ilość dni finansowania.

Ile to kosztuje?

W zależności od firmy faktoringowej umowa może być skonstruowana w różny sposób, co skutkuje kilkoma wariantami opłat. Najczęściej kosztem faktoringu jest prowizja określana procentowo od kwoty figurującej na fakturze oraz odsetki rozumiane jako oprocentowanie dzienne bazujące na stawce WIBOR. Czasami mogą pojawić się dodatkowe opłaty, na przykład związane z przyznanym limitem lub czynnościami operacyjnymi

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie