Czego szukasz

Ekspres ciśnieniowy na kapsułki – jak wybrać ten najlepszy?

Decydując się na zakup ekspresu kapsułkowego, nie zawsze wiemy, jakie parametry warto wziąć pod lupę, aby móc cieszyć się pełną funkcjonalnością urządzenia. Nie warto dokonywać zakupów w ciemno – w końcu kawa to dla wielu z nas styl życia! Oto krótki przewodnik po ciśnieniowych ekspresach na kapsułki. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze jednego z nich?

kawa z ekspresu

Odpowiednio wysokie ciśnienie

Dlaczego kapsułki do kawy są tak bardzo popularne? Ponieważ kawa, zaraz po paleniu i zmieleniu, jest hermetycznie zamykana w kapsułkach, dzięki czemu przy ich pomocy uzyskujemy napój o idealnym smaku i aromacie. Jednak, aby go wydobyć, niezbędne jest odpowiednio wysokie ciśnienie. Dobry ekspres ciśnieniowy na kapsułki powinien charakteryzować się ciśnieniem sięgającym 19 bar. W przeciwnym razie urządzenie nie pozwoli na wydobycie ze zmielonych ziaren tego, co najlepsze.

Wielkość pojemnika na wodę

Odłączany pojemnik na wodę, w jaki jest wyposażony ekspres ciśnieniowy na kapsułki to wygodne rozwiązanie. Zależnie od tego, jak wiele osób korzystać będzie z urządzenia, warto zwrócić uwagę na jego pojemność. Dobrze zaprojektowane niewielkie modele, które nie zajmują zbyt wiele miejsca w przestrzeni kuchennej mogą jednocześnie pomieścić aż 1 litr wody. Dzięki temu wszyscy domownicy bez problemu zaparzą swój ulubiony napój w domowych „godzinach szczytu” – przede wszystkim o poranku, gdy najbardziej doceniamy właściwości kawy. W biurach bądź w przypadku bardzo dużych rodzin lepiej sprawdzi się ekspres o pojemności nawet 2 l.

Prostota obsługi oraz wygoda

Kapsułki do kawy to rozwiązanie cenione przez Polaków nie tylko ze względu na wspaniały smak napoju, ale również ogromną wygodę ich użytkowania. Kierując się takim założeniem, warto wziąć pod uwagę ekspresy, których obsługa jest niezwykle intuicyjna. Dobrym tego przykładem jest ekspres ciśnieniowy na kapsułki Nespresso Essenza Plus – urządzenie o niewielkich rozmiarach, które do przyrządzenia napoju nie potrzebuje niczego więcej niż umieszczenia kapsułki w ekspresie i dotknięcia odpowiedniego przycisku.

Rozmiary urządzenia i design

Rozmiar ma znaczenie, zwłaszcza w przypadku małej kuchni. Gdy przestrzeń, jaką dysponujemy, jest niewielka, małe ekspresy ciśnieniowe na kapsułki do kawy będą wówczas najlepszym wyborem. Z drugiej strony, najlepsi producenci ekspresów udowadniają, że nawet sprzęt wyposażony w wiele użytecznych funkcji, nie musi zajmować dużo miejsca.

Przykładowo Ekspres Nespresso Creatista Plus ma szerokość nieco ponad 16 cm i wysokość 41 cm. To stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę, że znajduje się w nim pojemnik na wodę o pojemności półtora litra, dysza do spieniania mleka i regulowana podstawka pod wysokie szklanki . Co więcej, automatyczna dysza spieniająca, w jaką został wyposażony ekspres Nespresso Creatista Plus, pozwala uzyskać mleko o różnej konsystencji, dzięki czemu w domowym zaciszu możemy przygotowywać także zjawiskowe kawy mleczne pokryte aksamitną pianką.

Szeroki wybór kapsułek

Ekspres ciśnieniowy na kapsułki to kategoria produktów, w których zdecydowanie warto zwracać uwagę na producenta. Chodzi o to, aby uzyskać duży wybór kapsułek i korzystać z ich szerokiej dostępności. Renomowani producenci dbają o to, aby ich klienci mieli szeroki wybór kaw. Kapsułki do kawy w kilkudziesięciu wariantach są powszechnie dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i sprzedaży internetowej.

Pojemnik na zużyte kapsułki i możliwość recyklingu

Wybierając sprzęty domowe, coraz częściej zwracamy uwagę także na ekologię. Nie chodzi wyłącznie o oszczędność energii, ale również inne aspekty przyjazne środowisku. Aby zachować porządek, warto skorzystać z ekspresu wyposażonego w duży pojemnik na zużyte kapsułki. Osoby, którym nie jest obcy recykling, powinny sprawdzić, z jakiego materiału wykonane są kapsułki. Kapsułki Nespresso wykonane są przy użyciu aluminium, które może być poddawane recyklingowi nieskończoną ilość razy.

Wybór urządzenia, za pomocą którego przygotowywać będziemy ulubioną kawę w domowym zaciszu nie musi być trudny. Dobrym pomysłem przed podjęciem ostatecznej decyzji będzie przeanalizowanie własnych potrzeb, preferencji i rytuałów związanych z piciem kawy. Ekspres ciśnieniowy na kapsułki to urządzenie, z którego większość z nas korzysta przynajmniej kilka razy dziennie. W tym kontekście warto dokonać przemyślanego wyboru!

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Prawidłowy rozwój dziecka – na co zwracać uwagę?

Okres niemowlęcy, czyli pierwsze 12 miesięcy życia dziecka to czas, w którym maluch rozwija się najszybciej, zarówno fizycznie, jak i psychicznie i umysłowo. W organizmie małego człowieka zachodzą wtedy niezwykle intensywne zmiany. Początki życia niemowlaka polegają na przesypianiu większości doby. Jak powinny wyglądać kolejne tygodnie życia malucha? Czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo? Czytaj dalej, a dowiesz się jakie zachowania są normalne, a jakie powinny wzbudzić Twój niepokój.
Rozwój dziecka - czym są siatki centylowe?

Prawidłowy rozwój fizyczny dziecka – siatki centylowe

Każda świeżo upieczona mama chce, żeby jej dziecko było zdrowe i rozwijało się prawidłowo. Do oceny rozwoju fizycznego malucha służą siatki centylowe. Z ich pomocą możesz określić czy wzrost i waga niemowlaka są proporcjonalne do jego wieku.

Dla wielu osób są one jednak dość skomplikowane. Jeśli i Ty nie potrafisz uzyskać z nich interesujących Cię informacji, nie martw się. W Internecie znajdziesz siatki centylowe – kalkulator. Wpisujesz w odpowiednią rubrykę datę urodzenia dziecka, jego wzrost, wagę oraz płeć, a kalkulator automatycznie wyliczy, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo.

Rozwój ruchowy niemowlaka

To właśnie na nim najbardziej skupia się większość młodych rodziców. Jest on bowiem najłatwiejszy do zaobserwowania. Musisz jednak pamiętać, że rozwój ruchowy malucha przebiega indywidualnie. To, że kilka tygodni młodsze dziecko koleżanki zaczyna raczkować, a Twój maluch jeszcze nie, wcale nie oznacza, że Twoje dziecko nie rozwija się prawidłowo. Harmonogram prawidłowego rozwoju dziecka posiada bardzo szeroki zakres norm i wygląda tak:

 • w 2.– 3. miesiącu życia niemowlak, leżąc na brzuszku, unosi głowę i potrafi ją utrzymać w pozycji pionowej;
 • w 5. – 6. miesiącu siada i zaczyna raczkować;
 • około 9. – 10. miesiąca życia niemowlak stara się utrzymać pozycję pionową, a podtrzymywany stoi;
 • pod koniec 12. miesiąca próbuje stawiać swoje pierwsze samodzielne kroki.

Niepokojące sygnały w rozwoju dziecka

Wszystkie swoje wątpliwości dotyczące rozwoju malucha najlepiej skonsultuj z lekarzem pediatrą. Lekarz prawidłowo określi rozwój malucha. Dlatego bardzo ważne są regularne wizyty w jego gabinecie w trakcie pierwszych dwóch lat życia dziecka. Zgłoś się do niego również wtedy, gdy zauważysz jeden z poniższych symptomów. Wzbudzić Twój niepokój powinno:

 • częste i silne odginanie się malucha do tyłu,
 • mocno zaciśnięte piąstki w trakcie snu,
 • zbyt duża wiotkość lub zbyt mocna sztywność dziecka,
 • prostowanie i usztywnianie nóżek,
 • niesymetryczna pozycja oraz asymetria napięcia mięśni,
 • brak komunikacji z otoczeniem do ukończenia 12. miesiąca życia,
 • brak reakcji na zmiany wyrazu twarzy rodziców,
 • utrata wcześniej wyuczonych umiejętności.

Nie tylko siatki centylowe świadczą o prawidłowym rozwoju

W pierwszym roku życia dziecka intensywnie rozwija się cały jego organizm. Maluch nie tylko szybko rośnie, ale też poprawia się jego słuch oraz wzrok. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na te i inne tematy związane z rozwojem dzieci, zajrzyj na Dzidziusiowo.pl. To portal dla świeżo upieczonych rodziców, na którym znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Materiał powstał we współpracy z partnerem partalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Czy będzie trudniej o zasiłek macierzyński? ZUS planuje kolejne zmiany i ograniczenia

Zapowiadane są kolejne zmiany w wypłacaniu zasiłków z ZUS-u. Wymierzone są znów wprost w rodzinę, a także w przewlekle chorych. Zmiany niosą za sobą większe trudności w przejściu na zwolnienie lekarskie. Czy młode mamy stracą możliwość wyboru wysokości wypłacanego macierzyńskiego? Sprawdź!
ZUS chce wprowadzić zmiany, które uderzą w młode mamy

Czy będzie trudniej o zasiłek macierzyński?

Kilka tygodni temu wiceminister rodziny Stanisław Szwed zwrócił uwagę, na rosnące w ostatnich latach sumy przeznaczane na wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS. Uważa, że te dane przedstawiają ogromny problem, a w systemie należy dokonać modyfikacji.

Zmiany w zasiłkach

W pierwszym pakiecie zmian, który już jest gotowy, planowane jest wliczenie wszystkich zwolnień lekarskich do jednego okresu zasiłkowego. Możliwe więc będzie pobieranie zasiłku chorobowego przez 182 dni w roku. Następnie musi nastąpić przerwa trwająca przynajmniej 60 dni. Po niej pracownikowi znowu będzie przysługiwało płatne L4.

Co z zasiłkiem macierzyńskim?

Aktualnie nie ma okresu wyczekiwania w odniesieniu do urlopu macierzyńskiego. Jednak ZUS chce to zmienić. Na razie nie wiadomo czy okres wyczekiwania wynosiłby również 30 dni. Jeśli jednak młoda mama nie miałaby wymaganego okresu pracy do momentu upłynięcia okresu wyczekiwania, dostawałaby 1000 złotych. Takie świadczenie rodzicielskie obecnie przysługuje niepracującym rodzicom. Natomiast po upływie tego czasu nabywałaby prawo do zasiłku. Dotyczyłoby to również zasiłku opiekuńczego.

Przeczytaj także: Ograniczenia w wypłacie macierzyńskiego. Nowy pomysł ZUS

Młode mamy stracą wybór?

W tym momencie młoda mama może wybrać, czy chce otrzymywać przez cały rok 80 procent wynagrodzenia w trakcie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, czy 100 procent przez pierwsze pół roku i 60 procent w drugiej połowie. Natomiast zgodnie z nowym planem, kobiety przez pierwsze pół roku dostawałyby 100 procent pensji. Natomiast przez kolejne pół – 80 procent. Według ZUS-u to usprawni wyliczanie zasiłku.

Co jeszcze się zmieni?

Prawo do zasiłku chorobowego dla osób zwolnionych z pracy. Po zmianie przysługiwałoby jedynie przez 30, a nie jak dotąd 182 dni. ZUS wyjaśnia, że ten zasiłek ma wyrównać utracone wynagrodzenia za czas choroby i ochrona ubezpieczeniowa powinna trwać tyle co w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego, czyli 30 dni.

Przeczytaj także: Ojcowie mają być chronieni przed zwolnieniem

Czy rząd zgodzi się na taką reformę? Na razie nie wiemy. Jednak już słychać głosy, że te zmiany nie będą zachęcać do posiadania dzieci. Wydają się być to założenia odwrotne do planów resortu rodziny. Całkiem niedawno prezentowano przecież projekty, jak choćby Strategia Demograficzna 2040, które miałyby zachęcać młodych ludzi do zakładania rodziny.

Głównym celem proponowanych zmian jest uproszczenie zasad prawa do zasiłków i ich obliczania, a także odciążenie pracodawców,

– To ogólne propozycje, które są konsultowane z przedsiębiorcami. Nie jest jeszcze przesądzone czy wszystkie proponowane rozwiązania wejdą w życie. Najpierw chcemy poznać zdanie osób prowadzących firmy, których de facto będą obejmowały ewentualne zmiany. W tym czasie może się jeszcze wiele wydarzyć. Niewykluczone, że z niektórych propozycji trzeba będzie zrezygnować albo niektóre dodać – wyjaśnia Paweł Żebrowski rzecznik ZUS.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Źródło: fakt.pl

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Świeżo upieczona żona, absolwentka szkoły artystycznej, posiadająca wrażliwe i wnikliwe spojrzenie, dbająca o detale, ceniąca kreatywne podejście. W wolnych chwilach poświęca się fotografii, celebruje picie kawy, zachwyca się pięknem otaczającego świata.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie