Czego szukasz

Dotacje na rozwój przedszkoli w Małopolsce

Marzysz o stworzeniu idealnego przedszkola dla swojego dziecka? Dobra wiadomość! Od 31 grudnia 2016 ruszyły nowe dofinansowania na zakładanie i rozwój przedszkoli w woj. małopolskim. Zapoznaj się ze szczegółami. Może to pomysł na działanie i szansa właśnie dla Ciebie?

rysunek dziecka w przedszkolu

Dobry początek 2017 roku

Dnia 31 grudnia 2016 roku ruszyły nabory projektów, w ramach których można pozyskać dofinansowanie na tworzenie nowych miejsc przedszkolnych, dostosowanie istniejących do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami oraz rozszerzenie oferty placówek zajmujących się wychowaniem przedszkolnym, także pod kątem wsparcia dzieci z niepełnosprawnościami. Być może 2017 rok będzie obfity nie tylko w szczęście i pomyślność, ale także w środki, które wielu Polakom mogą ułatwić życie i poprawić ich sytuację społeczno-ekonomiczną.

Statystycznie rzecz ujmując….

Pozyskane przez GUS w Krakowie dane statystyczne z początku roku szkolnego 2014/15, dotyczące edukacji przedszkolnej pokazują, że na terenie województwa małopolskiego nadal są regiony, w których albo wcale nie ma przedszkoli, albo na 100 miejsc w placówce przypada 109 dzieci lub więcej, co wskazuje na ciągłe zapotrzebowanie na tworzenie tego typu placówek. W 2015 roku na 1000 dzieci w wieku przedszkolnym nieco ponad 800 uczęszczało do przedszkoli, być może było to spowodowane niewystarczającą liczbą miejsc w przedszkolach publicznych lub niedostosowaniem placówek do potrzeb dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych.

Inteligentne słowa

„Dlaczego owe wspaniałe zastosowania nauki, które oszczędzają nam pracy i ułatwiają życie, w tak niewielkim stopniu czynią nas szczęśliwszymi? Odpowiedź jest prosta: ponieważ wciąż nie nauczyliśmy się z nich rozumnie korzystać”. Trudno się nie zgodzić z pytaniem postawionym niegdyś przez Alberta Einsteina. Obawiając się biurokracji, czasochłonności, czy kwestii związanych z finansami, sami zamykamy sobie drzwi do łatwiejszego życia, w którym zastosowane przez nas pomysły nie tylko by przynosiły nam osobistą satysfakcję, ale także wpływały na rozwój dobra
wspólnego. Nie spoczywając na laurach i zostawiając otwarty na zdobywanie wiedzy i nowych informacji umysł, możemy małymi krokami rozwiązywać problemy otaczającego nas świata.

Konkrety

Fundusze unijne znacząco ułatwiają założenie i prowadzenie działalności, nie od dziś to wiadomo. Mało kogo stać jest na zaciągnięcie kredytu lub pokrycie kosztów związanych z takim przedsięwzięciem z własnej kieszeni. Od 31 grudnia 2016 roku do 01 lutego 2017 roku prowadzony jest nabór wniosków w ramach RPO Województwa Małopolskiego, Podziałanie 10.1.1 Wychowanie Przedszkolne- ZIT, którego budżet wynosi 10 826 750 zł, nieco dłużej od 31 grudnia 2016 roku do 08 lutego 2017 roku można składać projekty dotyczące poddziałania 10.1.2 Wychowanie Przedszkolne SPR, z budżetem sięgającym 54 133 750 zł.

W ramach powyższych poddziałań można starać się o pozyskanie środków na tworzenie nowych miejsc przedszkolnych lub dostosowanie istniejących do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami oraz rozszerzenie oferty dodatkowej ośrodków wychowania przedszkolnego, w tym pod kątem wsparcia dzieci z niepełnosprawnościami.

Warunkami uzyskania wsparcia jest 15% wkład własny, przy czym minimalna wartość dofinansowania wynosić będzie 50 000 zł. Z pozyskanych funduszy będzie można m.in. zaadaptować, dostosować i wyposażyć pomieszczenia w placówce, wydłużyć godziny pracy placówek, zorganizować dodatkowe zajęcia, rozwinąć umiejętności zawodowe i społeczne nauczycieli czy zatrudnić dodatkowy personel.

Więcej informacji można znaleźć pod poniższymi adresami:
Poddziałanie 10.1.1. Wychowanie Przedszkolne – ZIT
Poddziałanie 10.1.2. Wychowanie Przedszkolne – SPR

Zaryzykuj!

Jeżeli zależy nam na jak najlepszym staracie w przyszłość dla naszych dzieci, a mamy możliwość wywrzeć na nią chociaż pośredni, pozytywny wpływ to dlaczego tego nie zrobić? Warto wziąć w swoje ręce sprawy wychowawczo-edukacyjne najbliższego otoczenia. Nie kierujmy się zdaniem innych, którzy są sceptycznie nastawieni do nowych wyzwań. Jeżeli posiadamy jakiekolwiek wątpliwości, brakuje nam oczytania, kwalifikacji czy kompetencji w pozyskiwaniu środków unijnych to nie jesteśmy z tym sami. Istnieje szereg firm, które zajmują się doradztwem i wsparciem na każdym etapie projektu.

Nie czekaj aż inni zabiorą Ci okazję sprzed nosa, być może to Twoja szansa na lepsze jutro dla Ciebie, Twoich bliskich i najbliższego otoczenia społecznego.

Źródła informacji:

Urząd Statystyczny w Krakowie, Statystyczny atlas województwa małopolskiego 2016 >>

Polska w liczbach >>

Zdjęcie tytułowe: www.lookingglassphotos.com.au/blog

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Pracuje w firmie Ascend Consulting, która od lat zajmuje się wspieraniem polskich przedsiębiorców w procesie zarządzania oraz pozyskiwaniem funduszy na rozpoczęcie i rozwój działalności. Firma koncentruje się na potrzebach mikro, małych i średnich przedsiębiorców.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie