Czego szukasz

Design Thinking, czyli jak zaprojektować swój biznes

Marzysz o założeniu własnego biznesu, ale nie przestajesz myśleć o tym, jak znaleźć klientów, no i czy sprzedaż swój produkt lub usługę? Poznaj sposoby na to, aby sprawdzić swój pomysł na biznes zanim zainwestujesz wszystkie swoje oszczędności i rzucisz pracę…

Kobieta myśli o swoim biznesie

Design thinking, nowy trend w biznesie

Na te kluczowe pytania nurtujące każdego początkującego w biznesie możemy sobie odpowiedzieć badając potrzeby naszych przyszłych klientów oraz tworząc prototypy, które przetestujemy zanim wprowadzimy je na rynek. Jest to zgodne z najnowszym trendem w biznesie zwanym Design Thinking.

Design Thinking pomaga w tworzeniu usług i produktów odpowiadających na potrzeby ludzi (human-center design).

W świecie, w którym mamy wybór pomiędzy różnymi usługami i produktami, wydaje się, że nie można już wymyślić nic, co by przyciągnęło klientów i dobrze się sprzedało. Coraz więcej środków trzeba przeznaczać na marketing, strategie promocyjne. Z drugiej strony wciąż mamy wiele nierozwiązanych problemów i niezaspokojonych potrzeb, za które ludzie chętnie by zapłacili. Tylko jak to zmienić?

Odpowiedzią jest właśnie Design Thinking.

To proces projektowania usług i produktów, który opiera się na odkryciu prawdziwych potrzeb ludzi i dopasowaniu produktu lub usługi do ich potrzeb. Jest to też projektowanie pozytywnych doświadczeń, które wyróżniają nasz biznes spośród wielu jemu podobnych.

Cztery kroki Design Thinking

1)    odkrywanie potrzeb,
2)    zdefiniowanie problemu lub potrzeby,
3)    kreatywne generowanie pomysłów,
4)    prototypowanie i testowanie.

Pierwszy etap – odkrywanie potrzeb

To odkrywanie potrzeb, ale nie polega ono jedynie zbieraniu opinii o już gotowym produkcie czy usłudze. Polega na uważnym obserwowaniu jak zachowują się ludzie i co mówią. Często ludzie zapytani wprost nie umieją powiedzieć czego potrzebują, można to wywnioskować dopiero wsłuchując się w ich opowieści pozornie nie związane z obszarem usługi lub produktu, który chcemy dostarczać. Jeśli chcemy produkować coś dla mam możemy przysłuchiwać się ich rozmowom – o czym mówią najczęściej, na co narzekają, co ich cieszy?

Drugi etap – zdefiniowanie problemu lub potrzeby

W drugim etapie selekcjonujemy zebrane informacje, docieramy do sedna problemu. Określamy jakim problemem chcemy się zająć. Na przykład jeśli mamy często narzekały na brak czasu dla siebie, dokładnie dookreślamy tą potrzebę: na co potrzebny jest im ten czas (odpoczynek, rozwój, praca, dbanie o wygląd, spotkania ze znajomymi?).

Trzeci etap – kreatywne generowanie pomysłów

Na etapie kreatywnego generowania pomysłów spisujemy jak najwięcej pomysłów, które przychodzą nam do głowy – bez krytykowania i oceniania możliwości jego realizacji. W tym celu można posłużyć się różnymi technikami pobudzającymi kreatywność. Przykładowym rozwiązaniem byłoby stworzenie kawiarni, w której byłyby miejsca do bycia w samotności (i np. spania) oraz wydzielone miejsca do zabiegów poprawiających wygląd.

Czwarty etap – prototypowanie i testowanie produktów

Ostatni etap to tworzenie wychodzenie z pomysłem do potencjalnych klientów z pierwszymi prototypami, czyli np. stworzenie makiety pomieszczenia, w którym miałaby znaleźć się kawiarnia. Potencjalne użytkowniczki, czyli zmęczone mamy mogą wówczas opowiedzieć co ich przyciągnęłoby do takiego miejsca, a co by im utrudniło skorzystanie z niego. Możliwe, że okazałoby się, że „kawiarnia” musi zapewnić nianię do dziecka.

W ten empatyczny sposób zaprojektowane usługi i produkty mają szansę stać się rozwiązaniami innowacyjnymi, które będą sprzedawały się „same”. Ta metoda wykorzystywana jest przez największe firmy takie jak Google, Apple, czy Ikea. Ale coraz częściej sięgają po nią małe lokalne firmy, które chcą wprowadzać nowe usługi na rynek lub podnosić jakość już oferowanych usług.

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Socjolog i doktor nauk humanistycznych, autorka książki „Potrzeby to podstawa”. Od kilkunastu lat obserwuje ludzi, bada ich potrzeby, doradza, zachęca do zmian. Obecnie prowadzi własną firmę – Pracownię Innowacji i zajmuje się badaniami społecznymi, doradztwem w zakresie projektowania usług i innowacji społecznych opartych na potrzebach. Prowadzi warsztaty i procesy projektowe.
Podyskutuj

Kobiety biznesu Rakiety – bezpłatne doradztwo i Twoja historia

Wystartuj z biznesem jak rakieta w kosmos! Wspólnie z portalem Oh!me zapraszamy do akcji #KobietyBiznesuRakiety. Cały miesiąc wspieramy i promujemy kobiety przedsiębiorcze, które chwyciły stery w swoje ręce! Chcesz ocenić swój pomysł na biznes, albo dowiedzieć się skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy? A może już jesteś w locie, prowadzisz firmę od lat, ale od kosmosu dzielą Cię lata świetlne? Skorzystaj z bezpłatnego doradztwa firmy Cisnet.pl w ramach naszej akcji. Albo napisz do nas! Pochwal się, pożal, podziel swoją historią! Najciekawsze listy opublikujemy u nas i na portalu dla kobiet Oh!me.

Przedsiębiorczą kobietą być…

Nie dziwią nas statystyki, które stawiają Polki za wzór europejskiej przedsiębiorczości, a liczba firm zakładanych przez kobiety napawa dumą. Dlatego startujemy z akcją, której celem jest promowanie i wspieranie tych kobiet, które chwyciły stery w swoje ręce ruszają w daleką podróż w nieznane! Słowem…

#KobietyBiznesuRakiety

Wspieramy Kobiety, Biznesu Rakiety!

Wiesz, że chcesz, ale nie wiesz od czego zacząć? Potrzebujesz fachowego wsparcia? A może prowadzisz biznes ale nie wiesz jak rozwinąć prędkość? Zapraszamy na bezpłatne doradztwo dla przedsiębiorczych kobiet, zarówno tych które już prowadzą swój biznes, jak i tych które dopiero startują! 

Bezpłatne indywidualne doradztwo biznesowe obejmuje wszystkie aspekty związane z otworzeniem firmy, począwszy od pomysłu, poprzez znalezienie źródła jego finansowania do rejestracji działalności gospodarczej. Dlaczego warto skorzystać?

Dzięki naszej akcji dowiesz się:

 • czy Twój pomysł ma szanse powodzenia?
 • jakie są jego słabe i mocne strony?
 • czy możesz starać się o dotację UE i jak napisać wniosek,
 • gdzie i jak uruchomić działalność?
 • jak obliczyć koszty prowadzenia firmy?
 • kiedy zaczniesz zarabiać?
 • kto Ci w tym pomoże?

Możliwe są spotkania osobiste 60 min. (w oddziale firmy w Krakowie, ul. Siemiradzkiego 19/1) albo porady mailowe – do wykorzystania w okresie dwóch miesięcy od zgłoszenia. Dodatkowo do każdej porady dołączony będzie plik z informacjami dotyczącymi porad jak sporządzić biznes plan oraz dostępnych źródeł finansowania działalności gospodarczej.

Kto za tym stoi?

Konsultacje będzie prowadzić Monika Ogórek – Doradca Biznesowy z wieloletnim doświadczeniem w pracy z nowymi przedsiębiorcami, specjalista w pozyskiwaniu środków unijnych, analityk finansowy, pracownik Cisnet.pl Kancelarii Doradczej Sp. z o.o.

logo_cisnet_male

Głównymi obszarami działalności Cisnet.pl są usługi:

 • Księgowe
 • Wsparcia biznesowego
 • Agencji pracy
 • Szkoleniowe
 • Informatyczne

Cisnet.pl współpracuje z firmami, organizacjami pozarządowymi i osobami fizycznymi.

Jak skorzystać z doradztwa?

Zgłoś się wypełniając formularz, w którym powiesz nam o swoim pomyśle i jak chcesz, abyśmy Ci pomogli. Przedstawiciele Cisnet.pl skontaktują się z Tobą w ciągu 3 dni roboczych.

Akcja trwa od 10 maja do 8 czerwca 2016 r. Uwaga: Liczba konsultacji ograniczona.

Promujemy Kobiety Biznesu Rakiety! Napisz do nas!

Chcemy poznać Twoją historię biznesową. Zarówno taką, która przypomina udany lot rakietą w kosmos, jak również taką, która z rakietą i kosmosem niewiele ma wspólnego.

Napisz do nas o sukcesach i porażkach. O ważnych biznesowych lekcjach i gorzkich nauczkach. O tym co prowadzenie biznesu zmieniło w Twoim życiu na lepsze, albo na gorsze. A może COŚ stoi na przeszkodzie ku temu abyś wsiadła do rakiety i odpaliła? Co to takiego? Podziel się z nami!

Na Twój list czekamy do 8 czerwca. Najciekawsze historie opublikujemy na portalu Mamo Pracuj i/lub na portalu Ohme.pl. Jeśli chcesz, Twój list opublikujemy anonimowo.

Napisz do nas: [email protected]

logo_ohme_640

Kobiety_biznesu_rakiety_fb

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podyskutuj

O czym chciałabyś przeczytać na mamopracuj.pl?

Podobno "kto pyta nie błądzi" więc my pytamy Was ;-); o to co dla Was ważne, o czym chcecie czytać na portalu i czego Wam brakuje na www.mamopracuj.pl. Prosimy Was o wypełnienie bardzo krótkiej, a dla nas bardzo ważnej ankiety >>> Dziękujemy!
Stół, kawa i wizytówki mamopracuj.pl

Bo prawda jest taka, że…

Dziewczyny,

prawda jest taka, że bez Was nie istniałby nasz portal. A my chcemy jeszcze lepiej odpowiadać na Wasze potrzeby, dlatego prosimy Was o odpowiedź na ważne dla nas pytania:

O czym jeszcze chciałabyś przeczytać na www.mamopracuj.pl, jakie tematy są dla Ciebie ważne, jakie akcje, projekty i co Cię interesuje?

Powiedz nam a my przygotujemy takie teksty, jakich szukasz. Nie ma dla nas tematów niemożliwych.

Przygotowałyśmy z Asią bardzo krótką ankietę z powyższymi pytania, wypełnienie jej zajmuje kilka minut, a nam pozwoli jeszcze lepiej dopasowywać treści do Waszych potrzeb i oczekiwań.

Aby wypełnić ankietę kliknij tutaj >>>

Jeśli masz dużo pomysłów, napisz ile tylko chcesz! Jeśli na razie nic nie przychodzi Ci do głowy, to pamiętaj, że zawsze możesz do nas napisać maila: [email protected] lub [email protected]

W podziękowaniu za zaangażowanie mamy książki dla Was, nagrodzimy 5 najbardziej pomocnych podpowiedzi ;-).

Na Wasze opinie i podpowiedzi czekamy do 25 kwietnia br.

Bardzo dziękujemy!

Agnieszka i Asia

Zdjęcie: Magdalena Trebert

Aktualizacja 13 maja 2016

Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi! Za pomysły, sugestie ale też i głosy krytyki. Wszystkie obiecujemy wziąć pod uwagę i mamy nadzieję, że już wkrótce portal Mamo Pracuj będzie lepszy i bardziej pomocny!

Nagrody książki niespodzianki dostają: Ania, Marta, Kasia K, Kasia W i Gosia. Skontaktujemy się z Wami!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Podyskutuj

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×