Czego szukasz

Dlaczego opieka położnej w ciąży i po porodzie jest taka ważna?

Już planując ciążę, aby bezpiecznie przejść przez okres oczekiwania i narodzin dziecka warto poszukać odpowiedniej opieki medycznej. Ważne jest, by nie ograniczać swojego wyboru do lekarza ginekologa, lecz znaleźć dla siebie również położną. Położna jest specjalistą uprawnionym do prowadzenia zdrowej ciąży, przyjmowania porodu oraz opieki nad matką i dzieckiem. Przeczytaj na czym polega opieka położnej w czasie ciąży. Dowiedz się również jak wygląda opieka położnej po porodzie.

Opieka położnej w czasie ciąży - jak wygląda?

Jakie uprawnienia posiada dyplomowana położna?

Położna ściśle współpracuje zarówno z lekarzem ginekologiem, jak i z pediatrą. Warto jednak wiedzieć, że dyplomowana położna jest samodzielnym specjalistą uprawnionym do prowadzenia zdrowej ciąży, odbierania porodu oraz opieki poporodowej. Kompetencje i zasady odpowiedzialności zawodowej położnych szczegółowo określa ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. poz. 1038, z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Poza wykonywaniem usług medycznych pełni ona rolę pewnego rodzaju opiekunki – towarzyszki w czasie oczekiwania i pierwszych tygodni życia dziecka.

Na czym polega opieka położnej w czasie ciąży?

Opieka położnej w czasie ciąży obejmuje pomoc w dwóch aspektach: medycznym oraz doradczo – psychologicznym. Jak zostało wcześniej wspomniane dyplomowana położna może prowadzić ciążę, pod warunkiem, że jest ona niezagrożona. Dlatego w ramach swoich uprawnień prowadzi dokumentację medyczną i zleca podstawowe badania. Także w sytuacji, gdy ciążę prowadzi ginekolog, współpracująca z nim położna również wykonuje te czynności. Udziela ona także informacji dotyczących analizy wyników badań, na podstawie których może rozpoznać problemy zdrowotne i skierować ciężarną do lekarza.

Istotną rolę odgrywa prowadzona przez położną edukacja, dotycząca zarówno zdrowego stylu życia w ciąży, jak i przygotowania do porodu. Położne udzielają informacji w sprawie przebiegu porodu i zabiegach medycznych wykonywanych w jego trakcie. Dzięki temu przyszła mama czuje się bezpieczniej w związku z nadchodzącym porodem. Opieka położnej w ciąży należy się każdej kobiecie bezpłatnie w ograniczonym limicie refundowanym przez NFZ. Istnieje też możliwość skorzystania z usług położnej oferowanych przez prywatne kliniki – https://royal-clinic.pl/

Korzystając z opieki położnej w ciąży warto się również zastanowić, czy nie skorzystać z asysty położnej podczas porodu. Taka usługa nie jest refundowana, ale jeśli mamy możliwość, warto z niej skorzystać. Wynajęta położna przed porodem opracuje z pacjentką kwestionariusz planu porodu oraz pomoże rozpoznać oznaki akcji porodowej. Ciężarna w momencie rozpoczęcia porodu telefonicznie informuje o tym położną, która przyjeżdża do szpitala. Prywatna położna towarzyszy rodzącej przez cały okres porodu oraz podczas pierwszych chwil z dzieckiem. Jest nieocenionym wsparciem nie tylko w kwestii medycznej, ale przede wszystkim psychologicznej, dając mamie poczucie bezpieczeństwa.

Co daje mamie i dziecku opieka położnej po porodzie?

Dla młodej mamy także bardzo przydatna jest opieka położnej po porodzie. Gdy na świecie pojawi się maleństwo, działania położnej obejmują także i jego. Gdy mama i dziecko są już w domu, położna przychodzi na tzw. wizyty patronażowe. W ramach takiej wizyty, zajmuje się zarówno dziećmi, jak i jego rodzicami. Położna pokazuje rodzicom jak prawidłowo zajmować się noworodkiem. Daje wskazówki dotyczące między innymi karmienia, kąpieli i pielęgnacji i noszenia bobasa. Wyjaśnia kwestie związane z kalendarzem szczepień oraz dolegliwościami noworodków. Pomaga mamie i dziecku w nauce prawidłowego karmienia oraz informuje o właściwej diecie karmiącej mamy.

Zajmuje się także fizjonomią mamy po porodzie. Ocenia stan narządów rodnych i piersi, uczy ćwiczeń na wzmocnienie mięśni dna miednicy. Opieka położnej po porodzie w ramach NFZ przysługuje do 2 miesiąca życia dziecka i po tym okresie opiekę przejmuje pediatra. Natomiast kobieta może korzystać z usług położnej w poradni ginekologicznej.

Opieka położnej w ciąży i czasie połogu jest dla każdej mamy bardzo dużym wsparciem. Dotyczy to zarówno kwestii medycznych i równie ważnego wsparcia psychologicznego. Jest ona nie tylko fachową opiekunką, ale też rzetelną informatorką i powierniczką.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie