Czego szukasz

„Entuzjazm, satysfakcja, było warto!” – podsumowanie programu DESTINATION IT

DESTINATION IT, program mentoringowy, skierowany do osób chcących zmienić ścieżkę kariery, przygotowali eksperci Roche Informatics oraz zespół #MamoPracujwIT. Naszym celem było wsparcie osób, które czują, że praca w IT to dobry kierunek. Jak mówi współtwórczyni projektu, Marta Buchlovska, Team Lead w Roche Informatics: „Nowe technologie dają ogromne szanse rozwoju, ale to może być długa i wymagająca droga. Dobrze jest mieć towarzystwo!” Przeczytaj, jakie były efekty naszych działań i jak pomogliśmy uczestnikom w zmianie branży.

grafika zakończenia programu Destination IT

„Entuzjazm, satysfakcja, było warto!” – podsumowanie programu DESTINATION IT

Program DESTINATION IT rozpoczął się z przytupem. Jego inauguracja, 13 października 2022 roku, na Stadionie Narodowym w Warszawie przyciągnęła prawie 80 osób.

Wydarzenie uzyskało nie tylko bardzo wysokie noty merytoryczne (9,7 na 10 punktów), ale przyniosło również wymierne efekty. Do programu mentoringowego w Roche zgłosiło się aż blisko 100 osób! Spośród nich wybranych zostało 18 finalistów, którzy zaproszeni zostali do 10 tygodniowego programu mentoringowego, po którego ukończeniu 12 osób zaaplikowało na stanowiska juniorskie w Roche Informatics. Wiemy, że obecnie kilka z nich już podpisało umowę i rozpoczęło swoją wymarzoną przygodę z IT!

Jak się przebranżowić? Trampolina do świata nowych technologii

DESTINATION IT to kompleksowy program mentoringowo-edukacyjny, który pomaga uczestnikom/czkom zdobyć wiedzę, umiejętności i kontakty ułatwiające start zawodowy w nowej branży. Dzięki temu, zamiast skakać „na główkę” w nieznane wody, można nauczyć się pływać przy wsparciu profesjonalistów i praktyków.

Zakończony właśnie projekt zawierał około 110 godzin kursów, szkoleń i spotkań. W ramach programu uczestnicy bezpłatnie realizowali wybraną ścieżkę:

 • Testing Automation – testowanie oprogramowania,
 • Business Analysis – analityk biznesowy,
 • Data Engineering – inżynieria danych.

Każda ze specjalizacji obejmowała:

 • pracę indywidualną (teksty, kursy, zadania domowe, praca własna),
 • konsultacje z mentorem,
 • spotkania z ekspertami i managerami Roche Informatics.

Oprócz tego program zapewniał swoim uczestni(cz)kom:

 • warsztaty o tym, jak rozwijać swoje umiejętności językowe, jak podnieść swoją efektywność osobistą oraz jak budować i zamykać relację mentorską,
 • warsztaty poszukiwania pracy w branży IT,
 • kurs języka angielskiego oraz dodatkowe kursy techniczne udostępnione w poszczególnych ścieżkach,
 • spotkania grup dyskusyjnych.

Pasja, wdzięczność i pewność siebie

Na uwagę zasługuje fakt, że uczestnicy przygotowali się do „pływania” w nieznanych dotąd wodach świata IT. Na potwierdzenie tych słów mamy wyniki ewaluacji: 60% uczestników oceniło program fenomenalnie, a 40% bardzo dobrze. Co więcej, ponad 73% uczestników ocenia swoje szanse na rynku pracy IT bardzo dobrze lub świetnie.

Trzeba też zaznaczyć, że do projektu dostali się uczestnicy i uczestniczki, którzy mieli wysoką motywację do zmiany branży i rozwoju w kierunku IT, byli zainteresowani nowymi technologiami, znali język angielski oraz byli aktywni zawodowo (ale w innych branżach).

Mentoring na szóstkę!

Ważną częścią DESTINATION IT był mentoring grupowy oraz indywidualny, prowadzony przez zespół ekspertów Roche Informatics. W nauce nowego zawodu kluczowa jest osoba, która Cię skutecznie poprowadzi. Wtedy łatwiej wypłynąć na „szerokie wody” w IT.

Blisko 70% uczestników oceniło celująco spotkania mentorskie pod kątem merytorycznym i 60% celująco pod względem organizacyjnym. Jak to wspominają uczestnicy?

„Najbardziej wartościowe było prowadzenie zajęć przez otwartych, empatycznych mentorów, którzy czynnie pracują w branży. W związku z tym mogli przekazać nam wiedzę, jak to naprawdę wygląda, na jakich programach się pracuje”.

Nauka konkretnych metod i praca własna

100% uczestników odpowiedziało, że zaproponowane treści przyczyniły się do bardzo wysokiego, wysokiego i dobrego podniesienia kompetencji. Jak wiadomo, praktyka czyni mistrza.

Które elementy praktyczne zostały uznane za najbardziej wartościowe?

 • samodzielna praca, łącząca teorię z praktyką,
 • działanie na realnych przykładach, omawianie zadań,
 • szkolenia na Udemy i Coursesa,
 • konkretne elementy takie jak: SQL, warsztaty ze scrum’a, zadanie grupowe: opracowanie backlogu, cześć o bazach i hurtowniach danych,
 • rozmowy z mentorami na temat narzędzi, które potrzebne są w wykonywanym zawodzie oraz wyjaśnienie, jak działają,
 • nagrania z sesji, do których można później wrócić.

Gotowi do pracy w IT!

Pływanie w głębokich wodach to nie lada wyzwanie. Dlatego naszym celem było wyposażenie uczestników w jak najlepsze umiejętności, aby doskonale czuli się w nowym środowisku!

Co uczestnicy i uczestniczki w programie docenili najbardziej?

„Ważne było dla mnie wsparcie w nauce, motywacja i wskazówki, czego się uczyć. Bardzo ciekawe i wartościowe były też spotkania dotyczące rekrutacji, szczególnie to, na którym analizowaliśmy ogłoszenie. Okazało się, że większość wymagań spełniamy – to pomogło mi zrozumieć, że mam umiejętności (przerabialiśmy te tematy w trakcie programu).”

„Program był niesamowity, dodał mi skrzydeł, wiary w siebie, pomógł w mojej drodze przebranżowienia. Ja pod koniec projektu dostałam ofertę pracy w Roche Informatics i właśnie niedawno zaczęłam pracę na stanowisku Data Engineer 🙂 „

„Udział dał mi możliwość na zmianę w życiu. (…) Gdybym miała sama szukać drogi, z pewnością utknęłabym na uczeniu się wielu rzeczy po trochu, nie wiedząc, co jest mi potrzebne.”

„Na koniec mentoringu przygotowując feedback dla dziewczyn z Roche, poczułam, że największą wartością dla mnie było to, że poczułam się jak analityk biznesowy, mam na tyle dużą wiedzę, że jestem gotowa do pracy na tym stanowisku. Utwierdziłam się też w przekonaniu, że to MOJA ścieżka.”

To była dla uczestników świetna szansa na zmianę w życiu, upewnienie się co do swoich wyborów i odnalezienie na rynku pracy IT.

Życzymy wielu sukcesów, spełnienia i wypłynięcia tak daleko, jak zechcesz!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Copywriterka, specjalistka ds. marketingu internetowego, autorka bloga społeczno-feministycznego "Rety kobiety". Ewa prowadzi firmę "Jasno piszę", tworząc najróżniejsze treści marketingowe: teksty na blog, content do social mediów, newslettery, naming czy scenariusze eventów. Kocha rozmowy z ludźmi, medytację oraz dubbingowanie (prowadzi kanał swoich zwierząt "Flamandowie" na Instagramie).
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie