Czego szukasz

Etat czy własny biznes? Sprawdź, które rozwiązanie jest dla Ciebie

Tylko próbując nowych rozwiązań, możesz się przekonać, czy wolisz etat czy własny biznes. Nie ma pracy idealnej. W biznesie, gdy jesteś chora lub niedyspozycyjna, odpowiadasz za większość działań i nie otrzymasz zwolnienia. Na etacie pracujesz na czyjeś marzenia, ale masz stałą pensję i kontakt z ludźmi. Jedno jest pewne, jeśli nie spróbujesz, to się nie przekonasz, a możliwości masz wiele.

Ręce mamy trzymają ręce dziecka

Czy prowadzenie biznesu jest dla ciebie?

Dla mnie jest z całą pewnością, choć regularnie je przeklinam. Próbowałam etatu zaraz po studiach i czułam, że dzień przecieka mi przez palce, stała pensja, komfortowe biuro nie wynagradzały mi tego, że postępuję wedle szablonu, moja kreatywność została zduszona. Dziś prowadzę firmę, choć wiem, że wykonuję więcej pracy i być może zarabiam mniej, niż gdybym zdecydowała się na ciepłą posadkę. Mimo to, nie żałuję, a to chyba znak, że czasem warto iść pod prąd.

Zalety prowadzenia biznesu:

 • Elastyczność
 • Możliwość decydowania o sobie
 • Możliwość pracy zdalnej
 • Dobór klientów w oparciu o mocne strony

Wady:

 • Nieprzewidywalne dochody
 • Gdy jesteś niedyspozycyjna, nie zarabiasz (ale zaległości możesz nadrobić wieczorami lub w weekendy)
 • Niezbędna jest samodyscyplina i determinacja
 • Brak motywacji, by malować się i stroić, jeśli pracujesz zdalnie z domu, poczucie izolacji

Chciałabyś spróbować prowadzenia biznesu, ale nie wiesz, jakie są twoje talenty, co mogłabyś oferować innym? Dyplomy schowałaś do szuflady i potrzebujesz nowego zawodu?

Ciekawą propozycją jest dwuletnia szkoła kosmetyczna. Jeśli mieszkasz w Warszawie, to może Cię zainteresować Cię szkoła kosmetyczna w Warszawie.

Warszawa to miasto pełne zapracowanych kobiet, które chcą być zadbane i eleganckie, ale nie mają czasu planować manicure z dwutygodniowym wyprzedzeniem, a często w ostatniej chwili dziecko łapie w przedszkolu jakiegoś wirusa. Może powinnaś zostać mobilną kosmetyczką, która zjawia się u klientki, np. w piątek o 19:00? Plus jest taki, że twoje dzieci będą wtedy pod opieką taty, który pracuje na etacie, a ty przez część dnia możesz spełniać się w roli mamy. Wieczorny wypad do klientki będzie dla ciebie… oddechem i odpoczynkiem!

Inna propozycja?

Szkoła masażu? Czemu nie? Ciągle w pośpiechu i „niedoczasie”  tracimy umiejętność odpoczywania, dbania o swoje potrzeby, a stres i napięcie mogą spowodować niepokojące objawy w ciele. Twój klient budzi się rano, nie może unieść ręki, choć jeszcze wczoraj nic tego nie zwiastowało. Nic dziwnego, że coraz popularniejszy staje się zawód technik masażysta.

Ale pomysłów może być zdecydowanie więcej!

Prowadzenie biznesu nie jest dla każdego

Jeśli lubisz przewidywalność, nie masz ochoty codziennie wychodzić z inicjatywą i odpowiadać za mnóstwo spraw: od zdobycia klienta, przez wykonanie zlecenia, po wystawienie faktury, jeśli nie masz funduszy na rozkręcenie biznesu lub chcesz do pracy wychodzić, a wracać z „czystą głową”, być może dobrym rozwiązaniem na ten moment będzie stała posada?

Zalety etatu:

 • stałe wynagrodzenie
 • płatne urlopy wypoczynkowe i zwolnienia chorobowe
 • kontakt z ludźmi
 • motywacja, by dbać o siebie

Wady etatu:

 • brak elastyczności
 • spędzanie około 10 godzin brutto poza domem
 • pracowanie na realizowanie cudzych celów
 • gdy tracisz stanowisko, całe życie zawodowe musisz zacząć od nowa

Pamiętaj: nie ma rozwiązań lepszych i gorszych, są bardziej dopasowane do twoich predyspozycji i potrzeb oraz mniej. To, co dla kogoś jest spełnieniem marzeń, nie musi nim być dla ciebie. Ty na różnych etapach życia możesz dojrzewać do prowadzenia biznesu lub ucieczki na przewidywalny etat. Kobieta zmienną jest, podobnie jak rynek pracy.

Powodzenia!

Zdjęcie: pixabay.com

<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie