Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Doskonały Scrum Master – praktyczny kurs dla początkujących

  • Joanna Gotfryd
  • 16 sierpnia 2022
  • 10 MIN. CZYTANIA
doskonały scrum master dziewczyn z Agile Hunters
Patrycja Górka i Basia Rogala pomagają zdobyć wiedzę na przykładach i zadaniach praktycznych, minimalizując teorię. Zafascynowane skutecznością metody Scrum, mając wieloletnie doświadczenie w zawodzie jako Scrum Masterki stworzyły praktyczny kurs on-line Doskonały Scrum Master, właśnie dla początkujących. Sprawdź, czy propozycja od Dziewczyn z Agile Hunters jest właśnie dla Ciebie!

Zawód Scrum Master – popularność i niezwykła skuteczność metody

Patrycjo, Basiu – zawód Scrum Mastera robi ostatnio furorę, także wśród czytelniczek Mamo Pracuj. Co w Waszym przypadku zadecydowało, że zostałyście Scrum Masterkami?

Basia Rogala: Bardzo nas to cieszy! Popularność tego zawodu oznacza, że zwinne podejście do tworzenia produktów, które staramy się promować, rośnie w siłę. Zauważamy, że wielu Project Managerów wspiera zespoły będąc Scrum Masterami. Tak było też w moim przypadku. Praca w firmach produktowych jako Project Managerka wspierająca zespoły jako Scrum Master przerodziła się w pełnoetatowe promowanie zwinnego wytwarzania, czyli Agile. W moim wypadku zwyczajnie zadecydowała pasja do tego sposobu myślenia i działania.

PatrycjaGórka: Tak, my również obserwujemy, że popularność odpowiedzialności Scrum Mastera wciąż nabiera tempa. Szczególnie wśród osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę w IT. Moja historia jest na to idealnym przykładem.

Swoją przygodę ze Scrumem rozpoczęłam krótko po tym, jak trafiłam do branży IT. Przez kilka pierwszych miesięcy pracowałam jako tester oprogramowania. Dowiedziałam się wówczas, jak wygląda praca w Scrum Teamie i jaki jest podział odpowiedzialności w zespole.

Od początku czułam dużą fascynację Scrumem i tym, że coś, na pozór tak prostego, jest w stanie zmienić tak wiele.

Naturalnie więc zmieniłam kierunek dalszego rozwoju. Co ciekawe, na początku mojej kariery miałyśmy nawet okazję wspólnie pracować z Basią nad tym samym produktem!

Basia: Tak, to była świetna przygoda! Miałyśmy inne zadania, ale uzupełniałyśmy się już wtedy bardzo dobrze.

Patrycja: I tak już zostało do dziś (śmiech). Jesteśmy jak dwie połówki jabłka czy pomarańczy, które połączyła ze sobą fascynacja do zwinności we wszystkim co robimy.

Czy ta fascynacja Scrumem sprawiła, że założyłyście bloga Agile Hunters?

Patrycja: Tak, w sumie, jest to kolejna zabawna historia. Znamy się z Basią już dobre parę lat i mamy za sobą kilka prób wspólnych działań. Chciałyśmy kiedyś stworzyć wrocławską społeczność, która regularnie będzie spotykać się i dzielić wiedzą. Była nawet nazwa i wstępny zarys pierwszego spotkania. Ale na koncepcji projekt się zakończył.

Nasze słowa i pomysły zaczęły zmieniać się w czyny, kiedy to pewnego popołudnia rozmawiałyśmy o przygotowaniu do egzaminu i czytaniu książek. Okazało się, że niezależnie przygotowujemy się do tego samego egzaminu i dokładnie z tych samych lektur korzystamy.

Basia: To było bardzo śmieszne, ale dało nam potężnego kopa do działania. Postanowiłyśmy wspólnie się uczyć i tak zaczęły się wspólne wieczory, teorie, i burzliwe dyskusje. Obie wierzymy, że taka wspólna praca oraz wymiana doświadczeń i myśli są znacznie efektywniejsze, więc poszłyśmy dalej tym śladem.

Patrycja: Szło nam tak dobrze, że po zdaniu egzaminu trochę było żal kończyć tę wspólną przygodę. Kiedy to lampką wina opijałyśmy sukces, Basia zaproponowała, żebyśmy dalej pisały wspólną historię i stworzyły bloga. Chciałyśmy pokazać innym nasze spojrzenie na Agile, Scrum i pozostałe tematy wykorzystywane w zwinnym podejściu do wytwarzania produktów. Stąd też nazwa “Łowcy Zwinności” czyli Agile Hunters.

Czy dzielenie się wiedzą to Wasza misja?

Basia: Zdecydowanie. Od samego początku za cel naszej współpracy obrałyśmy sobie dzielenie się wiedzą z innymi. Najpierw przez teksty na blogu, a dziś już przez szkolenia, wystąpienia, warsztaty i wiele innych.

Patrycja: Nawet przed Agile Hunters miałyśmy za sobą kilka wystąpień na spotkaniach społeczności IT. Mówiłyśmy o tym, co w naszej pracy jest ważne i co przynosi efekty. Dzięki wspólnemu działaniu możemy więcej, mamy szersze doświadczenie i chcemy promować Agile tam, gdzie widzimy taką potrzebę.

Basia: Na początku pisałyśmy i występowałyśmy na krótkich wydarzeniach jako prelegentki, czy też prowadziłyśmy warsztaty. W zeszłym roku zrobiłyśmy krok do przodu.

Odpowiedziałyśmy na potrzeby osób początkujących w odpowiedzialności Scrum Mastera i stworzyłyśmy kurs Doskonały Scrum Master, jakiego nam, na początku naszej drogi brakowało. Owszem było i jest wiele szkoleń, które mówią o Scrumie czy samym Scrum Masterze, jednak wiemy, że jest na nich duży nacisk na przygotowania do certyfikacji. My oprócz tego chcemy podzielić się tym co najcenniejsze – naszym wieloletnim doświadczeniem.

grafika kursu Doskonały Scrum Master - Agile Hunters

Kim jest Doskonały Scrum Master?

Czy tacy idealni Scrum Masterzy istnieją?

Patrycja: Tytuł naszego szkolenia reprezentuje pewnego rodzaju ideę i jest metaforą. Nie ma bowiem kogoś takiego jak Doskonały Scrum Master. Tym przewrotnym tytułem chcemy pokazać, że można stawać się coraz to lepszym ekspertem poszerzając nieustannie swoją wiedzę i doświadczając czy eksperymentując ze zdobywanymi informacjami.

Basia: Tak, nasze szkolenie uczy, że

Doskonały Scrum Master to osoba, która rozumie swoją odpowiedzialność, zna i wie, jak korzystać z szeregu narzędzi, możliwości i technik.

Ale przede wszystkim jest świadoma, że przed nią konieczność ciągłego doskonalenia się, rozwoju i nie jest tak prosto jakby mogło się wydawać.

Patrycja: Z Doskonałym Scrum Masterem jest tak samo jak ze Scrumem – łatwo zrozumieć, trudno opanować, stać się ekspertem i wcielać wszystkie założenia w życie. Odpowiadając na drugą część pytania – idealny Scrum Master nie istnieje, ale znamy wielu takich, którzy są świetni w tym co robią 🙂 .

Czy Wasze szkolenie Doskonały Scrum Master ma pomóc rozpocząć pracę w tej roli?

Basia: Tak. To był nasz główny cel. Szkolenie jest uszyte pod osoby początkujące, które albo nie pełniły nigdy roli Scrum Mastera albo mają niewielkie doświadczenie na tym stanowisku (do jednego roku).

Patrycja: Na szkoleniu uczymy podstaw odpowiedzialności Scrum Mastera, więc każdy, kto je ukończy będzie wiedział z czym się wiąże podjęcie rękawicy oraz jak postępować dalej, gdzie szukać wiedzy i jak się dalej rozwijać. Co ważne, nasze szkolenie nie jest wprowadzeniem do samego Scruma, a skupia się konkretnie na Scrum Masterze. Bo to co chcemy przekazać, to przede wszystkim realistyczny obraz roli, tak, by każdy kto chce nim zostać wiedział co go czeka i jakie oczekiwania będą stawiać przed nim inni.

Doskonały Scrum Master – praktyczny kurs dla początkujących – minimum teorii, maksimum praktyki

To czego dokładnie uczycie na kursie i dlaczego warto wziąć w nim udział?

Patrycja: Jak być Doskonałym Scrum Masterem (śmiech). A tak na poważnie, na kursie przechodzimy przez podstawy Agile i Scruma, ale tak jak wspomniałyśmy bez wchodzenia w szczegóły. W związku z tym wymagamy niewielkiej pracy przygotowawczej przed kursem. Celujemy w pełne skupienie na Scrum Masterze. W kolejnych częściach omawiamy szczegółowo różnice pomiędzy Project Managerem, Scrum Masterem i Agile Coachem – czyli trzema najczęściej mylonymi zawodami w naszej branży.

Basia: Nie zabraknie oczywiście rozłożenia na czynniki pierwsze kompetencji, postaw, codziennych zadań czy cech Scrum Mastera. Podchodzimy do tematu kompleksowo, to znaczy tak, że każdy po szkoleniu będzie potrafił odpowiedzieć na pytanie “Co ten Scrum Master właściwie robi?”. Sporo mówimy również o narzędziach, dojrzałości i konieczności ciągłego doskonalenia. A wszystko to z bardzo dużą dawką praktycznych ćwiczeń i przykładów z naszych osobistych doświadczeń.

Patrycja: Myślę, że przede wszystkim, dlatego warto wziąć w tym szkoleniu udział. Staramy się minimalizować teorię, a przekazać wiedzę na przykładach, ćwiczeniach praktycznych i rozwiewaniu wątpliwości. Nie recytujemy Przewodnika po Scrumie, chcemy, by każdy kto ukończy nasz kurs miał pełne zrozumienie odpowiedzialności Scrum Mastera i mógł działać bez zawahania.

Basia: Ogromnym atutem naszego szkolenia jest to, że możesz wziąć w nim udział z dowolnego miejsca na świecie. Ważne, żebyś miała ze sobą komputer, dobry internet i chęć do działania. Nie musisz nigdzie jechać, martwić się z kim zostawić pociechę itd. Będzie to osiem godzin intensywnego spotkania, które może zmienić Twoje życie zawodowe.

Praca jako Scrum Master – nieustanny rozwój i nauka

Czy Wasz kurs wystarczy, by zacząć pracę jako Scrum Master? Czy to dopiero początek dalszej nauki?

Patrycja: Szkolenie to na pewno świetny punkt startowy do rozpoczęcia swojej przygody ze Scrumem. Każdy uczestnik otrzymuje od nas nie tylko wiedzę, ale i wsparcie wraz z “wyprawką” na dalszą drogę. Nie możemy jednak zagwarantować, że samo szkolenie wystarczy do rozpoczęcia pracy jako Scrum Master. Jak wiadomo pracodawcy mają różne wymagania i kryteria wyboru.

Basia: Podczas szkolenia, ale także i po nim dostarczamy naprawdę dużą dawkę wiedzy. Podkreślamy jednak, że bez własnego zaangażowania i poświęcenia czasu na rozwój, zdobywania doświadczenia może i da się znaleźć zatrudnienie, ale gorzej będzie już z efektywnym wykonywaniem swoich obowiązków.

Patrycja: Oczywiście nie zostawiamy kursantów na tak zwanym lodzie – podpowiadamy, jak zdobywać wspomniane doświadczenie i jak rozpocząć swoją karierę. Wspieramy i służymy dobrą radą, polecamy miejsca, gdzie można szukać dalszych inspiracji i potencjalnego zatrudnienia. Kurs to potężna dawka wiedzy i ogrom praktycznych informacji, które możecie wdrażać nie tylko w pracy Scrum Mastera, ale w każdym zakątku Waszych działań natychmiast po jego zakończeniu.

Za Wami kilka edycji szkolenia – jakie wnioski po nich wyciągnęłyście, i jakie macie dalsze plany?

Basia: Poprzednie edycje zakończyły się sukcesem, a wiemy to po ocenach naszych kursantek i kursantów (pozdrawiamy, jeśli to czytacie!). Osiągnęłyśmy nasz cel – zwiększenie świadomości o tym, jak rola Scrum Mastera wygląda w praktyce.

Patrycja: To prawda, poprzednie odsłony podobały się nie tylko kursantom, ale także i nam! Z edycji na edycję nasze szkolenie ewoluowało, a właściwie ciągle się zmienia, tak żeby jeszcze bardziej spełniać oczekiwania chętnych zdobywania wiedzy. Same w myśl ciągłego doskonalenia wiele uczymy się od osób, z którymi współpracujemy. Potężna dawka energii, jaką wynosimy z każdego kursu, dodaje nam wiatru w żagle.

opinie uczestników/czek szkoleń

Basia: I już myślimy, jak dać z siebie więcej, co zrobić by przekazywać wiedzę o Agile i Scrumie do szerszego grona osób.

Patrycja: Znając nas już niebawem pojawi się coś nowego! Zachęcamy wszystkich do zapisania się do naszego newslettera i śledzenia naszych social mediów, to najlepsze źródło informacji o naszych działaniach.

Dziękuję za rozmowę!

Kurs Doskonały Scrum Master – tylko dwa terminy w tym roku

Pierwszy termin
Data: 27.05.2023 r. (sobota)
Start o 9:00, zakończenie 17:00
8 godzin szkolenia (z przerwami)
Koszt: 1 599 zł brutto (do 27.04, cena early birds 1 399 zł brutto!)

Drugi termin
Data: 21.10.2023 r. (sobota)
Start o 9:00, zakończenie 17:00
8 godzin szkolenia (z przerwami)
Koszt: 1 599 zł brutto (do 21.09, cena early birds 1 399 zł brutto!)

Podając hasło MAMOPRACUJ przy zapisie, dostaniesz dodatkowe 10% zniżki na kurs! Regulamin promocji: agilehunters.com/regulamin-promocji-mamopracuj/

 #współpraca reklamowa 

Zobacz więcej

artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Dominika Cienkiewicz
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 2 MIN. CZYTANIA
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Dominika Kamińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
Tuyo
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
Slow Planner
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content