Czego szukasz

Dłużej na rodzicielskim? Korzystne zmiany

Zmiany w kodeksie pracy umożliwią rodzicom elastyczne korzystanie z urlopu rodzicielskiego i wydłużenie go nawet do 64 tygodni! Nowe przepisy będą obowiązywać od 2016 roku.

W piątek 24 lipca Sejm uchwalił zmiany w kodeksie pracy, które zaproponował ustępujący prezydent Bronisław Komorowski.

Dzięki nim rodzice będą mogli między innymi bardziej elastycznie korzystać w urlopu rodzicielskiego, nawet do czasu rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole!

Najważniejsze zmiany to:

Rodzice uprawnieni do urlopów rodzicielskich i wychowawczych będą mogli z nich skorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat, a zatem również w pierwszym okresie rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole.

*

Rodzice, którzy wrócą do pracy przed ukończeniem przez dziecko 1 roku życia, będą mogli wykorzystać pozostałą część urlopu rodzicielskiego (do 16 tygodni, w 2 częściach) w okresie późniejszym – do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.

*

Rodzice będą mogli łączyć urlop rodzicielski z pracą w niepełnym wymiarze maksymalnie przez 64 tygodnie (a nie jak dotychczas przez 32 tygodnie).

*

Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia.

*

Na jakie zmiany nie zgodził się Sejm?

W projekcie prezydenckim znalazł się zapis o obowiązku pracowdawcy informowania pracowników-rodziców o przysługujących im prawach. Niestety w ostatecznym kształcie zmian, ten zapis się już nie pojawił. A szkoda…

Sejm zmianę ustawy przyjął niemal jednogłośnie. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Przegłosowane zmiany wejdą w życie od stycznia 2016 r.

Źródło: Sejm

Zdjcie: Pixabay

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie