ZAINSPIRUJ SIĘ
Dlaczego opieka położnej w ciąży i po porodzie jest taka ważna?
- Anna Tęcza
- 17 listopada 2021
- 4 MIN. CZYTANIA
Jakie uprawnienia posiada dyplomowana położna?
Położna ściśle współpracuje zarówno z lekarzem ginekologiem, jak i z pediatrą. Warto jednak wiedzieć, że dyplomowana położna jest samodzielnym specjalistą uprawnionym do prowadzenia zdrowej ciąży, odbierania porodu oraz opieki poporodowej. Kompetencje i zasady odpowiedzialności zawodowej położnych szczegółowo określa ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. poz. 1038, z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Poza wykonywaniem usług medycznych pełni ona rolę pewnego rodzaju opiekunki – towarzyszki w czasie oczekiwania i pierwszych tygodni życia dziecka.
Na czym polega opieka położnej w czasie ciąży?
Opieka położnej w czasie ciąży obejmuje pomoc w dwóch aspektach: medycznym oraz doradczo – psychologicznym. Jak zostało wcześniej wspomniane dyplomowana położna może prowadzić ciążę, pod warunkiem, że jest ona niezagrożona. Dlatego w ramach swoich uprawnień prowadzi dokumentację medyczną i zleca podstawowe badania. Także w sytuacji, gdy ciążę prowadzi ginekolog, współpracująca z nim położna również wykonuje te czynności. Udziela ona także informacji dotyczących analizy wyników badań, na podstawie których może rozpoznać problemy zdrowotne i skierować ciężarną do lekarza.
Istotną rolę odgrywa prowadzona przez położną edukacja, dotycząca zarówno zdrowego stylu życia w ciąży, jak i przygotowania do porodu. Położne udzielają informacji w sprawie przebiegu porodu i zabiegach medycznych wykonywanych w jego trakcie. Dzięki temu przyszła mama czuje się bezpieczniej w związku z nadchodzącym porodem. Opieka położnej w ciąży należy się każdej kobiecie bezpłatnie w ograniczonym limicie refundowanym przez NFZ. Istnieje też możliwość skorzystania z usług położnej oferowanych przez prywatne kliniki – https://royal-clinic.pl/
Korzystając z opieki położnej w ciąży warto się również zastanowić, czy nie skorzystać z asysty położnej podczas porodu. Taka usługa nie jest refundowana, ale jeśli mamy możliwość, warto z niej skorzystać. Wynajęta położna przed porodem opracuje z pacjentką kwestionariusz planu porodu oraz pomoże rozpoznać oznaki akcji porodowej. Ciężarna w momencie rozpoczęcia porodu telefonicznie informuje o tym położną, która przyjeżdża do szpitala. Prywatna położna towarzyszy rodzącej przez cały okres porodu oraz podczas pierwszych chwil z dzieckiem. Jest nieocenionym wsparciem nie tylko w kwestii medycznej, ale przede wszystkim psychologicznej, dając mamie poczucie bezpieczeństwa.
Co daje mamie i dziecku opieka położnej po porodzie?
Dla młodej mamy także bardzo przydatna jest opieka położnej po porodzie. Gdy na świecie pojawi się maleństwo, działania położnej obejmują także i jego. Gdy mama i dziecko są już w domu, położna przychodzi na tzw. wizyty patronażowe. W ramach takiej wizyty, zajmuje się zarówno dziećmi, jak i jego rodzicami. Położna pokazuje rodzicom jak prawidłowo zajmować się noworodkiem. Daje wskazówki dotyczące między innymi karmienia, kąpieli i pielęgnacji i noszenia bobasa. Wyjaśnia kwestie związane z kalendarzem szczepień oraz dolegliwościami noworodków. Pomaga mamie i dziecku w nauce prawidłowego karmienia oraz informuje o właściwej diecie karmiącej mamy.
Zajmuje się także fizjonomią mamy po porodzie. Ocenia stan narządów rodnych i piersi, uczy ćwiczeń na wzmocnienie mięśni dna miednicy. Opieka położnej po porodzie w ramach NFZ przysługuje do 2 miesiąca życia dziecka i po tym okresie opiekę przejmuje pediatra. Natomiast kobieta może korzystać z usług położnej w poradni ginekologicznej.
Opieka położnej w ciąży i czasie połogu jest dla każdej mamy bardzo dużym wsparciem. Dotyczy to zarówno kwestii medycznych i równie ważnego wsparcia psychologicznego. Jest ona nie tylko fachową opiekunką, ale też rzetelną informatorką i powierniczką.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: Canva