Czego szukasz

Dwie Godziny dla Rodziny

Co byś zrobiła, gdybyś dzisiaj mogła wyjść z pracy dwie godziny wcześniej?

15 maja przypada Międzynarodowy Dzień Rodziny. Z tej okazji wiele firm bierze udział w akcji Dwie Godziny Dla Rodziny. To oznacza, że ich pracownicy tego dnia mogą wyjść z pracy 2 godziny wcześniej, aby spędzić ten czas z bliskimi. Czy Ty też będziesz świętować?

 • Joanna Gotfryd - 14/05/2015

Co byś zrobiła, gdybyś dzisiaj mogła wyjść z pracy dwie godziny wcześniej?

Takie pytanie zadałam moim kilku koleżankom.

Ilona

Księgowa, mama niemowlaka i przedszkolaczki – och super, poszłabym na zakupy z Anią, na które nie mamy kiedy się wybrać, a potem na lody. Odkąd urodził się nam synek mam mniej czasu dla mojej 5-letniej córki, chciałabym to nadrobić.

Kasia

Nauczycielka, mama przedszkolaka – a mogłabym przyjść do pracy dwie godziny później? To byśmy się wreszcie wyspali z Kubusiem, moim synkiem. Zawsze musimy bardzo wcześnie wstawać, teraz spalibyśmy do 8 i zjedli razem pyszne śniadanie. Potem odprowadziłabym go do przedszkola i spokojnie (bo już nie byłoby korków) pojechała do pracy. Jesteś wróżką, spełniasz życzenia?

Jola

Specjalista ds. logistyki, mama gimnazjalisty i uczenia podstawówki – przygotowałabym pyszny obiad i jak moi chłopcy i mąż wrócą ze szkoły i pracy, to byśmy go sobie zjedli na tarasie … potem kawka i może leżaczek?

Natalia

Grafik, mama trójki dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym – a czy mój mąż też mógłby wyjść z pracy wcześniej? Pojechalibyśmy nad pobliskie jezioro i poleżeli na plaży w słońcu, dopóki dzieci są w szkole. Nie mamy na to czasu na co dzień.

Skąd wziąć 2 godziny?

Czy wiesz, że 15 maja przypada Międzynarodowego Dnia Rodziny, który został ustanowiony w 1993 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Fundacja Humanites-Sztuka Wychowania już od kilku lat zaprasza przedsiębiorców i ich pracowników do wzięcia udziału w akcji „Dwie Godziny dla Rodziny”.

Akcja ma na celu spędzenie dodatkowego czasu z bliskimi, dzięki pracodawcom, którzy w tym dniu skrócą swój dzień pracy o 2 godziny. Niestety żaden z pracodawców moich koleżanek nie organizuje takiej akcji, a szkoda. Ilona, Jola Kasia i Natalia nie wyjdą jutro wcześniej z pracy…

Włącz się do akcji!

Może ich pracodawcy nigdy nie słyszeli o takiej akcji? A czy u Ciebie w pracy byłaby możliwa? Pytałaś? Może Twoja szefowa też chętnie spędziłaby te 2 godziny z dziećmi?

Jak nie zapytasz, to nie będziesz wiedziała. W tym roku już chyba za późno, ale może spróbujesz za rok? To naprawdę niewiele kosztuje, a ile przynosi radości.

Więcej o akcji można przeczytać TUTAJ

PS. Portal Mamo Pracuj jest baardzo przyjazny rodzinie też bierze udział w akcji!

Konkurs!

Napisz nam (jako komentarz pod tym artykułem lub pod postem na FB dotyczącym akcji) jak spędziłabyś Dwie Godziny dla Rodziny? 2 najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy książkami. Zabawa trwa do 17 maja br. Nagrodzonych ogłosimy 18 maja.  

Zdjęcie: Magdalena Trebert

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj

Już jest! Raport Employer Branding w Polsce 2020 od HRM Institute!

Jeśli interesujesz się tematem employer brandingu, to mamy dla Ciebie coś wyjątkowego! Raport Employer Branding w Polsce 2020 to podsumowanie autorskiego badania HRM Institute, na temat najważniejszych zagadnień i aktualnych trendów branży EB w Polsce. Kliknij i pobierz raport za darmo!.
 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 27/10/2020
czarne tło w żółte kropki,grafika raportu, napisy employer branding w polsce raport

Już jest! Raport Employer Branding w Polsce 2020

To już kolejna edycja Employer Branding w Polsce – autorskiego badania HRM Institute, prowadzonego od 2012 roku. Jak co roku do badania zaproszone zostały osoby z branży EB, które dzieliły się swoją wiedzą, doświadczeniem i opiniami na temat obecnej sytuacji na rynku.

Tym razem, oprócz stałych elementów raportu, dających możliwość śledzenia dynamiki zmian w branży rok po roku, znalazły się dodatkowe zagadnienia związane z COVID-19.

Jak zatem wygląda rzeczywistość employer brandingowa w Polsce w 2020 roku?
Jakie zmiany nastąpiły na rynku w związku z pandemią?
Jakie są budżety EB organizacji w bieżącym roku i kto zasługuje na miano lidera?

Tego wszystkiego dowiesz się z Raportu Employer Branding w Polsce 2020!

Z radością informujemy, że portal mamopracuj.pl jest Patronem Medialnym Raportu Employer Branding w Polsce 2020!

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania!

Grafika: HRM Institute

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj

Jak napisać CV po angielsku?

Czy jesteś świeżo upieczoną mamą, która chce wrócić na rynek pracy po macierzyńskim? A może chciałabyś zmienić pracę i potrzebujesz nowego CV? Niezależnie od tego, na którym etapie kariery jesteś, CV jest niezbędną częścią procesu rekrutacyjnego. Coraz więcej pracodawców wymaga życiorysu po angielsku. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak powinno wyglądać takie CV oraz jakich błędów się wystrzegać, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
 • Anna Wójcik - 26/10/2020
dłonie dwóch osób na biurku zajętych sprawdzaniem CV

Niezbędne elementy CV po angielsku

Oto najważniejsze sekcje CV, przetłumaczone na angielski:

1. Podsumowanie zawodowe – Professional Summary

Podsumowanie zawodowe, zwane też profilem zawodowym, nie jest popularną sekcją w polskim CV. Dlatego umieszczenie podsumowania na górze CV od razu wyróżni Cię na tle innych kandydatów. Podsumowanie to szansa na przedstawienie Twojego doświadczenia i największych dokonań zawodowych lub kluczowych kompetencji. Oto jak wygląda przykładowy profil zawodowy:

Results-driven senior software engineer with 5 years of experience in developing both mobile and web applications. Expert in Java, JavaScript, and Android. Skilled in leading global IT teams of up to 50 people, developing business plans, and requirements specifications.

2. Doświadczenie zawodowe – Work Experience

Każdy pracodawca poszukuje nieco innych kompetencji i doświadczenia zawodowego, dlatego przed wysłaniem kolejnego CV, warto żebyś spojrzała na ogłoszenie o pracę i postarała się zidentyfikować czego poszukuje pracodawca.

W powyższym ogłoszeniu pracodawca wyraźnie poszukuje testera automatycznego zaznajomionego m.in. z front-endem, HTML-em, CSS, JavaScriptem lub gitem. Te oto słowa kluczowe warto wymienić w profilu zawodowym, a także na nich skupić się w doświadczeniu zawodowym.

Przeczytaj także: [01] Jak opisać przerwę w CV związaną z opieką nad dzieckiem?

3. Wykształcenie – Education

Daty po angielsku zapisuje się nieco inaczej niż w języku polskim. Wrzesień 2019 zapiszesz po angielsku w następujący sposób:

 • 09/2019 lub
 • September 2019.

4. Umiejętności – Skills

Wymieniając swoje umiejętności, warto mieć na względzie ogłoszenie o pracę i pożądane kompetencje. Jeśli pracodawca poszukuje komunikatywnego project managera, warto wymienić takie umiejętności jak:

 • active listening
 • enabling collaboration
 • great public speaking skills
 • conveying the organization’s vision

5. Zainteresowania – Hobbies and Interests

Ponadto, w CV powinny się znaleźć tylko najistotniejsze informacje, dlatego dane kontaktowe (wystarczy telefon, email), zapisujemy w następujący sposób:

Uwaga: angielskie CV nie zawiera miejsca urodzenia, stanu cywilnego ani daty urodzenia.

Przeczytaj także: Jak napisać dobre CV w 9 krokach?

Najczęściej popełniane błędy w CV po angielsku:

1. Kalki językowe

Uważaj na kalki językowe, czyli bezpośrednie tłumaczenie wyrazu lub zwrotu z polskiego na angielski. Oto te najczęściej występujące w CV, liście motywacyjnym czy podczas rozmowy o pracę:

 • actual – rzeczywisty; current – aktualny
 • affair – romans; scandal – afera
 • chef – szef kuchni; boss/superior – szef
 • eventual – ostateczny; possible – ewentualny
 • fabric – tkanina; factory – fabryka
 • fatal – śmiertelny; dreadful – fatalny
 • paragraph – akapit; article – paragraf
 • pension – emerytura; salary – pensja

2. Mylenie czasów

Wielu Polaków ma problem z poprawnym zastosowaniem czasu Past Simple i Present Perfect, ponieważ Present Perfect nie występuje w naszym języku. Past Simple służy do określenia przeszłości, która w żaden sposób nie łączy się z teraźniejszością. Natomiast Present Perfect opisuje czynności, które wydarzyły się w przeszłości, ale trwają do teraz lub w inny sposób wpływają na teraźniejszość. Sama zobacz różnicę:

I worked with SAP – pracowałam z systemem SAP, aczkolwiek już z niego nie korzystam. Dla pracodawcy może oznaczać to, że zapomniałam już jak działają pewne funkcjonalności.

I have worked with SAP – pracowałam i nadal pracuję z systemem SAP. Najprawdopodobniej codziennie uczysz się czegoś nowego i sprawnie się posługujesz SAP-em.

3. Niestosowanie gerund

Gdy mamy więcej niż jeden czasownik w zdaniu, zazwyczaj drugi z nich przyjmuje formę bezokolicznika. Czasami jednak drugi czasownik przyjmuje formę gerund (czasownik + końcówka -ing). Oto najczęściej używane czasowniki, po których występuje forma -ing:

 • look forward to – oczekiwać
 • to be used to – być przyzwyczajonym
 • to give up – poddawać się/zaniechać
 • to enjoy – cieszyć się z czegoś, lubić coś robić
 • to put off – przekładać

Szczególnie warto zapamiętać wyrażenie I look forward to hearing from you soon (oczekuję na twoją odpowiedź), gdyż występuje ono często w listach motywacyjnych oraz mailach.

Jeśli stworzenie CV po angielsku lub inne elementy rekrutacji po angielsku w IT są dla Ciebie wyzwaniem, daj nam znać w krótkiej ankiecie jakiego wsparcia potrzebujesz.

Przeczytaj także: Co każda mama może wpisać w swoje CV?

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Wójcik
Jest jednym z autorów eksperckiego bloga Pomoc w Angielskim - o angielskim w IT i biznesie. Jest fanką nowych technologii, poprawnej angielszczyzny i kotów. Prywatnie miłośniczka podróży i włoskiej kuchni.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×