Czego szukasz

Farmaceutka w branży IT – czułam, że to była ostatnia szansa na zmiany

Dominika Misiewicz-Majewska, farmaceutka z wykształcenia, po urlopie macierzyńskim nie chciała wracać do tej samej pracy. Czuła, że to ostatni moment na poważną życiową zmianę. W podjęciu decyzji pomógł jej brat programista, który stwierdził, że będzie świetnym testerem. Dominika została testerką i od roku pracuje w nowym zawodzie. Jak zostać testerem będąc mamą dwójki dzieci? Sprawdź!

Dominika z dziećmi

Dominiko, jak zostać testerem? Od roku pracujesz w nowym zawodzie. Dlaczego pani magister farmacji zdecydowała się na branżę IT?

Chciałam wrócić do pracy po drugim urlopie macierzyńskim. Do „starej” pracy nie mogłam, a raczej nie chciałam wracać, ze względu na odległość. Po przeprowadzce, dojazdy zajęłyby mi zbyt wiele czasu, a jak wiadomo każda chwila z dziećmi jest dla każdej mamy na wagę złota.

Szukałam nowej pracy, w branży, jednak zarówno warunki finansowe, jak i godziny pracy (konieczność pracy popołudniami i w weekendy) mi nie odpowiadały.

Stwierdziłam, że stać mnie na więcej i jest to ostatnia szansa na poważną życiową zmianę.

Do zmiany i pójścia w testowanie namówił Cię brat – jakich użył argumentów, że mu uwierzyłaś?

Zawsze ciągnęło mnie w stronę IT i interesowałam się tą branżą. Brat – programista stwierdził, że mam wszelkie cechy dobrego testera, że jestem dokładna i wiecznie „szukam dziury w całym” 😉 i po prostu powiedział, żebym spróbowała. A do wyuczonego zawodu zawsze mogę wrócić…

Uwierzyć mu nie uwierzyłam, ale spróbować czegoś nowego, innego… chciałam 🙂

Wiedziałam również, że mogę liczyć na pomoc i wsparcie mojego męża, który przez cały proces przebranżowienia bardzo mnie motywował i dopingował.

Zrobiłaś kurs w Akademii Testowania i zdobyłaś certyfikat ISTQB. Potem był czas na praktyki zdalne, również z Akademią Testowania – jak Ci szła nauka? Kiedy znajdowałaś na nią czas? Co poszło łatwo, a co było kulą u nogi?

Nauka szła dobrze. Z czasem, gdy oswajałam się coraz bardziej z terminologią, szło coraz lepiej. Uczyłam się głównie wieczorami, gdy mąż wracał z pracy lub dzieci szły spać.

Trudny był dla mnie sam kurs – jego intensywność, duża ilość specjalistycznej wiedzy do przyswojenia w krótkim czasie. A reszta poszła gładko. W czasie praktyki, w razie wątpliwości zawsze mogłam skorzystać z pomocy opiekuna.

Czy po praktykach w Akademii Testowania od razu znalazłaś pracę? Nie było żadnego problemu, że jesteś osobą bez doświadczenia?

Chociaż mieszkam we Wrocławiu, gdzie firm z branży IT nie brakuje, to nie było łatwo… Po skończeniu praktyki zaczęłam wysyłać CV, dodatkowo mogłam liczyć na polecenia znajomych pracujących już w branży IT.

Mój Brat znów dużo mi pomógł – nakierował mnie na co mam zwrócić szczególną uwagę, czego jeszcze douczyć.

Telefony nie rozdzwoniły się od razu, ale w końcu się udało… Pierwszy 4-etapowy proces rekrutacyjny zakończył się moim sukcesem.

Mówiłaś, że to nie projekt „Mamo Pracuj w IT” pchnął Cię do zmiany, ale jesteś na naszej grupie i mocno kibicujesz mamom. Gdybyś dzisiaj decydowała się na przebranżowienie, od czego byś zaczęła, co byś zrobiła inaczej? Albo – w jakie stereotypy byś nie uwierzyła?

Wszystko zrobiłabym tak samo! W końcu droga, którą przeszłam zakończyła się dla mnie sukcesem 🙂

Jedyne co bym zmieniła, to mniej bym się stresowała przez pierwszy miesiąc pracy i bardziej wierzyła w siebie (!!!).

Koledzy i koleżanki z pracy okazali się niesamowicie pomocni i chętnie dzielili się wiedzą. Mogłam zawsze liczyć na to, że odpowiedzą na wszystkie moje pytania.

jak zostać testerem

Co w Twojej obecnej pracy najlepiej pomaga Ci w łączeniu ról pracownika i mamy 2 małych chłopców?

Obecna praca jest idealna dla mamy 2 dzieci. Elastyczny czas pracy i możliwość częściowej pracy zdalnej, pozwalają mi na pracę na cały etat.

Jakie umiejętności, kompetencje związane z wychowywaniem dzieci najbardziej przydają Ci się w pracy?

Wielozadaniowość, podzielność uwagi i umiejętność właściwego planowania.

Dziękuję Ci za rozmowę.

A może Ty też chciałabyś zostać testerem oprogramowania i spróbować swoich sił w branży IT?

Zgłoś się do Akademii Testowania i powołaj na Mamo Pracuj, a dostaniesz 5% zniżki na kurs testerski!

Zacznij nowy rok od nauki nowego zawodu!

Tak, chcę dowiedzieć się jak zostać testerem i chcę zmienić swoje życie zawodowe!

 

Rozmawiała: Joanna Gotfryd

Zdjęcia: prywatne archiwum Dominiki

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie