Czego szukasz

Dotacja na założenie firmy – jak się o nią starać?

Chcesz założyć firmę? Wcale nie musisz starać się o pożyczkę z banku, aby zakupić niezbędne sprzęty czy programy. Alternatywą jest pozyskanie środków z urzędu pracy – mowa o bezzwrotnej dotacji. Sprawdź, jak się starać o taką dotację.

banknoty 200 euro

Nie każda osoba podejmująca decyzję o założeniu firmy, ma oszczędności. Chcesz stworzyć sobie miejsce pracy, ale nie masz pieniędzy, aby zakupić np. komputer i oprogramowanie? A może potrzebujesz maszyny do szycia, dzięki której otworzysz zakład krawiecki? Zamiast do banku, powinieneś skierować swoje kroki w stronę urzędu pracy. Tam bowiem uzyskasz bezzwrotne wsparcie finansowe.

Dla kogo dotacja z urzędu pracy?

Dotacja z urzędu pracy na otwarcie działalności gospodarczej nie jest dla wszystkich – mogą z niej skorzystać wyłącznie osoby mające status osoby bezrobotnej.
Mimo że nie masz pracy, to zrezygnowałeś z zarejestrowania się w urzędzie pracy? Musisz to zrobić, aby twój wniosek o przyznanie dotacji został rozpatrzony.

Zdecydowałeś się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna? Pamiętaj, że rejestracji możesz dokonać również przez internet, a następnie tylko potwierdzić ją w urzędzie pracy. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne – pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Biznesplan – dlaczego powinieneś go przygotować?

Jeżeli szukasz informacji o dotacji na założenie działalności gospodarczej, którą możesz otrzymać z urzędu pracy, to powinieneś zajrzeć tutaj: https://www.ideabank.pl/dotacje-na-zalozenie-firmy-z-powiatowego-urzedu-pracy.

Jako osoba zainteresowana, musisz wiedzieć, że najlepiej zrobisz, jeżeli przygotujesz biznesplan. Taki będzie od ciebie wymagany – będzie załącznikiem do składanego wniosku.

Dokument ten powinieneś też przygotować dla siebie, aby sprawdzić:

  • czy i z jaką konkurencją będziesz musiał się zmierzyć,
  • czy wiesz, jak efektywnie pozyskiwać klientów,
  • czy w najbliższej okolicy znajdziesz sprawdzonych dostawców,
  • czy i jakie możesz zyski osiągać.

Dobrze sporządzony biznesplan pozwoli ci opracować ścieżkę rozwoju twojej firmy. W efekcie łatwiej będzie ci nią zarządzać w pierwszych miesiącach prowadzenia – będziesz wiedział, na czym masz się skupić.

Solidny biznesplan to również znak dla specjalistów rozpatrujących podania o dotację – przygotowałeś się do założenia działalności gospodarczej i chcesz osiągnąć sukces.

Ile możesz otrzymać?

Maksymalna wysokość bezzwrotnej dotacji na założenie działalności gospodarczej wynosi 24 000 zł. Właśnie taką kwotę możesz otrzymać, aby stworzyć sobie własne stanowisko pracy. Pamiętaj jednak, że to, czy otrzymasz dotację w maksymalnej wysokości, zależy od zaprezentowanych we wniosku o jej przyznanie potrzeb.

Jeżeli potrzebujesz jedynie komputera i kilku programów, dzięki którym będziesz mógł oferować kompleksowe usługi w zakresie identyfikacji wizualnej, to – nawet, gdy zawnioskujesz o 24 000 zł – możesz otrzymać niższą kwotę.

Z tego względu specjaliści radzą, aby we wniosku nie tylko wskazać, na co przeznaczy się otrzymane środki, lecz także uzasadnić, dlaczego zakup tych, a nie innych produktów jest koniecznością.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu
<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie