Czego szukasz

Dlaczego warto uczyć się całe życie?

Spontaniczna odpowiedź na to pytanie w mojej głowie zabrzmiała: „bo tak, bo dla mnie to jasne jak słońce i nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej”. Jak przedstawić zalety „lifelong learning” osobie, dla której nie jest to tak oczywiste?

  • Joanna Szmit - 08/10/2019
kobieta uczy się przy biurku

To nieprawda, że „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Oczywiście, że Jan może się tego nauczyć! Tego i wszystkiego innego. Jeśli tylko zechce.

Lifelong learning

To nic innego jak, znane nam od dawna (choć nazwane mniej wdzięcznie), „kształcenie ustawiczne”. Nowy termin rozszerza nieco zakres nauki z podejścia wyłącznie zawodowego na bardziej holistyczne.

Uczyć i doszkalać można się we wszystkich dziedzinach, począwszy od: jak tworzyć szczęśliwy związek i szczęśliwą rodzinę, jak wychowywać dzieci, jak zarządzać sobą w czasie, jak efektywniej prowadzić dom, jak radzić sobie ze stresem, jak organizować i sprawniej realizować obowiązki, jak być bardziej asertywną.

Poza wymienionymi kompetencjami miękkimi możemy pracować nad wiedzą w obszarze kompetencji tzw. twardych, czyli nauką języków obcych, obsługą urządzeń i oprogramowania, grą na instrumentach itp.

Postaw na rozwój

Zwiększanie kompetencji to nic innego jak rozwój. To rozwój jest siłą napędową zmian i pozwala być na bieżąco z aktualnym stanem rzeczy, bo przecież „kto się nie rozwija, ten się cofa” (z czasem to powiedzenie staje się coraz trafniejsze).

Poszerzanie wiedzy i interesowanie się wieloma sprawami pozwala zachować otwarty umysł, dzięki czemu będziemy chętniej zadawać sobie nowe pytania i szukać na nie odpowiedzi.

Zupełnie inaczej patrzy się np. na rower (zaczynając od prostego przykładu), wiedząc jak on działa, prawda? Rozumienie procesów zachodzących dookoła nas, w naszym ciele, w przyrodzie, w technice może być naprawdę fascynujące! Świetnie widać to na przykładzie dzieci, one mają w sobie naturalną ciekawość świata i wracając do niej odkrywamy wiele spraw na nowo.

Często wraz z wiedzą przychodzi również większa akceptacja tego co się dzieje wokół nas, a także większe poczucie wartości i sprawczości. Nie chodzi tutaj o udowadnianie czegoś samej sobie, ale np. jeśli mogłam się nauczyć dwóch języków obcych, to dlaczego nie spróbować trzeciego?

Ponadto, nieustanne poszerzanie horyzontów sprawia, że możemy doświadczać tych samych rzeczy na różnych poziomach. Niektórzy powiedzą, że to kwestia dojrzałości lub życiowej mądrości – jednak czym one by były bez ciągłej nauki? Inaczej przecież przeżyjesz obecność w filharmonii jako laik, a inaczej będąc znawcą muzyki klasycznej.

Na szczęście wiedza z dziedzin, które nas interesują bardzo często sama „wchodzi do głowy” i nie musimy wkładać w to specjalnego wysiłku poza wyszukaniem wiarygodnych źródeł informacji.

Doskonalenie umiejętności

Nie można również zapomnieć, że solidna lista umiejętności znacznie podnosi naszą wartość na rynku pracy. Coraz częściej praktyczna znajomość danej dziedziny bywa cenniejsza od dyplomu. Aktualne kursy i szkolenia, a także poparte przykładami własne doświadczenia, podbijają naszą pozycję w rankingu kandydatek na dane stanowisko. Pokazują jednocześnie, że mamy konkretną wiedzę, ale również, że jesteśmy ambitne i nie boimy się wyzwań.

Bardzo często zgłębianie wiedzy w danej dziedzinie prowadzi do nawiązywania znajomości z kręgu osób o podobnych zainteresowaniach. Warto być członkiem takiej społeczności, która motywuje się nawzajem i dzieli się ciekawymi historiami czy nowinkami. Razem raźniej, dotyczy to również nauki.

Kształcenie ustawiczne

Kolejnym powodem niech będzie dbanie o sprawność intelektualną. Im częściej zachęcamy nasz mózg do wysiłku tym większa szansa, że dłużej będzie się on nam odwdzięczał dobrą pamięcią i zdolnością kojarzenia faktów. W czasach tak szybkiego postępu technologicznego, za kilkadziesiąt lat, mogą to być Twoje kluczowe zdolności.

Na szczęście możliwości zdobywania wiedzy, zarówno płatnej jak i bezpłatnej, jest teraz tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie (od Youtube po Uniwersytety Trzeciego Wieku). Wystarczą tylko chęci.

No i ostatnia kwestia – bycie uznaną za osobę oczytaną, która lubi się uczyć nowych rzeczy i robi to chętnie powoduje, że zyskujesz swego rodzaju prestiż wśród znajomych, którzy często zwracają się do takich osób o porady i sugestie. Łączysz wtedy przyjemne z podwójnie pożytecznym, bo ucząc się dla siebie, dbasz o swój rozwój i możesz pomóc też innym 🙂

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Szmit
Spełniona żona i mama dwójki maluchów. Freelancerka z wieloma pasjami, ambitnymi celami i marzeniami. Największe z nich właśnie spełnia budując markę https://oszczedzamczas.pl/

Jak dobrze spędzać czas z dzieckiem po pracy?

Praca na pełny etat, a dziecko w żłobku/przedszkolu/z nianią/z babcią w czasie Twojej pracy. Po południu zostaje od 2 do 5 godzin wspólnego czasu – Twojego i dziecka. A trzeba też zrobić zakupy, ugotować obiad i posprzątać mieszkanie. Jak dobrze spędzić ten czas razem?

  • Kasia Skóra - 15/10/2019
dziecko stoi swoimi stopami na stopach taty, zabawa

Praca na bok

Przede wszystkim od momentu odebrania dziecka ze żłobka lub przedszkola albo powrotu do domu zapomnij o tym, co było w pracy. Teraz jesteś z dzieckiem! Teraz zajmujesz się sprawami rodzinnymi! Teraz tworzysz wspomnienia! Nie pozwól, aby Twoje dziecko odczuło stres jaki towarzyszy Ci w pracy, albo zmęczenie po całym dniu. Dla dziecka to bardzo ważna część dnia – ma Ciebie tylko dla siebie!

Po prostu bądź!

Zaangażuj się wobec tego w zabawę z nim – idźcie razem na długi spacer, pobiegajcie po trawie, pohuśtajcie się na placu zabaw. A może policzycie biedronki? Albo kasztany? Możecie też przeskakiwać płytki chodnikowe.

Poznaj jeszcze pomysły na zabawy z tatą, które pokocha Twoje dziecko!

Zobacz na co Twoje dziecko ma ochotę i podążaj za nim. To nie czas na strofowanie, że się pobrudzi lub komunikaty, żeby się pospieszyło. A gdy pogoda nie sprzyja, poukładajcie klocki w domu, zabawcie się w teatrzyk, albo zbudujcie namiot z koców. Ważne jest to, aby stuprocentowo być wtedy z dzieckiem – nie obok niego. Nie chodzi o to, aby robić obiad i tylko doglądać jak dziecko układa klocki. Dziecko potrzebuje BYCIA.

Domowe obowiązki

Nie zawsze jest jednak tak, że całe popołudnie możesz się tylko bawić z dzieckiem, ale czas od momentu wyjścia z pracy, do momentu zaśnięcia dziecka można mądrze zagospodarować. Zarówno obowiązkami domowymi, jak i opieką nad dzieckiem możesz podzielić się z partnerem.

Dogadajcie się, w które dni kto zajmuje się dzieckiem, kto jest odpowiedzialny za sprzątanie, czy zrobienie zakupów. Dziecko powinno doświadczać zarówno zabawy z obojgiem z Was, jak i każdym z osobna. Jest to możliwe – wystarczy tylko dobrze to rozplanować.

Możliwe, że teraz nie zdajesz sobie sprawy z tego, ale chwile spędzone z dzieckiem zaprocentują w przyszłości relacją jaka się między Wami utworzy.

To dziś tworzysz wspomnienia swojemu dziecku!

Sprawdź naszych 10 pomysłów na kreatywne zabawy z dziećmi!

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kasia Skóra
Socjolog i pedagog. Poza studiami ukończyła Letnią Akademię Montessori i Szkołę dla Rodziców i Wychowawców. Jest założycielką Klubu Malucha Tup-Tup w Krakowie zapewniającego opiekę dla dzieci w wieku do lat 3. Prywatnie mama małej Ani.
Podyskutuj

14 największych niespodzianek kiedy mama wraca do pracy

Doskonale znane mi jest uczucie paniki związane z powrotem do pracy. W głowie pojawia się mnóstwo skrajnych emocji. Strach, niepewność, ekscytacja, radość. Czy sobie poradzę? Dlaczego pozbawiam dziecko siebie? Czy wdrożę się w obowiązki? Może tak jak ja i wiele innych mam będziecie zaskoczone, że jest zupełnie inaczej niż myślałyście.
  • Agnieszka Wadecka - 14/10/2019

1. Podwójne życie

Mnóstwo kobiet dzieli swoje życie na dwie sfery – zawodową i prywatną. Trochę jakby miały alter ego. W domu są mamą, w pracy kobietą, tą samą sprzed macierzyństwa. W ten sposób wręcz ich życie staje się ciekawsze.

2. Poczucie winy?

To, co najczęściej spędza mamom sen z powiek, gdy wracają do pracy, to wyrzuty sumienia, że dziecko zostaje bez nich i może się poczuć odtrącone. Zaskoczenie przychodzi, gdy widzą samodzielnego malucha, który radzi sobie świetnie w przedszkolu.

3. Zdrowy egoizm

Mamy zdradzają, że jak powróciły do zawodowej aktywności, to poczuły się świetnie. Zauważyły, że to co robią jest dobre dla rodziny. Dodatkowo celebrują ten czas, który spędzają poza domem. Niektóre mówią otwarcie, że kariera jest dla nich na pierwszym miejscu i wcale nie czują się winne z tego powodu.

4. Wszystko jak trzeba

Zaskakująca jest akceptacja myśli, że dziecko ma wszystko czego mu potrzeba: jest nakarmione, umyte, spokojnie idzie spać, ma miłość rodziców, którzy nie robią nic przeciwko niemu. Praca nie jest niczym, co miałoby wpływać na szkodę dziecka.

5. Podział obowiązków

Kobiety, które dotychczas przyzwyczajone były do stałej opieki nad dzieckiem i brały na siebie większość domowych obowiązków są zachwycone, że sytuacja się bardzo zmieniła. Obowiązki dzielą z mężami na pół. Mogą na nich polegać, widzą, że na początku mężowie okazują duże wsparcie poprzez branie na siebie więcej domowych prac.

6. O co chodzi z tymi chorobami?

Przykrych niespodzianek nie brakuje. Bardzo często dzieci w pierwszym roku przedszkola chorują więcej niż dotychczas. Gdy cały czas trzeba zostawać z chorym maluchem w domu pojawia się uczucie paniki czy nie spowoduje to problemów w pracy.

7. Planowanie

Zmiana dnia z luźnego na pełen zasad i harmonogramów bywa szokująca. Spędzając czas z dzieckiem w domu, można było zorganizować dzień po swojemu. Po powrocie do pracy na wszystko brakuje czasu, by się nie pogubić, trzeba trzymać się ustalonego planu.

8. Powrót po urlopie?

Każda bezdzietna osoba w pracy myśli, że mama wraca po długich i przyjemnych wakacjach. Ciężko jej wytłumaczyć komuś, kto nie posiada dziecka, że wcale nie leżała na plaży z drinkiem w dłoni.

9. Grupa wsparcia

Miło jest, gdy okazuje się, że jest więcej rodziców, którzy wrócili po urlopie. W takiej grupie można powymieniać się doświadczeniami, podzielić historią porodu i zwyczajnie poczuć wsparcie kogoś, kto jest w takiej samej sytuacji.

10. Nadgodziny

Przez to, że często trzeba wyjść z pracy wcześniej by odebrać dzieci ma się mniej czasu na służbowe obowiązki niż współpracownicy. Ta refleksja nadchodzi mamy, gdy późną nocą nadrabiają swoje zadania.

11. Pora wyjść

Dla mam szokujące bywa to, że biuro trzeba opuścić o określonej godzinie. Przy dziecku nie było takiego godzinowego rygoru. Do tego czasem, po prostu wcale nie chce się wychodzić.

12. Kocham swoją pracę

Kobiety, które wróciły do tej samej pracy, którą wykonywały przed urodzeniem dziecka uświadamiają sobie, że ją uwielbiają. Przygotowywały się do tego zawodu, wdrażały się w obowiązki powoli.

Rola rodzica zaskoczyła je tym, że wchodzi się w nią nagle i dostaje się masę nowych zadań, do których nie było się przygotowanym. W tym zestawieniu praca wygrywa.

13. Nieoczekiwana zmiana

Część mam opowiada, że w pewnym momencie zdecydowały, że nie będą już wracać do pracy, ale codzienność doprowadziła do tego, że stanowczo zmieniły zdanie. Każda z nich była ogromnie zdziwiona tym, jak łatwo przyszło im podjąć tę decyzję.

14. Niespodziewany sukces

Wszystkie mamy, w tym i ja, cieszą się, że powróciły do zawodowej aktywności. Dzielenie pracy z macierzyństwem motywuje i buduje poczucie dumy z samej siebie. Każda z nas wie, że w ten sposób pomoże wzmocnić domowy budżet i zrobi coś dobrego dla swojego rozwoju.

Żródło: www.workingmother.com

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail