Czego szukasz

Dlaczego warto uczyć się całe życie?

Spontaniczna odpowiedź na to pytanie w mojej głowie zabrzmiała: „bo tak, bo dla mnie to jasne jak słońce i nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej”. Jak przedstawić zalety „lifelong learning” osobie, dla której nie jest to tak oczywiste?

kobieta uczy się przy biurku

To nieprawda, że „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Oczywiście, że Jan może się tego nauczyć! Tego i wszystkiego innego. Jeśli tylko zechce.

Lifelong learning

To nic innego jak, znane nam od dawna (choć nazwane mniej wdzięcznie), „kształcenie ustawiczne”. Nowy termin rozszerza nieco zakres nauki z podejścia wyłącznie zawodowego na bardziej holistyczne.

Uczyć i doszkalać można się we wszystkich dziedzinach, począwszy od: jak tworzyć szczęśliwy związek i szczęśliwą rodzinę, jak wychowywać dzieci, jak zarządzać sobą w czasie, jak efektywniej prowadzić dom, jak radzić sobie ze stresem, jak organizować i sprawniej realizować obowiązki, jak być bardziej asertywną.

Poza wymienionymi kompetencjami miękkimi możemy pracować nad wiedzą w obszarze kompetencji tzw. twardych, czyli nauką języków obcych, obsługą urządzeń i oprogramowania, grą na instrumentach itp.

Postaw na rozwój

Zwiększanie kompetencji to nic innego jak rozwój. To rozwój jest siłą napędową zmian i pozwala być na bieżąco z aktualnym stanem rzeczy, bo przecież „kto się nie rozwija, ten się cofa” (z czasem to powiedzenie staje się coraz trafniejsze).

Poszerzanie wiedzy i interesowanie się wieloma sprawami pozwala zachować otwarty umysł, dzięki czemu będziemy chętniej zadawać sobie nowe pytania i szukać na nie odpowiedzi.

Zupełnie inaczej patrzy się np. na rower (zaczynając od prostego przykładu), wiedząc jak on działa, prawda? Rozumienie procesów zachodzących dookoła nas, w naszym ciele, w przyrodzie, w technice może być naprawdę fascynujące! Świetnie widać to na przykładzie dzieci, one mają w sobie naturalną ciekawość świata i wracając do niej odkrywamy wiele spraw na nowo.

Często wraz z wiedzą przychodzi również większa akceptacja tego co się dzieje wokół nas, a także większe poczucie wartości i sprawczości. Nie chodzi tutaj o udowadnianie czegoś samej sobie, ale np. jeśli mogłam się nauczyć dwóch języków obcych, to dlaczego nie spróbować trzeciego?

Ponadto, nieustanne poszerzanie horyzontów sprawia, że możemy doświadczać tych samych rzeczy na różnych poziomach. Niektórzy powiedzą, że to kwestia dojrzałości lub życiowej mądrości – jednak czym one by były bez ciągłej nauki? Inaczej przecież przeżyjesz obecność w filharmonii jako laik, a inaczej będąc znawcą muzyki klasycznej.

Na szczęście wiedza z dziedzin, które nas interesują bardzo często sama „wchodzi do głowy” i nie musimy wkładać w to specjalnego wysiłku poza wyszukaniem wiarygodnych źródeł informacji.

Doskonalenie umiejętności

Nie można również zapomnieć, że solidna lista umiejętności znacznie podnosi naszą wartość na rynku pracy. Coraz częściej praktyczna znajomość danej dziedziny bywa cenniejsza od dyplomu. Aktualne kursy i szkolenia, a także poparte przykładami własne doświadczenia, podbijają naszą pozycję w rankingu kandydatek na dane stanowisko. Pokazują jednocześnie, że mamy konkretną wiedzę, ale również, że jesteśmy ambitne i nie boimy się wyzwań.

Bardzo często zgłębianie wiedzy w danej dziedzinie prowadzi do nawiązywania znajomości z kręgu osób o podobnych zainteresowaniach. Warto być członkiem takiej społeczności, która motywuje się nawzajem i dzieli się ciekawymi historiami czy nowinkami. Razem raźniej, dotyczy to również nauki.

Kształcenie ustawiczne

Kolejnym powodem niech będzie dbanie o sprawność intelektualną. Im częściej zachęcamy nasz mózg do wysiłku tym większa szansa, że dłużej będzie się on nam odwdzięczał dobrą pamięcią i zdolnością kojarzenia faktów. W czasach tak szybkiego postępu technologicznego, za kilkadziesiąt lat, mogą to być Twoje kluczowe zdolności.

Na szczęście możliwości zdobywania wiedzy, zarówno płatnej jak i bezpłatnej, jest teraz tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie (od Youtube po Uniwersytety Trzeciego Wieku). Wystarczą tylko chęci.

No i ostatnia kwestia – bycie uznaną za osobę oczytaną, która lubi się uczyć nowych rzeczy i robi to chętnie powoduje, że zyskujesz swego rodzaju prestiż wśród znajomych, którzy często zwracają się do takich osób o porady i sugestie. Łączysz wtedy przyjemne z podwójnie pożytecznym, bo ucząc się dla siebie, dbasz o swój rozwój i możesz pomóc też innym 🙂

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Spełniona żona i mama dwójki maluchów. Freelancerka z wieloma pasjami, ambitnymi celami i marzeniami. Największe z nich właśnie spełnia budując markę https://oszczedzamczas.pl/

Czy my, po tym wszystkim będziemy potrafili się tak po prostu przytulać?

Od ponad roku niezmiennie pozostajemy w dziwnym czasie. Być może mocno wymagającym dla Ciebie. Wielu rodziców, z którymi niedawno rozmawiałam (często online), mówiło mi, że po prostu chce przetrwać te najbliższe dwa tygodnie. Nie przeżyć, nie odpocząć, PRZETRWAĆ. A jak jest z Tobą?

Czy my, po tym wszystkim będziemy potrafili się tak po prostu przytulać?

Tryb przetrwania część z nas włączyło już ponad rok temu. Widzę zmęczenie – sama je też mocno odczuwam. I to nie jest tak, że nie doceniam tego, że na ten moment zarówno ja, jak i moi najbliżsi są zdrowi. Bo doceniam. Bardzo!

Ostatnio usłyszałam takie pytanie od bliskiej mi osoby, którą od ponad roku widzę wyłącznie dzięki łączeniom online:

„Czy my, po tym wszystkim, będziemy potrafili się tak po prostu przytulać?”

Będziemy potrafili?

Mam poczucie, że będziemy na nowo oswajali się z bliskością, uczyli się na nowo dotyku. A czy teraz potrafimy same siebie przytulić? Tak po prostu? Pogłaskać się po ramieniu na przykład za niesamowitą pracę, którą wykonujemy będąc w tym samym czasie z dziećmi, z bliskimi, ze współpracownikami – w naszym domu, salonie, kuchni podczas rozmów w pracy, nauki zdalnej, zdalnym przedszkolu (!).

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Pogłaskać się i popatrzeć na siebie z czułością, kiedy padamy po całym dniu z dziećmi na kwarantannie i kolejny już raz wymyślałyśmy niesamowite rzeczy i zabawy, żeby dać im trochę beztroskiej normalności. Zachęcam Cię do tego. Do zatrzymania się. Nawet na chwilkę. Doceń się. Przytul. Sprawdź czego potrzebujesz. Tu. Teraz.

Przeczytaj także: Jak mieć więcej czasu dla siebie?

Dokładnie w tej chwili. Zrób sobie długą (więcej niż 5 minutową) gorącą kąpiel, połóż się wcześniej spać, poprzytulaj się z dziećmi dłużej niż zwykle, zjedz czekoladę, idź pobiegać lub na poranny spacer – sama ze sobą, w ciszy. Łap mikro-chwile dla siebie. Bądź dla siebie tak czuła i wspierająca tak, jak jesteś dla swoich dzieci, dla swoich bliskich.

Dużo dobrego dla Ciebie!

Ps. Będzie mi miło, kiedy napiszesz, jaki jest Twój sposób na zadbanie o siebie, skoro się już tak rozpisałam…

Przeczytaj jeszcze: Jak organizować życie rodziny, żeby mieć czas dla siebie?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.

Bon turystyczny. Nowe zasady w 2021 r.

Od 1 sierpnia 2020 roku można korzystać z bonu turystycznego. Osoby do niego uprawnione mogą rejestrować się i aktywować bon na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, a po aktywacji mogą nim zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w podmiotach zarejestrowanych na PUE ZUS i wpisanych na listę przez Polską Organizację Turystyczną. Nowelizacja ustawy ze stycznia 2021 roku, poszerzyła listę miejsc, w których można wykorzystać świadczenie. Sprawdź!
Mama, tata i syn siedzą na mostku nad wodą w słoneczny, wakacyjny dzień

Aktualizacja z 27.04. 2021

Bon turystyczny. Nowe zasady w 2021 r.

Bon turystyczny jest jednym z narzędzi mających wesprzeć wspomóc polską gospodarkę w obliczu pandemii. Miał zachęcić Polaków do podróżowania po naszym kraju. Świadczenie przysługuje 6 mln dzieci w Polsce, ale okazuje się jednak, że do tej pory wykorzystano 5 proc. bonów z pobranych 10 proc. Przyczyną małego zainteresowania być może był ograniczona ilość miejsc, w których można było wykorzystać bon.

22 stycznia 2021 znowelizowana przez Sejm ustawa o Polskim Bonie Turystycznym wprowadziła poprawki i od teraz zapłacimy nim w większej ilości miejsc:

  • w biurach podróży – pod warunkiem, że wycieczka odbędzie się w kraju,
  • pokryjemy koszt muzeów, galerii,
  • zapłacimy za wycieczki bez zakwaterowania, przewodników czy instruktorów (warunkiem jest objęcie pakietem minimum dwóch usług, np. nocleg + wejście do parku rozrywki)
  • opłacimy przejazd autokarem lub rejs statkiem.

Wersja artykułu z 19.06.2020 r.

Wakacje – czy to sen?

Jeszcze niedawno w naszych głowach marzenia o wakacjach były bardzo nieśmiałe, pandemia hulała na całego i przez pewien czas wyjście z rodziną na spacer było zachcianką nie do spełnienia. Jednak im dalej, tym więcej obostrzeń zostało zniesionych, od niedawna można podróżować, otwarte są hotele i pensjonaty, jednak po koronawirusowym spustoszeniu gospodarczym nie każdego stać na beztroski odpoczynek. Rząd jednak zdecydował się na rozwiązanie, które ma pomóc polskim rodzinom a zarazem polskiej branży turystycznej.

Przeczytaj także: Wakacje 2020 – jak je zaplanować

Bon turystyczny 500 plus

Najpierw zrobiło się sporo szumu gdy w obieg poleciała informacja, że rodzinom zostanie przyznane 1000 zł na wakacje, z tym że warunki były dwa – umowa o pracę oraz zarobki nie przekraczające kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (5200 zł brutto). Pomysł szybko zaczął się przekształcać, bo nie był w stanie trafić do wszystkich, był też niejako niesprawiedliwy wobec osób, które straciły pracę z powodu pandemii. Ostatecznie ewoluował w ideę bonu w wysokości 500 zł na wakacyjne wydatki z tym, że nie na rodzinę, a na każde dziecko, bez żadnych warunków związanych z zatrudnieniem czy zarobkami.

Jak to działa?

500 zł na wakacje dla każdego dziecka do 18 r.ż. (dla dziecka niepełnosprawnego kwota bonu ma wynieść 1000 zł), jest przyznawane w postaci kodu elektronicznego, po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) po pozytywnej weryfikacji.

Bon, w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru, otrzymasz za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez Ciebie numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Z bonu turystycznego, niezależnie od poziomu przychodów będzie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci, w tym także dzieci rodziców pracujących za granicą.

Warto wziąć pod uwagę, że z bonu będzie można korzystać w miejscach, które przystąpią do programu i będą przyjmować zapłatę w takiej formie. Bonem będzie można zapłacić przewoźnikom, w hotelach czy opłacić kolonie, ale także skorzystać z pakietów typu nocleg+wyżywienie. Fakt zapłaty w takiej formie trzeba będzie zgłaszać podczas rezerwacji lub przy zakwaterowaniu.

Kod jest do wielorazowego korzystania w różnych miejscach, aż do wykorzystania wszystkich środków, a nie jak z początku myślano jednorazowy, gdzie niewykorzystane środki miałyby przepaść.

Listę miejsc i przedsiębiorców, które przystąpią do programu będzie można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Przeczytaj także: Jak nie zwariować w podróży z dziećmi

Na lody, do Maca czy na zajęcia przez internet?

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że pieniądze nie będą obejmowały wydatków niezwiązanych z branżą turystyczną, tak więc nie zapłacimy bonem w sklepach, punktach gastronomicznych ani restauracjach. Nie wykorzystamy go również na zorganizowanie dziecku wakacji w domu – zajęć przez internet czy innych tego typu atrakcji ponieważ cała idea ma na celu wsparcie polskiej gospodarki turystycznej.

Nie wybierasz się na wczasy? Zorganizuj swojemu dziecku przedszkole online!

Wakacje w dobie pandemii? No nie wiem…

Z pewnością nie każdy na myśl o wakacyjnej zapomodze finansowej czuje hurraoptymizm i ogromną potrzebę wyjazdu, wciąż dużo osób boi się zakażenia koronawirusem i nie chce podróżować narażając siebie czy dzieci. Na pewno część osób nie jest w stanie zaplanować wakacji bo musi pracować, a niektórzy wyjadą na wakacje zaraz po zakończeniu roku szkolnego. Kto wobec tego może skorzystać z bonu na wakacje i do kiedy musi go wykorzystać?

Bon turystyczny straci ważność 31 marca 2022 r., a więc nie trzeba go wykorzystywać od razu. Będzie można z niego skorzystać podczas ferii zimowych, czy też wakacji za rok (pod warunkiem, że nie wrócą obostrzenia związane z Covidem).

W wakacje #zostajeszwdomu? Wybierz matematykę online dla swojego dziecka.

Zdjęcie: Storyblocks

Źródło: onet.pl, money.pl, gov.pl, onet.pl, zus.pl, wp.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×