Czego szukasz

Do teatru z rocznym maluchem? To możliwe!

Rodzice, którzy chcą, aby ich dziecko rozwijało się na wielu płaszczyznach, także tej kulturalnej, już od najmłodszych lat zaczynają wprowadzać je w ten świat. Jednym z najlepszych sposobów na wczesny kontakt z kulturą jest teatr.

Wielu z nas kojarzy teatr z poważną instytucją, w której nie ma miejsca dla małych dzieci. Nic bardziej mylnego, w dzisiejszych czasach działają również takie teatry, które skierowane są właśnie do młodych widzów, nawet tych, którzy ledwo ukończyli pierwszy rok życia. Taki teatr dla najmłodszych jest oczywiście odpowiednio dla nich przygotowany, aby obserwowanie spektakli było nie tylko komfortowe, ale i bardzo wciągające.

Te teatry, które kierują swój repertuar do tak małych dzieci, są przede wszystkim kameralne – na widowni jest miejsce dla zaledwie kilkunastu osób, atmosfera jest bardziej rozluźniona oraz przyjacielska, nie ma w nich podziału na tradycyjną scenę oraz widownię, ponieważ aktorzy grają na tym samym poziomie, na którym znajdują się widzowie, dlatego nie ma potrzeby zadzierania głowy do góry. Ponadto także w teatrze nie ma zbyt głośnej muzyki, oślepiających świateł, ponieważ lampy dają delikatny półmrok. To powoduje, że przestrzeń dopasowana jest do percepcji najmłodszych.

Repertuar dla najmłodszych

Również na uwagę zasługuje repertuar w takich teatrach. W sztukach nie ma miejsca na straszne potwory, które znienacka wyskakują na scenę, nie ma także miejsca na przemoc i sytuacje, które byłyby dla małych widzów niezrozumiałe. Najczęściej spektakle przeznaczone dla dzieci od pierwszego roku życia opierają się na prezentacji najprostszych konceptów, na przykład pór roku, różnych kolorów, najróżniejszej muzyki świata. Czas trwania takiego wydarzenia nie jest zwykle dłuższy niż 30-45 minut, co powoduje, że dzieci nie nudzą się.

Jeżeli myślisz nad tym, jak spędzić miło wolny dzień z dzieckiem, w takim przypadku teatr dla dzieci to naprawdę dobry pomysł, także dla najmłodszych maluchów, aby w ten sposób wzbogacić ich świat w coś, co być może kiedyś stanie się ulubioną rozrywką.

Zdjęcie: nadesłane przez partnera portalu
<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie