Czego szukasz

Design Thinking, czyli jak zaprojektować swój biznes

Marzysz o założeniu własnego biznesu, ale nie przestajesz myśleć o tym, jak znaleźć klientów, no i czy sprzedaż swój produkt lub usługę? Poznaj sposoby na to, aby sprawdzić swój pomysł na biznes zanim zainwestujesz wszystkie swoje oszczędności i rzucisz pracę…

  • Agnieszka Skowrońska - 29/11/2015
Kobieta myśli o swoim biznesie

Design thinking, nowy trend w biznesie

Na te kluczowe pytania nurtujące każdego początkującego w biznesie możemy sobie odpowiedzieć badając potrzeby naszych przyszłych klientów oraz tworząc prototypy, które przetestujemy zanim wprowadzimy je na rynek. Jest to zgodne z najnowszym trendem w biznesie zwanym Design Thinking.

Design Thinking pomaga w tworzeniu usług i produktów odpowiadających na potrzeby ludzi (human-center design).

W świecie, w którym mamy wybór pomiędzy różnymi usługami i produktami, wydaje się, że nie można już wymyślić nic, co by przyciągnęło klientów i dobrze się sprzedało. Coraz więcej środków trzeba przeznaczać na marketing, strategie promocyjne. Z drugiej strony wciąż mamy wiele nierozwiązanych problemów i niezaspokojonych potrzeb, za które ludzie chętnie by zapłacili. Tylko jak to zmienić?

Odpowiedzią jest właśnie Design Thinking.

To proces projektowania usług i produktów, który opiera się na odkryciu prawdziwych potrzeb ludzi i dopasowaniu produktu lub usługi do ich potrzeb. Jest to też projektowanie pozytywnych doświadczeń, które wyróżniają nasz biznes spośród wielu jemu podobnych.

Cztery kroki Design Thinking

1)    odkrywanie potrzeb,
2)    zdefiniowanie problemu lub potrzeby,
3)    kreatywne generowanie pomysłów,
4)    prototypowanie i testowanie.

Pierwszy etap – odkrywanie potrzeb

To odkrywanie potrzeb, ale nie polega ono jedynie zbieraniu opinii o już gotowym produkcie czy usłudze. Polega na uważnym obserwowaniu jak zachowują się ludzie i co mówią. Często ludzie zapytani wprost nie umieją powiedzieć czego potrzebują, można to wywnioskować dopiero wsłuchując się w ich opowieści pozornie nie związane z obszarem usługi lub produktu, który chcemy dostarczać. Jeśli chcemy produkować coś dla mam możemy przysłuchiwać się ich rozmowom – o czym mówią najczęściej, na co narzekają, co ich cieszy?

Drugi etap – zdefiniowanie problemu lub potrzeby

W drugim etapie selekcjonujemy zebrane informacje, docieramy do sedna problemu. Określamy jakim problemem chcemy się zająć. Na przykład jeśli mamy często narzekały na brak czasu dla siebie, dokładnie dookreślamy tą potrzebę: na co potrzebny jest im ten czas (odpoczynek, rozwój, praca, dbanie o wygląd, spotkania ze znajomymi?).

Trzeci etap – kreatywne generowanie pomysłów

Na etapie kreatywnego generowania pomysłów spisujemy jak najwięcej pomysłów, które przychodzą nam do głowy – bez krytykowania i oceniania możliwości jego realizacji. W tym celu można posłużyć się różnymi technikami pobudzającymi kreatywność. Przykładowym rozwiązaniem byłoby stworzenie kawiarni, w której byłyby miejsca do bycia w samotności (i np. spania) oraz wydzielone miejsca do zabiegów poprawiających wygląd.

Czwarty etap – prototypowanie i testowanie produktów

Ostatni etap to tworzenie wychodzenie z pomysłem do potencjalnych klientów z pierwszymi prototypami, czyli np. stworzenie makiety pomieszczenia, w którym miałaby znaleźć się kawiarnia. Potencjalne użytkowniczki, czyli zmęczone mamy mogą wówczas opowiedzieć co ich przyciągnęłoby do takiego miejsca, a co by im utrudniło skorzystanie z niego. Możliwe, że okazałoby się, że „kawiarnia” musi zapewnić nianię do dziecka.

W ten empatyczny sposób zaprojektowane usługi i produkty mają szansę stać się rozwiązaniami innowacyjnymi, które będą sprzedawały się „same”. Ta metoda wykorzystywana jest przez największe firmy takie jak Google, Apple, czy Ikea. Ale coraz częściej sięgają po nią małe lokalne firmy, które chcą wprowadzać nowe usługi na rynek lub podnosić jakość już oferowanych usług.

Ty też możesz z niej skorzystać!

***

Zapraszamy do naszej akcji: Zaprojektuj z nami swój biznes!

Tym artykułem rozpoczynamy wspólnie z Agnieszką Skowrońską, autorką tego tekstu, cykl artykułów o procesie projektowania zgodnego z potrzebami. Będziemy w nich opisywać metody używane w kolejnych krokach.

Dla pięciu naszych Czytelniczek zapewniamy 2-godzinną, bezpłatną konsultację z zakresu wybranego etapu projektowania według Design Thinking u Agnieszki Skowrońskiej. Forma konsultacji: skype, telefoniczne, mailowe, a dla mieszkanek Trójmiasta i okolic – spotkania face-to-face.

Aby zgłosić się do udziału w naszej akcji prosimy wypełnić poniższy formularz.

Wypełnij formularz >

W formularzu prosimy o krótki opis swojego pomysłu, informacje co już zrobiłaś, na jakim etapie jesteś rozwijania biznesu jesteś, a może masz za sobą pierwsze sukcesy lub porażki? Prosimy także o podanie danych kontaktowych i swojego miasta. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 15 grudnia br.

Z wybranymi pięcioma z Was skontaktuje się Agnieszka w sprawie uzgodnienia szczegółów konsultacji.

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Skowrońska
Mam 11-letnie doświadczenie w prowadzeniu badań i ewaluacji dla instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Obecnie rozwijam własną firmę - Pracownia Innowacji, która zajmuje się badaniem potrzeb klientów i projektowaniem usług odpowiadającymi na te potrzeby. Pomagam w podnoszeniu jakości oferowanych usług i produktów, ponieważ usługi dobrej jakości podnoszą jakość naszego życia.
Podyskutuj

O czym chciałabyś przeczytać na mamopracuj.pl?

Podobno "kto pyta nie błądzi" więc my pytamy Was ;-); o to co dla Was ważne, o czym chcecie czytać na portalu i czego Wam brakuje na www.mamopracuj.pl. Prosimy Was o wypełnienie bardzo krótkiej, a dla nas bardzo ważnej ankiety >>> Dziękujemy!
  • Agnieszka Kaczanowska - 17/04/2016
Stół, kawa i wizytówki mamopracuj.pl

Bo prawda jest taka, że…

Dziewczyny,

prawda jest taka, że bez Was nie istniałby nasz portal. A my chcemy jeszcze lepiej odpowiadać na Wasze potrzeby, dlatego prosimy Was o odpowiedź na ważne dla nas pytania:

O czym jeszcze chciałabyś przeczytać na www.mamopracuj.pl, jakie tematy są dla Ciebie ważne, jakie akcje, projekty i co Cię interesuje?

Powiedz nam a my przygotujemy takie teksty, jakich szukasz. Nie ma dla nas tematów niemożliwych.

Przygotowałyśmy z Asią bardzo krótką ankietę z powyższymi pytania, wypełnienie jej zajmuje kilka minut, a nam pozwoli jeszcze lepiej dopasowywać treści do Waszych potrzeb i oczekiwań.

Aby wypełnić ankietę kliknij tutaj >>>

Jeśli masz dużo pomysłów, napisz ile tylko chcesz! Jeśli na razie nic nie przychodzi Ci do głowy, to pamiętaj, że zawsze możesz do nas napisać maila: [email protected] lub [email protected]

W podziękowaniu za zaangażowanie mamy książki dla Was, nagrodzimy 5 najbardziej pomocnych podpowiedzi ;-).

Na Wasze opinie i podpowiedzi czekamy do 25 kwietnia br.

Bardzo dziękujemy!

Agnieszka i Asia

Zdjęcie: Magdalena Trebert

Aktualizacja 13 maja 2016

Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi! Za pomysły, sugestie ale też i głosy krytyki. Wszystkie obiecujemy wziąć pod uwagę i mamy nadzieję, że już wkrótce portal Mamo Pracuj będzie lepszy i bardziej pomocny!

Nagrody książki niespodzianki dostają: Ania, Marta, Kasia K, Kasia W i Gosia. Skontaktujemy się z Wami!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów.  
Podyskutuj

Cykl bezpłatnych webinariów dla Mam – zapisy trwają!

Chcesz łączyć pracę z macierzyństwem w zgodzie ze sobą i w takich proporcjach, które są dla Ciebie ok? Pracujesz na etacie, z domu, masz swoją działalność? Weź udział w bezpłatnym cyklu webinarów "Mama w pracy", który organizujemy wspólnie z Family Managerką - Martą Macieszewską-Malinowską. Zapisy na webinaria już trwają!
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 16/02/2016

Dlaczego warto?

Na każdym spotkaniu otrzymasz mnóstwo pomocnych wskazówek i wsparcia od innych mam. Będzie to także okazja do przyjrzenia się swojej sytuacji i znalezienia najlepszych rozwiązań, idealnych dla Ciebie i Twojej rodziny.

O czym będziemy rozmawiać?

1. Jak łączyć pracę z macierzyństwem? Sprawdzone metody, które pomagają pracującym Mamom – 24 lutego, godz. 20:30

2. Jestem nie tylko Mamą. Jak zadbać o swoje potrzeby i znaleźć czas dla siebie? – 23 marca godz. 20:30

3. Kogo dziś poproszę o pomoc? O asertywności i syndromie Zosi-Samosi -13 kwietnia godz. 20:30

4. Dom pracującej Mamy. O co walczę, a co odpuszczam? – 27 kwietnia godz. 20:30

5. Praca dla Mamy. Jak firmy wspierają pracujących rodziców? – 10 maja godz. 20:30

6. Własny biznes czy etat? Analiza zysków i strat – 24 maja godz. 20:30 >

Jak wziąć udział?

Możesz skorzystać z całego cyklu webinariów lub zapisać się na poszczególne spotkania, tylko te, które Cię najbardziej interesują. Informacji o zapisach szukaj na naszym portalu i Facebooku >

Wszystkie spotkania odbywają się online, wieczorami i są bezpłatne. Potrzebujesz tylko sprawne łącze internetowe i głośniki w komputerze.

Prowadzenie:

Wszystkie webinaria prowadzi Marta Maciszewska-Malinowska (Family Manager, coach dla Mam, zawodowo wspiera pracujących rodziców i firmy przyjazne rodzinie, prowadzi online warsztaty, coaching i webinaria, tworzy programy Working Parents wspierające rodziców w firmach).

Zapisz się na najbliższe spotkanie już dzisiaj!

Webinar: Własny biznes czy etat? Analiza zysków i strat – 24 maja godz. 20:30 >

Ilość miejsc ograniczona!

I ważne informacja!

Do końca maja możesz skorzystać z programu coachingowego DOBRY WYBÓR. Marta pomoże Ci podjąć dobrą decyzję co będzie lepsze dla Ciebie, Twojej rodziny i drogi zawodowej. Własna firma czy jednak praca na etacie? Zapisy i informacje tutaj >

Zapraszamy!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail