Czego szukasz

Dlaczego warto kupować dzieciom klocki Lego?

Niejedna z nas pewnie od swojej pociechy przynajmniej raz w życiu usłyszała to hasło, niezależnie czy owa pociecha ma 8 czy 16 lat. Niejedna z nas słyszy pewnie to hasło znacznie częściej, równolegle do pojawiających się nowych kolekcji klocków. Nie wszystkie z nas tym prośbom natomiast ulegają. I to jest błąd.

ludzik z klocków lego

Wczoraj a dziś

To, jakimi klockami lego bawiliśmy się w naszym dzieciństwie, nie ma nic wspólnego z zabawkami, które obecnie przygotowywane są dla młodych poszukiwaczy przygód. Dzisiaj mamy kolekcje tematyczne, doskonałą jakość projektów, zmieniające się i zaskakujące odbiorców rozwiązania i pewność, że nigdy jeden i drugi zestaw nie będą takie same.

W moim dzieciństwie lego było synonimem czegoś nowatorskiego, zagranicznego, ciekawego i wychodzącego poza schematy. Mimo ogromnego rozwoju firmy, nadal ta innowacyjność, kreatywność i nowoczesność to kluczowe jej wyróżniki, o które lego bardzo dba.

Dla motoryki, dla mowy, dla zdolności

Mało osób wie, że zabawa klockami lego to nie tylko czysty relaks dla naszych dzieci, ale także jedno z działań, które doskonale wspomaga rozwój niektórych kompetencji poznawczych, w tym także werbalnych. Lego Duplo doskonale nadaje się do nauki pierwszych wyrażeń dźwiękonaśladowczych, pomaga w nauce kolorów, a także niektórych pojęć (mały/duży).

Większość klocków z różnych serii lego doskonale nadaje się do nauki myślenia sekwencyjnego, przestrzennego, ćwiczenia zdolności kategoryzowania. Każde z tych ćwiczeń doskonale wpływa również na coraz lepsze skupienie u dzieci i wyodrębnianie przez nich pola uwagi.

Lego mogą być doskonałym „wspomagaczem” przy nauce języków. Sprawdzają się przy nauce przyimków, ale także są świetną inspiracją do tworzenia historii, nauki opowiadania o emocjach i nazywania ich. Wszystkie te wymienione tutaj kompetencje i zdolności mają ogromny wpływ na późniejszy rozwój zdolności werbalnych, a także społecznych.

Roboty?

Lego to jednak nie tylko zwykłe klocki. Firma bardzo mocno rozwija się w obszarze nauki programowania i robotyki. Zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i nauki w grupach tworzone są coraz to nowe zestawy.

Dzięki nim dziecko nie tylko kształtuje kompetencje, które wymieniłam powyżej, ale także zdobywa podstawy ogromnie ważnej dzisiaj nauki, jaką jest programowanie. Na etapie końcowych klas szkoły podstawowej dzieci są w stanie samodzielnie tworzyć roboty i z ich pomocą przeprowadzać eksperymenty chemiczne czy fizyczne. Wszystko w atmosferze świetnej zabawy i trochę jakby „przy okazji”.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie