Czego szukasz

Filtr do wody pitnej – dlaczego powinien znaleźć się w każdym domu?

Dbałość o jakość spożywanej wody pitnej ma niezwykle istotne znaczenie w kontekście stanu zdrowia własnego oraz bliskich nam osób. Okazuje się, że nie trzeba wcale kupować butelkowanej wody mineralnej. Znacznie tańszą i bardziej wydajną opcją jest zakup specjalnego filtra do wody pitnej. Dlaczego takie urządzenie powinno znaleźć się w każdym domu? Jaki filtr do wody pitnej będzie najlepszy? Na te i wiele innych pytań szczegółowo odpowiadamy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Filtr do wody pitnej - jaki wybrać?

Dobra jakość wody pitnej – dlaczego jest tak ważna?

Przyjęło się, że każdy człowiek powinien wypijać dziennie około 2,5-3 litry wody. Jakość spożywanej wody ma ogromne znaczenie w kontekście stanu naszego zdrowia. Warto też wiedzieć o tym, że woda jest głównym składnikiem ludzkiego ciała oraz bierze udział w wielu procesach metabolicznych. Każdy, kto spożywa systematycznie czystą wodę, cieszy się zazwyczaj poprawą krążenia. Dodatkowo, zauważalna jest poprawa funkcjonowania układu pokarmowego a także uregulowanie temperatury organizmu. Woda może też wpływać na wspomaganie właściwej pracy nerek oraz pomagać usuwać szkodliwe substancje z organizmu.

Warto wiedzieć, że jeśli przez dłuższy czas spożywa się wodę o niskiej jakości, niesie to za sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Najbardziej dotkliwe konsekwencje dotyczą układu pokarmowego oraz moczowego. Osoby spożywające wodę niskiej jakości częściej zmagają się z problemami trawiennymi, hormonalnymi oraz alergiami.

Trzeba pamiętać o tym, iż obecnie w wielu miastach sieci wodociągowe są zmodernizowane. Jednak w dalszym ciągu woda z kranu bardzo często zawiera wiele zanieczyszczeń. Mowa tutaj o pozostałościach ze środków ochrony roślin czy innych chemikaliach. Aby mieć pewność, iż woda pitna będzie najwyższej jakości oraz w pełni bezpieczna dla naszego organizmu, najlepiej jest postawić na zakup specjalnego filtra do wody pitnej.

Woda filtrowana

Jak wybrać filtr do wody pitnej w domu?

Podjęcie decyzji o wyborze właściwego filtra wody pitnej powinno być poprzedzone szczegółową analizą. W końcu to, jaki filtr wybierzemy, ma ogromny wpływ na to, jaką wodę będziemy spożywać my oraz członkowie naszej rodziny.

W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat różnic pomiędzy filtrami mechanicznymi a technologiami, które oparto na procesach chemicznych. Te pierwsze działają w taki sposób, że zanieczyszczenia są zatrzymywane za pośrednictwem specjalnych wkładów filtrujących bądź membran. Wyróżnikiem filtrów opartych na procesach chemicznych jest fakt, iż w tym przypadku szkodliwe substancje są usuwane z wody. Odbywa się to poprzez rozmaite reakcje chemiczne.

Dużym powodzeniem od lat cieszą się filtry osmotyczne. Są to filtry oparte na odwróconej osmozie. Zapewniają one bardzo dużą skuteczność w usuwaniu różnego rodzaju zabrudzeń – nie tylko niewielkich cząstek, ale także zanieczyszczeń o charakterze chemicznym. Z kolei filtry wyposażone w węgiel aktywny są dobrym wyborem, jeśli zależy nam na tym, aby usuwać niepożądane zapachy lub substancje organiczne. Niektórzy stawiają również na filtry oparte na technologii UV. W tym przypadku możliwe jest usuwanie różnego rodzaju mikroorganizmów, np. bakterii i wirusów. Dzięki temu mamy pewność, że nie dojdzie do zarażenia w wyniku spożycia wody.

Filtr do wody

Filtr do wody pitnej z odwróconą osmozą – najlepszy wybór

Jednym z najskuteczniejszych rodzajów filtrów wody pitnej z całą pewnością jest filtr z odwróconą osmozą. W skrócie RO, ang. reverse osmosis – odwrócona osmoza. Jak dokładnie działają tego typu urządzenia? Funkcjonują one zupełnie inaczej aniżeli standardowe filtry wykorzystujące technologię węglową, dzięki czemu w cieczy nie pozostają żadne drobinki.

Na czym polega odwrócona osmoza? Jest to proces, który polega na tym, iż dochodzi do przepuszczania wody pod wysokim ciśnieniem przez membranę półprzepuszczalną. Membrana ta ma za zadanie zatrzymywać wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia – szkodliwe związki organiczne, bakterie, wirusy, sole mineralne itd. Niewątpliwą zaletą filtrów z odwróconą osmozą jest fakt, iż są one w stanie usuwać nawet 99 procent powstałych zanieczyszczeń oraz innych substancji. Nawet gdy jakość filtrowanej wody jest wyjątkowo zła, korzystając z takiego filtra możemy sprawić, iż będzie ona nadawała się do spożycia bez jakichkolwiek problemów.

Kolejnym atutem filtrów tego rodzaju ich jest wielka skuteczność. Dodatkowo, są one łatwe w utrzymaniu. Przeprowadzenie naprawy bądź wymiany nie jest trudne i tego typu czynności można przeprowadzać we własnym zakresie. Dzięki takiemu filtrowi można również znacznie ograniczyć koszty związane z zakupem wody butelkowanej. W ten sposób ograniczamy również zużycie plastiku, co jest działaniem proekologicznym.

Jednym z najlepszych filtrów odwróconej osmozy na rynku jest SRT Hydro. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na jego temat na https://www.srtech.pl/sklep/srt-hydro-filtr-do-wody-odwrocona-osmoza.

Filtr do pitnej wody

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie