Czego szukasz

Dotacje na rozwój przedszkoli w Małopolsce

Marzysz o stworzeniu idealnego przedszkola dla swojego dziecka? Dobra wiadomość! Od 31 grudnia 2016 ruszyły nowe dofinansowania na zakładanie i rozwój przedszkoli w woj. małopolskim. Zapoznaj się ze szczegółami. Może to pomysł na działanie i szansa właśnie dla Ciebie?

  • Joanna Boguta - 17/01/2017
rysunek dziecka w przedszkolu

Dobry początek 2017 roku

Dnia 31 grudnia 2016 roku ruszyły nabory projektów, w ramach których można pozyskać dofinansowanie na tworzenie nowych miejsc przedszkolnych, dostosowanie istniejących do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami oraz rozszerzenie oferty placówek zajmujących się wychowaniem przedszkolnym, także pod kątem wsparcia dzieci z niepełnosprawnościami. Być może 2017 rok będzie obfity nie tylko w szczęście i pomyślność, ale także w środki, które wielu Polakom mogą ułatwić życie i poprawić ich sytuację społeczno-ekonomiczną.

Statystycznie rzecz ujmując….

Pozyskane przez GUS w Krakowie dane statystyczne z początku roku szkolnego 2014/15, dotyczące edukacji przedszkolnej pokazują, że na terenie województwa małopolskiego nadal są regiony, w których albo wcale nie ma przedszkoli, albo na 100 miejsc w placówce przypada 109 dzieci lub więcej, co wskazuje na ciągłe zapotrzebowanie na tworzenie tego typu placówek. W 2015 roku na 1000 dzieci w wieku przedszkolnym nieco ponad 800 uczęszczało do przedszkoli, być może było to spowodowane niewystarczającą liczbą miejsc w przedszkolach publicznych lub niedostosowaniem placówek do potrzeb dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych.

Inteligentne słowa

„Dlaczego owe wspaniałe zastosowania nauki, które oszczędzają nam pracy i ułatwiają życie, w tak niewielkim stopniu czynią nas szczęśliwszymi? Odpowiedź jest prosta: ponieważ wciąż nie nauczyliśmy się z nich rozumnie korzystać”. Trudno się nie zgodzić z pytaniem postawionym niegdyś przez Alberta Einsteina. Obawiając się biurokracji, czasochłonności, czy kwestii związanych z finansami, sami zamykamy sobie drzwi do łatwiejszego życia, w którym zastosowane przez nas pomysły nie tylko by przynosiły nam osobistą satysfakcję, ale także wpływały na rozwój dobra
wspólnego. Nie spoczywając na laurach i zostawiając otwarty na zdobywanie wiedzy i nowych informacji umysł, możemy małymi krokami rozwiązywać problemy otaczającego nas świata.

Konkrety

Fundusze unijne znacząco ułatwiają założenie i prowadzenie działalności, nie od dziś to wiadomo. Mało kogo stać jest na zaciągnięcie kredytu lub pokrycie kosztów związanych z takim przedsięwzięciem z własnej kieszeni. Od 31 grudnia 2016 roku do 01 lutego 2017 roku prowadzony jest nabór wniosków w ramach RPO Województwa Małopolskiego, Podziałanie 10.1.1 Wychowanie Przedszkolne- ZIT, którego budżet wynosi 10 826 750 zł, nieco dłużej od 31 grudnia 2016 roku do 08 lutego 2017 roku można składać projekty dotyczące poddziałania 10.1.2 Wychowanie Przedszkolne SPR, z budżetem sięgającym 54 133 750 zł.

W ramach powyższych poddziałań można starać się o pozyskanie środków na tworzenie nowych miejsc przedszkolnych lub dostosowanie istniejących do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami oraz rozszerzenie oferty dodatkowej ośrodków wychowania przedszkolnego, w tym pod kątem wsparcia dzieci z niepełnosprawnościami.

Warunkami uzyskania wsparcia jest 15% wkład własny, przy czym minimalna wartość dofinansowania wynosić będzie 50 000 zł. Z pozyskanych funduszy będzie można m.in. zaadaptować, dostosować i wyposażyć pomieszczenia w placówce, wydłużyć godziny pracy placówek, zorganizować dodatkowe zajęcia, rozwinąć umiejętności zawodowe i społeczne nauczycieli czy zatrudnić dodatkowy personel.

Więcej informacji można znaleźć pod poniższymi adresami:
Poddziałanie 10.1.1. Wychowanie Przedszkolne – ZIT
Poddziałanie 10.1.2. Wychowanie Przedszkolne – SPR

Zaryzykuj!

Jeżeli zależy nam na jak najlepszym staracie w przyszłość dla naszych dzieci, a mamy możliwość wywrzeć na nią chociaż pośredni, pozytywny wpływ to dlaczego tego nie zrobić? Warto wziąć w swoje ręce sprawy wychowawczo-edukacyjne najbliższego otoczenia. Nie kierujmy się zdaniem innych, którzy są sceptycznie nastawieni do nowych wyzwań. Jeżeli posiadamy jakiekolwiek wątpliwości, brakuje nam oczytania, kwalifikacji czy kompetencji w pozyskiwaniu środków unijnych to nie jesteśmy z tym sami. Istnieje szereg firm, które zajmują się doradztwem i wsparciem na każdym etapie projektu.

Nie czekaj aż inni zabiorą Ci okazję sprzed nosa, być może to Twoja szansa na lepsze jutro dla Ciebie, Twoich bliskich i najbliższego otoczenia społecznego.

Źródła informacji:

Urząd Statystyczny w Krakowie, Statystyczny atlas województwa małopolskiego 2016 >>

Polska w liczbach >>

Zdjęcie tytułowe: www.lookingglassphotos.com.au/blog

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Boguta
Pracuje w firmie Ascend Consulting, która od lat zajmuje się wspieraniem polskich przedsiębiorców w procesie zarządzania oraz pozyskiwaniem funduszy na rozpoczęcie i rozwój działalności. Firma koncentruje się na potrzebach mikro, małych i średnich przedsiębiorców.
Podyskutuj

Co wpływa na opóźnienie mowy u dziecka?

To kiedy dziecko zacznie mówić jest kwestią indywidualną. Wiadomo jednak, że proces, którym jest rozwój mowy, zaczyna się bardzo wcześnie. Jeszcze w życiu płodowym.
  • Dominika Kamińska - 19/06/2019
małe dziecko ogląda książeczkę

Opóźnienie mowy u dziecka

Rozwój mowy nie ogranicza się tylko do poznawania słów i artykulacji za pośrednictwem aparatu mowy. To proces bardzo złożony. W pierwszym etapie dziecko uczy się rozróżniać ludzką mowę spośród wszystkich innych dźwięków i co niesamowite, potrafi to zrobić będąc jeszcze w łonie matki.

Okres niemowlęcy to czas, w którym dziecko chłonie dźwięki, melodykę ludzkiej mowy, obserwuje mimikę, zmianę wyrazu twarzy mówiących do niego osób. Już wtedy po intonacji, wysokości głosu potrafi rozpoznać emocje, które stoją za danym komunikatem.

Pierwsze ćwiczenia z mówienia

Również w okresie niemowlęcym mały człowiek zaczyna ćwiczyć w zauważalny sposób swój aparat mowy. Kwili, głuży, a w końcu gaworzy, ale wcześniej grucha, wydyma usta, pluje, bada buzię paluszkami. Pierwszym ćwiczeniem aparatu mowy jest już połykanie płynu owodniowego w macicy, a następnie oczywiście ssanie piersi. Natura tak to wymyśliła, aby podczas karmienia naturalnego wzmacniała się ogromna ilość mięśni. I są to mięśnie nie tylko w buzi! Karmienie naturalne to również doskonałe ćwiczenie układu oddechowego, którego rola w mówieniu jest ogromna.

Kiedy dziecko zaczyna mówić

Kiedy dziecko zaczyna mówić pierwsze słowa? Zwykle pierwsze słowo rodzice słyszą w okolicach 12 miesiąca życia. Słowo to powtarzalny dźwięk, który dotyczy zawsze tego samego desygnatu (przedmiotu). Jeśli więc dziecko zawsze widząc kota woła “cici”, to uznajemy to za słowo. Podobnie zwykłe “da”, które oznacza “daj” i inne podobne sylaby, które mają dla dziecka konkretne znaczenie. Przyjmuje się, że w okolicach drugich narodzin maluch powinien już składać zdania. Zdanie musi mieć podmiot lub orzeczenie, może więc składać się z dwóch słów, na przykład “cici mniam”, czyli “kotek je”.

Co opóźnia rozwój mowy

Jak wspomagać rozwój mowy u dziecka? To proste, mówić do niego! Normalnym, codziennym językiem, bez zdrabniania, zmieniania słów. Opisujemy dziecku rzeczywistość wokół nas. A co opóźnia rozwój mowy? Brak rozmowy, brak wspólnej zabawy, nieużywanie książeczek i nadmierna ekspozycja na ekrany: zarówno telewizora, jak i urządzeń mobilnych.

Wielu specjalistów uważa, że dzieci do drugiego roku życia nie powinny wcale korzystać z telewizora, telefonu i tabletu. Dobroczynne dla rozwoju mowy są także wszelkie zabawy w dmuchanie, wytykanie języka, gimnastyka buzi, podawanie pokarmów i zróżnicowanej konsystencji. Szybka nauka picia z otwartego kubka. Dla rozwoju mowy warto ograniczyć używanie butelek, kubków niekapków oraz smoczka uspokajacza.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska

101 pomysłów na wakacje dla każdego

Wakacje czas zacząć! Na wypadek gdyby dopadła Was nuda mamy gotową listę 101 pomysłów na wakacje - co robić, dokąd pojechać, czego się nauczyć. Pomysły mniej lub bardziej szalone. Dla dzieci i dla dorosłych. Do zrealizowania całą rodziną, we dwójkę, albo całkiem samodzielnie. Przygoda i świetna zabawa czekają na Was za rogiem. Przyłączycie się?
  • Joanna Gotfryd - 19/06/2019

101 pomysłów na wakacje

Czas na sport

1. Wybierz się na nordic walking

2. Sprawdź jak ćwiczy się aquaaerobic

3. Zorganizuj pieszą wyprawę dookoła Twojego miasta

4. Idź na odkryty basen

5. Zagraj w tenisa

6. Weź lekcję jazdy konnej

7. Zamiast iść na spacer – pojedź na spacer na hulajnodze

8. Naucz się jeździć na rolkach

9. Zapisz się na zajęcia taneczne, na przykład taniec brzucha

10. Idź na mecz

Odrobina kultury

11. Zorganizuj letnie kino pod chmurką, na przykład we własnym ogrodzie

12. Namaluj obraz

13. Przygotuj galerię zdjęć z wakacji

14. Zorganizuj festiwal piosenki domowej

15. Oglądaj teatrzyk kukiełkowy przygotowany przez dzieci

16. Zaproś znajomych na wernisaż prac plastycznych (Twoich albo dzieci)

17. Odwiedź 3 muzea

18. Kiedy ostatnio byłaś na koncercie muzyki klasycznej? Idź teraz!

Obcowanie z przyrodą 

19. Idź na owocobranie

20. Upleć wianki

21. Zasadź wakacyjne drzewo w ogrodzie, co rok rób zdjęcie dziecka przy drzewie – kto szybciej rośnie?

22. Załóż / pielęgnuj przydomowy ogródek

23. Zrób zielnik z kwiatów lata

Wariacje kulinarne

24. Upiecz ciasto z owocami

25. Zaserwuj (albo daj sobie podać) śniadanie do łóżka

26. Zrób pierogi (tak, tak, wyrabianie ciasta, wykrawanie i lepienie)

27. Zrób naleśniki z borówkami

28. Zrób przetwory na zimę

29. Kup największe lody ever

30. Zrób nową sałatkę

31. Zostań weganką na 1 dzień

32. Jedz potrawy w 1 kolorze przez 1 dzień

33. Zaproś przyjaciół na grilla

34. Zjedz obiad w restauracji

Czas na sen

35. Śpij w namiocie

36. Zaproś przyjaciółkę na noc

37. Nocuj u przyjaciółki

38. Zamieszkaj w hotelu w swoim mieście

39. Nocuj na balkonie

40. Zamień się z dziećmi / dzieci pokojami

Wycieczki

41. Wybierz się na rejs statkiem albo popłyń kajakiem

42. Odwiedź zoo

43. Odwiedź wszystkie miasta powiatowe w twoim województwie

44. Zorganizuj wyprawę do lasu

45. Wybierz się na targ staroci

46. Odwiedź 3 nowe parki w mieście

47. Pojedź tramwajem na drugi koniec miasta – dla przyjemności 🙂

48. Wyrusz na camping

49. Pojedź do ulubionego sklepu

50. Zorganizuj wyprawę rowerową

Pisanie & czytanie & nauka

51. Prowadź dziennik wakacyjny

52. Przeczytaj 5 książek

53. Załóż konto na Pintereście/ Instagramie

54. Zrób mapę miejsc w których byłaś

55. Zrób 5 doświadczeń fizycznych

56. Naucz się 5 słówek w egzotycznym języku

57. Pożycz książki z biblioteki

Zabawa totalna

58. Skacz po kałużach

59. Uszyj ubranka dla lalek

60. Zrób podchody

61. Puszczaj bańki mydlane

62. Zagraj w klasy

63. Zagraj w gumę

64. Zagraj w kalambury

65. Baw się masą solną

66. Oglądaj nocą gwiazdy

67. Zrób przyjęcie dla lalek i misiów

68. Zrób domek pod stołem

69. Skacz na trampolinie

Jeśli te 101 pomysłów to nadal dla Was za mało, to mamy jeszcze wakacyjną listę przyjemności >>>

Moda i uroda

70. Zapleć warkoczyki

71. Idź na manicure i pedicure

72. Uszyj sobie sukienkę

73. Zrób fantazyjny kapelusz

74. Zrób nową fryzurę

75. Przekłuj uszy

76. Zrób sobie domowe SPA

Majsterkowanie

77. Pomaluj szafę w pokoju

78. Zrób domek dla lalek z tekturowego pudła

79. Zbuduj domek na drzewie

80. Ozdób swój rower

Relacje

81. Zaproś do siebie nowopoznaną koleżankę

82. Uśmiechaj się do wszystkich napotkanych ludzi

83. Idź na spacer z psem sąsiadów

84. Zrób przyjęcie w ogrodzie

85. Wyślij pocztówkę do ulubionej sąsiadki

86. Wyślij tradycyjny list do mamy /babci/ koleżanki

87. Zrób sesję foto – dzień z życia rodziny

88. Zorganizuj dzień u mamy / taty w pracy

Szalone pomysły na koniec

89. Ufarbuj włosy na różowo

90. Ubierz całą rodzinę w 1 kolor

91. Uszyj „suknię ślubną” z prześcieradła

92. Pisz pismem lustrzanym

93. Idź na spacer w deszczu bez  parasola

94. Policz ślimaki po deszczu

95. Oglądaj śmieszne filmiki na youtube

96. Zrób domową sesję foto w przebraniach

97. Chodź na szczudłach

98. Idź na ślub nieznajomych i złóż im życzenia

99. Kup śmieszne ciuchy w lumpeksie i zrób pokaz mody

100. Zrób drzewo dobrych wydarzeń – codziennie powieś karteczkę z czymś miłym co się wydarzyło

101. Kup los na loterii

Zdjęcie: Magda Trebert

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail